(Ne)Pismenost - Strana 12
Strana 12 od 13 PrvaPrva ... 210111213 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 166 do 180 od ukupno 193
  1. #166

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Napisala sam jedan solidno sažet post, kompjuter se ugasio a sada se ne mogu ponavljati. Ostajem ti dužna za odgovor. Uzgred, mogao bi mi dati savet u vezi kompjutera. Obećao si.

    Nažalost, danas je zaista došlo vreme nepismenih. Država bi morala preduzeti hitne mere u cilju opismenjavanja stanovništva kako mlađeg tako i starijeg. Toliko o temi za večeras.

    Za lakši san: za mene je osveta nepoznanica.

  2. #167

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat GlorijaDruga kaže: Pogledaj poruku
    "Odgovor je malo neobičan: tako je uobičajeno.
    Ili "uslo je u govor" Tako sada vise ne mora da se kaze "poslednji", moze i "zadnji", iz istog tog razloga

    A uvek me izludjivalo sto se u nasem pravopisu strana imena transkribuju. To nije problem sa nekim imenima, ali kad u izgovoru nekog stranog imena postoji mnogo glasova kojih u srpskom jeziku nema, transkripcija u tom slucaju postaje u najmanju ruku smesna.
    Moj cale je u pocetku mrzeo sto Hrvati, kad titluju filmove, ostavljaju originalno napisana imena. I eno ga, sad svako ime zna da izgovori kako treba, a ako je on to uspeo sa svojih 79 godina, mislim da moze svako
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #168

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ne bi se ja složio sa tobom, glede transkribovanja.

    Hajde pogledaj sa kojih jezika oni ne transkribuju imena, mislim na komšije. Šta je sa arapskim, kineskim, ruskim i inim ne latiničnim jezicima? A prilično sam siguran da ni imena sa svih latiničnih jezika ne pišu u originalu.

    I kakav je problem sa nepostojećim glasovima u srpskom jeziku? Gde to piše da u srpskom ime mora da zvuči isto kao i u izvornom jeziku?
    U ostalom, baš da čujem kako Amerikanac, Britanac, Nemac, ma bilo koji stranac izgovara Beograd ili na primer Vrnjačka Banja!?
    Što bi mi morali da se prilagođavamo njima?

    Onaj kome se na srpskom obraćam i izgovaram mu strano ime sa srpskim izgovorom, sigurno će, 100%, znati o kome ili čemu mu pričam.
    A stranci, koji srpski ne razumeju, ali eto, bilo bi lepo da se na njihovom napiše njihovo ime, baš me briga. Njima se ni ne obraćam tim tekstom ili govorom.

    Zaista ne vidim NI JEDNU prednost pisanja imena po tuđim pravilima.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  4. #169

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ja obožavam kada moje ime i prezime krenu da izgovaraju ti stranci, jedno vreme smo ih Mara i ja mučili na poslu da to rade
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #170

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Šta je sa arapskim, kineskim, ruskim i inim ne latiničnim jezicima?
    A pa dobro, ja govorim o jezicima koji koriste latinicno pismo.


    I kakav je problem sa nepostojećim glasovima u srpskom jeziku? Gde to piše da u srpskom ime mora da zvuči isto kao i u izvornom jeziku?
    Ne zato sto treba da zvuci isto, ali nekad kad se potrefi vise glasova zaredom koji u nasem jeziku ne postoje, onda ime potpuno prestane da lici na originalno.


    U ostalom, baš da čujem kako Amerikanac, Britanac, Nemac, ma bilo koji stranac izgovara Beograd ili na primer Vrnjačka Banja!?
    Što bi mi morali da se prilagođavamo njima?
    Pa, eto vidis, ni Beograd ne mora da bude Belgrade, Wien ne mora u srpskom da bude Bec (sto blage veze nema sa izvornim imenom), a nije bas da bi Amerikanac, Britanac ili Nemac transkribovali necije ime i prezime, bar ja ne znam za takav slucaj.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #171

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Ne zato sto treba da zvuci isto, ali nekad kad se potrefi vise glasova zaredom koji u nasem jeziku ne postoje, onda ime potpuno prestane da lici na originalno.
    Pa, eto vidis, ni Beograd ne mora da bude Belgrade, Wien ne mora u srpskom da bude Bec (sto blage veze nema sa izvornim imenom),
    E o tome ti i pričam. Uopšte ime stranog pojma ne mora na srpskom da zvuči kao original, da bi bilo razumljivo onome koji razume srpski!
    a nije bas da bi Amerikanac, Britanac ili Nemac transkribovali necije ime i prezime, bar ja ne znam za takav slucaj.
    Ma ne transkribuju oni ništa. Da to rade, ne bi imali takmičenja iz spelovanja. Oni ga imenuju onako kako njihovom uvu najviše prija i baš ih briga kako se to zapravo izgovara na srpskom! I to je uredu, ne ljutim se, ne smeta mi. Njihov jezik, njihovo sporazumevanje. Ali zato smatram da bi se barem mi, kojima je ovaj jezik maternji, morali truditi da poštujemo njegova pravila.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  7. #172

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Oni ga imenuju onako kako njihovom uvu najviše prija i baš ih briga kako se to zapravo izgovara na srpskom!
    Ma, nem' ja nista protiv toga kako neko izgovara necije ime. Jebiga, neko zna da izgovori, neko ne zna. Nego, kazem da oni ne bi neko strano ime napisali onako kako se izgovara.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  8. #173

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ma (i) tu se slažemo!

    Stvar je u tome što oni to i ne mogu, sve i da hoće.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  9. #174

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Kada sam čitao ovo, glede transkribovanja i protivu istog, pade mi na pamet populacija koja ima 70 i više godin,a koja nije skroz pismena i sporije čita.

    Pustimo one koji su obrazovani i još pročiatali neke knjige, hajde da obratimo pažnju na one koji to nisu, nego imaju 4 razreda osnovne škole.

    Njima je teško da pročitaju i na srpskom, a zamisli da im neko napiše Georges ili nešto slično, pa tu bilo padanja u nAsves' i čuda raznih
    Što bih ja morao da znam engleski ili bilo koji drugi jezik? Zašto bi moja baba morala da zna engleski ili neki drugi jezik?
    Transkribovanje je skroz ok, u duhu je jezika, piši kao što govoriš.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  10. #175

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    A jel se u nepismenost racuna i kad neko u citiranoj recenici zatvori navodnike, a nije ih prethodno otvorio na pocetku iste te recenice ? Ili je to samo stamparska greska ?
    Life is a mystery to be lived,not a problem to be solved.

  11. #176

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Niko to ne spori Glorija, samo kazem da je krajnji produkt tog istrazivanja taj podatak koji si napisala a on se, u ovoj prici, broji.
    Ne kazem ja da si ti to izmislila
    Krek, krek.. Ne gudra

  12. #177

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    (Ne)Pismenost

    Ono kad devojka ode na sisanje i satiranje, umesto na šišanje i šatiranje.
    Dodji janje kad se žito žanje




  13. #178

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Nepismenost je ključni problem u Srbiji. Za ostale ne znam. Nadam se, a možda se previše nadam da će tome doći kraj.
    Meni je važno da znam na svim jezicima da izgovorim "Volim te". Računa li se da sam poliglota?

  14. #179

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Čitam jednu knjigu trenutno iz izdavačke kuće Alnari...
    ...i nije prvi put da primetim kako su im lektori nepismeni
    Citirana sms poruka koja sadrži persiranje napisamo malim v, redovno pišu Jel...
    Iznenađena sam i nisam...
    U razgovoru sa jednim prijateljem došlo se do dileme oko "biste" gde mi je on tvrdio da je pravilno "bi ste"...čak konsultovao koleginicu koja je, navodno, lektor i potvrdila da je on u pravu
    Sreća te na netu ima da se skine knjiga jezičke nedoumice od Klajna...inače mi ne bi verov'o.
    Budi pametan i pravi se lud

  15. #180

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    "Biste" se zajedno. Zar ne?

    Apropo Alnarija, u pravu si. Skoro sam zavrsila sa citanjem jedne knjige koju su izdali i stvarno, puno je gresaka. Nije to sad na svakoj strani, ali ono, ubodu u svakom poglavlju dobar broj.
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 12 od 13 PrvaPrva ... 210111213 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •