Srbija i odnosi u regiji
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 105
  1. #1

    05 Srbija i odnosi u regiji

    Mozemo reci da zivimo u vremenu stvaranja istorije,kada se donose kljucne odluke o buducnosti...
    Oslobadjajuca presuda Srbiji,resavanje statusa KiM,ulasci u evropske i svetske integracije,sve to se desilo ili nas ceka u vrlo bliskoj buducnosti...

    Kako vi vidite tu buducnost i kojim putem Srbija treba krenuti?
    Kakav odnos Srbije treba da bude sa drzavama u regiji,sa BiH,Hrvatskom,Crnom Gorom a mozda i Kosovom?
    Da li vjerujete da je suzivot moguc na ovim prostorima i da odnosi medju drzavama mogu biti onakvi kao sto su nekada bili medju republikama i pokrajinama?
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #2

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Budućnost Srbije, a i svih država u okruženju pišu drugi. Od nas ništa ne zavisi, kao što ni do sada nije. Toliko o mom viđenju Srbije u narednom periodu.

    Što se tiče odnosa prema bivšim bratskim republikama - vrlo jednostavno. Okrenuti se već jednom budućnosti, ali nikako ne zaboraviti prošlost, samo je ne spominjati svaki dan.

    E, a ako neka od bivših republika prizna nezavisnot Kosova, zatvoriti granice prema njima (sem ako nisu Slovenci). Njima zatvoriti Merkator.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Prvo i najvažnije treba mnogim ljudima u ovoj zemlji objasniti da je Srbija u Evropi, na taj način i ova naša deca što polako stasavaju upamtiće da je naša zemlja sastavni deo Evropskog kontinenta.E politički dali se uklapamo u Evropu, to je već druga stvar. Norme uklapanja u globalni politički milje Evrope nismo pisali mi, a i da smo hteli da pišemo bojim se da naše mastilo nebi ostavljalo trag, jer nemamo i nismo imali jačinu i poziciju da se naše mišljenje uvaži.Mrzim izraze tipa; kaskamo za Evropom, kasnimo sa ulaskom u Evropu.Pa dali je kraj uslovljavanju i obavezivanju za političku integraciju? Mislim da nije iz više razloga, našim ponašanjem unutar zemlje, delimično opravdano neprincipijelnim delovanjem šire međunarodne zajednice prema nama, i eto mrzosti i nepodnošenja, a posebno pojava inata. Sa spoljne strane moramo shvatiti da nas ne vole i da nas nikad i nisu voleli, bili smo dragi saveznici u obliku tovskog mesa, a kad se rat završi, opet smo omraženi Srbi Pravoslavci, koji se nikako ne uklapaju ispred nosa Vatikana. To je jedan deo, a drugi: mi smo naslednici iste one Jugoslavije koja je posle 1945 godine zdušno borila za ukidanje kolonijalizma, što je mnoge Evropske zemlje lišilo kolonija koje su bile proizvodnja i eksploatacija, da bi Evropski gospodari mogli da uživaju u blagodetima izobilja, koje ih nije skupo koštalo.Kako su Englezi mogli da razvijaju kulturu i aristokratiju, pa lako, ako pogledate koliko je površina i ljudi bilo pod njihovom vlašću, onda se može reći da svaki Englez u to vreme je mogao da bude Veliki gospodar. Pošto se svoje meso (verski gledano) ne jede, Hrvati, Slovenci pa ostali "narodi i narodnosti ", se izvukoše i dobiše nagradu a ti Srbine skini pantalone i čekaj "Velikog Gospodara" da te nagradi, jer si se drznuo da bacaš prašinu i mutiš vodu, to se ne oprašta.
    A voleli smo ih mnogo, suze su nam polazile od sreće kad su nam ukazivali malo pažnje i uvažavanja, pa smo se pobratimili, grlili, razmenjivali posete, dodeljivali ključeve gradova. I kad je puklo vidimo da je sve to mehur od sapunice koji drži dok ga oni ne probuše, a nama od ostataka sapunice suze ostadoše.
    Vreme je da se otreznimo, da izađemo iz iluzija o ljubavi, bratsvu i ostalom sra.u.
    U svetu pobeđuje interes kapitala, bez želje dobrovoljne brige o čoveku, a gde je kapital tu je i sila.
    Zaboravimo na ljubav prema okruženju, ali nemojmo zaboraviti na poštovanje i razumevanje različitosti.Napravimo PROCENU realnog puta, razumevanja suseda, a samim tim i realnog očekivanja njihovog ponašanja bez iluzija. A kad to imamo imaćemo i realnost daljeg puta komletnog razvoja, i sve što ostvarimo na osnovu realnih procena, bit će mo zadovoljni, a ako je više znači da smo mudriji i spremniji da predvidimo i buduće poteze onih koji bi da nam to pokvare.
    To je moja vizija

  4. #4

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Vreme je da se otreznimo, da izađemo iz iluzija o ljubavi, bratsvu i ostalom sra.u.
    U svetu pobeđuje interes kapitala, bez želje dobrovoljne brige o čoveku, a gde je kapital tu je i sila.
    Zaboravimo na ljubav prema okruženju, ali nemojmo zaboraviti na poštovanje i razumevanje različitosti.Napravimo PROCENU realnog puta, razumevanja suseda, a samim tim i realnog očekivanja njihovog ponašanja bez iluzija. A kad to imamo imaćemo i realnost daljeg puta komletnog razvoja, i sve što ostvarimo na osnovu realnih procena, bit će mo zadovoljni, a ako je više znači da smo mudriji i spremniji da predvidimo i buduće poteze onih koji bi da nam to pokvare.
    To je moja vizija
    Potpuno se slažem sa ovom vizijom i mogla bih da se samo potpišem ispod ovog teksta, jer potpuno odslikava i moj stav.
    Medjutim, moram da dodam još nešto što je, donekle, naznačeno u citiranom post-u.
    Smatram, naime, da Srbija nije stekla potrebnu političku zrelost u minulim vremenima. Nažalost. Ta ogoljena medjustranačka borba za vlast do te mere sužava vidike aktuelnim političarima, da često ne vide dalje od sopstvenog nosa, odnosno interesa.
    Odnosi medju državama se, kao i medju ljudima, grade...
    Ako srpsku politiku u svetu prezentuje ministar nepostojećeg ministarstva, sa nekim literarnim vidjenjima koja ne isključuju lični momenat - o kakvoj diplomatiji tu može biti reč?!
    Prema mojim saznanjima, nas u svetu predstavlja veoma mali broj karijernih diplomata. Uglavnom su to zaslužni likovi iz kojekakvih revolucionarnih gibanja na ovom trusnom području, pa kao nagradu za dobro obavljen posao na nekim izborima - fasuju ambasadorsko mesto u belom svetu...
    Kako će Srbija u ovom momentu - i vremenu koje će doći, graditi odnose sa drugim zemljama, pre svega zemljama iz okruženja, ako se ima u vidu da čak nema ni definisane granice... ostaje da vidimo. Nisam neki pesimista, medjutim, mesta za optimizam baš i nema mnogo.
    Osim, ako se dogodi neki neki snažan preokret u kome će, pre svega, biti jasno utvrdjeni nacionalni ciljevi kroz konkretan nacionalni program.
    Tako nešto bi me, naravno, veoma obradovalo...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  5. #5

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Kako vi vidite tu buducnost i kojim putem Srbija treba krenuti?
    Kakav odnos Srbije treba da bude sa drzavama u regiji,sa BiH,Hrvatskom,Crnom Gorom a mozda i Kosovom?
    Da li vjerujete da je suzivot moguc na ovim prostorima i da odnosi medju drzavama mogu biti onakvi kao sto su nekada bili medju republikama i pokrajinama?
    Да бисмо причали о томе какве односе Србија треба да има се суседима требало би прво да размотримо какве односе сад има.
    А данас су такви - да је Србија у изразито или мање изразито непријатељском окружењу.
    Хрватска - тужи нас за геноцид, ровари по БиХ против РС.
    Босански муслимани - изразито непријатељски расположени према Србији.
    Црна Гора - оптужује Србију за великосрпство, хегемонију...
    Албанија - аспирације ка отцепљењу дела територије Србије, њихови политичари на последњем самоту о Југоисточној Европи изјавили како Србија још увек има великосрпске циљеве.
    Македонија - спомињу да је могуће да унилатерално признају Косово.
    Бугарска - енигматични суседи, прва држава у свету која је признала независну БиХ, вероватно желе да искључе сваки српски утицај из Македоније, однос према Косову такође енигматичан, али оно што је главно - послушници САД. За време НАТО агресије као и сви остали суседи понудили своју територију НАТО пакту.
    Румунија - Једини суседни народ који никад није окрвавио руке невином српском крвљу. Председник Румуније давао изјаве против независности Косова, али питање је да ли би подлегли притисцима ЕУ и САД.
    Мађарска - нешто често воле да стварају проблем мађарске мањине у Војводини, али ако се не варам често коректни, проблем као и код Румуна, подложност утицајима САД и ЕУ.

