Tajkunizacija Srbije
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Tajkunizacija Srbije

    Da li neko zaista zna u kakvom trazicionom vremenu živimo ???
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Tajkunizacija Srbije

    On ima u proseku 33 godine, visoko je obrazovan, radi dva posla, stedi za kola. Zasnovao je porodicu, nema slobodnog vremena.
    Razlog da radi dva posla nije neimastina, on nije gladan, on ima krov nad glavom, njegova porodica moze da kupi odecu.
    Razlog da toliko radi jeste da zeli da poseduje odredjene "drustveno pozeljne predmete", kao klima uredjaj ili TFT televizor.
    Hoce da letuje u inostranstvu, hoce izlaske u skupljim restoranima i sta sve jos ne.

    Kada su ga pitali da li je spreman da radi nocu, kaze da jeste. "Ako mi se dobro plati, i nocu i danju".

    Bez preterivanja ovakvi ljudi jesu pokretaci kapitalizma u zemljama u tranziciji.
    Ni marionetske vlade koje donose zakone po zelji korporacija, ni MMF nisu u stanju da promene situaciju u jednoj zemlji koliko ovakvi ljudi.

    Oni stvaraju uslove u kojima je njihovo ponasanje statisticki normalno, oni primoravaju druge na rad.
    Da li je moguce nesto uciniti protiv njih?
    nomen est omen
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Tajkunizacija Srbije

    Citat A6quattro kaže: Pogledaj poruku
    On ima u proseku 33 godine, visoko je obrazovan, radi dva posla, stedi za kola. Zasnovao je porodicu, nema slobodnog vremena.
    Ovo nije opis tajkuna, ako si na njih mislio, obzirom na naziv teme, ti si nam dao opis japija. Prosečan srpski tajkun ima između 35 i 50 godine, uopšte nije obrazovan, ne radi ništa, ne štedi ništa, nema porodicu već neku fufu, slobodnog vremena ima koliko hoćeš, jer se švrćka po raznim prijemima i pije šampanjac, dok njegovi poručnici lete po zemlji i "investiraju", najnovije "investicije" su u zakupu državnih njiva, što predstavlja školski primer pranja novca i zauzimanja pozicija za konačnu otimačinu već više puta otete zemlje. Može li im se stati na put, ne može jer oni finansiraju političke stranke. Ono što smo iz istorije učili kao prvobitnu akumulaciju kapitala se upravo odvija pred nama. Da bi im se stalo stalo na put moraju biti ćorkirani i imovina stečena kroz krimininal se mora konfiskovati, al samo malo sutra.
      Vrh

  4. #4

    02 Odgovor: Tajkunizacija Srbije

    Svugde ih ima zasto bi zaobisli i nas.?
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Tajkunizacija Srbije

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    Ovo nije opis tajkuna, ako si na njih mislio, obzirom na naziv teme, ti si nam dao opis japija. Prosečan srpski tajkun ima između 35 i 50...

    Dobro zapazanje. Samo si prevideo vaznu razliku izmedju pitanja i teme!? Jer, tranzacija je siri pojam i nije rezervisana iskljucivo za pojavu tajkuna. Ovaj primer je samo deo odgovora na postavljeno pitanje: “U kakvom tranzicionom vremenu zivimo...” Zeleo sam, naime, da ukazem na jednu sasvim novu pojavu - stvaranje (nakaradnog) modela uspesnosti mladih ljudi u tzv. tranzacijskim drustvima.

    Znaci, ovaj “prosecni obrazovani 33 godisnjak “ nije ni tajkun (izrod trenutka) ni yappie ( young american professionals), vec nesto sasvim trece - kategorija drustva koja takvim ponasanjem predstavlja klasican primer “kapitalistickog motora” u vremenu postsocijalisticke tranzacije.

    Dakle, nosen gorucom i neutoljivom zeljom da se izvuce iz bede ili prosecnosti opstanka, takva osoba ima zelju da se vine u nebo cistog materijalizma. Sve sto ima, ukljucujuci samoga sebe, stavlja na jednu kartu - kartu bogacenja. Zbog toga mu treba moc, pre svega ekonomska. Volja za moc je jedino raspolozenje koje krasi takvu licnost. Posedovati svakog dana u svakom pogledu sve vise - to je njegova glavna preokupacija, a kod mnogih, moze se reci - opsesivna potreba


    PS
    Inace slazem se sa vecinom navoda iz tvog opisa tog skorojevickog lika - tajkuna.

    Pozdrav!
    Poruku je izmenio A6quattro, 08.03.2007 u 04:55
    nomen est omen
      Vrh

  6. #6

    Hajka na nove bogatase ili nesto drugo?

    U poslednje vreme ponovo krece hajka na novopecene bogatase(neko ih zove "tajkuni", ja nemogu nesto mi lici da nije nas izraz). Ja moram da kazem moje misljenje: Treba ih pretitrati, istresti, pronaci. Medjutim neka pitanja se namecu, sta se cekalo do sada, i sto selektivno?Posebno mi se jedno pitanje namece; najveca povika na coveka koji najvise ozivljava proizvodnju u nasoj zemlji. Posto sam dugo u sveri privrede i znam pouzdano da, ako si imao novac, mogao si da uvezes sta hoces i koliko hoces, sem onih roba koje su pod "starateljstvom uvoza" drzave. Ali ako si hteo da izvezes e eto muka, i pored svih dozvola i certifikata, pronadjenog dobro plateznog kupca, stopiranje gotovog ugovora cesto bez pravog objasnjenja. Pa se pitam: dali je nekom stalo da obnovi proizvodnju u ovoj zemlji ili da je zatre?!
      Vrh

Slične teme

  1. Manastiri Srbije
    Autor HLEBmaster u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 161
    Poslednja poruka: 27.02.2015, 20:50
  2. Da li ste za ulazak Srbije u EU?
    Autor Lady S u forumu Politika
    Odgovora: 101
    Poslednja poruka: 21.08.2011, 16:37
  3. Decentralizacija Srbije?
    Autor Shumadinac u forumu Politika
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 13.10.2010, 21:05
  4. Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 12.06.2009, 16:27
  5. Požari širom Srbije
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 30.07.2007, 00:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •