Magnolija - Magnolia grandiflora
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Magnolija - Magnolia grandiflora

    Magnolija je zimzeleno drvo koje je donešeno iz Severne Amerike u Evropu 1737. godine. Po nekim geološkim istraživanjima, pretci magnolije su postojali još pre 80 – 100 miliona godina. Osim ove vrste magnolije, još je jedino Magnolia virginiana zimzelena vrsta magnolije dok su sve ostale listopadne.


    Iako raste veoma sporo, može da dostigne do 30 metara u visinu i preko 1,2 metra u prečniku. Listovi su elipsoidni, od 10-20 cm dužine, sjasjno-zeleni, kožasti i kruti. Cveta u junu i julu ali tek od 7 godine starosti.


    Cvetovi su dvopolni, široki do 15 cm i dugi čak i preko 20 cm. Odatle i potiče njeno naučno ime grandiflora = veliki cvetovi.



    Jarko crvene semenke su smeštene u šišarkolikim plodovima i sazrevaju od kraja septembra do novembra.


  2. #2

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Zbog izuzetno atraktivne krošnje i još atraktivnijeg izgleda i mirisa cveta, magnolija je našla svoje mesto u mnogim okućnicama i pored činjenice da tokom cele godine sa nje otpadaju stari, odnosno osušeni listovi koji osim što redovno moraju da se uklanjaju, ne dozvoljavaju drugom rastinju da opstane ispod ove biljke, tako da ispod njene krošnje obično nema nikakvog zelenila već samo gomila braonkasto-žućkastog lišća i zemlja.


    Iako je u pitanju vrsta toplih krajeva, magnolija dosta dobro podnosi niske temperature tako da su zabeleženi primerci ove biljke koji opstaju i u kontinentalnim uslovima. Mnogo bolje uspeva na neutralnim i kiselim zemljištima dok joj suva krečnjačka tla ne pogoduju.

    Razmnožava se semenom, reznicama i kalemljenjem.

  3. #3

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    My favourite, FAVOURITE tree!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    My favourite, FAVOURITE tree!
    I moje!
    Najlepši su mi oni ljubičasti cvetovi!

    Ovakvi!



    Lady S, za temu!

  5. #5

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Ja najviše volim bele pa one rozikaste



    I još kad im ovako malo opadne listića, kao u bajci, pa samo da se zavališ ispod da zaspiš, odlutaš budan ili čitaš knjigicu
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Magnolija je kraljica!Naprosto je obozavam i jedva cekam da moja naraste u jedan velik i lep grm.Nisam se smirila dok je nisam videla zasadjenu u moju bajkovitu basticu...

  7. #7

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    maltene, da ovde, nema dvorista bez ovog prekrasnog drveta...nije ni cudo... pogledajte predivnu krosnju magnolije (bele)

    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Beli cvetovi su mi najlepši...u dvorištu smo imali dve...sad imamo jednu...malu...

  9. #9

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Ja, razredna i josh dvadeset i pet drugara iz srednje posadili jednu u dvorishte shkole u zamanet buducim narashtajima...
    idem oma sutra da je slikam,krsta mi..

    Ubica mekog srca.

  10. #10

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Meni je najlepsa ona s ljubicastim cvetovima!

    Ali kad vidim nekog kako je kida i lomi.........cccccccc ....pa nije ti to cvece za vazu
    Lako cu,ako je do mene.........

  11. #11

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Не веруј ми!

    Приповеда се како магнолије девојкама поклањају само неверни и лакомислени младићи који овим цветом шаљу поруку да им заправо не треба веровати...



    У пролеће 1740. године у француски град Нант из Америке је стигла посебна пошиљка: то је до тада у Европи била непостојећа биљка. Нашла се у обимном товару једног трговца који је готово без предаха путовао од Европе до Америке. У Нанту су биљку одмах препознали јер је већ потанко описао и нацртао ботаничар Плумије кога је још Краљ Сунце, Луј XIV (1638-1715), слао да по свету истражује и за прекрасни версајски врт прикупља најлепше биљке. Плумије је биљци дао име приликом боравка у Америци, у знак успомене на Пјера Магнола, директора Ботаничке баште у Монпељеу. Назвао је - магнолија. Биљка коју је трговац донео у Нант била је велика магнолија (magnolia grandiflora), једна од око осамдесет врста које расту у Средњој и Северној Америци, као и у Кини и Јапану и припадају фамилији magnoliaceae.

    Магнолија је зимзелено дрво (или жбун) и лишће на њему може да стоји годинама. Меснато и сјајно, па кад пада киша чује се како капи добују по њему. Биљка цвета од маја до септембра, цветови се појављу искључиво на магнолијама које су старије од десет година. Дрво магнолије може да нарасте чак до двадесет и више метара. Познати су и неки примерци магнолија високи четрдесет метара! Стабло је право и сивкасто-смеђе боје.

    Магнолија је била омиљена биљка енглеске књижевнице Вите Саквил-Вест (1892-1962), која је током путовања у Америку између осталог написала и ово:
    Удисала сам мирис магнолије пуним плућима и држала отворене прозоре током ноћи за разлику од Индијанаца који се плаше да спавају под магнолијом док је у цвету.
    Цветове магнолије Вита Саквил-Вест описала је као беле голубове који су слетели на сјајне листове тамних зелених тонова.
    Унутрашњост сваког цвета као да је од некаквог густог беличастог крема. Не би их требало називати белим цветовима, будући да су цветови магнолије боје слонове кости... А боја слоноваче и мекоћа крема уз мирис лимуна који се шири наоколо, чини је неодољивом... - писала је Вита Саквил-Вест.

    Као и многе биљке, тако и магнолија означава одређени симбол, такорећи - поруку. Уколико је њен цвет бео, знак је невиности. Ако је цвет магнолије ружичаст, онда означава стидљивост и најчешће се поклања девојкама које још нису упознале праву љубав. Међутим, понекад се дешава да магнолија прерано процвета. Сматра се да је то несумњив знак да је власник биљке због нечега узнемирен и нестрпљив.

    Постоје и легенде које говоре нешто сасвим другачије. Приповеда се како магнолије девојкама поклањају само неверни и лакомислени младићи који овим цветом шаљу поруку да им заправо не треба веровати.
    Узми цвет, али се у мене не уздај!, порука је коју наводно носи цвет магнолије. Да ли су због тога Индијанци избегавали да заспу испод дрвета магнолије?

    preuzeto sa neta
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  12. #12

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    jedna mala magnolia




    Poruku je izmenio Cecara, 05.05.2009 u 20:30 Razlog: velicina slike

  13. #13

    Odgovor: Magnolija - Magnolia grandiflora

    Moja magnolija, cvetovi su joj tamno ljubicasti i izgleda predivno kad cveta,
    za sad slikica bez cveta








Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •