(Ne)Pismenost - Strana 11
Strana 11 od 13 PrvaPrva ... 910111213 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 151 do 165 od ukupno 193
  1. #151

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Meni i dalje ponekad zasmeta što neki ne stave tačku na kraju rečenice, veliko slovo posle pomenute tačke, zareze tu i tamo, al' nekako preživljavam te strahote...




  2. #152

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat sojka kaže: Pogledaj poruku
    Ili, za nijansu bolja situacija (ali za nijansu), kad se neko pravi pametan, pa kao, napiše: "Jel' imamo sutra predavanja?" Ok, 'ajde, potrudio se da stavi apostrof, ali onda je baš mogao i još jedan razmak da stavi, čisto da vidim da zna da razlikuje "je li" od "jeli".
    Iskreno, meni puno bolje izgleda to ''Jel''' od ''Je li'' i radije ću napisati prvu soluciju jer samim time pokazujemo da ipak imamo (mi koji taj apostrof koristimo) neke osnove pismenosti.

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ali mi smeta kad dobijem mail od nadredjenog koji ne zna da koristi znake interpunkcije, nego ih opali tamo gde mu se najvise svidja, a usput proguta pola slova u jednoj prostoj recenici.
    Joj... Obožavam i ja to. Koliko nepismenih ljudi na visokim položajima ima, to je za popizdit.

    Jednostavno sam osoba koja pazi na ono što piše. Prije nego pošaljem dalje, volim provjeriti ima li grešaka. Naravno, uvijek će se naći pokoja koju otkrijem tek naknadno ali dogodi se svakome.

    Čudo jedno koliko izostanak zareza, točke ili krivo stavljen upitnik/uskličnik promijeni cijeli koncept rečenice.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  3. #153

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    zanima me jel zna neko dal postoji sluzhbena informacija o broju nepismenih ljudi u Srbiji? i ako postoji koja je to brojka?
    moomoo meee jooouu

  4. #154

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    zanima me jel zna neko dal postoji sluzhbena informacija o broju nepismenih ljudi u Srbiji? i ako postoji koja je to brojka?
    Sad sam pronašla brojku, znam da sam ostala šokirana kada sam pročitala

    ''Međunarodni dan pismenosti, 8. septembar, Srbija dočekuje sa više od 1,3 miliona nepismenih ili ljudi koji nemaju završenu osnovnu školu, dok se u svetu taj broj procenjuje na više od 862 miliona.''

  5. #155

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    zanima me jel zna neko dal postoji sluzhbena informacija o broju nepismenih ljudi u Srbiji? i ako postoji koja je to brojka?
    6.781 345 tačno. Uključujući i funkcionalne nepismene.

  6. #156

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Poražavajuć je broj nepismenih ljudi, koji, čini mi se, samo raste.

    Medjutim, ono što još više zabrinjava je broj funkcionalno neposmene dece i srednjoškolaca, koji ne umeju da prepričaju pročitano, niti nadju odredjen podatak u tekstu, napišu neko zvanično pismo. Sve se skraćuje i pojednostavljuje. Dakle, moj je utisak da polako dolazi Idiocracy....
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  7. #157

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Obeležavanje Međunarodnog dana pismenosti je prilika da se ukaže na alarmantne podatke da je više od 830 miliona svetskog stanovništva nepismeno, a da u Srbiji ima više od milion osoba koje nisu potpuno pismene.

    Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2002. godine, u Srbiji je više od milion ljudi, odnosno više od 20 odsto odraslih preko 15 godina starosti koji nisu završili osnovnu školu, a čak 50 odsto odraslih koji imaju samo osnovnu školu ili su funkcionalno nepismeni.

    Među obrazovanim stanovništvom u Srbiji najviše je onih koji su završili srednju školu, a svega 6,5 odsto građana u džepu ima fakultetsku diplomu.

    Poslednje PISA istraživanje pokazalo je da su srpski učenici na začelju liste, jer pokazuju samo enciklopedijsko i nefunkcionalno znanje.

    Prema podacima Organizacije UN za obrazovanje nauku i kulturu (UNESKO) i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), od ukupnog broja nepismenih u svetu dve trećine su žene, a 113 miliona deca.

    Podaci iz 2006. godine pokazuju da 75 odsto nepismenih živi u podsaharskim zemljama, u kojima ženska deca uopšte ne idu u školu, a situacija je loša i u jugozapadnoj i istočnoj Aziji i u arapskim zemljama.

    Podaci OECD-a pokazuju da najveći broj stanovnika razvijenih zemalja ima srednju školsku spremu. U SAD taj broj se kreće oko 47 odsto, a u Austriji oko 61 odsto.

    UNESKO je proglasio 8. septembar za Medjunarodni dan pismenosti, sa ciljem da se istakne značaj čitanja i pismenosti za društvo i pojedinca.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  8. #158

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2002. godine, u Srbiji je više od milion ljudi, odnosno više od 20 odsto odraslih preko 15 godina starosti koji nisu završili osnovnu školu, a čak 50 odsto odraslih koji imaju samo osnovnu školu ili su funkcionalno nepismeni.
    Da, onda je pomalo besmisleno raspravljati da li (nam) je potrebna "Druga šansa"

    Ono što je najveći problem svih istraživanja i merenja znanja, jeste praktična primena obrazovanja u Srbiji, koja nije na zavidnom nivou.
    Mislim da ćemo lako skliznuti u jednu dijametralnog drugačiju situaciju kako bi brže-bolje popravili statistiku, a to je uvođenje jednog kranje opskurnog i uskog funkcionalnog obrazovanja pa ćemo se tek onda hvatati za glavu.
    Kad bismo samo umeli da pronađemo sredinu. Krajnja rešenja nikad nisu dobra solucija.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  9. #159

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Jasno je da je forum medij gde se pismeno izražavaju misli. Samim tim je mnogo uočljivije kada neki učesnici ponavljaju pravopisne greške, upotrebljavaju neadekvatnu reč ili pišu bez interpunkcije.
    Jednostavno, post postane teško čitljiv, slabo razumljiv i gubi smisao.
    Zaprepašćuje što u ovo vreme dostupnosti svih znanja imamo sve veći broj osoba koje su funkcionalno nepismene.
    U razgovoru sa iskusnim forumašima sam došao do zaključka da je čista retkost da funkcionalno nepismeni napišu nešto vredno.
    Objašnjenje je u tome da ko slabo piše on i slabo čita pa samim tim ima manju šansu da sam sebe koriguje. Drugo, tako ima i manji vokabular i mnogo reči mu je nepoznato pa ima problema da plastičnije i realnije se izrazi pisanjem.
    Nažalost, svedok sam da toga ima sve više.
    Poruku je izmenio Sivi, 16.07.2012 u 22:40
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #160

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Jasno je da je forum medij gde se pismeno izražavaju misli. Samim tim je mnogo uočljivije kada neki učesnici ponavljaju pravopisne greške, upotrebljavaju neadekvatnu reč ili pišu bez interpunkcije.
    Jednostavno, post postane teško čitljiv, slabo razumljiv i gubi smisao.
    I suprotno tome, nekima su pravopisne greške retke dok je stilskih greška pregršt kao i nejasnoća u izrazu. Toga smo svedoci.
    Zaprepašćuje što u ovo vreme dostupnosti svih znanja imamo sve veći broj osoba koje su funkcionalno nepismene.
    Da bi neko zadovoljio osnovne kriterijume pismenosti, potrebno mu je samo osnovno obrazovanje. Većina koja znanje nije stekla u osnovnoj (obavzenoj) školi, neće ni imati potrebu da se koriguje.
    U razgovoru sa iskusnim forumašima sam došao do zaključka da je čista retkost da funkcionalno nepismeni napišu nešto vredno.
    Grešiš. Čitala sam mnoge kako pišu a sadržaj napisanog prevazilazi prosek uz obilje pravopisnih grešaka i, naravno, ne grešaka u ispravno napisanom izrazu, već u korišćenju interpunkcije, velikih, malih slova itd. itd. (Nikako etc. o.d. jer nedopustivo je pisati jednim jezikom a koristiti strane skraćenice.)
    Objašnjenje je u tome da ko slabo piše on i slabo čita pa samim tim ima manju šansu da sam sebe koriguje.
    Da li bi to mogao reći za bilo kog pisca pisao on romane ili postove na forumu? Pisac razmišlja da svoju misao prenese na najbolji mogući način, greške će neko videti neko ne, ne bih puno zamerala. Inače, čemu lektori i korektori? Na forumu smo i pisci, lektori i korektori ali, forum nije zahtevna kategorija iako je dobro da se što pismenije izražavamo. Pismenost nije samo interpunkcija već i veština izražavanja misli.
    Drugo, tako ima i manji vokabular i mnogo reči mu je nepoznato pa ima problema da plastičnije i realnije se izrazi pisanjem.
    Nažalost, svedok sam da toga ima sve više.
    Saznajni proces je konstantan a izvor mu nije jedino pisana reč već i razgovor. Ko ima predispozicija, obogatiće svoj rečnik (nikako vokabular) čak i nesvesno.

  11. #161

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ono što u poslednje vreme primećujem je mešanje drugog lica množine i persiranje.
    Smeta mi u govoru "ja i ti", ispravljam uvek čak i malu decu (jače od mene).
    Na moru sam otkrila čari tastature sa našim slovima, sada mi je žao što sam pre mesec dana kupila novu, englesku.

    Moja nedoumica je...da li se pravilno kaže "treba mi lek za glavobolju" ili "treba mi lek protiv glavobolje"?
    Čula sam i jednu i drugu varijantu.

    I da se razumemo glede foruma...na forumu određeni članovi imaju neki svoj stil pisanja, koji je itekako naglašen (većinom velikim slovom), pisanje engleskih ili kojih već reči "po naški", namernim izvrtanjem nekih reči...to nikako ne spada u greške...to mi je noUrmalno...naravno da ne mogu svi sve da razumU...šta'š...
    Budi pametan i pravi se lud

  12. #162

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Potpuno je različito kada neko, sa foruma, već ima prepoznatljiv stil i način pisanja koji koristi od početka i nekoga ko sa tek nekolicinom postova pokaže da je teško razumljiv, bez znanja pravopisa i bez iole suvisle misli i ideje.
    Kaže se da "vežba čini majstora" pa samim tim da je neko, češće, čitao video bi da se neke reči pišu zajedno, neke odvojeno i načine kako koristiti interpunkciju. Ali..taj neko je baš takav jer je samo "forumašio" a da navede bar dve knjige koje je pročitao u životu ..to bi potrajalo .
    Stil pisanja je nečiji način da izrazi misli. Samim tim nekome je razumljiviji, nekome nije. Nije svaka knjiga namenjena istoj publici.
    Na kraju..uopšte ne razumem onoliko silno seckanje mog posta kada je prava retkost da mi je protivurečeno u napisanom .
    Jedino se nećemo složiti da nepismeni imaju šta vredno reći na forumima. Imam preko 10-12 godina iskustva na istim i prosto se nametnula činjenica da takvi retko napišu iole vredno.
    Poruku je izmenio Sivi, 28.07.2012 u 23:40 Razlog: višak H
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  13. #163

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Izvinjavam se što ću opet da te seckam, to mi više liči na dijalog nego da pišem u komadu, mada mi ni to nije strano, a nemam baš naročito iskustva u forumašenju. Al’ dobro, možda ću te na kraju ipak “izbaciti”.

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Potpuno je različito kada neko, sa foruma, već ima prepoznatljiv stil i način pisanja koji koristi od početka i nekoga ko sa tek nekolicinom postova pokaže da je teško razumljiv, bez znanja pravopisa i bez iole suvisle misli i ideje. .
    Opet ja tebe dibiduz ne razumem. Svako je bio početnik i to nema veze sa načinom pisanja. Prvi post mi je bio jednako pismen kao i ovaj koji ti sada pišem, dakle nisam se opismenila na forumu ako sam bila nepismena. Neki članovi se zaista teško izražavaju ali, ako su dugo na forumu, i pri tom pišu na temama koje ja posećujem, dakle učesnici su poliloga, već mogu razumeti ono što su imali da kažu. Neki su jasni ali meni potpuno neinteresantni. Npr. smeta mi dugačak članak bez pasusa dok citate obožavam, a najdraži su mi kratki komentari. Njih zasigurno svako pročita. Nije zalud rečeno «Malo reči – prostrana misao.» (Multa paucis)

    Kaže se da "vežba čini majstora" pa samim tim da je neko, češće, čitao video bi da se neke reči pišu zajedno, neke odvojeno i načine kako koristiti interpunkciju. Ali..taj neko je baš takav jer je samo "forumašio" a da navede bar dve knjige koje je pročitao u životu ..to bi potrajalo . .
    Ovo ti i nije neki zaključak. Nije valjda da se ne slažeš da se čovek opismeni još u osnovnoj školi. A ko je koliko knjiga pročitao, kako to da znaš osim ako osobu lično ne poznaješ i to dobro. Ne vidiš ti sagovornika pa ti se može učiniti da je neko pročitao knjiga za policu 2x3m.

    Uzgred, imaš par greščica u citatu iznad.


    Na kraju..uopšte ne razumem onoliko silno seckanje mog posta kada je prava retkost da mi je protivurečeno u napisanom . .
    Opet te ne razumem, kakva retkost?

    Jedino se nećemo složiti da nepismeni imaju šta vredno reći na forumima. Imam preko 10-12 godina iskustva na istim i prosto se nametnula činjenica da takvi retko napišu iole vredno .
    Toliko godina forumašiš! Crni Sivi, pa kada si uspeo da čitaš?

  14. #164

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Prvo...oba svoja prethodna posta sam pisao na temu. Tek pri kraju drugog sam samo konstatovao da koleginica nije imala potrebe da "secka" moj post pošto skoro nigde mi ne protivureči.
    A'e ovako:
    - Koleginice, iznesite svoje mišljenje na temi, a mene citirajte samo ako imate suprotno mišljenje o izrečenom.
    Verujte, nemam volje da upadam u off.
    Imam neke nedoumice što se tiče "pravopisa", možda pre smisla:
    1.Al' dobro, možda ću te na kraju ipak "izbaciti"...citat od Glorije...znači tačno šta ?
    2.Nije valjda da se ne slažeš da se čovek opismeni još u osnovnoj školi. - citat iste...poturanje, jer nigde slično ne napisah .
    3.
    Nije zalud rečeno «Malo reči – prostrana misao.» (Multa paucis)...citat iste koleginice...dok sama cepka i piše pola strane .
    4. Uzgred, imaš par greščica u citatu iznad...citat iste osobe ...čista laž, možda kao osveta za ukazivanje na njene propuste?
    5.
    Opet te ne razumem, kakva retkost? ...citat iste osobe ...ne razume da nije protivurečila već vršila sopstvenu promenadu?
    6.
    Toliko godina forumašiš! Crni Sivi, pa kada si uspeo da čitaš?...citat iste osobe..veruj da sam stizao i da vodim ljubav .

    ..i tako.
    Poruku je izmenio Sivi, 29.07.2012 u 02:19 Razlog: slovce
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  15. #165

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Koliko smo pismeni?

    Da li pridajete znacaj pravilnom govoru i pisanju, ili je za vas to od marginalnog znacaja? Da li vam smeta nepismenost pojedinih ljudi koji rade u medijima?

    I drugi narodi govore i pisu nepravilno, ali nekako mi se cini da mi prednjacimo u tome, pogotovo kad vidim neki od primera na sajtu њњњ Србовање Цом ! оригинал


    Tema je jasna. Molim vas da lične prepirke ostavite za neko drugo mesto.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

Strana 11 od 13 PrvaPrva ... 910111213 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •