Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26
  1. #1

    Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Gledala sam sinoć dokumentarac na RTS-u o momku iz Trebinja čije ime svi mi treba da nosimo kao orden i putokaz kakav čovek treba da bude i šta je ljudskost. Srđan Aleksić od oca, divnog i plementiog, od kakvog je jedino mogao da se izrodi takav cvet, Rada Aleksića, ubijen je mučki u Trebinju 1993 godine zato što je pokušao i uspeo da spase život čoveku! Čovek čiji je život spasao je bošnjak, musliman, koji sada živi u Švedskoj i obilazi Srđov grob svake godine, i kaže da će ga njegova djeca obilaziti uvek. Nema ovde reči, i sugrna sam da je ovakvih situacija bilo i drugde. Ja sam zaleđena i srećna i ponosna što pripadam toj vrsti čiji je član bio i ostao zauvek Srđan Aleksić. Za mene on živi, kao ideja, kao misao, kao savršenstvo, kao dah vetra, uvek.



    Ubijen jer je branio Bošnjaka

    15. mart 2007. | 09:16 -> 14:55 | Izvor: Beta

    Trebinje, Novi Sad -- RTS sinoć emitovao dokumentarni film posvećen Srđanu Aleksiću, koji je 1993. poginuo braneći sugrađanina Bošnjaka.

    Prema rečima svedoka, Aleksića su ubili lokalni "četnici" pošto im se suprotstavio kada su hteli da ubiju njegovog poznanika Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja. Oni su tada nasrnuli na Aleksića i pretukli ga kundacima. On je 21. januara 1993. pao u komu, a podlegao povredama 27. januara. Srđanov otac Rade tada je napisao čitulju u kojoj je naveo: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost."

    Sve se dešavalo blizu pijace i lokalne policijske stanice. Jedan od četiri napadača poginuo je nekoliko meseci kasnije na ratištu, a ostala trojica osuđena su na po dve godine i četiri meseca zatvora.

    Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Čedomir Čupić rekao je u specijalnoj emisiji RTS-a da je takva presuda "sramna" i dodao da treba istražiti koji sudija je doneo takvu presudu, ko je bio tužilac i ko je istraživao slučaj.

    Čupić je rekao da je Srđan Aleksić istinski heroj, dok su svi oni koji su optuženi za ratne zločine, a kriju se, zapravo kukavice.

    Trebinjci su ranije izjavili da je Srđan Aleksić bio prvi i jedini vojnik koji je otvoreno, ispred opštine, "zgađen onim što se dešavalo na dubrovačkom ratištu", protestovao i bacio pušku.

    U filmu su svedoci naveli i da je advokat osuđenih za ubisto na suđenju rekao: "Tako mu i treba kada je branio balije".

    Srđan Aleksić imao je 27 godine kada je ubijen. Bio je juniorski rekorder u plivanju i bavio se amaterskim pozorištem.

    Alen Glavović, koji danas živi u Švedskoj sa ženom i dvoje dece, svake godine posećuje Srđanov grob.

    "Ulica Srđana Aleksića u Novom Sadu"

    Igmanska inicijativa i Centar za regionalizam podneće inicijativu gradskim vlastima da jedna ulica u Novom Sadu dobije ime po Srđanu Aleksiću, ubijenom mladiću iz Trebinja.

    Kopredsednik Igmanske inicijative i direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov rekao je da Novi Sad, kao multietnički grad, treba da dobije Ulicu Srđana Aleksića.

    "Srđan je primer istinskog junaštva, on je mladić koji je pokazao ono najbolje u čoveku braneći svoga prijatelja Bošnjaka i deleći ljude samo na dobre i loše, a ne po nacionalnoj ili nekoj drugoj pripadnosti", rekao je Popov.

    Gradonačelnik Trebinja Dobroslav Ćuk najavio je nedavno da će u Trebinju biti podignut spomenik Srđanu Aleksiću.

    izvor B92
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #2

    02 Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Sta reci,jedna tuzna istina o desavanjima u Bosni i Hercegovini,ubijani su i oni koji su pomagali ugrozenima...

    Veliki covek
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #3

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Njegovom smrcu ubijen je i dio nade u bolje sutra. Umro je braneci covjeka; ubile su ga zvjeri.
    14 godina nam je trebalo da izgovorimo njegovo ime.
    14 godina ljudi kao Srdjan polako padaju u zaborav.... za masu njih se nikada nece ni cuti.

    Nek mu je vjecna slava
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Sinoc sam pogledala taj dokumentarac i jako me je potresao. Stidela sam se dok sam ga gledala jer sam se zapitala koliko bi nas postupilo kao taj divni mladic, taj veliki covek. Bojim se jako malo, jer da je bilo vise ljudi kao sto je on, da li bi ludilo bilo toliko jako?
    Posebno me je dirnula prica njegovog oca. Taj covek je toliko blag, inteligentan, razuman a kakva ga je nesreca zadesila! Nije ni cudno zasto je Srdjo postupio kako je postupio, jer se vidi kakvo je vaspitanje imao!
    Jeste tuzno sto smo se setili ovog dogadjaja tek nakon 14 godina, ali bolje i sada nego da se to ime nije nikad javno ni pomenulo (sto ipak mislim da bi bilo nemoguce)!
    Ponavljam, veliki Covek cije delo govori sve! Treba svima nama da sluzi za uzor!!!

  5. #5

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Žalim za svim mladim životima koji su se ugasili u tim tragičnim vremenima. Ova potresna priča me je vratila u devedesete, u ta suluda dešavanja na prostorima moje zemlje, koje više nema.
    Srdjanu Aleksiću slava i hvala za ljudskost i požrtvovanost.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  6. #6

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    sreća jer je postojao srđan aleksić, a tuga jer ga više nema.
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    sreća jer je postojao srđan aleksić, a tuga jer ga više nema.
    Valjda smo nešto naučili u svakom smislu, tužno je što smo učeni tako što je neko morao da plati životom, ali sreća je najveća spoznaja da postoje takvi ljudi, da ljudska vrsta ipak nije istrulila do krena. Ja lično ovo nosim u sebi dok me ima, i pričaću deci jednog dana kao, možda jedinu priču iz čitavog onog pakla u kome smo živeli.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  8. #8

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    U spomen Srđanu Aleksiću


    Novi Sad -- Nadležna komisija prihvatila je predlog da se jedan prolaz u Novom Sadu nazove po Srđanu Aleksiću, ubijenom dok je pokušavao da zaštiti sugrađanina Bošnjaka.

    Nedavno je Aleksićevim imenom nazvana i jedna ulica u Sarajevu, a posthumno ga je odlikovao Helsinški odbor za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Inicijativu pred komisijom Skupštine Novog Sada za davanje imena ulicama podnela je grupa nevladinih organizacija "Građanska Vojvodina".

    U prolazu u Zmaj-Jovinoj ulici uskoro bi trebalo da stoji spomen-ploča sa imenom Trebinjca Srđana Aleksića, koga su u januaru 1993. godine ubila četvorica pripadnika Vojske Republike Srpske kada je pokušao da od njih odbrani prijatelja Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja.

    Među pokretačima inicijative je i Nezavisno društvo novinara Vojvodine, čiji predsednik Dinko Gruhonjić kaže da je ponosan što je Novi Sad među prvim gradovima u regionu koji će prolaz u strogom centru nazvati po jedinom pravom heroju ratova na prostoru bivše SFRJ.

    Predsednik Skupštine grada Aleksandar Jovanović kaže da će Novi Sad tim činom pokazati da je grad u kome se različitosti poštuju i poslati poruku da niko ne sme biti proganjan i šikaniran zbog verske ili nacionalne pripadnosti.

    Jovanović očekuje da će veoma brzo odluka komisije biti sprovedena u praksi.

    Srđan Aleksić bio je juniorski rekorder u plivanju, a njegova tragična sudbina opisana je u dokumentarnom filmu Srđo, koji je prikazan prošle zime.

    Jedan od napadača poginuo je tokom rata u BiH, dok su ostali osuđeni na po dve godine i četiri meseca zatvora.

    Alen Glavović danas živi u Švedskoj i svake godine obilazi grob Srđana Aleksića.

    Izvor: B92


    Bravo za Novi Sad, bravo za ljudskost.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  9. #9

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Ono što je Srđa uradio postalo je besmrtno. Nada nije umrla, naprotiv, njegovo "delo" budi nadu da ovaj svet još ipak nosi malo ljudskosti na leđima. A nek to malo ljudskosti postane kvasac celog čovečanstva ka dobru.
    Nije smelo da prođe 14 godina, ali sad, ipak to nas hrabri čak i posle 14 godina, da ubuduće i mi ostali, koji smo za takvima kao on ostali hrabro istupimo protiv nečovečnosti i naročito ratova i nepravde.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  10. #10

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Boris Dežulović

    Tko je bio Srđan Aleksić?
    23. oktobar 2008.
    Došla je jesen, pale su kiše, iz blatnjave zemlje su opet izronili crvi i insekti: kroničar vremena smrti i razonode Dobrica Ćosić u Politici ispisuje revizionistički feljton u slavu noža, žice, Srebrenice i Nikole Koljevića, Peter Galbraith se u Avazu pita je li možda ipak onomad trebalo Banju Luku prepustiti Tuđmanovoj komunalnoj službi etničkog čišćenja, a odnekud je iskrsnuo i Božidar Vučurević, ratni komandant Trebinja, graditelj starijeg i ljepšeg Dubrovnika.

    Usred tog bala vampira, u galami velikih historijskih parola, daleke tutnjave i guslarskih epova, tiho i neprimjetno novinama se prošuljala vijest iz Novog Sada, gdje je komisija za imenovanje ulica odlučila jedan prolaz u centru grada nazvati po Srđanu Aleksiću.

    Tko je Srđan Aleksić? Onima koji ne znaju, a takvih je nažalost mnogo, neće ništa značiti ako kažem da je juniorski plivački rekorder i amaterski glumac iz Trebinja bio možda i najveći Srbin našeg zlog vremena. Krvave 1993., ovaj se mladić usred Vučurevićevog Istrijebinja sam suprotstavio četvorici srpskih vojnika, koji su napali njegovog prijatelja, muslimana Alena Glavovića. Naočigled prolaznika i policajaca vojnici su Srđana na smrt umlatili kundacima pušaka.

    Alen je zajedno s četiri i pol hiljade Bošnjaka napustio Trebinje. Papire o dobrovoljnom iseljenju potpisao im je Božidar Vučurević, koji je rekao: "Ponosan sam što su otišli na civilizacijski način." Srđanov otac na sahrani je rekao: "Moj sin je vršio svoju ljudsku dužnost." Advokat optuženih je rekao: "Tako mu je i trebalo kad je branio baliju." Dobrica Ćosić nije rekao ništa.

    Jedan od ubojica je kasnije poginuo, i njegova je slika danas u spomen sobi kasarne VRS u Trebinju, uz sliku Srđana Aleksića. Jedino što im je zajedničko jest to što su Srbi. Sve što nije, jest to što je Srđanu važnije bilo jedno obično, mladenačko trebinjsko prijateljstvo.

    Dobrica Ćosić neće ga spomenuti u svojoj novoj insektološkoj historiji. Srđan nije heroj o kakvima guslaju nacionalni bardovi. Po njemu će se u Srbiji zvati tek jedna novosadska uličica, jedan od onih malih gradskih pasaža koji služe da kroz njih ljudi i životi brže prođu. Pa kad i naš život prođe kroz Prolaz Srđana Aleksića, i kad Novosađane budu pitali tko je taj po kojemu se ulica zove, neka kažu: "Srđan Aleksić je bio juniorski plivački rekorder, amaterski glumac i najveći Srbin onoga vremena."
    moomoo meee jooouu

  11. #11

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Nema, draga moja, nigde nema filma u celini. Tih trideset minuta je nestalo nekako.

    Delića ima. Komadinu čine, koliko god da krnje, namerno ili ne.



    Poruku je izmenio BaneK, 01.11.2008 u 21:37 Razlog: citat brisanog posta

  12. #12

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Čitam ponovo ovaj tekst. Novosađani, gde je ulica Srđana Aleksića? Je l' zna neko da mi objasni?

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    Boris Dežulović

    Tko je bio Srđan Aleksić?
    23. oktobar 2008.
    Došla je jesen, pale su kiše, iz blatnjave zemlje su opet izronili crvi i insekti: kroničar vremena smrti i razonode Dobrica Ćosić u Politici ispisuje revizionistički feljton u slavu noža, žice, Srebrenice i Nikole Koljevića, Peter Galbraith se u Avazu pita je li možda ipak onomad trebalo Banju Luku prepustiti Tuđmanovoj komunalnoj službi etničkog čišćenja, a odnekud je iskrsnuo i Božidar Vučurević, ratni komandant Trebinja, graditelj starijeg i ljepšeg Dubrovnika.

    Usred tog bala vampira, u galami velikih historijskih parola, daleke tutnjave i guslarskih epova, tiho i neprimjetno novinama se prošuljala vijest iz Novog Sada, gdje je komisija za imenovanje ulica odlučila jedan prolaz u centru grada nazvati po Srđanu Aleksiću.
    ...

  13. #13

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    .chovek koji je branio svog prijatelja od vojnika mozhda je i bio svestan opasnosti koje mu preti da ako pokusha da ih zaustavi bice ubijen shto celo njegovo delo chini vecim, plemenitijim.
    ali nije on bio jedini bilo je verovatno i drugih takvih sluchajeva nekima ce se kao i srdji za to odati priznanje koje zasluzhuju za to shto su uradili onako kako im savest nalazhe a ne kao drugi brinuli samo za sopstvene zadnjice drugi ce pak biti zaboravljeni i otici na smetlishte istorija a da niko ne sazzna za njihova dela

    neka mu je vechna slava
    r.i.p

  14. #14

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    Čitam ponovo ovaj tekst. Novosađani, gde je ulica Srđana Aleksića? Je l' zna neko da mi objasni?
    Nema ulice Srđana Aleksića Postoji samo jedan prolaz u centru grada koji nosi njegovo ime...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  15. #15

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Neka je i "samo". Hvala ti

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Nadimak za osobu iznad
    Autor ZOE u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 3616
    Poslednja poruka: 17.02.2019, 21:08
  2. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  3. Sta fali osobi iznad?
    Autor Wampirche u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 1198
    Poslednja poruka: 25.01.2014, 17:17
  4. Kompliment za osobu iznad
    Autor kissigirl u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 1825
    Poslednja poruka: 10.06.2010, 23:37
  5. Najveći osvajači i najveće vojskovođe
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 21.08.2009, 14:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •