Klima uređaji - čišćenje, dezinfekcija...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 38

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Klima uređaji - čišćenje, dezinfekcija...

    ...ukoliko imate bilo šta što vas zanima vezano za određene klima uređaje, ugradnju, servis, godišnje održavanje, probleme u funkcionisanju, potrebnoj snazi određenog uređaja za određeni prostor...itd...sve vezano za ovu oblast, predlozi i pitanja...

    ...ja ću se truditi da pomognem onoliko koliko znam...

  2. #2

    Odgovor: Klima uređaji....

    Kada ste kupili klima uređaj, napravili ste za ugodan boravak u vašem prostoru mnogo, ali ne sve. Samo njegovo redovno održavanje znači čist, svež i zdrav vazduh, a vas štiti od najrazličitijih bolesti i alergija.
    Poslednjih godina značajno je povećan broj klimatizovanih prostora sa ciljem da se ljudima pruži što adekvatnija zaštita od nepovoljnih spoljašnjih uticaja, te da im se na taj način osigura ugodan boravak u zatvorenim prostorima. Osećaj ugode najčešće se postiže pročišćavanjem, hlađenjem i aromatizacijom vazduha. Unazad nekoliko godina sve se više negativno piše i govori o štetnom uticaju klima uređaja po zdravlje ljudi. Upozorenja o štetnom uticaju klima uređaja na zdravlje ljudi treba shvatiti ozbiljno. Kada govorimo o štetnom uticaju klima uređaja tu pvenstveno mislimo na uređaje koji nisu redovno održavani i kada se pravi velika temperaturna razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature (razlika veća od 8 stepeni Celzijusa).

    Vazduh iz uređaja za klimatizaciju koji se ne održava redovno kontaminirani su mikroorganizmima: bakterijama, plesni i gljivicama kao i rugim zagađivačima kao što je prašina, pelud itd... Neretko je takav vazduh neugodnog mirisa.

    Kada ljudi koji provode duže vreme u zatvorenom klimatizovanom prostoru neretko imaju zdravstvenih problema koji su najčešće povezani sa kvalitetom vazduha i mikroklimom u tom prostoru. Termini koji se najčešće povezuju sa kvalitetom vazduha u zatvorenom klimatizovanom prostoru su "Legionarska bolest" i "Sindrom bolesne zgrade".

    "Legionarska bolest" je atipična upala pluća koja je ime dobila po američkim legionarima koji su na svom skupu u jednom hotelu u Filadelfiji 1976.godine oboleli od tada nepoznate, po neke smrtonosne bolesti. Lekari su naknadno otkrili bakteriju u hotelskom sistemu za klimatizaciju, legionellu, koja je bila uzročnik te bolesti. Ljudi se zaraze udišući vazduh u kome se bakterija nalazi. Nakon inkubacije od 2 do 10 dana izaziva atipičnu upalu pluća.

    Sistemi za ventilaciju i klimatizaciju koji se ne održavaju redovno idealno su mesto za razmnožavanje i širenje bakterije legionelle. Rastu i umnožavanju joj pogoduje temperatura od 25 do 44 stepena celzijusa, anorgansko i organsko onečišćenje, te stajanje vode u sistemu.

    Zbog svega ovoga, pre sezone hlađenja potrebno je izvršiti generalno čišćenje i dezinfekciju klima uređaja. U zavisnosti od uslova u kojima uređaj radi potrebno ga je čistiti minimalno jednom godišnje, prvenstveno iz higijenskih razloga, jer u suprtotnom klima uređaj može biti izvor najrazličitijih bolesti i alergija.

  3. #3

    Odgovor: Klima uređaji....

    Preporucujes ciscenje klima uredjaja pre sezone hladjenja? Ocistiti samo filtere u unutrasnjoj jedinici ili jos nesto? Meni su rekli da to radim jednom mesecno i toga se pridrzavam.

    Htela bi da promeni mesto spoljasnjoj jedinici, sa terase da je premestim ispod prozora, interesuje me kolika je cena takve usluge.

  4. #4

    Odgovor: Klima uređaji....

    Citat jaca69 kaže: Pogledaj poruku
    Preporucujes ciscenje klima uredjaja pre sezone hladjenja? Ocistiti samo filtere u unutrasnjoj jedinici ili jos nesto? Meni su rekli da to radim jednom mesecno i toga se pridrzavam.

    Htela bi da promeni mesto spoljasnjoj jedinici, sa terase da je premestim ispod prozora, interesuje me kolika je cena takve usluge.
    ...filteri treba da se čiste najmanje jednom mesečno, a čak i češće ako klima radi u prostoriji gde se kuva ili gde se mnogo puši, ako ima mnogo prašine u blizini (neko gradilište ili sl.), ali preostali deo klime, kao što su saće i kadica, moraju da se očiste i dezinfikuju bar jednom godišnje, jer deo sitne prašine prođe kroz filtere, kao i mirisi pomešani sa njom, samim tim se smanjuje protok vazduha kroz iste, kompresor duže radi, troši više struje, a i smanjuje mu se vek trajanja.... a u kadici dolazi do dužeg stajanja vode i do stvaranja gljivica i bakterija....postoje sredstva koja se servisno koriste za čišćenje navedenih delova i tablete koje se stave u kadicu i koje sprečavaju nastanak bakterija u periodu hlađenja.....

    ...cena premeštanja klima uređaja zavisi od dužine cevi koje se moraju dodati na postojeću instalaciju....cena za ruke za tako nešto je uglavnom od 30 do 35 eur i na to još treba dodati oko 7 eur za cevi po dužnom metru....teško je napamet reći tačno a da ne "lupim".......jako je važno da ti to uradi neko ko je stručan da se ne desi da klima ispusti gas iz instalacije, jer ćeš onda morati da platiš i ponovno punjenje...

  5. #5

    Odgovor: Klima uređaji....

    Hvala ti na odgovoru u vezi premestanja klime, meni treba otprilike 2 metra cevi. naravno premestanje sam htela da prepustim strucnoj osobi, to su mi vec rekli da freon mora da se zatvori. A posto cu je skidati i premestati, pretpostavljam da se te kadice koje treba da se dezinfikuju nalaze u spoljnoj jedinici, ne bi bilo lose i to da uradim, pa mi molim te kazi i koliko bi to kostalo, da otprilike sve saberem.

  6. #6

    Odgovor: Klima uređaji....

    Citat jaca69 kaže: Pogledaj poruku
    Hvala ti na odgovoru u vezi premestanja klime, meni treba otprilike 2 metra cevi. naravno premestanje sam htela da prepustim strucnoj osobi, to su mi vec rekli da freon mora da se zatvori. A posto cu je skidati i premestati, pretpostavljam da se te kadice koje treba da se dezinfikuju nalaze u spoljnoj jedinici, ne bi bilo lose i to da uradim, pa mi molim te kazi i koliko bi to kostalo, da otprilike sve saberem.
    ...godišnji servis je uglavnom 20 eura, ali je jako važno kako se uradi, jer mnogi to urade reda radi, malo izduvaju kompresorom i završe priču...

  7. #7

    Odgovor: Klima uređaji....

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...ukoliko imate bilo šta što vas zanima vezano za određene klima uređaje, ugradnju, servis, godišnje održavanje, probleme u funkcionisanju, potrebnoj snazi određenog uređaja za određeni prostor...itd...sve vezano za ovu oblast, predlozi i pitanja...

    ...ja ću se truditi da pomognem onoliko koliko znam...
    Pozdrav. Ja sam iz Banja Luke i nov sam na forumu. Imam problem sa klimom. Uzasno smrdi. Vjerovatno zbog mnogo pusenja.Hocu da je sam ocistim, posto ovdje nema servisa koji se time bavi. Postoji li neko sredstvo do koga se lako dolazi i kako da ga koristim, detaljno ocistim unutrasnju jedinicu. Unaprijed sam jako, jako zahvalan

  8. #8

    Odgovor: Klima uređaji....

    Zeleo bih da kupim klimu, ne toliko za hladjenje, nego i za dogrevanje pred zimu. Rec je o 18m2 prostorije i planiram uzeti klimu oznake 9 ali sam u nedoumici za proizvodjaca. Pronasao sam u jednoj prodavnici, da se prodaju klime 3 razlicita proizvodjaca:

    Neo 15.000 din.
    Samsung 19.000 din.
    Panasonic 24.000 din.

    Interesuje me tvoje misljenje, da li je Panasonic "toliko" trajniji , kvalitetniji iil treba dati vise od 100E samo za marku.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  9. #9
    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Zeleo bih da kupim klimu, ne toliko za hladjenje, nego i za dogrevanje pred zimu. Rec je o 18m2 prostorije i planiram uzeti klimu oznake 9 ali sam u nedoumici za proizvodjaca. Pronasao sam u jednoj prodavnici, da se prodaju klime 3 razlicita proizvodjaca:

    Neo 15.000 din.
    Samsung 19.000 din.
    Panasonic 24.000 din.

    Interesuje me tvoje misljenje, da li je Panasonic "toliko" trajniji , kvalitetniji iil treba dati vise od 100E samo za marku.
    ..u principu sve klime rade i hlade (kad u startu prorade)...razlike su u finesama, kvalitetu plastike, kopcama, filterima....svemu što daje neki ukupan utisak o klimi...(na ovim klasičnim kinezima...kopce puknu...filteri se brzo iskrive...i to vise nije to)...

    ..ja lično ne bih nikad uzeo sebi neo......a samsung se ove godine posebno...a donekle i prošle pokazao dosta bučan i licno nije po mom ukusu...ali ako je problem sa parama tu...onda bar odaberi njega....ako nije...onda bih ti svakako savetovao panasonic jer ga licno imam i veoma se dobro pokazao...

    ...a ako ti je za utehu...fujitsu je recimo oko 500 evra sa ugradnjom....tako da je panasonic jos i solidan sa cenom...

    Citat bmasha kaže: Pogledaj poruku
    Pozdrav. Ja sam iz Banja Luke i nov sam na forumu. Imam problem sa klimom. Uzasno smrdi. Vjerovatno zbog mnogo pusenja.Hocu da je sam ocistim, posto ovdje nema servisa koji se time bavi. Postoji li neko sredstvo do koga se lako dolazi i kako da ga koristim, detaljno ocistim unutrasnju jedinicu. Unaprijed sam jako, jako zahvalan
    ...klasična sredstva kojim možeš profesionalno sam da očistiš klimu ne postoje u prodaji za široke mase...ali filtere možeš komotno oprati sam sa mlakom vodom i nekim deterdžentom za suđe koji lepo miriše...ćelije koje su iza filtera tako đe kad skineš filtere možeš sam prskati isto tako nečim iz neke posude koja ima prskalicu, pa ih posle isprskati običnom vodom...samo pazi da prskas direktno u njih da ne ode ti voda na elektroniku...

    ...moguće je da ces problem privremeno zalečiti jer se veoma cesto smrad nakupi i u ventilatoru ali do njega ne mozes nikako sam prici pa samim tim ga ni ocistiti bez stručne pomoci nekog servisera....

    ...i na kraju...pozdravi mi banja luku...pre par dana sam ti bio tu...

  10. #10

    Odgovor: Klima uređaji....

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...a samsung se ove godine posebno...a donekle i prošle pokazao dosta bučan i licno nije po mom ukusu...ali ako je problem sa parama tu...onda bar odaberi njega....ako nije...onda bih ti svakako savetovao panasonic jer ga licno imam i veoma se dobro pokazao...
    Hvala na savetu.

    Sad sam malo manje
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  11. #11

    Odgovor: Klima uređaji....

    Hvala, mili, Banja Luka otpozdravlja

  12. #12

    Odgovor: Klima uređaji....

    Citat bmasha kaže: Pogledaj poruku
    Pozdrav. Ja sam iz Banja Luke i nov sam na forumu. Imam problem sa klimom. Uzasno smrdi. Vjerovatno zbog mnogo pusenja.Hocu da je sam ocistim, posto ovdje nema servisa koji se time bavi. Postoji li neko sredstvo do koga se lako dolazi i kako da ga koristim, detaljno ocistim unutrasnju jedinicu. Unaprijed sam jako, jako zahvalan
    E ajd se malo i ja ubacim....vidi smrad iz kliime se često javlja zbog ustajale vode, dakle, trba proveriti da kondenzovana voda pravilno otiče.... a što se tiče čišćenja unutrašnje jedinice, osim što opereš filtere (pod tušom) možeš i oprati isparivač sa blagim rastvorom hidrogena 2 - 3%.....
    ODLAZIM ZAUVEK
    ali vratiću se....

  13. #13

    Odgovor: Klima uređaji....

    Lave, shta mislish o mobilnim klima uredjajima?
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  14. #14

    Odgovor: Klima uređaji - čišćenje, dezinfekcija...

    Imam Hausel-ovu klimu i voleo bih da je neko profesionalno ocisti i pregleda, ali nemam poverenja za servisere iz telefonoteke.

    Ako imas nekoga po preporuci javi.

    Hvala.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  15. #15

    Odgovor: Klima uređaji....

    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    Lave, shta mislish o mobilnim klima uredjajima?
    ...shit...

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku
    Imam Hausel-ovu klimu i voleo bih da je neko profesionalno ocisti i pregleda, ali nemam poverenja za servisere iz telefonoteke.

    Ako imas nekoga po preporuci javi.

    Hvala.
    ...jedino da mi se javiš na pp za detalje...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta vas podstiče na učenje?
    Autor JohanaZahndiese u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 15.10.2013, 22:47
  2. Pušenje ili ne
    Autor Kunic u forumu Zdravlje
    Odgovora: 123
    Poslednja poruka: 28.11.2010, 15:23
  3. Dezinfekcija i održavanje vode u kućnim bazenima
    Autor shacky u forumu Online savetnik
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 01.07.2010, 19:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •