Izrada varalica za pecanje
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    01 Izrada varalica za pecanje

    Prvi problem na koji nailazimo kod izrade varalica je izbor drveta. Vecina varalica tzv. Crankbait je izradjena od balze. To je mekano drvo, lagano i odlicno se obradjuje ostrim nozem. Medjutim balza ne raste svugdje i prilicno je skupa.Kad je i ima obicno nam dimenzije ne odgovaraju. U svakom slucaju svoju prvu varalicu nemojte praviti od balze. Izaberite neko jeftinije drvo za vjezbanje. Vazno je da drvo bude prirodno osuseno, a dobar je recimo cedar.Cedrovina je jeftina , lagana i da se fino ispolirati. Mana je sto se rascjepljuje pa morate biti pazljivi kad uvrcete zavrtnje. Mozete poceti i sa borovim drvetom ili sa hrastom. Hrast je dosta tvrd i tezak ali pliva.


    Primjetili ste da proizvodjaci sad izradjuju dosta male varalice. Nedavno sam gledao neke YO-ZURI od svega 15 mm duzine i pitao se kako se te varalice zabacuju, musicarskim priborom mozda? Takva varalica izradjena od balze prakticno nema tezinu. Sta mislite napraviti je od tezeg drveta? Dimenzije bi bile iste a dobila bi na tezini i time bi je bilo lakse zabaciti. Mnogi ribolovci ispred ovih malih, laganih varalica stavljaju otezanje ali ono moze da ometa pravilan rad varalice.

    Nek Vasa prva varalica bude duza, Najmanje 10 cm.

    Sledeca glavobolja je oblik varalice. Mozda ce se neki od Vas sjetiti jednog broja revije ZOV od prije petnaestak godina, mozda i vise. Tad je bio objavljen jedan clanak u kojem je pisano kako je jedan ribolovac napravio varalicu od drvene stipaljke. To vam je ono cime zene pricvrscuju ves kad ga okace da se susi. Na fotografiji se mogla vidjeti ta stipaljka sa uvrnutim trokukama i jednom alkom za koju se vezao glavni najlon. To je sve. Druga fotografija je prikazivala lutku tipa Barbie koja je bila naoruzana trokukama. Autor teksta je tvrdio da je na obje ove varalice ulovio stuke.Ko zna sta je navelo stuke da uzmu ove varalice, ali primjer sam naveo da se ne uplasite perfekcije kupovnih varalica.Ako vam ne pomaze ovaj crtez posluzite se starim "trikom" kopirajte svoju omiljenu varalicu. To ce Vam biti i dobar eksperiment. Napravite svoju omiljenu varalicu od tezeg drveta.


    Na komad drveta koji smo izabrali pazljivo prenesemo bocni oblik varalice. Pri tome obavezno obiljeziti i sredisnju liniju. Na gornju povresinu prekopiramo’izgled odozgo" nase varalice. Na bocnoj strani obiljezimo prorez u koji ce biti umetnut jezicak varalice..Kad smo sve obiljezili prvo urezujemo otvor za jezicak.Ovo je bolje uraditi odmah jer jos imamo ravne stranice pa je lakse odrediti ugao od 60 stepeni. Sirina proreza zavisi koju debljinu plexiglasa imamo na raspolaganju. Najbolje je koristiti plexiglas od 3 do 5 mm debljine.Zavrsnu obradu otvora za jezicak i upasivalje samog jezicka ostavite za kasnije. Sad je najvaznije da je urezan pod zadatim uglom.

    Nakon urezivanja otvora za jezicak varalice rezemo nas komad drveta po linijama na boku i na gornjoj povrsini.Pri tome vodimo racuna da rezemo tako da linija ostaje a se vidi. Ako nemamo elektricni alat kao scroll saw dobro ce posluziti i luk i pilice. Iako je ovo jos faza "grube" obrade treba biti pazljiv.

    Kad ugrubo odstranimo visak drveta slijedi zaobljavanje . Za ovu operaciju nam je potrban ostar noz. Sad je vrlo vazno da uvijek vidite sredisnje linije ili osu varalice. Nemojte odrezivati velike komade drveta. Budite pazljivi i sto se tice vasih prstiju. Najcesce do povrede dolazi kad odsjecate veci komad. Tad radite sa vise snage a ostar noz zacas proleti i zavrsi u prstima druge ruke. Nikad nemojte rezati prema sebi ili prstima druge ruke.

    Malo po malo taj komad trveta ce poceti da lici na nesto. Kad smo zadovoljni nasim radom nozem prelazimo na smirglanje. U prvom prolazu koristiti srede grubi a kasnije fini smirgl papir. U konacnom izgledu nas komad drveta nebi smio imati nikakvih neravnina ili ogreotina.

    Kad smo konacno zavrsili dio obrade drveta predstoji postavljanje jezicka i uvrtanje nosaca za trokrake udice i za vezanje glavnog najlona.Jezicak prvo odrezemo na zadanu duzinu i zaoblimo vrh. Pomocu smirgl papira skinemo sve ostre ivice. Jezicak lijepimo u otvor na varalici a kao vezivno sredstvo najbolje je koristiti 5 minuta epoxy. Ovo 5 minuta znaci da se epoxy stvrdne za to vrijeme.

    Sledi pazljivo uvrtanje nosaca za udice. Sad dolazi do izrazaja ono obiljezavanje sredista ili ose varalice. Ako smo koristili drvo koje se lako rascjepi dobro je najprije izbusiti rupu malom burgijom.Voditi racuna da nam zavrtanj ostaje u osi varalice jer ce krivo postavljanje imati uticaj na los rad varalice.

    Nakon postavljanja svih dijelova prelazimo na farbanje varalice. Mozemo koristiti i uljnje i vodene boje. U svakom slucaju koristiti one koje se brze suse. Nanosenje boje je najlakse ako imate air brush. To su zracni minijaturni rasprskivaci koji se koriste u modelarstvu. Prvo nanosimo osnovnu boju u dva sloja sa finim smirglanjem kad se prvi sloj osusi. Ostalo je vasa masta. Odaberite kombinacije boja. Oni malo spretniji mogu ucrtati linije koje predstavljaju skrzne poklopce ili preaja po stomaku.Oci mogu biti nacrtane ili nalijepljene.

    Kada smo zadovoljni i sa ovom fazom izrade predstoji jos nanosenje zastitnog sloja. Za ovo opet koristimo epoxy.Mozemo nanijeti dva sloja. Nakon susenja postavljano alkice i trokrake udice. Za ovu velicinu varalice koristiti trokrake velicine 6. Alkice trebaju biti od jace zice najbolje od nehrdjajuceg celika.

    Ovim je nasa varalica gotova i spremna za testiranje koje cemo obaviti na vodi. Ako varalica vuce lijevo ili desno korekcija se mose izvrsiti zakretanjem zavrtnja na prednjem kraju u suprotnom pravcu od onog u koji varalica ide.

    Eto to bi bilo nesto kao osnov u izradi varalice.

    -materijal prikupljen sa neta-

  2. #2

    jedno pitanje za ribolovce

    hteo bih od takmičarskog štapa 5m da napravim bolonjez.moje pitanje je: kako i sa čime da vežem SiC provodnike i još važnije , kojim komponentama da zatopim iste da to bude ilepo i korisno. Gde bih mogao da nabavim konac: agde lak ipod kojim imenom se nabavlja utrgovinama.BISTRO

  3. #3

    Odgovor: Izrada varalica za pecanje

    Sve to možeš nabaviti u prodavnicama "Ribololovac -trade". Bgd- Rakovica i ako hoćeš kontakt telefon obrati mi se na PP.
    PS. svu robu šalju Siti expresom na kućnu adresu, pouzećem!
    In vinas veritas

  4. #4

    Odgovor: Izrada varalica za pecanje

    Drug je imao slicne ideje, ali ja nisam siguran koliko "takmicarac" može odgovoriti zahtevima jednog bolonjez stapa po pitanju akcije, tezine bacanja, ponasanju tokom ribolova. Pokusaj pa javi, ako ne možes naci neke potrebne materijale za spajanje sprovodnika sa stapom javi, probacu da iskopam nesto iz svog pribora. Pre par godina u nedostatku "pravog" konca, dobro nam je poslužio konac za šivenje posteljine za prekrivanje, puno je jaci od obicnog, a i jeftin je, provodnike smo vezali na klasican nacin na koji vezujemo udice, premazali smo ga obicnim lakom i mogu ti reci da jos uvek dobro drzi, vrh smo utisnuli u neku vrstu gume za provodnike, zagrejali postavili na stap i sacekali da se ohladi i stegne.

    Par sajtova o vezivanju provodnika

    Pravljenje stapa

    Na you tube ima par linkova o vezivanju i samogradnji, princip je uglavnom isti za vecinu stapova, tako da te ne zacudi ovaj snimak, jer nije konkretno za bolonjez.



    Pozdrav
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  5. #5

    Odgovor: Izrada varalica za pecanje

    Sve zavisi od toga šta se podrazumeva pod pojmom ''takmičarac''!
    Ako se uzme neki krš od štapa ništa se od njega ne može ni očekivati.

    Ponovo ako se izdvoji neka veća sumica novaca za štap, može se postaviti jedno drugo pitanje a to je zašto kupiti skup Takmičarac kada za malo više novaca može, vrlo često, da se uzme isti taj štap sa već postavljenim karikama i držačem mašinice u kategoriji Bolonjeza.

    Razlika između Takmičarca i Bolonjeza je upravo u tome da li imaju ili nemaju karike, nisam video da proizvođači nešto posebno kriju da se radi o istim blankovima ... recimo, gledajući Shimano štapove, pa i štapove nekih drugih proizvođača.


    Na šta treba obratiti pažnju kod pravljenja štapa.

    Na prvom mestu treba voditi računa za šta taj štap treba da se kasnije koristi.
    Bolonjezi su nastali kao štapovi za reke i brze vode, za pecanje na vožnju.
    Štapovi koji prilično liče na njih su Tele Match štapovi koji su nastali po ugledu na Match štapove.
    Match štapovi su nastali iz potrebe da se ima štap za pecanje u jezerskim uslovima, na velikim udaljenostima i u mokroj i kišovitoj klimi kakvom obiluje recimo Engleska.

    Prva dva pomenuta štapa prilično liče na prvi pogled i neiskusni ribolovci znaju da ih pomešaju ali razlikuju se u vrsti karika koje se upotrebljavaju pa često i u debljini i jačini blanka. Tele Match štapovi su obično robusniji i sa jačom kičmom zbog mogućnosti što daljih zabačaja. Jedan primerak, model Integra - valjda je proizvođač Trabuco, koji je moj drugar nabavio iz Italije je predviđen da izbaci teret do 30 grama na 100 metara daljine, što je sa Bolonjezom nezamislivo i nema potrebe da se čini.

    Da se vratim na pravljenje štapa i pokušam da odgovorim na pitanje.
    Pošto se odaberu odgovarajuće karike, zgodno ih je zalepiti super lepkom na mesto gde će stajati, lepe se isključivo zato da ih ne bi vijali po štapu i da možete mirno i pažljivo da namotate konac oko karika na zato predviđena mesta. Zagovornik sam da treba koristiti originalne konce i materijale ali takođe sam ubeđen da ni ako bi koristili neki svileni konac ili bilo koji drugi jači konac ne bi puno pogrešili. Svakako se taj konac kasnije natapa epoksidnom smolom, lakom koji će ga dodatno prikovati za štap. Kod nalivanja smole postoji fora da se štap stalno vrti i treba za to napraviti neku špeciju pomoću neke bušilice podešene na mali broj obrtaja ili pak nešto slično ... da bi se smola ravnomerno razlila okolo i tako osušila. Sprava liči na neku vrstu struga, štap ima kontakt u dve tačke zbog vibracija.

    Moribb je dao informaciju gde se potreban materijal može kupiti, iako sam ja skloniji da se taj poslić poveri nekome ko to profesionalno radi.
    Novosađani nemaju problema oko izbora majstora, Danila Rihtera poznaje sva ribolovačka raja a Ljubišu iz Sremskih Karlovaca takođe mislim da svi znaju ... ja do sada nisam imao nekih velikih potreba za vezivanjem novih karika/sprovodnika osim par puta i svaki put sam to poverio onima koji to bolje i veštije rade, iako znam da sam vrlo vešt.

    Prvi put kada sam video njihove radove nisam mogao da verujem koliko je to precizno i korektno urađeno, tada sam još znao da se nikada neću baktati sa tim kada je moja oprema u pitanju.

    PS.
    Dodao bih kao zanimljivost da neki veliki proizvođači ribolovačke opreme imaju štapove kod kojih su isključivo ručno vezani i nameštani provodnici za strunu kao i rolenhalter, tj. držač mašinice. Naravno da oni koštaju nešto više ali ...

Slične teme

  1. Izrada nakita
    Autor makilli u forumu Hobi - Uradi sam
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 31.07.2013, 18:36
  2. Predlozite gde ici na pecanje
    Autor najsnp u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 04.03.2012, 05:40
  3. Mamci za pecanje
    Autor HLEBmaster u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 17.05.2010, 12:24
  4. Izrada rama za slike
    Autor Lady S u forumu Hobi - Uradi sam
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 12.03.2007, 02:34
  5. Sta?!- Stapovi za pecanje!
    Autor HLEBmaster u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 15.02.2007, 22:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •