Kako ishrana utiče na spavanje?
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    02 Kako ishrana utiče na spavanje?




    Reci mi što jedeš i ja ću ti reći kako spavaš – ovaj preduslov "dijagnoze" ne zvuči nimalo besmisleno, jer prehrambene navike utiču na sve aspekte našega života, kako na fizičko, tako i na mentalno, pa je logično da ishrana itekako biva povezana sa snom. I ne samo na onaj način na koji svi znamo, a koji nam kaže da ćemo ako teško i kasno jedemo ujedno i teško spavati...

    San je, znamo već, prirodna čovekova metoda opuštanja, način na koji se naše telo puni nakon celodnevnog pražnjenja, a zajedno s umom prikuplja energiju za novi dan.
    U savršenom svetu svi bi spavali dobro, čvrsto, bezbrižno i opušteno, što bi nas ne samo odmorilo, već i pretvorilo u daleko učinkovitije osobe na poslu i kod kuće. Bili bi smireniji u svim društvenim kontaktima, a naše bi se kognitivne funkcije daleko poboljšale, kao i mentalne sposobnosti svih vrsta. Bili bi jednostavno učinkovitiji, opušteniji i ukratko, sretniji.

    Ali u modernom svetu, to isto znamo, stvari ne funkcionšu baš tako. Stres je sveprisutan, a ujedno i glavni neprijatelj dobrog sna. U modernom društvu, pokušavamo raditi sve više i sve više zaraditi, ali u tome leži izvor i stresa i teskobe. U društvu s previše briga, malo ko može mirno i bezbrižno da spava.

    U posednje se vreme sve više raspravlja o idealnom vremenu za san. Nemački naučnici tvrde da je dovoljno osam sati, a Francuzi broj spuštaju na čak šest. Za američke stručnjake, sedam sati je sasvim dovoljno za normalno funkcionisanje.
    No nije važna samo dužina sna, već i način na koji spavamo, koliko duboko spavamo, jesmo li nemirni, budimo li se...

    U svemu tome, veliku ulogu ima i način ishrane. Hrana, dakle, ne definiše samo težinu i zdravlje, već i san, a postoji nekoliko nepisanih pravila o vezi jela i dobrog sna.

    Ono što je važno jest imati redovne obroke!
    Studije pokazuju da osobe koje svaki dan jedu umerene obroke u isto vreme imaju manje stresa. Regularni obroci kontrolišu aktivnost neurona i omogućuju uravnoteženost i stabilnost psihe.



    Izbegavajte večerati posle sedam, osam sati uveče. Poslednji obrok u danu trebao bi biti pre ovog vremena, kako bi probavni sistem mogao obaviti svoj posao na miru i ne ometati naš san. Naime, ako jedemo prekasno, naše telesne funkcije se ne mogu normalno usporiti za vreme sna, što nam može dati osjećaj nelagode pa čak i grčeve u želucu.

    Usto, pre spavanja definitivno ne bi trebalo konzumirati kakao, kafu, energetske napitke, te zeleni ili crni čaj. Slatko se preporučuje, ali ne i čokolada. Slatke stvari mogu doprinijeti povećanju melatonina, tzv. hormona sna u našem organizmu.

    Osobe koje su na drastičnim dijetama (a to se posebno odnosi na žene) takođe mogu imati velikih problema sa spavanjem, čak i više nego oni koji previše jedu uveče. Drastične dijete, koje se vode s ciljem brzog mršavljenja, mogu uzrokovati nesanicu, jer telo ne dobija dovoljno hrane za jednu od osnovnih funkcija – probavu. One osobe koje se izgladnjuju neće izgubiti samo težinu, nego i san. Na kraju krajeva, takve dijete ne samo da nisu korisne, nego mogu biti veoma negativne za zdravlje – prazan želudac uzrokuje frustracije i zakazivanje normalnih telesnih funkcija.

    Uz sve to, ne treba zaboraviti i da postoji hrana koja pogoduje snu. Ista ta hrana korisna je u borbi protiv stresa, teskobe i ostalih emocionalnih nepogodnosti, kao i protiv nesanice pa ako imate problema sa spavanjem, jedite više zelene salate, meda, luka, celera, kuvanih krompira, banana i bundevinih semenki.
    Čaj od valerijane, matičnjaka ili lavande također može pomoći.


    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Kako ishrana uti?e na spavanje?

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku

    Reci mi što jedeš i ja cu ti reci kako spavaš –
    Pa ajde Goco da vidimo ...

    Radnim danom ustajem oko 7:00 i prvo mi je da stavim vodu za kafu.
    Pošto obavezno ispechem prste na butanskom šporetu, moram da popijem
    odmah jednu rakijicu od 0,5 kako bih izdržao nepodnošljive bolove

    U 8:00 kuvam drugu kafu i naravno vodim rachuna o tome da se opet
    dobro ispechem.

    doruchkujem samo ako ima nešto slatko... neka pita, kolach rezanci sa makom.
    Do 12:00 sam popio najmanje 3 kafe (a ponekad i 5)
    Oko 12:30 jedem hranu - tj. meso.
    Supu gotovo nikada ne jedem možda svega 2 ili 3 puta mesechno.
    Mislim da je supa najneprirodnija vrsta hrane na svetu. Ko želi da me ubedi u suprotno neka navede još jedan primer živog organizma koji dobrovoljno sebi prži utrobu, u vodi rastvorenim organskim buchkurišem, zagrejanim na sasvim prirodnu temperaturu od 60-70 stepeni C .
    Posle podne smlatim po koju chokoladu ili kesu sušenog vocha, koje obilno zalivam kafom.
    Vechera je kod mene u 20:00 i tada se pomeraju najveche mase kalorija.
    Dok se žena i cherka opet igraju sa nekakvom vruchom vodicom ja jedem hranu tj meso
    Usput pijuckamo neko lagano vino ili pivo.
    21:30 kafa.
    22:15 uhvati me frka za nechim slatkim ( tu naravno ne mislim na suprugu)
    tada se na brzinu ispeche nekoliko palachinki, princes krofne ili neka
    bundevarica.
    legnem tek onda kada sam pojeo sve (mada znam da je najbolja ostavila
    nešto i za jutro)

    Vikendom ne postim ovako- onda se jedu mesa i ptice, a zaliva se pošteno.


    Eto Goco srecho moja ja sam ti rekao kako jedem, a sada ti meni reci kako
    spavam,
    jer nikada ne vidim kad zaspim a i ne secham se nichega

  3. #3

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Izbegavajte večerati posle sedam, osam sati uveče.


    Kad bih ovo postovala, mozda bih onda jela samo jednom dnevno.
    Posto mi je prvi obrok oko 13:00. Drugi oko 18h, treci oko 23h a nekad jedem i nocu oko 3. Jedem kad sam gladna.

  4. #4

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Ja to poshtujem...uglavnom...
    pokretljivija sam,mrshavija,odmornija,lepsha{} kad pazim na svoje organe...

    A i kontam da je to stvar navike...kod mene se u porodici to poprilichno postovalo...ti zajednichki obroci tako da nisam nikad ni imala potrebe da jedem nocu...posto bih jela danju...
    pride sto nikad nisam bila osoba koja se kasno budi...bez obzira kad legla...

    And juzuali ne mogu da zaspem ako jedem uvece...
    pa zato i ne jedem...hehe...

    Ubica mekog srca.

  5. #5

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Izbegavajte večerati posle sedam, osam sati uveče.
    Ovo potpisujem, naročito kad je u pitanju teška hrana. Kad mi se desi da legnem prepunog stomaka, to su takve muke da bi i kamen zaplakao .
    "Poznavati se, značilo bi znati ono to ne treba."

  6. #6

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Joj ja obozavam da jedem pre spavanja. Nazderem se i onda pocnem da varim i odma mi se spava.

  7. #7

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Totalno se nepravilno hranim ali nisam primetila da imam problema sa spavanjem zbog toga... Bez problema mogu da spavam po 10 sati bez obzira kad sam vecerala!

    Jedem kad god osetim potrebu za hranom pa makar i posle ponoci. Jer meni, naprotiv, probleme u spavanju moze da izazove glad - nema sanse da cu zaspati ukoliko sam gladna!!!

  8. #8

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Uriel pita...
    Eto Goco srecho moja ja sam ti rekao kako jedem, a sada ti meni reci kako
    spavam,
    jer nikada ne vidim kad zaspim a i ne secham se nichega

    Na stomaku?
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  9. #9

    Odgovor: Kako ishrana uti?e na spavanje?

    Citat Goga;opshirno odgovara kaže:
    Na stomaku?
    na svom stomaku?

  10. #10

    02 Odgovor: Kako ishrana uti?e na spavanje?

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    na svom stomaku?


    ako u blizini imaš više stomaka, odluči se...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  11. #11

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    'Ajmo polako nazad na temu

  12. #12

    Odgovor: Kako ishrana utiče na spavanje?

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Joj ja obozavam da jedem pre spavanja. Nazderem se i onda pocnem da varim i odma mi se spava.
    Ah ti studenti i njihova ishrana...

    Ubica mekog srca.

Slične teme

  1. Spavanje na poslu
    Autor SQUAW u forumu Posao
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 13:11
  2. Deca i ishrana
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 29.04.2009, 09:42
  3. Ishrana u vrtiću
    Autor shacky u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 05.10.2008, 18:54
  4. Ishrana i sport
    Autor DrinChe u forumu Zdravlje
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 29.09.2008, 15:27
  5. Tablete za spavanje bude iz kome
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 03.06.2006, 14:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •