Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25
  1. #1

    Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Da li ste pristalica one "zivot je nekome majka, a nekome maceha" ili pak "svako je kovac svoje srece"? Sta nas to zapravo cini srecnima i koliko mi mozemo da uticemo na nas zivot, ako se oko nas desavaju neke stvari na koje ne mozemo da uticemo? Da li i, u slucaju da nas je zadesilo da nam je zivot ipak "majka", to znaci da cemo obavezno i biti srecni?

  2. #2

    Odgovor: Nekome majka, nekome maceha, a neko je sam kovac svoje srece...

    Ako ovde, koliko sam shvatila, pricamo o sreci, ovo ce biti neiscrpna tema... i, bravo Muckota.

    Ljudi srecu, ili to stanje unutrasnje uzbudjenosti, cesto mesaju sa zadovoljstvom. A najcesce srecu gledaju kroz ono sto je materijalno. Ima jedna genijalna persijska prica koju mi je mama pricala kad sam bila mala, iz nje se moze izvuci par pouka, a evo, nadjoh je i na internetu, prepricanu, pa cu je ovde kopirati. Zove se "Kosulja srecnog coveka".


    Bio jedan persijski vladar i imao je sve na ovom svetu, bio bogat i na kraju se zasitio svega i na kraju bio strasno nesrecan. I sve su pokusali da ga ucine srecnim i nisu uspeli. Na kraju je on cuo da postoji jedan mudrac, i kada su mu doveli mudraca, vladar ga je pitao 'mozes li ti meni da pomognes da postanem srecan', a mudrac mu je odgovorio da postoji samo jedno resenje, da nadje kosulju srecnog coveka i da je obuce i tada ce postati srecan, ali moras da budes i siguran da je to apsolutno srecan covek u svakom pogledu. I onda je vladar poslao glasnike u sve delove carstva i gde god da su culi da ima srecan covek oni bi dolazili i pitali 'da li si srecan', ako bi ovaj rekao 'jesam' oni bi pitali 'jesi li skroz srecan' i ustanovljavali da nijedan covek nije skroz srecan. I kada su vec digli ruke, idu obalom reke i vide nekog coveka kako peca i peva. Oni dodju i pitaju ga 'jesi li ti srecan'- 'jesam', 'pa jesi li sasvim srecan' - 'jesam', 'pa jel ima nesto sto ti muti srecu' - 'nista, ja sam najsrecniji na svetu'. Oni mu kazu 'daj kosulju', a on im odgovori 'ja nemam kosulju'.

    I sad, kad procitate pricu, kome je ovde zivot majka, a kome, maceha? I da li je obavezno onaj koji "ima" (sta god to bilo) srecan? Naravno da nije. To je relativno i zavisi od nas samih i od nasih unutrasnjih dozivljaja. Da li mi je zivot "majka" ako imam, a "maceha" ako nemam... ili da li mi je "majka" ako sam zdrava, a "maceha" ako sam bolesna... "majka" ako sam genije, a "maceha" ako sam neobrazovana? Mozda sam srecna sto nemam, jer nemam briga, mozda sam srecna sto sam bolesna, jer umem da cenim zivot vise... svejedno, u stanju srece smo vrlo malo, mnogo lakse dozivljavamo nesrecu.

    Nekog cini srecnim to sto ima savrsen struk i bas ga briga sta se oko njega desava i da li je "nekog tamo" zbrisao cunami. Nekog cini srecnim neciji osmeh. Nekog dobitak na kladionici. Nekog bracna ljubav. Nekog vlast i moc. Nekog to sto je slobodan. Ali, opet kazem, to stanje srece traje kratko, zasitimo se. Mi neprestano tragamo za srecom, ali nikad je ne dostizemo, jer ne postoji nesto sto se zove apsolutna sreca. I pitanje je, sta bi bilo, da postoji... da li bi potonuli k'o Spajdermen kad je skocio na Beogradjanku i upitao se "I sta sad?"

    Ako si optimista, po meni, zivot ce ti uvek biti "majka". Eto u tom pravcu mozes svoju srecu da kujes. Jer i kad je tesko, znas da ce proci... i kad je tesko, zivis od secanja na proslu srecu. Zato mene cini srecnom detinjstvo, jer tada nisam umela da vagam da li mi je zivot ovo ili ono, i to je bilo najiskrenije. Kada si srecan, a ne znas zasto... pa ja i dalje nastojim da ne znam zasto. Iako, kako vreme prolazi, od stvarne srece ostaje samo nostalgija.

    Uf.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Nekome majka, nekome maceha, a neko je sam kovac svoje srece...

    Nothing to add. Salute.

  4. #4

    Odgovor: Nekome majka, nekome maceha, a neko je sam kovac svoje srece...

    Evo sinoć baš vidim cigančića koji izvlači iz kontejnera patike, i to, u prilično ok stanju. Ono što sam mogla na njegovom licu da pročitam... pa ne znam šta bi sa tim moglo da se meri. Sreća na kub.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Nekome majka, nekome maceha, a neko je sam kovac svoje srece...

    Citat Muckota kaže:
    koliko mi mozemo da uticemo na nas zivot, ako se oko nas desavaju neke stvari na koje ne mozemo da uticemo?
    Mali Sioux je pitao svog dedu zasto zivot nekada mora biti tako tezak. Evo sta je mudri deda odgovorio...


    In life there is sadness as well as joy, loosing as well as winning, falling as well as standing, hunger as well as plenty, bad as well as good Life is a journey sometimes walked in light, sometimes in shadow. You did not ask to be born but you are here. You have weaknesses as well as strengths - you have both because in life there are two of everything. Within you, there is a will to win as well as willingness to lose, the hart to feel compation as well as the smallness to be arrogant. Within you there is a way to face life as well as the fear to turn away from it. Life can give you strength. It can come from facing the storm of life, from knowing a loss, feeling sadness, from falling into the depths of grief. You must stand up in a storm! You must face the wind and a cold and a darkness! When the storm blows hard, you must stand firm, for it is not trying to knock you down, it is really trying to teach you to be strong. Being strong means taking one more step towards top of the hill, no matter how weary you may be. It means letting the tears flow through the grief, it means to keep looking for the answer, though the darkness of despair is all around you. It means to clink to hope for one more heart beat, for one more sunrise. Each step, no matter how difficult, is one more step closer to the top of the hill. To keep hope alive for one more heartbeat at a time leads to the light of the next sunrise and a promise of a new day. The weakest step toward the top of the hill, toward the sunrise, toward hope is stronger than the fiercest storm. Keep going!

    Prevod bi ovo stvarno unistio. Keep going!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    11 Odgovor: Nekome majka, nekome maceha, a neko je sam kovac svoje srece...

    evo jos jedne price, koju cu ja prepricati, jer ne znam gdje sada da nadjem originalan citat.

    u jednom gradu bio jednom jedan klaun koji je sve tjerao u smijeh. i proculo se za njega, svi si dolazili u tu malu varos da bi ih klaun nasmijao. i tako, jednom, dodje kod psihologa jedan nesretan i tuzan covijek i kaze mu da ima problem jer je jako tuzan i nesrecan. i psiholog mu kaze za tog klauna, i da ode obavezno da ga gleda. a covijek mu kaze: pa znate doktore, ali ja sam taj klaun.

    ova pricica mnogo bolje zvuci u originalu, ja sam je malo svojim rijecima prepricala, valjda cete shvatiti poruku.
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Slozicemo se da covjek ima nekakve potrebe. Ne ulazeci sada u opravdanost ili izvodljivost tih potreba, mozda se sreca javlja u cinu zadovoljenja istih, a nesreca u cinu nezadovoljenja? Mozda je sreca u stvari sam taj trenutak zadovoljenja? Mozda je ne bi trebalo posmatrati kao nekakav zaseban entitet? Mozda covjek ne trazi srecu, vec zadovoljenje odredenih potreba, pa se sreca javlja kao nekakva svijest, svjesnost da je potreba zadovoljena? Mozda nije po srijedi sreca, vec zadovoljenje potreba, a sreca - samo prati!?

    Ah, pitanja, pitanja! Nikada im kraja!
    Poruku je izmenio pinokio, 05.06.2006 u 13:18

  8. #8

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Ipak sam za onu " Svako je kovac svoje srece, jer ako se ne potrudis i nemas cvrstu zelju da uspes u svojim snovima, onda i nemozes da ocekujes da ti zivot krene na bolje. Neki put je bolje napraviti promenu u zivotu i na gore nego se uljuljkati u situaciji u kojoj si, i cekati da ti nesto padne sa neba. Ako cvrsto verujes u sebe, i iscrpis sve mogucnosti, a pritom situaciju sagledas iz svih uglova ,moras uspeti ! Netreba odustati na prvi neuspeh. Veruj u sebe !

  9. #9

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    E da comi... upravo tako i ja razmisljam.. i trenutno mi se to desava! Ali verujem u sebe i ne smem da odustanem ili pokleknem...

    Negde sam citala o toj laznoj sigurnosti... uporedili su je sa kuvanjem zaba.. kad zabu stavis u vrucu vodu, ona odmah iskoci..ako je stavis u mlaku, ona pliva i ne primeti da je skuvana.. tako je i u zivotu...tako sam se i ja osecala, ali sam ipak iskocila iz vode...

    A mene srecnom cine male stvari.. ali zaista... osetila sam kako je u jednom danu izgubiti sve..i to ne jednom, vec tri puta do sada.. i nije ni veselo ni zanimljivo..

    Ali se i dalje smejem.. bucno..od srca.. imam i razlicite nivoe smejanja.. i u stanju sam da smehom zarazim sve oko sebe.. to me cini srecnom... i jos mnogo, mnogo, mnogo toga...

  10. #10

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Da, zbilja ima ljudi koji nekako imaju sreće pa im se vrata za neke životne puteve lakše otvore. Da, faktor sreće postoji, ali mišljenja sam da ako se dovoljno trudiš da budeš dobar, bolji, da ostvariš svoje želje i snove, i nagrada će kad-tad stići.
    A da li možemo biti srećni? Hm, pogledajte oko sebe. U sadašnjosti je čovek samo zadovoljan, ili pak nije nezadovoljan ili nije nesrećan. A kada priča o sa neke vremenske distance o pređašnjem vremenu, tek tu priča o svojoj sreći. Nekako mi se čini da je sreća ono čega postaneš svestan tek kada to izgubiš.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Cika Jovan Ducic je pisao "O Sreci"...preporucujem, ko nije citao

    Vecita tema, sa puuuno primera i detaljnih opisa. Naravno, mozes sve to da razumes, a da ne mozes na sebi da primenis. Trenuci srece se javljaju spontano i tada ne razmisljamo o njima....jednostavno prijaju. Bitno je shvatiti ono sto boli i sto nazivamo nesrecom. Jer kad "ide lose u zivotu", ako se prepustamo, sigurno nema izlaza. A ako "kujemo srecu", mozda cemo ranije izaci iz ove situacije, pre zasicenja od nesrece.

    Licna nesreca je ona koja slama, a licna je i kao indirektna ili ako je na distanci ...na planetarnom nivou. Sto je ona udaljenija, to je pre preokrecemo u svoju novu snagu, jer nam nedositznost cilja jasno govori da smo kapljica u okeanu, te shvatimo i nastavimo dalje. Resavajuci ono sto je blize....pa mozda jednog dana...

    Covek nema naviku da govori sebi, nisam bolestan, nisam gladan, ljudi me postuju i vole...vec trazi nesrecu... novu nesrecu... kako bi je pobedio. Jer da trazi srecu mogao bi da ode na planinu, dok jos neupozna svet i nerazmislja o problemima i bude srecan, jer ima tu privilegiju da postoji.

    Nesreca koja nas "strefi" je eto cista nesreca... ali najcesce produkt covecanstva koji ponaosob trazi licne srece, nemisleci na druge, te sve sto stvorimo kao ljudski rod 2x toliko skodimo jedni drugima.

    Moracu mao da citam haiku....moze se to jednostavnije.

    Zanimljivo je i plutanje u nesrecnoj situaciji osoba koje se plase promene ili gorega....
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  12. #12

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Citat Muckota kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste pristalica one "zivot je nekome majka, a nekome maceha" ili pak "svako je kovac svoje srece"? Sta nas to zapravo cini srecnima i koliko mi mozemo da uticemo na nas zivot, ako se oko nas desavaju neke stvari na koje ne mozemo da uticemo? Da li i, u slucaju da nas je zadesilo da nam je zivot ipak "majka", to znaci da cemo obavezno i biti srecni?
    Nije pitanje da li je neko pristalica ili ne, vec da li su te fraze istina.
    Prva je istina, posto se radi o individualnoj duhovnosti, nacinu na koji svako od nas shvata zivot.
    Zivot je " majka " ako od nje/njega ne trazis ono sto nemozes da dobijes, za one koji to nemogu da shvate je " maceha "
    Druga fraza je klasicna utopija, posto niti " Mi " imamo mogucnost da " kujemo ",
    niti " Sreca " postoji ".
    Primorani smo da verujemo da kontrolisemo " Nas " " zivot ", posto nismo u mogucnosti da otkrijemo odakle dolaze ideje koje kreiraju " Nase " izbore/odluke.
    Poruku je izmenio PropelerZviz, 14.03.2007 u 19:31 Razlog: velika slova se smatraju vikanjem

  13. #13

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    ja sam bleksmit svojeg hepinesa
    Carpe diem

  14. #14

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    Ja sam za to svako je kovac svoje srece treba se potruditi da se doci do cilj ,kako ces poslati tako ces legniti niko nije duzan da nam olesnije put sami trebamo da to uradimo ali i to je tacno to sto treba desice se no nekad bi trebalo da se potruditi pa doci do cilja.

  15. #15

    Odgovor: Nekome majka, nekome maćeha, a neko je sam kovač svoje sreće...

    veoma interesantna tema bas zbog toga sto su ljudi drugaciji sa drugacijim stavovima, ciljevima i zeljama...
    u svakoj od cinjenica ima istine opet u zavisnosi od stavova svakog od nas.
    ja verujem u svaku.
    zivot je majka ako smo realni u mogucnostima, i zeljama...
    maceha ako smo suvise zahtevni, ambiciozni i sebicni...
    a svako je kovac svoje srece ukoliko imamo realne zelje ka kojima tezimo i trudimo se....naravno, ne cineci drugima zlo...
    " Zivot je jedan, zato ga zivi punim plucima "

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Nekome ko će razumeti ostavite poruku
    Autor BoginjaMarija u forumu Pričaonica
    Odgovora: 2441
    Poslednja poruka: 02.03.2017, 16:12
  2. Kako dokazati nekome da ga volite?
    Autor Crazy Angel u forumu Ljubav
    Odgovora: 128
    Poslednja poruka: 07.10.2015, 21:35
  3. A šta kad smo mi nekome prvi?
    Autor SQUAW u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 12.08.2012, 13:16
  4. Radne migracije: Svako je nekome Zapad
    Autor Sunny u forumu Ekonomija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.12.2011, 23:13
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.10.2006, 15:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •