Odobravate li eutanaziju?

Prikaz rezultata glasanja: Da li odobravate eutanaziju?

Učesnika ankete do sada
72. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    52 72.22%
  • Ne

    9 12.50%
  • Ne znam

    11 15.28%
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 56
  1. #1

    Odobravate li eutanaziju?

    Upravo sam naišla na podatak koji govori da čak 90 posto ljudi odobrava eutanaziju ili nema ništa protiv tog čina.
    Da li i vi spadate u tih 90 % ili pak imate neki svoj razlog protiv eutanazije?

  2. #2

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Kada su ovakve stvari u pitanju, stvarno ne znam šta da mislim. I, verujem da od tih 90 procenata ima dosta onih koji se u stvari nisu dobro zamislili pre nego što su odgovorili.

    Moj stav je da je ubistvo - ubistvo, pa makar ono bilo i ubistvo iz milosrđa (e što volim te milosrdne), a opet imala sam više puta tu nesrećnu priliku da vidim ljude koji se muče i ne znaju za sebe od bola, pa nisam mogla da se uzdržim a da u sebi ne pomislim "jebote, ovo nije humano".

    Trebalo bi da svako ima pravo na život, pa čak i onaj ko vegetira, bio on čovek ili životinja. Da li je strah od smrti to što boli, ili sam čin umiranja? Kako neko može da proceni i izmeri nečiju patnju ili fizičku bol? Možda to telo, koje leži bez svesti, možda ga ništa ne boli, iako nas to vizuelno plaši. Možda je to kao san.

    A o mogućim zloupotrebama da ne govorim.

    Neću odgovoriti na anketu.

    Ne bih mogla nekome da "prekratim muke". I verujte, nikad se ni na jednoj temi nisam duže zadržala, razmišljajući šta da napišem. Lady, baš me ubode.
    I neka, kao moj konačan odgovor, ostane ovde zapisano, pustite me da se ugasim mirno, kao Sunce na kraju dana.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    11 Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    dosta sam razmisljala o toj temi, i na kraju iskreno, NE ZNAM. pa mi onda padne na pamet za sve te neizljecive bolesti i polako umiranje, pa onda bih se izjasnila za DA, pa onda sta ako bi se pojavio lijek, pa onda NE, pa kad opet bolje razmislim, ipak NE ZNAM.

  4. #4

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Kao i u slucaju glasanja : da !

    Lako je moguce da moj stav prema tom pitanju naidje na ostru osudu tako da bih argumente zbog cega sam "za" ostavio za sebe.
    Zahvaljujem ne razumevanju!

  5. #5

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    apsolutno da. gledajuci meni blisku osobu kako je doziraju morfijumima i ne znam ni više sa čim.. jezivo je, toliko jezivo, da bol više ne prestaje a javljaju se halucinacije. upravo zato sam apsolutno za.

  6. #6

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Do 1. januara ove godine za ubistvo iz samilosti se kod nas kažnjavalo kao i za svako drugo ubistvo, odnosno, tu kategoriji krivično pravo nije ni poznavalo. Međutim, od 1. januara i stupanja na snagu novog Krivičnog zakonika Srbije, ubistvo iz samilosti je propisano kao poseban, privilegovani oblik ubistva i za njega se kažnjava lakšom kaznom.

    Citat Krivični zakonik kaže:

    Lišenje života iz samilosti

    Član 117.

    Ko liši života punoletno lice iz samilosti zbog teškog zdravstvenog stanja u kojem se to lice nalazi, a na njegov ozbiljan i izričit zahtev,
    kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...


  7. #7

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Ovo me podseti na film "Million Dollar Baby"... Gledali ste?

    Inace moj odgovor je bio "ne znam", ali sa blagom tendenciom ka "da"...
    Carpe diem

  8. #8

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    o ovoj temi sam imala mnogo rasprava (otom vise jer sam zavrsila medicinsku, pa je ova tema svako malo bila aktuelna).. mnogo sam razmisljala o njoj.. od pocetka sam bila za eutanaziju.. a nakon sto sam po bolnicama videla sve i svasta, moj stav prema tome se jos vise uchvrstio..

    da se razumemo, nisam za to da se eutanazija vrshi za svaku bolest ili cisto iz necijeg hira.. postoje izuzetni slucajevi za eutanaziju.. slucajevi kad je covek u tolikoj agoniji da to vise nije humano.. slucajevi gde za oporavak vise nema ni najmanje nade.. i bas zato sto nije humano, radje bi odabrala eutanaziju, jer zivot u tolikoj patnji za mene nije zivot.. kao sto je i Skvo rekla, u nekim trnucima to postaje toliko neizdrzivo da se i sami zapitamo cemu sve to..

    Da li je strah od smrti to što boli, ili sam čin umiranja? Kako neko može da proceni i izmeri nečiju patnju ili fizičku bol? Možda to telo, koje leži bez svesti, možda ga ništa ne boli, iako nas to vizuelno plaši. Možda je to kao san.
    ne gledam na eutanaziju kao strah od smrti.. niti smatram da uopste strah igra neku ulogu (bar ja tako mislim).. i slazem se da niko nije ravnomjeran da sudi u tudje ime, da odlucuje prag bola.. i koja kolicina boli prelazi onu granicu podnosljivosti.. svaki covek podnosi bol na svoj nacin.. nismo tu da sudimo.. mozda takva osoba dozivljava samo neku fizichku bol, bez one psihicke.. dok je kod ljudi, koji ga posmatraju, situacija obrnuta.. da li na eutanaziju gledamo iz nekih sebicnih razloga, ne mozemo da znamo.. mozda nas boli vise nego njih, no opet, ni to ne mozemo, ni necemo nikad saznati.. znam samo sta sam videla na svoje ochi.. agoniju i ljudski pogled koji zapamtis dok zivis.. posto smatram da su oci ogledalo dushe, smatram da iste te oci, u tim trenucima mogu puno da kazu..
    i da, upravo sam zbog toga za eutanaziju..
    moomoo meee jooouu

  9. #9

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Moj kratak i jasan odgovor na ovo pitanje bi bio: DA...

    Ima tu raznih varijanti, ali postavite sebe u poziciju te neke osobe koja ne zna za sebe od bolova... Lichno nisam imao niti jedan primer, da neko moj toliko pati, ali znam za puno ljudi iz mog okruzhenja koji jesu... Gledali su svoje voljene kako u agoniji ne mogu ni da jedu, ni da spavaju, doze morfijuma sve vetje i vetje, a sve manje delotvorne... I tako u nedogled...

    Meni je teshko da gledam kako se kuche pati, a kamoli ljudsko bitje... Moj glas ide u ZA kutiju...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  10. #10

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Mislim da ljudima treba dati izbor kako ce, kada ce i na koji nachin otici... kada vec nisu imali izbor kako ce ziveti..

    Da li treba dozvoliti drugima da raspolazu vremenom "poslednjeg china" osobe u komi, ili slichnom stanju, tu se uvek mora dobro prostudirati svaki poseban sluchaj...a i pitanje je etike pa i morala..
    Ne moze se dozvoliti da nekog tek tako "izshteka" potencijalno neodgovorna familija ..

    Konachan odgovor ipak: DA ..ta mogucnost treba da postoji.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 10.07.2006 u 13:23

  11. #11

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Citat Galahad kaže:
    ali postavite sebe u poziciju te neke osobe koja ne zna za sebe od bolova...
    Postavila se... Vrlo... I moj odgovor je opet isti...
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #12

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Teško je gledati bližnjeg kako ga urnišu bolovi, znati da mu pomoći nema, i moliti se u sebi da što pre izdahne, samo da se ne muči više. Da, opravdavam eutanaziju u slučaju neizlečivih bolesti, ali s druge strane sam svesna da tu postoji niz proceduralnih prepreka koje bi se morale prevazići kako bi se eliminisale moguće zloupotrebe.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #13

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Ne znam..... bas ne znam na koju stranu da se okrenem.....
    Ko ima pravo da oduzme zivot..... po meni niko ...... ali opet gledati nekog svog,ma bilo koje zivo bice kako ne zna za sebe od bolova i da mu u ocima vidis samo zelju da to prestane,da svemu dodje kraj...... znam samo da sam u sebi osecao da to nije humano i da sam se pitao zasto se to uopste desava... zeleo sam da mogu da ucinim da prestane,da pomognem,da te oci nadju mir,da prestanu da mole za spas......
    ali sa druge strane, covek koji trpi bolove zeli da to prestane,a svi razlicito podnosimo bol i razlicito se nosimo sa bolescu i sta ako neko usled labilnosti,skrhanosti zbog bolesti poklekne i zatrazi da mu se prekrate muke na taj nacin,a ustvari moze da se ipak izbori sa tim i oporavi......
    a o zloupotrebi od strane pohlepnih,neodgovornih clanova familije da i ne govorim.....
    Ali i dalje ne znam na koju stranu da se okrenem...... znam samo da ne dajem sebi pravo da oduzmem zivot .....
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  14. #14

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Dosta sam se bavila ovom tematikom kako u srednjoj skoli tako i sad na faxu. Ne mogu da kazem ni da ni ne generalno, ali za neke konkretne slucajeve bih mogla da iznesem svoje misljenje.
    Evo nekih istrazivanja i slucaja iz Engleske. Mozda se odlucite, mozda promenite misljenje....

    Diana Pritty, majka dvoje djece umrla je krajem prošle sedmice u 45. godini života. Umrla je onako kako je najmanje željela i na način kojeg se najviše bojala - u užasnim bolovima, potpuno paralizovana od vrata nadolje, bez mogućnosti da govori ili kontroliše pokrete glavom. Umrla je u komi, od gušenja, iako su joj pluća bila potpuno zdrava. Umrla je samo dvije sedmice nakon što joj je Evropski sud za ljudska prava uništio svaku nadu da će njenom mužu biti dozvoljeno da joj asistira pri samoubistvu, koje je toliko željela, a za koje nije bila sposobna. Nekoliko dana prije nego što će dobiti konačnu odbijenicu, nakon duge borbe sa britanskim pravosuđem, po čijem je zakonu iz 1961. samoubistvo legalizirano (?!), ali se za pomoć pri samoubistvu može dobiti i 14 godina zatvora, dala je svoj posljednji intervju. Na pitanje novinara da li je i takav život koji živi, sa bolešću koja joj uništava nervne stanice, u invalidskim kolicima i bez istinske mogućnosti komunikacije sa porodicom, ipak bolji od smrti, na posebnom kompjuteru je otkucala: "Ja sam već mrtva."


    Najveći apsurd je činjenica da se, paralelno sa njenom javnom borbom, u Velikoj Britaniji svakodnevno vrše potajne eutanazije. Afera koja je krajem prošlog vijeka uzdrmala Englesku, ali i Evropu, bilo je otkriće da većina doktora koristi metodu eutanazije da bi u pretrpanim engleskim bolnicama oslobodili nove krevete. Starijim pacijentima se, kako je izviješteno Evropskom sudu za ljudska prava (istom onom koji je odbio molitvu za smrt Diane Pritty), uskraćivala voda i hrana, što bi konačno dovodilo do dehidracije ili smrti od gladi. Nakon ovakvog otkrića uslijedilo je još gore: više od 12 posto ljekara u Evropi priznalo je da je jednom ili više puta bilo sudionikom eutanazije, a više od 60 posto njih svakodnevno sprovodi pasivnu "dobru smrt".

    (preuzeto sa http://www.bhdani.com/arhiva/258/t25804.html )

    GfK Centar za istraživanje tržišta u Hrvatskoj, marta 2003. godine u okviru redovnih mesečnih istraživanja javnog mnjenja prikupio je podatke o mišljenju građana o pomoći lekara da teško (neizlečivo) obolelim pacijentima omogući bržu smrt. Ispitano je 1000 ljudi. Na pitanje „Znate li šta je eutanazija“ (Slika 1.) 31 % ispitanika odgovorilo je sa ne, nije mi poznato, nikad čuo a 69% sa da, znam. Sa pojmom eutanazije više su upoznati građani iz gradova sa preko 100 000 stanovnika (83%), zatim osobe starosti od 25 do 34 godine (84%), građani srednjeg i visokog obrazovanja (84-94%) i osobe sa višim i visokim primanjem (80-92%). Sledeće pitanje odnosilo se na ocenu potrebe zakonskog regulisanja pitanja eutanazije, a glasilo je „Da li ste za to da se u zakonu o pravima pacijenata legalizuje primena eutanazije u Hrvatskoj, tj da se zakonski definišu uslovi kada se ona može primeniti“ (Slika 2.) 28% ispitanika smatra da eutanaziju ne treba legalizovati, 54 % je za legalizaciju a 18% je ostalo neopredeljeno. Pristalice zakonskog legalizovanja eutanazije više su prisutne među mlađim građanima - 18-34 godine (61-64%), kao i kod osoba sa visokim stepenom obrazovanja (63%). Građani stariji od 64 godine najmanje podržavaju legalizaciju eutanazije (37%).



    (preuzeto sa http://www.gfk.hr/press/eutanazija.htm )

    Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog početka. I ni pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. (Hipokratova zakletva)
    Poruku je izmenio Mish, 06.02.2015 u 23:46
    Evo, promenila sam potpis

  15. #15

    Odgovor: Odobravate li eutanaziju?

    Za eutanaziju iskljucivo u slucajevima kad je osoba sama -- pre nego sto je postala nepokretna, pa ne moze da kupi otrov, ili pala u komu -- potpisala da zeli da joj prekrate muke.

    Protiv eutanazije uvek kad bi neko drugi odlucivao u ime osobe -- bili to naslednici, lekari ili bilo ko drugi.

    Dovoljno je da makar i na prvi pogled samo teoretski postoji mogucnost zloupotrebe u samo jednom jedinom slucaju na ovih sest i po milijarde ljudi na planeti -- i taj jedan je isuvise veliki broj i mora da se spreci.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •