Mobing - psihološki teror u poslovnom životu - Strana 3
Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 84
  1. #31

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    definitivno, to je veliki problem. da li je to svojstveno samo nama koji smo izasli iz komunizma (socijalizma) ili je to proizvod kapitalizma nije ni bitno.

    radim za jednu veliku drzavnu firmu u kojoj je normalno da (mi to zovemo maltretiranje) ima toga. samo postavljene nadredjenog dozvoljava mu da se tako odnosi prema radnicima.

    nije bitna skola, da li je covek zavrsio srednju, visu ili visoku ili je dosao samo sa osnovnom skolom. sefovi se odnose isto prema svima. smatraju da im je to Bogomdano i maksimalno zloupotrebljavaju svoj polozaj.

    ali, primetio sam da najgore prodje onaj koji dozvoli napade na sebe. onaj koji ne zna da se suprotstavi. onaj koji nesme da pokaze zube.

    kao sto rekoh, nije bitna skola. pravi posao se stice i uci prakticno, kada covek pocna da radi. bio sam odlican ucenik, ali sam nesto naucio tek kada sam poceo da radim i jos uvek ucim. mnogi mladi se zalete i prihvataju izuzetno odgovorne poslove odmah iz skolskih klupa. tomoze da prodje u firmama u kojima je "tata" direktor ili vlasnik. savetujem sve da prvo traze poslove na kojima ce da nauce sta treba da rade i kako to da rade. da steknu neku radnu rutinu. da traze "mentora" za posao. godinu, dve, pa onda pravite svoje karijere.

    svedok sam mnogih maltretiranja (necu da koristim namerno "mobing"), a i doziveo sam dosta puta da se neko istresa na mene. da se kolac prelomi preko mojih ledja. veliki sam protivnik toga i malo koji sef me voli. ali me i ne maltretira jer sam pokazao koliko znam i umem i koliko mogu, tako da sam im zatvorio sve prilaze sebi.

    naucite posao i znanjem obarajte sve prepreke. vazna je skola, ali je vaznije da imate nekoga od koga cete nauciti.

    iskreno, trudim se da pomognem mladjim kolegama kada prvi put ugaze u firmu. pomoc im je neophodna. nadjite nekoga ko hoce i moze da vam pomogne i drzite se njega. kasnije ce vam biti mnogo lakse. i nikada ne zaboravite onoga ko vam je pomogao.

    zao mi je samo sto zivimo u ovom vremenu krize i promena (tranzicije) pa je i drzava protiv nas radnika. vazan im je samo sef i onaj ko je na polozaju. i ovo sto imamo od sindikata je previse privrzeno vlasti tako da i od njih nemamo nikakve koristi. postoje samo na papiru. a privatnike niko i ne zeli da kontrolise.

    ostaje nam samo ona stara; u se i u svoje kljuse.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  2. #32

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Postoji i to je sve više rašireno i sve više izražajnije sada nego prije jer je i karijera danas svima puno važnija pa se ne gleda dal' se do cilja dolazi preko drugih. Bitno je da se dođe.

    Ali, uzmimo u obzir i one osobe koje uobražavaju da je nad njima izvršen mobing..

    Radila sam s jednom takvom koja je svaku primjedbu (ne direktno njoj već upućenu i drugim kolegama i kolegicama) doživljavala osobno i sebi pripisivala nepostojeće negativne komentare.. Što je ona napravila? Nadređenima se 'prijetila' tj. napominjala kako se upisala u udrugu mobing. Gle, tako samo privučeš negativnu pozornost na sebe jer nitko ne voli da mu se prijeti (pogotovo ne nadređeni) i to bez razloga. Osim toga, zamišljala je da joj se provaljivalo u stan (a btw, 'tek je običan zaštitar' - namjerno je stavljeno pod navodnike da se naglasi današnja važnost security-a)..

    Eto, ima mobinga i to dosta ali iz mojeg primjera se može vidjeti da ima i zamišljanja istog dosta..
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  3. #33

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Mobing je u Srbiji česta pojava, ali se o tome uglavnom ćuti
    Sve više žrtava šikaniranja na poslu
    Autor: Irena Radisavljević | Foto: Northfoto | 17.08.2008. - 00:02

    Gaduro, glupačo, nesposobni skote... neću se smiriti dok te ne uništim, reči su koje i danas odzvanjaju u glavi Snežane Tatarević, žrtve mobinga u državnoj firmi u koju je uzidala 28 godina života i besprekornog rada. Ona je neustrašiva žena, jedna od retkih koje su od nadređenog pretrpele seksualno, fizičko, psihičko i socijalno šikaniranje, a koja 17 meseci od protivpravnog otkaza ima hrabrosti da glasno govori o svojoj patnji i mobiliše društvo da se suprotstavi sili moći, koja je u Srbiji odavno deo folklora.

    - U najboljoj nameri da pomognete nekome, upropastite sopstveni život. Gotovo tri decenije sam besprekorno radila u Državnoj lutriji Srbije, da bih 1999. pokušala da pomognem kolegi iz Lutrije Kosova da nakon izgnanstva ovde pronađe bolji život za svoju porodicu. Pomogla sam njemu i ženi da se zaposle i da nađu stan. Umesto zahvalnosti, dobila sam samo uvrede koje ne želim ni da izgovorim, a jednom prilikom je bio toliko nasilan, da sam bila prinuđena da pozovem policiju, koja je sve zabeležila. Tog dana bila sam u svojoj kancelariji, kada je on ušao. Uhvatio me je za grudi, prislonio uza zid i pokušao da me poljubi. Ja sam bila zaprepašćena. Uspela sam da se sklonim i pokušala na lep način da mu objasnim da tako nešto ne dolazi u obzir. Bili smo kućni prijatelji, poznavala sam njegovu suprugu i decu. Od tog trenutka počinje pakao. Više nisam mogla da se borim i uzela sam bolovanje. Da ironija bude veća, mene suspenduju, njega unaprede, i u tom periodu mi stigne otkaz uz obrazloženje da sam vređala direktora drugog privrednog subjekta - priča naša sagovornica.
    Sada, kako sama kaže, jedva preživljava, jer već 17 meseci ne prima platu, a Državna lutrija Srbije, uprkos presudi Okružnog suda u Beogradu da je otkaz protivpravan i nevažeći, ne želi da je vrati na posao. Kažu: To je svršena stvar, sada ti ostaje samo to malo povlačenja po medijima. Ali, Snežana Tatarević se ne predaje.
    Ona je, nažalost, samo deo crne statistike maltretiranih na radnom mestu.

    Linč pojedinca
    Mobing u Srbiji odavno nije pojedinačna pojava, već pravilo i slika stanja u društvu. Ova reč, pozajmljena iz engleskog, koja doslovno označava rulju, masu i linč pojedinca, zapravo je nova reč za veoma staru pojavu. To pokazuju i istraživanja koja su nedavno obavljena u našoj zemlji. Primera radi, svaki drugi radnik u prestonici bio je bar jednom šikaniran na poslu. Psihičkom maltretiranju od nadređenih, ali i od kolega na istim poslovima, izložene su uglavnom žene starije od 35 godina, najčešće visokog obrazovanja, udate, koje imaju manje od deceniju radnog staža. Za razliku od žena, muškarci su žrtve samo nadobudnih šefova, ali ne i kolega. Pretpostavljeni raznim pritiscima, obimnim poslom, ali i nedozvoljavanjem godišnjih odmora i slobodnih dana maltretiraju mlađe, ali i starije muškarce, bez obzira na godine staža, nivo obrazovanja i bračno stanje. Do ovakvih rezultata došla je dr sc. med. Mirjana Vuksanović, klinički psiholog, koja je obavila istraživanje o mobingu zaposlenih u Beogradu. Rezultati ovog istraživanja u potpunosti se poklapaju s rezultatima do kojih je došla i Vesna Baltazarević, koja je proučavala mobing u centralnoj i južnoj Srbiji. Dakle, mobing se beleži u svim područjima rada, među svim nivoima zaposlenih i u svim delovima Srbije.

    Dobri radnici češće na meti
    Psiholog Vera Kondić, članica udruženja No mobing, u kome je utočište našla i Snežana Tatarević, za Blic nedelje kaže da se udruženju dnevno javi šest-sedam osoba. Međutim, pozivi su znatno brojniji kada se priča o mobingu i udruženju No mobing pojavi u medijima, tako da ih tada bude i više od 20.
    - Sve je više žrtava mobinga. U našem iskustvu pokazalo se da ne postoji razlika maltretiranih prema polu, tako da nema posebnog profila žrtve, ali je činjenica da su to gotovo uvek veoma stručni radnici, čak izuzetni, jednom rečju, ljudi koji štrče. Svima njima se kao po pravilu šalje poruka da tu ne pripadaju i vrše pritisci da napuste svoje radno mesto - priča Kondićeva.

    Ne vidim te
    O načinima šikaniranja ona kaže da su takoreći beskrajni. Dosta često se radi o sindromu praznog stola, kada im je onemogućen rad, ponekad čak i fizičkim izdvajanjem od kolega s porukom ne vidim te, ne postojiš.
    - Šikanirani retko imaju puno posla, a daleko češće rade poslove koji su ispod njihove stručne spreme. Nema puno seksualnih ili fizičkih nasrtaja, već su u pitanju pretpostavke o nasrtaju, aluzije na seks, ucene... Te seksualne aluzije su, razumljivo, učestalije kod žena, a rezultat je prekovremeno ostajanje na poslu kome je prethodilo neko seksualno ucenjivanje. Iako je broj seksualno šikaniranih muškaraca daleko manji, nedavno nam se javio i jedan gospodin koji je to doživeo - priča psiholog Vera Kondić.
    Zakon kojim bi šikaniranje na poslu bilo sankcionisano ne postoji, a žrtava je sve više. Iako nadležna ministarstva govore o tome da je neophodno, po hitnom postupku, ubaciti mobing kao posebnu kaznenu kategoriju u Krivični zakon, to se još nije dogodilo. Međutim, šikanirani ne čekaju ionako spore reakcije nadležnih. Prvi slučaj suđenja moberu vodi se pred Opštinskim sudom u Jagodini, a delo mobinga prekvalifikovano je u zlostavljanje i mučenje koje u zakonu postoji. Na optuženičkoj klupi sedi Zoran Milovanović, urednik JIP Novi put, jer je, kako se navodi u optužnom predlogu, zlostavljao Ivanu Delić-Janković, novinara urednika rubrike ovog pomoravskog nedeljnika, i prema njoj postupao na način koji vređa ljudsko dostojanstvo. Milovanović joj je govorio da je glupa, cepao joj tekstove, lomio stvari i iz kancelarije je isterao rečima: Marš napolje, kupi prnje i tornjaj se, navodi se u optužbi.
    Ivana Delić je na sudu izjavila da je Ljubiša Vujić, direktor JIP Novi put, slao kući jer Milovanoviću smeta njen smeh, miris i glas i da joj je rekao da ne može da joj garantuje bezbednost na poslu jer Milovanović oštri noževe i čisti puške. Optuženi je to demantovao. Borba se nastavlja!

    Ima ga ali ne i u zakonu
    U Ministarstvu rada u julu je formirana radna grupa za izmene i dopune Zakona o radu. Jedan od glavnih razloga je uređivanje, definisanje i sankcionisanje mobinga kao oblika psihološkog uznemiravanja na radnom mestu. Vladimir Garić, pomoćnik ministra, kaže da inspekcijski organi za sada nemaju registrovane slučajeve mobinga jer ova oblast nije zakonski uređena.
    - Pitanje mobinga je veoma važno i treba ga uvesti i u naše radno zakonodavstvo. Ovu pojavu treba dobro proučiti, kako bi se našla adekvatna rešenja za njeno sprečavanje i sankcionisanje. U zemljama koje imaju propisanu zabranu psihološkog uznemiravanja (mobinga), postoji problem njegovog dokazivanja, kao i utvrđivanja uzroka njegovog postojanja. U revidiranoj Evropskoj socijalnoj povelji Saveta Evrope (član 26) utvrđuje se da države članice treba da unapređuju svest, informisanost i sprečavanje ponavljanog neprihvatljivog ili izrazito negativnog i uvredljivog ponašanja protiv pojedinih radnika na radnom mestu ili u vezi s poslom i da preduzmu sve mere za zaštitu radnika od takvog ponašanja - kaže Garić.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #34

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Ona je neustrašiva žena, jedna od retkih koje su od nadređenog pretrpele seksualno, fizičko, psihičko i socijalno šikaniranje, a koja 17 meseci od protivpravnog otkaza ima hrabrosti da glasno govori o svojoj patnji i mobiliše društvo da se suprotstavi sili moći, koja je u Srbiji odavno deo folklora.
    Nešto mi ne štima u ovom delu ovamo neustrašiva a trpela mobing



    Ja bi im uvela psihološke testove, mislim poslodavcima, i to da ga popune pri raspisivanju konkursa za radno mesto! Ako oni mogu da ocenjuju radnika valjda bi bilo fer da i radnici ocenjuju poslodavce!
    Kad bi nekako postojala neka baza u smislu stuba srama kao onaj kreditni biro pa ukoliko imaš problema sa šefom a ti mu lepo pičneš crveni karton nek' svi vide, pa nek' se češe
    Nema tu leba od zakona!

  5. #35

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Problem je u tome što sa stokom ne možeš ljudski... I ne treba ljudski jer ne zaslužuje... Mislim da bih mu napravila takvu igranku da bi me se sećao do sudnjega dana... Neverovatno kako mi takvi tipovi idu na živaC... Bacila me jedna tv pričica na temu mobbing-a, danas na razmišljnje... Kakve frustracije iz detinjstva vuku ti jadnici koji ženu ne mogu da zainteresuju svojim kvalitetima, nego se dokazuju položajčićem u firmi?.. Ili mediokriteti koji zavide sposobnijima od sebe, a sami nisu ni za šta... Mislim da su u borbi sa takvim barabama sva sredstva dozvoljena... Od zakona i policije, slaba vajda u ovakvom slučaju, treba samo biti bezobziran u istoj meri kao i "faca"...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  6. #36

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Sud u Jagodini osudio je na zatvor od četiri meseca, uslovno dve godine, urednika "Novog puta" Zorana Milovanovića zbog mobinga, što je prvi put u Srbiji da je neko osuđen za ovo delo.

    Milovanović, v.d. glavnog i odgovornog urednika jagodinskog nedeljnika "Novi put" osuđen je za krivično delo zlostavljanja i mučenja iz člana 137. Krivičnog zakonika Srbije, po tužbi novinarke tog lista Ivane Delić - Janković. Ovo je prvi slučaj da je neko u Pomoravskom okrugu, ali i u Srbiji, osuđen za mobing.
    Sudskim većem predsedavao je sudija Radojica Leković.

    Prema optužnici, koju je zastupala zamenica javnog tužioca Jasmina Stojadinović, Milovanović je kao službeno lice v.d glavnog i odgovornog urednika "Novi put" tokom 2006. i 2007. godine "zlostavljao novinara - urednika riburike Ivanu Delić - Janković iz Jagodine i prema njoj postupao na način kojim se vređa ljudsko dostojanstvo".
    "Govorio joj je da je glupa, da ne zna da radi svoj posao, cepao joj pripremljene tekstove, izbacivao iz radne sobe u prisustvu kolega, lomio stvari po kancelariji i lupao vratima, isterao je iz kancelarije rečima - marš napolje, kupi prnje i tornjaj se".
    Govorio je da ne može da radi sa njom jer mu "smeta njen miris, glas, smeh, prisustvo".

    Sudija Leković je u obrazloženju presude naveo da su "potvrđeni navodi Opštinskog javnog tužioca i svedoka", a svedoci su bili novinari "Novog puta", fotoreporter i drugo osoblje. Suđenje Milovanoviću trajalo je od 26. februra.
    U izjavi novinarima Jankovićeva je rekla da se "ne raduje ovoj presudi, jer joj nije cilj da neko ide u zatvor, nego da se ovakve stvari nikada i nigde ne dogode".

    (izvor - Tanjug)
    Ćuti i prenesi dalje....

  7. #37

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Citat TVO.JA_ kaže: Pogledaj poruku

    Govorio je da ne može da radi sa njom jer mu "smeta njen miris, glas, smeh, prisustvo".
    Baš dobra vest... E da vidimo čiji će tamo miris, glas i smeh da mu smetaju... Ili da on tamo nekome ne zasmeta, pa da se na licu mesta uveri kakvo je sr..e kad se zbog toga zameri nekom baji...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  8. #38

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Problem je u tome što sa stokom ne možeš ljudski... I ne treba ljudski jer ne zaslužuje... Mislim da bih mu napravila takvu igranku da bi me se sećao do sudnjega dana..
    Ja u zadnje vreme imam posla sa pomenutom stokom,jelte..al ženskoga roda...te nije lako biti fin...

    Prvo sam imala jedno radno mesto,pa sam morala da radim na dva radna mesta,o istoj firmi je reč...nedavno sam dobila čast da radim na tri radna mesta u istoj firmi,za istu (jednu) platu....Zbog toga što su silnom narodu davali otkaze...

    I tako,raspadaš se od posla iz dana u dan,pa se nekad boriš sa vetrenjačama,jer ne želiš da gaziš svoje principe,zatim skokneš povremeno do pravne službe,jer radnik "ne ume" da izračuna svoj fond sati...zato što je radnik,jelte...I što više vučeš,tovare te sve više...gledam kako se moje koleginice razboljevaju..jedna po jedna,i to ne od naivnih bolesti...briga nekog...i one rade na tri radna mesta,za iste pare kao i ja,i još ih bude strah da progovore,kada im neko od šefova teroriše mozak...jer se plaše,izgubiće posao...u državnoj firmi..da.A čime sve ne plaše radnike,da ne spominjem...ja to prosto ne dozvoljavam...ok,zalete se i na mene,ponekad,baš neki dan,krene da mi uvaljuje nebulozu,kako će ženu koja je ima upalu pluća,i koristi G.O.,da joj od plate ne otkinu i ono malo što ima,ako uzme bolovanje;povući na posao,jer "jbt.znaš,nema ko da radi"...
    Usput i meni počinje da zvoca,jer fizički ne umem da boravim u isto vreme na 3 mesta................

    Samo sam je pogledala ...i upitala je:
    -Seko,jesi ti čula nekad za mobing?
    ...nestala je bez traga i glasa istoga trena..i nismo se sretale više..bar taj dan.

  9. #39

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Prva presuda za mobing u Vojvodini

    Načelnica okruga




    Darija Šajin


    NOVI SAD - Prvom presudom za mobing u Vojvodini, načelnica Južnobačkog okruga Darija Šajin osuđena je na 14 meseci zatvora, uslovno na četiri godine, zbog zlostavljanja i mučenja radnika 2004, 2005. i 2006. godine u Opštinskoj upravi u Baču gde je radila kao načelnica. Na presudu koja još nije pravosnažna, Šajinova najavljuje žalbu, dok sedmoro radnika koji su pretrpeli mobing najavljuju građansku parnicu za naknadu štete.

    Proces protiv Šajinove pokrenulo je 2007. godine sedam radnika Opštinske uprave u Baču: Bogdanka Tešanović, Slavica Živković, Milka Jovanović, Marica Babić, Ladislav Genić i Milan Damjanić, koji su tvrdili da su godinama trpeli šikaniranja i zlostavljanja, a da su kap u čaši prelili otkazi bez prava žalbe u maju 2006. godine. Slavica Živković, jedna od tužiteljki, tvrdi da su pretrpeli verbalna šikaniranja, zabrane odlaska u toalet, izbacivanja iz kancelarije, zabranu razgovora i korišćenja telefona.
    - Ova presuda jeste jedna vrsta satisfakcije, ali, verujte, niko nama ne može da vrati te godine života. Bilo je strašno, trpeli smo svakakva zlostavljanja. Jedna od koleginica koja je podnela tužbu, a koja je radila na centrali, nije imala čak ni dozvolu da ode u toalet, pa je jednom na kraju radnog vremena, žena bila primorana da se uvija u džemper i krije da se umokrila. Do te mere je išlo! - priča Živkovićeva.
    Ona je posle serije iživljavanja i nipodaštavanja, doživela nervni slom, nakon što ju je Šajinova izbacila iz kancelarije i pretila obezbeđenjem.
    - Bilo je to u jesen 2005. godine, kada su nas primoravali da potpišemo sporazumni raskid ugovora kao tehnološki višak, što nisam mogla da prihvatim jer jedina u porodici radim. Kada sam pokušala o tome da razgovaram, u dva navrata sam izbačena iz kancelarije, a drugi put mi je zapretila i obezbeđenjem. Osula je takvu paljbu da sam osetila kako se gušim, izašla u hodnik grcajući i u jednom trenu, nestalo mi je vazduha i onesvestila sam se. Kolege kažu da su mi izvadili jezik iz usta i na nosilima me odneli u ambulantu. Završila sam na bolovanju, na kome me je otkaz i zatekao iako smo vodili sudski spor zbog neraspoređenosti. I danas imam problema zbog tog perioda - tvrdi Živkovićeva.
    S druge strane, mada su Opštinski sud u Bačkoj Palanci i sudija Andrija Šerfeze utvrdili da je Šajinova kriva za zlostavljanje i mučenje radnika, njen advokat Vladimir Grujić tvrdio je tokom celog procesa da je njegova klijentkinja samo želela da zavede red u Opštinskoj upravi. Grujić juče nije bio dostupan za novinare, ali u Opštinskom sudu u Bačkoj Palanci očekuju da će okrivljena iskoristiti pravo da podnese žalbu. Ni sama Šajinova nije želela da daje komentare na presudu koja, kako napominje, nije pravosnažna.

    Mobing i u sedištu okruga

    Na poslednje ročište u sudu u Palanci, 13. oktobra, došli su i radnici iz Novog Sada. Zaposleni u Južno-bačkom okrugu su ispričali svoje priče, po kojima im se događa sve isto što i nama. Moraju da dođu na posao pola sata pre vremena da im ne bi bilo skinuto sa plate pa obilaze šefa u širokom luku - tvrdi Slavica Živanović.


    Blic
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #40

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Od prvog oktobra u prostorijama Saveza samostalnih sindikata Vojvodine otvorena je nova SOS telefonska linija za pružanje podrške i pomoći žrtvama zlostavljanja na poslu odnosno mobinga. Pozivanjem na broj 021 557 906 žrtve mobinga dobijaju besplatnu socijalnu, psihološku i pravnu pomoć.
    Ćuti i prenesi dalje....

  11. #41

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Hm, a da li neko od vas može da se "pohvali" da je vršio mobing? Ili sexualno uznemiravanje? Nisma rukovodilac, ali često imam primere da radnici sa kojima razgovaram imaju primedbe da ih neko iskorištava da se žale na nadređene kako im ne daju slobodne dane ili ih potcenjuju, a posle toga mi u poverenju govore kako će za dve nedelje otići na bolovanje, jer imaju nešto privatno da obave. Često kalkulišu kako da obavljaju prvenstveno privatni posao koji im donosi zaradu, a da u njega uklope rad u firmi, jer, jbg, treba da ide radni staž i zdravstveno. Dolaze na posao mrtvi umorni i pospani, a onda se za sve što rade bune kako ih firma iskorištava.
    Opet, nikada nisam sigura, od kad je krenula ova kampanja "mobinga" i "sexualnog uznemiravanja" kada će neko da neki komplimet ili zahtev da uradi svoj deo posla da tako okarakterisati. Ova kampanja je u nekim firmama na zapadu već dovela do idiotskih pravila da se gubi posao ako kolegi/koleginici kažeš da lepo danas izgleda ili da budeš malo prisniji. Nikakav rpivatni razgovor, kontakti van radnog vremena, kolegijalnost... Samo 100% čista poslovna komunikacija, eventualno sa primetno izveštačenim osmehom.
    Znam da su ovde mnogi besni zbog mobinga, viđao sam ga često u firmama u koje sam odlazio, video sam i nekulturno ponašanje novopečenih šefova, ali treba imati na umu da je moguća zloupotreba ovih optužbi radi diskreditacije suparnika, šefova, sopstvene promocije ili pokrivanja svoje lenjosti ili nesposobnosti.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  12. #42

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Samo 100% čista poslovna komunikacija, eventualno sa primetno izveštačenim osmehom.
    Znam da su ovde mnogi besni zbog mobinga, viđao sam ga često u firmama u koje sam odlazio, video sam i nekulturno ponašanje novopečenih šefova, ali treba imati na umu da je moguća zloupotreba ovih optužbi radi diskreditacije suparnika, šefova, sopstvene promocije ili pokrivanja svoje lenjosti ili nesposobnosti.
    Tog psihološkog terora je vazda bilo i biće...i uverena sam da su sada "novopečenim" šefovima,čak i odrešenije ruke,nego ikad...kad daju sebi za pravo da se ponašaju prema radnicima kao prema robovima,da,bukvalno tako ih je jedan novopečeni nazvao baš danas,a klijentelu koju uslužuje on naziva potrošnom robom a ljudi su u pitanju...jelte u oba slučaja.Al eto tako on ima povlašćenja da radi šta hoće,jer nisu bitne čak ni njegova stručnost ni kvalifikacije,nego stranačka pripadnost .

    Taj osmeh koji pominješ...ja mogu da vidim (a i ne moram) samo u slučaju kad se pojavi njegov nadređeni..il u najgorem slučaju..da sam pristala da imam bilo kakvo intimiziranje sa "novopečenim šefom" ,što mi ne pada na um ni u najgorem košmaru.

    Ako je zloupotrebe nekad i bilo..ima je sve manje,jer su udesili tako,da radnik,čak i koji je bolestan jedva se odlučuje da uzme bolovanje,jer mu otkidaju od plate toliko,da mu se više isplati da radi bolestan,jer svakako nema toliku platu da pruži svojoj deci svakodnevne potrebštine,a ne tek ni slučajno neke luksuze.

    Radnik koji ima 15.ooo mesečno,doživeo je da pored teškog posla i neadekvatnih uslova za rad,doživi da ga "novopečeni šef" podrugljivim tonom naziva i "socijalom" (a mislim da čak i socijala daje veća primanja) i da kaže sledeće:

    "Ko vam je kriv,što ste izrađale toliku decu,neću valjda ja da ih hranim,i ovako vam i platu zarađujem!"Državna firma je u pitanju....

    ...i da dodam..sve su šanse da nadrljam,zbog ovog što pišem ovde...

  13. #43

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ako je zloupotrebe nekad i bilo..ima je sve manje,jer su udesili tako,da radnik,čak i koji je bolestan jedva se odlučuje da uzme bolovanje,jer mu otkidaju od plate toliko,da mu se više isplati da radi bolestan,jer svakako nema toliku platu da pruži svojoj deci svakodnevne potrebštine,a ne tek ni slučajno neke luksuze.
    Ne govorim na pamet. Za dane piva u mojoj firmi je bilo preko 25% ljudstva na bolovanju. Mnoge od "bolesnih" sam sreo na tim danima, Neki su i honorarno radili na štandovima. A za to vreme neko je morao da radi i njihov posao, jer je takva priroda posla da ne može da se radi smanjenim kapacitetom.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  14. #44

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Ne govorim na pamet. Za dane piva u mojoj firmi je bilo preko 25% ljudstva na bolovanju. Mnoge od "bolesnih" sam sreo na tim danima, Neki su i honorarno radili na štandovima. A za to vreme neko je morao da radi i njihov posao, jer je takva priroda posla da ne može da se radi smanjenim kapacitetom.
    Ni ja.

    Žena sa sto dijagnoza i pomenutom platom,pri tom samohrana majka (udovica),zbog čega dodatno "novopečeni" daje sebi za pravo da je kinji,jer se ona nikad ne smeje,i nema nikakvu zaštitu...dok joj je glava puna problema,kako da preživi,bukvalno,treba da ide na magnet rez. zbog prirode svoje bolesti,i obraća se firmi za pomoć da joj se plati m.r.,jer se ionako dele mnoge stipendije deci "novopečenih"...evo već više od pola godine čeka...jer nije bitan faktor nikome..u tom okruženju,gde je zdravlje i ostavila.

  15. #45

    Odgovor: Mobing - psihološki teror u poslovnom životu

    Samo, ja nisam ovde došao da se preganjanjam da li je mobing masovno prisutan kod nas ili ne. Nego šta je.
    Ja sam skrenuo pažnju na jednu drugu pojavu, korišćenje mobinga, tj. zloupotrebu zaštite protiv mobinga u lične svrhe. Hoćeš li reći da toga nema i da ga neće biti? Ja tvrdim da već postoje pojave tipa "Optužiću te za mobing ako mi ne budeš gledao kroz prste!".
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kada ste se najviše uplašili u životu?
    Autor SQUAW u forumu Pričaonica
    Odgovora: 67
    Poslednja poruka: 19.02.2017, 22:36
  2. Šta ste bili u prošlom životu?
    Autor SQUAW u forumu Astrologija
    Odgovora: 77
    Poslednja poruka: 11.03.2014, 01:54
  3. Psihološki profil
    Autor Najgora u forumu Posao
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 23.06.2011, 08:49
  4. Da se o mom životu pravi film :)
    Autor Sokica u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 14.04.2009, 15:44
  5. Poslednji put u životu
    Autor Kunic u forumu Spomenar
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 07.02.2008, 23:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •