(Ne)Pismenost - Strana 13
Strana 13 od 13 PrvaPrva ... 3111213
Prikaz rezultata 181 do 193 od ukupno 193
  1. #181

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Zajedno, iako često se greši i sa "vi bi trebali" (misleći na množinu)

    Da, ok slovne greške...to su već, valjda, slovoslagaći ali svaki put Jel...je previše..
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #182

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ja bih mi bismo
    ti bi vi biste
    on ona ono bi oni one ona bi

    jel dobro?
    Dodji janje kad se žito žanje




  3. #183

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    A kolutas ocima, zbog cega?
    Znam ja nastavke, problem nije u tome, problem je sto nisam u toku da li se nesto menjalo. Npr. bila sam ubedjena da su "obadva", "proizilazi", "zadnji" umesto poslednji, oblici koji su nepravilni, u stvari su dubleti u srpskom jeziku. Zato je bio upitnik na kraju recenice.
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #184

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    , iako često se greši i sa "vi bi trebali" (misleći na množinu)
    Ali ne bi bilo pravilno ni "vi biste trebali"
    Glagol "trebati" je ovde bezlican i u tom slucaju pravilno bi bilo reci "trebalo bi da..."
    Gather ye rosebuds while ye may...

  5. #185

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Do sada su nas napadali preko naziva radnji, kafića, proizvoda i reklama Engleski, Nemački, Italijanski, Francuski i Španski jezik.

    Stigao nam je i englesko-poljski!


  6. #186

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Oni 'fajerwerki' iz prethodnog posta su mačji kašalj naspram ovog jezika:

    ''...Uprava za trezor je zauzela proaktivan stav prema pitanjima potencijalne zloupotrebe državnih sredstava i imovine.

    S tim ciljem inicirano je brendiranje službenih vozila logotipom državnog organa, kako bi se predupredilo eventualno nezakonito ponašanje državnih službenika.''

    (Iz online 'Blica' 18. decembra 2013. povodom afere kupovine kupusa u Futogu službenim automobilom.)


    Brendirana sprava!

    PS

    Dvoumim se ko je veći grešnik: službenik koga su uhvatili u kupusu (tj. sa kupusom) ili onaj ko je sročio tekst.

  7. #187

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Rekao bih ipak da su najodgovorniji oni koji su dozvolili da se takav tekst pojavi na onlajn stranicama Blica. Bio to lektor ili onaj koji nije angažovao lektora za tako velik dnevni list.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  8. #188

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    I kada stigneta na naš sajt, uočićete primere 'pismenosti' (u ovom slučaju oglašivača).


  9. #189

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ako smo već šuplji, barem da budemo zvučni!

    Na sve strane nailazimo na izražavanje koje treba da nas nevede na uverenje da dolazi od obrazovanih i stručnih ljudi.
    Na žalost onih koji se trude da se prikažu u boljem svetlu nego što jeste, bombastičnim i 'stručnim' izražavanjem samo pokazuju koliko su daleko od slike koju pokušavaju da stvore o sebi.

    Evo svakodnevnog primera:


    1. Nije u pitanju obnova (jer obnavlja se nešto istošeno) nego popravka puta koji je 'skliznuo' od nedavnih kiša.

    2. Nije u pitanju 'putna infrastuktura' nego put.
    Evo šta o tome kaže Veliki rečnik stranih reči i izraza:
    ''Infrastruktura - ... skup uređaja i objekata neophodnih za funkcionisanje države i njene privrede (saobraćajna mreža, ... )''
    Znači - put na kome su radovi je samo delić putne infrastrukture.

    Pitam se: da li je ovakvo izražavanje u nekoj vezi sa olako pribavljenim diplomama?

  10. #190

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    , iako često se greši i sa "vi bi trebali" (misleći na množinu)
    Ali ne bi bilo pravilno ni "vi biste trebali"
    Glagol "trebati" je ovde bezlican i u tom slucaju pravilno bi bilo reci "trebalo bi da..."


    Da nisam slučajno 5 minuta pre osetila zaparano oko ne bih videla tvoju repliku....tako je...ja i jesam navela primer nepismenosti...
    Trebam, trebaš, trebamo, trebaju, trebali i ine varijacije na temu.
    Koliko sam shvatila ponukalo je ovu temu nepismenost i nepismeni...a trebamo ide samo u prilog iste
    oUvaj....to nisam ja to samo mali zli patuljak iz mene progovara...
    Budi pametan i pravi se lud

  11. #191

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Volim kada je neko pismen. Ali to je tako relativna i kompleksna tema...
    Zaista ne obraćam toliko greške u padežima, jer neko ih ne zna, neko namerno izvrće reči i sl.
    Sećam se kada su me prvi put ispravili u školi, nešto sam nabrajala i sebe stavila na prvo mesto... , ma dobro sam prošla sem kritike da sam trebala znati kako treba. Od tada , a to je bilo još u osnovnoj ili početak srednje škole nikada nisam pogrešila..."i ja" sam bila uvek na zadnjem mestu.
    Svoju decu nisam učila kako to ide, samo sam jednom slučajno čula da jedno od njih troje ispravno govori...Znam, znaju oni to jer su slušali kako ja pričam. i dan danas mi sin pošalje poruku, a na fakultetu je, "ej, mama da ne bi zabrljo kako se ispravno kaže..." Volim to.

    Ovaj drugi primer što ću navesti je čini mise stvar nekulture ali moram.
    Najviše na svetu mrzim kada nekoga oslovljavaju sa "tamo ona" ,"daj ovoj" i slično. Mislim da bih tada pukla...ali svi nešto znamo a nešto ne...
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  12. #192

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Danasnji vic iz 'Blica'..
    Pricaju dve drugarice,i zali se jedna drugoj
    'Nasla sam neke kompromitujuce poruke u telefonu mog muza
    i sramota me je ubila koliko je ispao nepismen.Toliko da mi je
    doslo da se izvinim devojci!'

  13. #193

Strana 13 od 13 PrvaPrva ... 3111213

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •