Istina o tri prsta - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 53
  1. #16

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Jako zanimljiv tekst. Neverovatno kako lako preuzimamo neke stvari, a da se ne zapitamo odakle poticu i koje im je pravo znacinje... Pomodarstvo je cudo!!!

    p.s. ja na ovim slikama (tj. ikonama) ne vidim tri prsta odvojena, kako ih danas koriste...

  2. #17

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Izvori koje je Lady postavila su naravno autentični, ja sam o njima imao saznanja i ranije. Međutim, simbol tri prsta (otvorena) je nastao u borbi protiv komunističkog režima, kao simbol pobune, počevši od 9. marta i opšte je danas prihvaćen. Početkom devedesetih je predstavljao i znak raspoznavanja među protivnicima Miloševića i tada nije bilo svejedno pokazivati ga. Kao takav simbol je prihvaćen i prepoznat u svetu kao srpski pozdrav. Ilustrovaću jednim primerom sa trke formule u Mađarskoj, kada pijani Englez sa limenkom piva posmatra autobuse sa navijačima i kada ugleda nemački autobus normalno podiže srednji prst, da im kaže šta misli o njima, a kada je naišao naš autobus on podiže tri prsta u znak pozdrava. Znači on to poistovećuje sa Srbima, što je ok. Izvorno značenje tog simbola, jesu li ga koristile ustaše, meksikanci ili marsovci, je irelevanto bitno je da je sadašnje značenje opšteprihvaćeno. Sećam se utakmice sa Hrvatima na Maksimiru, kada je Bata Mirković dobio crveni karton i dok je napuštao teren, mi smo svi u kafani vikali horski "Digni tri prsta", što je naravno Bata i uradio. Misliš da su na Maksimiru zbog toga aplaudirali, to im je došlo kao šamar.
    Još malo oko simbolike, nacisti su koristili starorimski pozdrav ispružene ruke, međutim danas niko ne kaže da je to starorimski pozdrav, već je to opšteprihvaćeno nacistički pozdrav. Mi koji to znamo možemo reći da smo mi pametni ili načitani ili šta već . Međutim ispružena ruka se zna na šta asocira, takav je slučaj i sa naša tri prsta. E sad, sledi naravočenije ovog posta, a to je
    Poruku je izmenio BaneK, 28.03.2007 u 12:52 Razlog: pravopis...

  3. #18

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Uopste nisam razmisljala......i nisam imala pojma.....ali sada znam.

  4. #19

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Za vrijeme III Reicha su Nijemci polagali zakletvu sa tri prsta samo ne rasirena. Simbolika je naravno, uspon 3. Reicha.
    Svicarci isto imaju pozdrav sa tri prsta, oznacava tri naroda Svicarske kao i tri zakletve (Eid) koje sada ne bih znao nabrojati. Znaci, u Svicarskoj 3 prsta i dzaba pice u kafani ili paklo toblerona

  5. #20

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Znači u Švajcarskoj uletiš u kafanu sa i sjajno se provedeš, ajmo šta čekamo.

  6. #21

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    Međutim, simbol tri prsta (otvorena) je nastao u borbi protiv komunističkog režima, kao simbol pobune, počevši od 9. marta i opšte je danas prihvaćen. Početkom devedesetih je predstavljao i znak raspoznavanja među protivnicima Miloševića i tada nije bilo svejedno pokazivati ga.
    скренућу мало са теме:
    Борба против комунистичког режима није почела са 9.мартом, него 70 година прошлог века, тог 9. марта класичног комунизма није било, јер је 9.март био након парламентарних избора којих у комунизму нема, резултати избора су били какви су били то није тема. Мислим такође да је и највећим присталицама такозваних демократских промена, на данашњи дан, потпуно јасно како је и помоћу каквих "демократа" С.М. остајао и опстајао на власти све те године.
    Не знам како бре можеш да напишеш ово : tada nije bilo svejedno pokazivati ga., па на оној јогурт револуцији 3-јка је малте не заштитни знак, Газиместан и скоро сви митинзи по Србији било које странке су били испуњени тим колоритом.
    ни сада није свеједно показивати га...
    Молим све који прочитају ово да поразмисле и да ли је у нас тоталитарног комунизма и било на начин какав је био иза челичне завесе, полјопривредници имали своју земљу, (не много, али своју), бербери и остале ситне занатлије су имале своје радње (приватно власништво), нису радили за државу, превозници, трговци, мањи приватни производни капацитети до 18 или 25 запослених, фабрике, рудници нису били државна својина већ друштвена, пасош и слободне границе за већину грађана и тд...

    о теми:
    В.Д. свакако није измислио поздрав три прста, већ га је користио. 80-тих година, када је умро друг Стари и комунизам у СФРЈ, тај поздрав, колико се ја сећам, а сећам се, био је опште присутан у симбиози са експлозијом до тада забрањиване спрске музике, у кафанама, свадбама и тд.
    Сада се сетих, да је један другар у школи, од првог разреда основне 1984, махао са три прста, док ја нисам знао ни шта је Србија, ни где Срби још живе. Касније је тај момак кроз живот, често употребљавао 3 прста, завршио суп смер правног факултета и ради колико знам при БИА или слично томе.

    са осталим делом текста се слажем, јер свако време прави историју и у сваком времену се изгуби или дода по нека слика о народу. Тако и та три прста и ако нису била симбол, постала су.
    Немогуће је и потпуно непотребно то мењати, без обзира на то, ко је у историји такав поздрав употребљавао и у које сврхе.
    Имамо само 10 прстију тако да не постоји ни један поздрав који неко са тих 10 прстију већ није у прошлом временима користио.
    поз...
    Poruku je izmenio StOlA, 07.05.2007 u 23:51

  7. #22

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat StOlA kaže: Pogledaj poruku
    Не знам како бре можеш да напишеш ово : tada nije bilo svejedno pokazivati ga., па на оној јогурт револуцији 3-јка је малте не заштитни знак, Газиместан и скоро сви митинзи по Србији било које странке су били испуњени тим колоритом.
    nema nikakve veze sa AB revolucijom 6.oktobra 1988. godine

    je bio simbol borbe protiv SM, a sada ga koriste i njegovi simpatizeri

    nastanak je vezan za početak devedesetih i SPO


    i da, ja sam oduvek znao da sam Srbin

    pozz

    "Da li je bravar bio bolji"- postoji posebna tema sa tim naslovom na ovom forumu

    pozz još jednom

  8. #23

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    i da, ja sam oduvek znao da sam Srbin
    да, али још не знам шта је то Србија, то сам се питао изнад, а не ко сам ја.

  9. #24

  10. #25

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Položaj, izraz prstiju, na ikonama koje predstavljaju Svetog Savu i na mnogim drugim ikonama svetaca nije znak krsta već je znak blagoslova sveca onome koji mu se moli. Isti položaj prstiju videće te i na Svetim Liturgijama u crkvama koje upućuje sveštenik pri Bogosluženju.

  11. #26

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Smesno je da je novocetnicki pozdravni simbol rasirena tri prsta preuzet od ustasa
    pa nema razlika između četnika i ustaša.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  12. #27

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    pa nema razlika između četnika i ustaša.
    Наравно да нема, једни су били нацистички покрет који је починио геноцид у ком је убијено стотине хиљада људи, други су остаци краљевске војске која се борила против Немаца, усташа, комуниста...
    Ти студираш историју?

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Smesno je da je novocetnicki pozdravni simbol rasirena tri prsta preuzet od ustasa
    Смешно је и ово ширење муслиманске пропаганде на форуму Војводинакафеа.
    Коришћење термина "новочетнички", доказивање да су Срби фашисти јер ето користе "фашистички поздрав", тврдње да су три прста преузета од усташа... све већ виђено по муслиманским новинама, на муслиманским сајтовима...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #28

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Наравно да нема, једни су били нацистички покрет који је починио геноцид у ком је убијено стотине хиљада људи, други су остаци краљевске војске која се борила против Немаца, усташа, комуниста...
    Ти студираш историју?


    Gde su se "četnici" borili protiv Nemaca?

    btw...

    D. Mihailović:
    "Nećemo se boriti protiv Nemaca, pa ni onda ako nam ova borba bude nametnuta." Novembar 1941.



    Oćeš dokaze i za saradnju sa ustašama?!
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  14. #29

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku


    Gde su se "četnici" borili protiv Nemaca?

    btw...

    D. Mihailović:
    "Nećemo se boriti protiv Nemaca, pa ni onda ako nam ova borba bude nametnuta." Novembar 1941.



    Oćeš dokaze i za saradnju sa ustašama?!
    О не, још један Брозов верник.
    О чему хоћеш да причамо? О томе да је четнички покрет имао подршку југословенске владе у Лондону? О спасавању савезничких пилота? О Трумановом одликовању за Дражу? О чињеници да ђенерал Михаиловић никад није боравио ни у једном граду под контролом Немаца или њихових слугу?
    Што се тиче сарадње, наћи ћу ти податке и о партизанској сарадњи с усташама, то је нешто што се у сваком рату дешава, разноразне комбинације.

    Сад сам прочитао целу ову тему, и смешно ми је како се озбиљни људи баве толико таквим нечиме. "Шта стварно значе три прста". Побогу, то је један тако обичан симбол, да је апсолутно немогуће дати му једно и јединствено значење, као, значи то и ништа друго, користио га је овај, користио га је онај. Како рече Бане, све се некад већ користило.
    Оволику пажњу посвећивати ситницама стварно нема смисла. Дал су спојена, дал су раширена, дал су у висини главе, дал су изнад главе, дал су га користили ССовци или свеци... иди бегај.
    Цитираћу друга:
    "Три прста је као што текст рече увео Вук деведесетих и тако су се поздрављали људи који су себе сматрали опозицијом, и Србима, за разлику од комуњара. Касније је то ушло у употребу. И ја тако врло често поздрављам пријатеље - из фазона, а и симпатично ми. А што се символике тиче - ако би у тако ситним стварима ишао до првих вијекова Хришћанства, сви бисмо ми у неком смислу били антихристи. Овај текст иначе ме подсјећа на типове а ла Образ или слично. Они се увијек баве периферним стварима."

    Три прста је нешто што је постало српски симбол и по чему смо постали препознатљиви. А то што није старо није нека посебна мана, чак је и позитивно што смо тако брзо створили "бренд"
    Не могу да се сложим да је у том поздраву ишта антихришћанско, односно супротно ни српској историји и традицији ни православној вјери, ако то већ није поздрав заснован на хришћанству.

    А нека велика прича око тога шта значе та три прста, ко их је користио, уверавања како је погрешно показивати их, изненађења, нова сазнања... много буке ни око чега.
    Волим тај поздрав, симпатично ми је, тако се често поздрављам, кад озбиљно кад из зафрканције, са Србима, Хрватима, Мађарима... а ове и оволике приче око тога су ми, рекох већ, комедија.
    Poruku je izmenio yossarian, 15.08.2007 u 16:45
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #30

    Odgovor: Istina o tri prsta

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    О не, још један Брозов верник.
    О чему хоћеш да причамо? О томе да је четнички покрет имао подршку југословенске владе у Лондону? О спасавању савезничких пилота? О Трумановом одликовању за Дражу? О чињеници да ђенерал Михаиловић никад није боравио ни у једном граду под контролом Немаца или њихових слугу?
    Што се тиче сарадње, наћи ћу ти податке и о партизанској сарадњи с усташама, то је нешто што се у сваком рату дешава, разноразне комбинације.

    Сад сам прочитао целу ову тему, и смешно ми је како се озбиљни људи баве толико таквим нечиме. "Шта стварно значе три прста". Побогу, то је један тако обичан симбол, да је апсолутно немогуће дати му једно и јединствено значење, као, значи то и ништа друго, користио га је овај, користио га је онај. Како рече Бане, све се некад већ користило.
    Оволику пажњу посвећивати ситницама стварно нема смисла. Дал су спојена, дал су раширена, дал су у висини главе, дал су изнад главе, дал су га користили ССовци или свеци... иди бегај.
    Цитираћу друга:
    "Три прста је као што текст рече увео Вук деведесетих и тако су се поздрављали људи који су себе сматрали опозицијом, и Србима, за разлику од комуњара. Касније је то ушло у употребу. И ја тако врло често поздрављам пријатеље - из фазона, а и симпатично ми. А што се символике тиче - ако би у тако ситним стварима ишао до првих вијекова Хришћанства, сви бисмо ми у неком смислу били антихристи. Овај текст иначе ме подсјећа на типове а ла Образ или слично. Они се увијек баве периферним стварима."

    Три прста је нешто што је постало српски симбол и по чему смо постали препознатљиви. А то што није старо није нека посебна мана, чак је и позитивно што смо тако брзо створили "бренд"
    Не могу да се сложим да је у том поздраву ишта антихришћанско, односно супротно ни српској историји и традицији ни православној вјери, ако то већ није поздрав заснован на хришћанству.

    А нека велика прича око тога шта значе та три прста, ко их је користио, уверавања како је погрешно показивати их, изненађења, нова сазнања... много буке ни око чега.
    Волим тај поздрав, симпатично ми је, тако се често поздрављам, кад озбиљно кад из зафрканције, са Србима, Хрватима, Мађарима... а ове и оволике приче око тога су ми, рекох већ, комедија.


    atachuj na forum overenu kopiju originalnog dokumenta iz Arhiva.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Istina u vezi
    Autor sanjivica u forumu Treba mi pomoć
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 28.06.2021, 23:25
  2. Pozajmljena istina
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 01.12.2015, 15:50
  3. Istina ili izazov?
    Autor Bombica u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 5401
    Poslednja poruka: 13.09.2013, 11:39
  4. Isus put, istina i zivot
    Autor ispravka u forumu Religija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 18.06.2012, 21:37
  5. Istina ili mit..!?
    Autor yige_gui u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 24.11.2008, 15:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •