Samoubice su među nama
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 42
  1. #1

    Samoubice su među nama

    Grigorije Čhartišvili u svojoj knjizi Pisac i samoubistvo navodi sčledeće:

    „Samoubistvo je događaj koji je mnogo više raprostranjen i uobičajen nego što se to mnogima od nas čini. Verovatno svako od čitalaca ima rođaka, prijatelja ili makar poznanika koji je dobrovoljno napustio život. Svakodnevno se oko 1200 stanovnika Zemlje ubije, a još sedam i po hiljada pokuša da to uradi. U statistici smrti razvijenih zemalja suicid je ispred ubistva i malo zaostaje za saobraćajnim nesrećama...
    Jedno od nedavnih sociopsiholoških istraživanja čitavo čovečanstvo deli na pet suicidoloških kategorija:
    -ljudi koji nikada ne pomišljaju na samoubistvo;
    -ljudi koji ponekad razmišljaju o samoubistvu;
    -ljudi koji prete da će izvršiti samoubistvo;
    -ljudi koji pokušavaju da izvrše samoubistvo;
    -ljudi koji izvršavaju samoubistvo.“

    U različitim kulturama bio je i različit odnos prema samoubistvu. U NIN-u sam pronašao sledeći članak o ovome:

    "U drevnoj Grčkoj i Rimu bila je poznata institucija prinudnog samoubistva, kao neka vrsta smrtne kazne. Na takvo samoubistvo bio je osuđen Sokrat. Ali on nije bio jedini. Tako je prinudno okončao život još jedan filozof - Seneka. A Aristotel se povukao u provinciju da ne bi morao da se ubije u prisustvu vlasti.
    Legenda veli da je stoik Zenon imao tako snažnu volju da je prestao da živi tako što je zaustavio dah.
    Postoji uverenje da su Rimljani poštovali pravo čoveka da sam sebi oduzme život. Bilo je to ipak, društvo koje se kolebalo oko čovekovog prava da sebi oduzme život. Pa, ipak, u Rimljana je kroz istoriju bilo dosta samoubistava. I pored toga što je u principu bio protiv, Ciceron je izrazio divljenje što je Katon više voleo da prekine život nego da traje pod Cezarovom diktaturom.
    Japanci poštuju samoubice. Poznati su celom svetu po ritualnom samoubistvu, koje Evropljani zovu harakiri, onako kako ga nijedan Japanac ne zove. Za njih je to sepuku. Tako je završio život jedan od njihovih najvećih književnika Mišima.
    Iako naša hrišćanska sredina osuđuje samoubistvo, jer posle njega nema mogućnosti kajanja, ljudi su se divili kada je Anica Savić-Rebac sebi oduzela život. Ostavila je svedočanstvo da dobrovoljno oduzima sebi život, kao stare Rimljanke, posle smrti svojih muževa.
    Istorija čovečanstva beleži mnoge slavne samoubice među književnicima (Klajst, Nerval, Majakovski, Jesenjin, Hemingvej, Monterlan), slikarima i vajarima (Gros, Van Gog, Nebojša Mitrić), kao i među državnicima, vladarima, vojskovođama i političarima (Sardanapal, Temistokle, Antonije, Neron, Hitler, Gering, Himler).
    Poznata je činjenica da nema civizacije, društvenog sloja i perioda koje ne poznaje samoubistvo. Među najprimitivnijim slojevima Afrike procent samoubica je sličan onom u civizovanom svetu u zemljama gde taj postotak nije visok. Sa sigurnošću se može reći da je samoubistvo antropološka karakteristika ljudske vrste. A da je među životinjama retko, osim kod škorpija, koje se radije ubijaju nego da ih ubije neprijatelj.
    Italijanski književnik Čezare Paveze (1908 - 1950) napisao je: "Nikom nikada ne ponestaje dobar razlog za samoubistvo." On ga je našao."


    Samoubica je oduvek bilo, ima ih i biće. Možda ih i mi srećemo. Šta vi mislite o fenomenu samoubistva?
    Poruku je izmenio Kalina, 27.08.2008 u 20:09 Razlog: ...korekcijica
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Samoubice su među nama

    de ba bjezi.. ti mi likovi idu na zivce
    ja ne mogu da vjerujem da postoje toliki idioti koji odluce da se ubiju ja to ne mogu nikako da shvatim..
    And even though you're fed up, you got to keep your head up.

  3. #3

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Jedan moj predak je izvrsio samoubistvo....iz pomalo nejasnih razloga....sustina je valjda bila u tome sto nije mogao vise da zivi sa svojom savescu...a ogresio se o svog sina, i doneo neke pogresne odluke koje su bitno uticale i na zivote drugih....
    Da li je imao drugo resenje?
    Jeste.Mogao je na neki nacin da izgladi situaciju. Ili da jednostavno prizna gresku....

    Cini mi se da je samoubistvo postupak kukavice.
    Umesto suocavanja sa zivotom i problemima bira se precica do izlaza.

    Za umetnike to ne vazi....mislim da je njih samo suvise boleo ovaj svet i ljudi koji ga nastanjuju....da nisu vise mogli da podnesu tu bol....

    Pitanje koje sebi postavljam je u koju grupu sebe da svrstam....Valjda sam negde izmedju prve i druge...
    Istina, suvise volim i sebe i druge da bih izvrsila samoubistvo, suvise se nadam....a opet ponekad flertujem u mislima sa smrcu....poigravam se....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  4. #4

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Ne znam da li su samoubice kukavice. Kukavičluk je bežati od problema, svakako, ali je i velika hrabrost dići na sebe ruku. Ili je ludost i jedno i drugo?
    Ne razumem poriv za samoubistvom. Uglavnom.
    Mada...
    Samoubistvo neizlečivo bolesnog čoveka već dugo pod jakim bolovima (sa jedinom nadom da će bol postajati sve jači i jači) mogu da razumem. Prosto, nema autanazije, ima samoubistava. Ali to je već neka druga tema.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    13 Odgovor: Samoubice su među nama

    Nema nikakvog izgovora,niti postoji opravdanje za samoubistvo.A ko voli,nek samo izvoli... Stvar licnog izbora.
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  6. #6

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Paaa ovako

    idemo redom.

    Ja sam se ubijao.
    Nekoliko puta.
    mislim nekoliko miliona puteva

    I izginuo.
    josh toliko puteva

    Shto od alkohola
    Shto od Marije Huane
    Shto od zderanja
    i prezzderavanja
    Shto od sexa
    i preseksavanja
    A narochito
    od Rokanja
    Rolla


    Inache mislim da su te samoubice na mrtvo ime i prezime
    neobaveshtene
    Niko im nije reko
    kako se SAMOubija kako se prezzivi
    i zzivi

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #7

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Samoubistvi nije ni hrabrost, nije ni kukavicluk.
    Samoubistvo je gubitak volje za zivotom, cudna mesavina psihickog umora.
    Cak ne mora biti ni depresija, ali je potreban veliki sok da covek tako nesto ucini.

    Ko shvati, shvatit ce...

    Prvo ti nije stalo do ljudskih kontakata.
    Posle ti nije stalo ni do tvojih najmilijih.
    Posle ti nije stalo da se operes, da dovedes sebe u red.
    Nije ti stalo da se hranis, da pijes vode.
    Umoran si od svega.
    Umoran si od toga da promenis svoje stanje svesti.
    Previse si umoran da bi verovao u lepsu ili bar bolju buducnost.
    Umoran si od bilo kakvog razmisljanja.
    Tvoje telo je caura koja brani tvoju razbijenu dusu.
    Tvoja dusa je samo trag dima koji iscezava.
    Umoran si da se plasis bola.
    Umoran si da se plasis smrti.
    Vidokrug ti se suzava, kao da si iza mracne crne zavese. Vidis samo mutno u centru vidokruga. Treba ti ogromna snaga da ti oci fokusiraju sliku ispred tebe. Treba ti jos vece naprezanje i sekunde koje se cine minutima da bi tvoj mozak analizirao sliku.
    Minuti prodju dok shvatis da je oruzje pored tebe, treba ga samo podici.
    Ni ne primetis kad si ucinio poslednji potez.
    Polako, neprimetno prelazis u smrt.
    Bio si mrtav vec i pre toga.


    Svi ostali manifesti su samo farsa, vapaj ocajnih da im pomognete. Samoubica sigurno se ubija. Nikada ne omasi.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam da li su samoubice kukavice. Kukavičluk je bežati od problema, svakako, ali je i velika hrabrost dići na sebe ruku. Ili je ludost i jedno i drugo?
    Zbog slicnog razmisljanja me pre par godina zabolela glava. I od tada nije prestala da boli
    Ja ih nazivam hrabre kukavice. Hrabri da podignu ruku na sebe, a opet, kukavice jer beze od stvarnosti i problema.
    Kad im posetim grobove, pozdravim ih sa:"gde ste pizde izdajnicke" jer zaista nemam drugi naziv za samoubice, bar ne za ove koje sam poznavala.
    Ostali me da vam pravo kazem i ne interesuju mnogo.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  9. #9

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Crna tema ali realistična.

    "Oni koji čine samoubilački akt niti žele da umru, niti žele da žive, oni žele i jedno i drugo u isto vreme" - Stengel

    Nisam sigurana da bih se složila da je samoubistvo sebičan i kukavički gest.
    Sebično je insistiranje da samoubica nastavi da bude u paklu svoje strašne egzistencije bez pomoći.

    Ovde je , uvreženo mišljenje da ukoliko neko potraži pomoć psihologa, taj odmah isplivava u drustvu kao "poremećena osoba", strašno, e to otežava inicijalni faktor lečenja.
    E sad po meni suicid je lični, intimni čin koji od čoveka samo jednom i to verovatno poslednji put traži da donese najtežu odluku.
    Nemojte mi zameriti što ću ovo da kažem ..hm..možda sam čin i nije tako "strašan" u odnosu na pakao u glavi koji prethodi tome.
    Tu nema mesta kukavičluku....

    U svakom slučaju treba živeti ne sebično, a ne ubiti se ne sebično.
    Ćuti i prenesi dalje....

  10. #10

    Odgovor: Samoubice su među nama

    jedan moj pokojni rodjak se ubio.. pokusavao je da se ubije par puta dok mu nije uspelo.. bio je neverovatno tvrdoglav i svojeglav i kazu da se ubio iz inata.. obesio se, ali na kolenima.. znaci, mogao je da ustane da se hteo.. ne znaju razlog zasto je to uradio, samo su njegovi roditelji (danas pokojni oboje) posle toga pali u sopstveni ambis..
    ja ne mogu da razumem poriv za samoubistvom i zeljom da sam sebi oduzmes zivot..
    Mish kaze:
    Ne znam da li su samoubice kukavice. Kukavičluk je bežati od problema, svakako, ali je i velika hrabrost dići na sebe ruku. Ili je ludost i jedno i drugo?


    smatram da je to kukavicki postupak.. jer postoji drugo resenje za problem a da to nije samoubistvo.. a i zao mi je tih osoba.. druga je prica neizleciva bolest i u to ne zelim da zalazim..
    da budem iskrena, meni je to padalo na pamet.. samo Bogu hvala, toliko pameti imam (ili nemam hrabrosti ) da to nikada sprovela u delo nisam.. u momentima kad ti se cini da se ceo svet rusi, ne moze a da mi na pamet ne padne makar jednom misao da bi bilo bolje da me nema..
    suvise volim zivot da bih sebi svesno uskratila svoje bitisanje..
    Krek, krek.. Ne gudra

  11. #11

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Jesu..među nama su.

    Koji su porivi da sebi neko oduzme život,znaju oni koji su to pokušali,ili i uradili.

    Da li su hrabri ili kukavice,da li će neko patiti za njima,da li time rešavaju probleme..njima je to tako nevažno,tada im je u mislima samo jedna stvar...nažalost.

  12. #12

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Ne volim kad sam ozbiljan
    a sad sam ozbiljan

    Bash idiotski chin.
    Nehuman.

    Ne zbog njih.
    Zbog njihovih.
    Porodica.

    Tu jedan "majmun" obesio se
    u sred kuce.
    Nashlo ga dete.
    Cerka.
    9 godina.
    Imala mala kljuch gajbe.
    Vratila se sa bazena
    pre majke.


    Da je zziv
    sada bi ga ja ubio.

    Maloj je unakazio zzivot.
    A i njenoj deci
    jednog dana.

    Stoka.
    Bezrepa.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #13

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Kao čovek koji je na svoju usranu sreću video nekoliko samoubica u pokušaju (jedan je pojeo žilet, drugi pio tablete, treći, Zoki se zvao, pucao tetejcem sebi u slepočnicu - metak prošao koz glavu a, on ostao živ, samo je izgubio jedno oko), kao i dvojicu koji su sebi oduzeli živote (jedan se obesio, a drugi se ubio na moje oči, pucajući kalašnjikovom sebi u usta) napisaću komentar...

    Mislim da je za samoubice pogrešno davati kvalifikacije da su, recimo, kukavice, da se boje života, da su neodgovorni itd. Ne zato što to možda i nisu, ili jesu, već zato što to nije njihova osnovna karakteristika...

    Osnovni atributi samoubica su, uveren sam, beznađe, očaj i jadan haos u glavama koji mi ne možemo dokučiti, pa samim tim ni dati validnu ocenu o njima. Pokušajmo zamisliti u primeru na nama samima, kada bi se to mi samoubili? Šta bi to trebalo da se desi pa da neko od nas (pretpostavimo da smo normalni) digne ruku na sebe. Trt Milojka! Đoku bi se neko ubio. Za to treba da se stvore takvi uslovi u glavi u kojima se potpuno ruši jedan sistem vrednosti, razara motivacija i sve ono duhovno što drži našu strukturu ličnosti u nekom uspravnom položaju. Znači jedan potpuni krah. Pa kada neko doživi krah, kako možemo i na koji način kvalifikovati njegovu odgovornost...

    Zbog toga mi je pomalo teško kada se ljudi koji su se ubili nazivaju kukavicama. Zapitajmo se, da li su Hemingvej i Mišima, recimo, bili kukavice? Nema šanse! Oni to nisu bili. U svojim životima obojica za ovu moju tvrdnju imaju bezbroj krunskih dokaza. Biće da se u njihova srca i glave uselio osećaj besmisla u takvom stepenu da nisu više mogli da varaju ni sebe same, niti okruženje...

    Dok sam bio u ratu, nisam se razdvajao od dve ručne bombe, kojima sam odsekao zapore osugurača na upaljaču, kako bi palčevima leve i desne ruke mogau da ih istovremeno aktiviram u slučaju potrebe. Bio sam, bar mislim, u tim trenutcima spreman da se ubijem samo da me živog ne zarobe. Bogu hvala, nisam doživeo tu situaciju, ali se još sećam tog neverovatno snažnog osećaja mučnine, bezizlaznosti i težine koji su vladali u meni kada sam razmišljao o samoubistvu...

    Što kaže naš narod, ne daj bože nikome...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #14

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Osudjivati samoubice je isto şto i osuditi puşae ili neku drugu pojavu (narkomanija i sl ) ...
    eto ja mislim da su puşai pizde kao şto i Baba kaze za samoubice jer se polagano ubijaju ...
    pored toga samoubilaki puşai pizde truju i pokuşavaju da oteraju u grob svoje najblize !
    A poznavao sam i neke prave samoubice ...
    Za neke sam uo da su dobili ak i orden narodnog heroja kao major Tepi
    a to je zvanian stav jedne drzave i demokratske veine naşeg naroda !
    İpak njega i jednog narkosa ne bih da svrstavam u istu grupu samoubica ili nekog teşko bolesnog oveka koji sebi prekrati bol ...
    Ne daj boze da dodjete u situaciju da ikad pomislite na tako neşto , jer oigledno je da ne shvatamo tudje muke ...
    Ko je za jednu voznjicu

  15. #15

    Odgovor: Samoubice su među nama

    Danas smo imali pokusaj samoubistva u irskom klubu preko puta.Nisam bio prisutan ali se cudim odluci vlasti da tog coveka puste istog dana iz cuze i da on zavrsi kod mene na baru gde je izvodio egzibicije na mom telefonu pola sata.Ova zemlja je odavno otisla u pizdu materinu tako da cu sve vise prisustvovati performansima ovog tipa.Isti taj covek je juce bio kod mene,mrtav pijan,ubedjujuci nas da je ovaj grad u kome ja provodim svoje penzionerske dane najlepsi na svetu,a objekat u kome radim,najomiljeniji na svetu.Danas je pokusao da se kokne u lokalu preko puta da bi isto to vece ponovo dosao kod mene da se napije.Nista mi nije bilo jasno,samo sam ga drzao na oku svo vreme da ne napravi neku glupost.Tek mi je sad palo na pamet da popricam sa komandirom sutra jer mi jos uvek ne ulazi u glavu kako su ga pustili na slobodu istog dana.Sto bi rekao jedan moj dobar prijatelj,u ovaj deo sveta te posalju po kazni,to su i radili do sedamdesetih godina proslog veka,ova zemlja je bila meka za izdrzavanje kazne,isusivanje mocvara i javljanje suicijadnih tendencija.Samo sto je nemoguce obesiti se o palmu ili skociti sa mosta jer ih i nema,pa jadnici moraju da preduzmu druge nacine oduzimanja zivota,pecenje na suncu ili skok u baru sa krokodilima.
    Mozda i eto objasnjenja zasto se Hemingvej koknuo,mnogo sunca na kljucevima lose utice na raspolozenje
    Not all treasure is silver and gold, mate.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li postoji ekoloska svest medju nama
    Autor jole futog u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 07:34
  2. Ono, što nije u nama...
    Autor Goga u forumu Psihologija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 05.07.2011, 00:15
  3. Šta Google zna o nama
    Autor izabelitta u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 03.10.2010, 12:23
  4. Domace legende koje nisu vise sa nama...
    Autor Muckota u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 09.08.2010, 00:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •