Gledala sam sinoć dokumentarac na RTS-u o momku iz Trebinja čije ime svi mi treba da nosimo kao orden i putokaz kakav čovek treba da bude i šta je ljudskost. Srđan Aleksić od oca, divnog i plementiog, od kakvog je jedino mogao da se izrodi takav cvet, Rada Aleksića, ubijen je mučki u Trebinju 1993 godine zato što je pokušao i uspeo da spase život čoveku! Čovek čiji je život spasao je bošnjak, musliman, koji sada živi u Švedskoj i obilazi Srđov grob svake godine, i kaže da će ga njegova djeca obilaziti uvek. Nema ovde reči, i sugrna sam da je ovakvih situacija bilo i drugde. Ja sam zaleđena i srećna i ponosna što pripadam toj vrsti čiji je član bio i ostao zauvek Srđan Aleksić. Za mene on živi, kao ideja, kao misao, kao savršenstvo, kao dah vetra, uvek.



Ubijen jer je branio Bošnjaka

15. mart 2007. | 09:16 -> 14:55 | Izvor: Beta

Trebinje, Novi Sad -- RTS sinoć emitovao dokumentarni film posvećen Srđanu Aleksiću, koji je 1993. poginuo braneći sugrađanina Bošnjaka.

Prema rečima svedoka, Aleksića su ubili lokalni "četnici" pošto im se suprotstavio kada su hteli da ubiju njegovog poznanika Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja. Oni su tada nasrnuli na Aleksića i pretukli ga kundacima. On je 21. januara 1993. pao u komu, a podlegao povredama 27. januara. Srđanov otac Rade tada je napisao čitulju u kojoj je naveo: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost."

Sve se dešavalo blizu pijace i lokalne policijske stanice. Jedan od četiri napadača poginuo je nekoliko meseci kasnije na ratištu, a ostala trojica osuđena su na po dve godine i četiri meseca zatvora.

Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Čedomir Čupić rekao je u specijalnoj emisiji RTS-a da je takva presuda "sramna" i dodao da treba istražiti koji sudija je doneo takvu presudu, ko je bio tužilac i ko je istraživao slučaj.

Čupić je rekao da je Srđan Aleksić istinski heroj, dok su svi oni koji su optuženi za ratne zločine, a kriju se, zapravo kukavice.

Trebinjci su ranije izjavili da je Srđan Aleksić bio prvi i jedini vojnik koji je otvoreno, ispred opštine, "zgađen onim što se dešavalo na dubrovačkom ratištu", protestovao i bacio pušku.

U filmu su svedoci naveli i da je advokat osuđenih za ubisto na suđenju rekao: "Tako mu i treba kada je branio balije".

Srđan Aleksić imao je 27 godine kada je ubijen. Bio je juniorski rekorder u plivanju i bavio se amaterskim pozorištem.

Alen Glavović, koji danas živi u Švedskoj sa ženom i dvoje dece, svake godine posećuje Srđanov grob.

"Ulica Srđana Aleksića u Novom Sadu"

Igmanska inicijativa i Centar za regionalizam podneće inicijativu gradskim vlastima da jedna ulica u Novom Sadu dobije ime po Srđanu Aleksiću, ubijenom mladiću iz Trebinja.

Kopredsednik Igmanske inicijative i direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov rekao je da Novi Sad, kao multietnički grad, treba da dobije Ulicu Srđana Aleksića.

"Srđan je primer istinskog junaštva, on je mladić koji je pokazao ono najbolje u čoveku braneći svoga prijatelja Bošnjaka i deleći ljude samo na dobre i loše, a ne po nacionalnoj ili nekoj drugoj pripadnosti", rekao je Popov.

Gradonačelnik Trebinja Dobroslav Ćuk najavio je nedavno da će u Trebinju biti podignut spomenik Srđanu Aleksiću.

izvor B92