    Србија би требало да предузме дипломатску офанзиву, с циљем:
    - поправљања односа са суседима с којима нема спорних питања - Мађарска, Румунија, Бугарска, Македонија.
    - јак отпор мешању Албаније у унутрашње ствари Србије
    - инсистирање на поштовању права Срба у Црној Гори и БиХ
    - сукобљавање са хрватском и муслиманском пропагандом у вези истине о рату у СФРЈ, јер нам је та пропаганда као камен о врату, још увек се на нас гледа као на Милошевићеву Србију.
    - јак отпор непријатељству према Србима и Србији које се систематски шири у БиХ, Хрватској и Црној Гори.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #6

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Trebalo bi da preispitamo svoju ulogu u regionu u poslednjih 20-tak godina...pa iz toga da izvucemo neke zakljucke, i na osnovu toga vidimo kako dalje...

    Da li je moguce da smo svima bas trn u oku? Da nas svi mrze? Da su svi drugi krivi, osim nas...da je samo prolivena Srpska krv nevina... a ostale jako zasluzeno prolivene? Muka mi je tih teorija zavere i prica kako je ceo svet protiv nas! I kako nista ne zavisi od nas, vec se nasa tuzna sudbina resava ko zna gde. Muka mi je kukavickog pristupa problemima, trazenja opravdanja, muka mi je kada se zlocin pravda zlocinom...

    Jedini kriterijum po kom ja ocenjujem ljude je da li su dobri ili losi...a da li se krste ili klanjaju...imaju putovnicu ili pasos...to mi je stvarno nebitno. Volim svoju zemlju...volim i neke druge zemlje koje sam jednom mogao da nazovem svojim...ali, pre svega, volim ljude...koji su ljudi...po pogledima se prepoznajemo!

    Sto se odnosa u regionu tice...treba preuzeti odgovornost za svoje postupke...krenuti od sebe...insistirati da i drugi imaju isti pristup...da svi oni koji su odgovorni za sve sto se desilo, za to i odgovaraju...bez obzira ko su i kom narodu pripadali...tek onda ostatak svih naroda moze da nastavi da zivi normalno...tek kad znamo da se ti monstrumi vise ne setaju ulicama oko nas...

    Iskreno, zivim za dan kad ce se izbrisati granice...i kad ce moci normalno da se putuje...i da ti prve komsije budu najblizi prijatelji...a ne najveci neprijatelji...a ovde se prica o zatvaranju granica...zar nismo i to vec probali? 90-te nisu tako daleko...ne secas se?
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  7. #7

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    Trebalo bi da preispitamo svoju ulogu u regionu u poslednjih 20-tak godina...pa iz toga da izvucemo neke zakljucke, i na osnovu toga vidimo kako dalje...
    Дефинитивно.

    Da li je moguce da smo svima bas trn u oku?
    Шта ти мислиш, јесмо ли? Ено ја сам написао укратко по државама.

    Da nas svi mrze? Da su svi drugi krivi, osim nas...
    Ово није баш логично истина.

    da je samo prolivena Srpska krv nevina... a ostale jako zasluzeno prolivene?
    Јел то неко тврдио?

    Muka mi je tih teorija zavere i prica kako je ceo svet protiv nas!
    То је тешка глупост наравно. Али ни не треба ти да цели свет буде против нас. Шта те брига шта ти мисли Малезија или Венецуела, осим ако су несталне чланице СБ УН. Довољно ти је да су против тебе САД и ЕУ. А јесу. Иначе не би запели да ти отму дио територије док у исто време вриште да нема ништа од независне РС.

    I kako nista ne zavisi od nas, vec se nasa tuzna sudbina resava ko zna gde.
    Много тога зависи али не зависи све. Ето рецимо проблем Косова - српска опозиција је тврдила да то није национално већ демократско питање. Оде Милошевић, успостави се демократска власт, али хоћеш шипак, центри моћи су нешто наменили Косову, а кад они нешто науме... Признаћеш да ми ни изблиза немамо моћ коју имају велике силе.

    Muka mi je kukavickog pristupa problemima, trazenja opravdanja,
    Мени је мука кад се стално пљује по овом народу који је био жртва више него кривац (жртва својих политичара а не кривац за то што су они владали, не говорим о ратовима) или кад се прича да смо за све криви ми Срби јер смо били овакви или онакви.

    muka mi je kada se zlocin pravda zlocinom...
    Потпуно си у праву.
    Ја рецимо не волим кад се ствара непотпуна слика о рату причом о злочинима само једне стране.

    Jedini kriterijum po kom ja ocenjujem ljude je da li su dobri ili losi...a da li se krste ili klanjaju...imaju putovnicu ili pasos...to mi je stvarno nebitno. Volim svoju zemlju...volim i neke druge zemlje koje sam jednom mogao da nazovem svojim...ali, pre svega, volim ljude...koji su ljudi...po pogledima se prepoznajemo!
    Ма сасвим једно је питање какве ти људе волиш а сасвим друго међудржавни односи.

    Sto se odnosa u regionu tice...treba preuzeti odgovornost za svoje postupke...krenuti od sebe...insistirati da i drugi imaju isti pristup...da svi oni koji su odgovorni za sve sto se desilo, za to i odgovaraju...bez obzira ko su i kom narodu pripadali...tek onda ostatak svih naroda moze da nastavi da zivi normalno...tek kad znamo da se ti monstrumi vise ne setaju ulicama oko nas...
    Углавном си у праву, али превише уопштено причаш.

    Iskreno, zivim za dan kad ce se izbrisati granice...i kad ce moci normalno da se putuje...i da ti prve komsije budu najblizi prijatelji...a ne najveci neprijatelji...a ovde se prica o zatvaranju granica...zar nismo i to vec probali? 90-te nisu tako daleko...ne secas se?
    Наравно да се ником нормалном не свиђа ова издвојеност Србије.
    Не сећам се, кад смо пробали да затворимо границе? Ја сам мислио да су нама увели санкције.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Glavna razlika je u tome sto ja ovaj narod smatram odgovornim za veliku vecinu stvari koja nam se desila...za pogresan izbor politicara koji su vodili drzavu, za medjunarodnu izolaciju, dobrim delom za ratove...dok sticem utisak da ti to tretiras kao nametnuto stanje...rekao sam vec, kao elementarnu nepogodu..."mi" smo 10 godina za redom birali Milosevica...nisu vanzemaljci...i to mi lici na formulaciju "nepravedno, nicim izazvano"...ja mislim da je itekako izazvano...

    Da li smatram da postoje nepravde koje su ucinjene prema ovom narodu? Da, smatram...ali smatram i da je ovaj narod ucinio mnogo nepravde poslednjih 20 godina...i da je sam odgovoran za vecinu stvari koje su se desavale.

    E sad...sto se Kosova tice...da li je tebi, kao Srbinu (verovatno), prihvatljivo da u skupstini Srbije najbrojnija poslanicka grupa budu Albanci? Meni je licemerno ono sto vecina politicara u Srbiji radi...insistira na Kosovu u Srbiji (i ja sam protiv menjanja granica!), ali se niko ne izjasnjava sta nakon toga...Ako je Kosovo u Srbiji, to znaci da su Albanci na Kosovu gradjani Srbije...sa pravom glasa...njih oko milion i po...i zamisli prestanu da bojkotuju izbore...i izadju sa zajednickom listom na izbore...i nakon izbora budu najbrojniji u skupstini Srbije...reci mi, iskreno, da li je to tebi prihvatljivo? Ako jeste, verujem da si u velikoj manjini u Srbiji...E, mene to licemerje nervira...jer niko ne sme ozbiljno da se bavi problemom...vec se ozbiljni problemi koriste za politikanstvo...

    Pozdrav
    Poruku je izmenio remorker-bgd, 18.05.2007 u 22:05
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  9. #9

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Ma slažem se potpuno,jer ako su vam danas kamen oko vrata sutra će vam biti planina.U ostalom za 10 godina i onako će mo svi biti male evropske pokraine.

  10. #10

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    Glavna razlika je u tome sto ja ovaj narod smatram odgovornim za veliku vecinu stvari koja nam se desila...za pogresan izbor politicara koji su vodili drzavu, za medjunarodnu izolaciju, dobrim delom za ratove...dok sticem utisak da ti to tretiras kao nametnuto stanje...rekao sam vec, kao elementarnu nepogodu..."mi" smo 10 godina za redom birali Milosevica...nisu vanzemaljci...i to mi lici na formulaciju "nepravedno, nicim izazvano"...ja mislim da je itekako izazvano...
    Да, сад је модерно кривити народ за све. Такав је наш народ, назадан, диваљ, треба му катарза и денацификација...
    Како да не, одговорна је нека баба Смиљана из Жагубице која је гласала за Слобу за све што нам се десило.
    Да видимо, имали смо народ такав какав је, ненавикао на демократију, необразован, подложан манипулацији.
    Имали смо комунистичког диктатора који је на власт дошао одлуком партије, никаквим слободним изборима. А онда је приграбио све полуге власти, државне институције, војску, полицију, новац и медије, и продао се народу као реформатор.
    Наравно, изборне крађе, непоштени избори и пристрасни медији су били правило а не изузетак. И поред све моћи и контроле коју је имао, и поред крађа и превара, и поред сталног прекрајања изборног закона и изборних јединица, већ ако се не варам 93. је морао да купује Нову Демократију којој је Вук поклонио мандате, а 97. је морао да узме радикале у владу. Које оно године су му Италијани преко Телекома упумпали милијарду и нешто долара да не банкротира? У време кад са интернета ниси могао да наручиш ништа у шест држава на свету, укључивши Југославију?
    Дакле, имамо комунистичког диктатора који је на власт дошао на партијској журкици, који се после докопао контроле над свим могућим у држави. контролисао медије, крао изборе, мењао законе, а ти кривиш народ за оно што је он радио? Народ је жртва тог човека и режима, никако кривац за њега.
    С једне стране имамо свемоћног диктатора а са друге бабу Смиљану из Жагубице. И није крив диктатор, крива је баба Смиљана. Хау јес ноу.
    "Ми" га нисмо бирали. Изабрала га је његова комунистичка братија, а после се бирао сам.
    Такође мислим да је бесмислица да је народ крив и за ратове и за међународну изолацију Србије. Знамо врло добро ко је закувао и једно и друго.

    Da li smatram da postoje nepravde koje su ucinjene prema ovom narodu? Da, smatram...ali smatram i da je ovaj narod ucinio mnogo nepravde poslednjih 20 godina...i da je sam odgovoran za vecinu stvari koje su se desavale.
    Као што рекох, мислим да је овај народ био пуно више жртва Милошевићевог режима него кривац за исти и за његове поступке.
    Није се народ окупио на радну акцију да чини зло, народ не управља државом ни њеним органима, већ функционери и политичари.
    Народ не постоји као народ, народ је само математички збир огромног броја појединаца које ништа не веже. Идеја о колективној одговорности целог народа је бесмислена.

    E sad...sto se Kosova tice...da li je tebi, kao Srbinu (verovatno), prihvatljivo da u skupstini Srbije najbrojnija poslanicka grupa budu Albanci?
    То је немогуће јер Албанци не чине ни 15% становништва Србије. Не бих имао ништа против да Албанци који живе у Србији бирају своје представнике у скупштину Србије.

    Meni je licemerno ono sto vecina politicara u Srbiji radi...insistira na Kosovu u Srbiji (i ja sam protiv menjanja granica!), ali se niko ne izjasnjava sta nakon toga...Ako je Kosovo u Srbiji, to znaci da su Albanci na Kosovu gradjani Srbije...sa pravom glasa...njih oko milion i po...i zamisli prestanu da bojkotuju izbore...i izadju sa zajednickom listom na izbore...i nakon izbora budu najbrojniji u skupstini Srbije...reci mi, iskreno, da li je to tebi prihvatljivo? Ako jeste, verujem da si u velikoj manjini u Srbiji...E, mene to licemerje nervira...jer niko ne sme ozbiljno da se bavi problemom...vec se ozbiljni problemi koriste za politikanstvo...
    Оно што је мени несхватљиво јесте тај расистички страх од Албанаца који учествују у демократским процесима у Србији.
    Албанац председник скупштине, председник владе, председник државе, министар, заменик министра, посланик... ? Никакав проблем. Наравно, за њега важе иста мерила као и за особу било које друге националности.

    Чини ми се да је председник Тадић говорио о начину решења овог проблема - степен учешћа косовских Албанаца у органима Србије зависио би од поделе надлежности. Ако би Србија препустила својој покрајини све функције државе на подручјима са албанском већином осим неколико типа спољна политика, војска, чување границе... онда би било довољно да органи албанске косовске администрације имају своје представнике у органима који се баве тим питањима, не у скупштини, влади...

    Citat djebo kaže: Pogledaj poruku
    Ma slažem se potpuno,jer ako su vam danas kamen oko vrata sutra će vam biti planina.U ostalom za 10 godina i onako će mo svi biti male evropske pokraine.
    Да, то је толико небитно јер ћемо за 10 година сви бити мале европске покрајине да и Косовски Шиптари и ЕУ и САД ИНСИСТИРАЈУ да Косово буде независно. Нешто се ту не слаже.

    Како рече председник Тадић:
    http://www.predsednik.yu/mwc/default...&lng=lat&hs1=0
    To se pre svega odnosi na osnovno pitanje ovih pregovora, sam budući status Kosova i Metohije. Kompromis koji je predložila Srbija sastoji se u tome da Albanci u pokrajini dobiju veoma široku, suštinsku autonomiju, koja bi bila međunarodno garantovana. Pri tom bi Srbija zadržala za sebe samo mali broj izričito navedenih nadležnosti kao što su spoljna politika, odbrana (gde bi se izvršila puna demilitarizacija Kosova i Metohije) zaštita verskog i kulturnog nasleđa, itd. U isti mah bi se, na uzajamnu korist, obnovile ekonomske veze između pokrajine i centralne Srbije. Kao što smo više puta istakli na bečkim pregovorima, ako su kosovski Albanci spremni da učestvuju u centralnim institucijama, Srbija bi to rado prihvatila, naravno u tom slučaju uz nešto drukčije definisanje odnosa između centralne i pokrajinske vlasti.
    Дакле, степен учешћа косовских Албанаца у централним иституцијама Србије зависио би од односа надлежности у покрајини. Просто ко пасуљ.
    Poruku je izmenio yossarian, 19.05.2007 u 00:14 Razlog: da ne budu dva moja posta za redom
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #11

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku

    Дакле, степен учешћа косовских Албанаца у централним иституцијама Србије зависио би од односа надлежности у покрајини. Просто ко пасуљ.
    Sustina je da bi Albanci sa Kosova, kao gradjani Srbije, imali pravo da glasaju na parlamentarnim izborima, kao sto ima narod u Vojvodini! Ako se zalazemo za Kosovo u Srbiji, treba i to da prihvatimo, zar ne? A ako milion i po ljudi glasa za jednu listu (nije nemoguce), vrlo je moguce da bi bili najzastupljenija poslanicka grupa u skupstini...Meni smeta sto o tome niko ne govori, nego se, kao sto sam rekao, veliki drzavni problemi koriste za sitne politicke poene...i malo ko ima hrabrosti da o njima govori otvoreno.

    Hocu da kazem da je pitanje resenja statusa Kosova (u okviru Srbije) mnogo komplikovanije nego sto to nekima izgleda...Da se razumemo, ne podrzavam ja promenu granica...i smatram da to ne bi bilo dobro...ali smatram da o tome treba otvoreno da se govori..i da se narodu objasni sta koja opcija znaci...

    A sto se tice odgovornosti naroda za katastrofalne izbore u istoriji...tu se ocigledno nikada necemo sloziti...
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  12. #12

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    Sustina je da bi Albanci sa Kosova, kao gradjani Srbije, imali pravo da glasaju na parlamentarnim izborima, kao sto ima narod u Vojvodini! Ako se zalazemo za Kosovo u Srbiji, treba i to da prihvatimo, zar ne? A ako milion i po ljudi glasa za jednu listu (nije nemoguce), vrlo je moguce da bi bili najzastupljenija poslanicka grupa u skupstini...Meni smeta sto o tome niko ne govori, nego se, kao sto sam rekao, veliki drzavni problemi koriste za sitne politicke poene...i malo ko ima hrabrosti da o njima govori otvoreno.
    Увођењем посебног статуса за Косово регулисало би се и учешће грађана Косова на изборима.
    Моделом "више од аутономије а мање од независности", који предлаже Србија, Косово би постало де факто федерална јединица, са јако широким надлежностима. Тако би косовски Албанци своје бирачко право користили да бирају скупштину покрајине, не би учествовали на изборима за скупштину остатка Србије. Косовски Албанци би бирали своје представнике у централне органе само онда кад је подељена надлежност покрајине и Републике Србије. Никакав проблем. Рецимо, Србија и Црна Гора су били једна држава па грађани Црне Горе нису гласали за скупштину Србије и обратно. Гласали су само за заједничку скупштину. Србија са Косовом не би била класична федерација већ нешто између федерације и унитарне државе, па би и решења била таква.
    Наравно, кад би се Косово реинтегрисало у Републику Србију као што је интегрисана Војводина, онда би грађани Косова гласали као и грађани Војводине. Само што
    а) то се неће десити у скорије време
    б) ако се деси, имају право на своје представнике у скупштини, што мени, као што сам и рекао, не смета.
    Није истина да нико не говори о томе, цитирао сам ти рецимо изјаву председника Тадића.

    Hocu da kazem da je pitanje resenja statusa Kosova (u okviru Srbije) mnogo komplikovanije nego sto to nekima izgleda...Da se razumemo, ne podrzavam ja promenu granica...i smatram da to ne bi bilo dobro...ali smatram da o tome treba otvoreno da se govori..i da se narodu objasni sta koja opcija znaci...
    Не знам како коме изгледа ни за кога је компликованије. Наравно да постоји много ствари које треба решити, нико то не спори.

    Дакле, ти ниси за промену граница али си против тога да Албанци гласају за скупштину Србије? Које је твоје решење?

    A sto se tice odgovornosti naroda za katastrofalne izbore u istoriji...tu se ocigledno nikada necemo sloziti...
    Тако је. Баба Смиљана из Жагубице није довела комунисте, није имала полуге моћи, није имала одакле да се информиш, неписмена је. Не може да буде крива.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #13

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Da krenem od kraja:

    Naravno da je NAROD kriv zbog toga sto je tako birao...ipak nisu vanzemaljci...strasno mi je sto smo sad, kao, zgranuti...sta nam se to desilo..nama nevinima i jadnima...pa nije Milosevic cunami...NAROD ga je birao...prihvati odgovornost...taj stav koji iznosis je, po mom misljenju, kukavicki...Na ovo vise necu odgovarati, ocigledno nema svrhe...ne slazemo se, i to je ok...

    Poredis odnos Srbije i Crne Gore sa Srbijom i Kosovom...Pa gde je sada Crna Gora? Otisla!? Znaci imala je pravo na referendum! Imala je status republike!Zato gradjani Crne Gore nisu glasali na parlamentarnim izborima u Srbiji.

    Trece, ja nisam rekao da sam protiv da Albanci glasaju na republickim izborima... ja upravo govorim da je to njihovo osnovno pravo, ukoliko zive u okviru Srbije. Samo konstatujem da to, po mom misljenju, nije prihvatljivo vecini stanovnista Srbije (sto ne znaci da nije meni prihvatljivo!!!)...i konstatujem da o tome niko ne govori!

    Koje je moje resenje? Ne znam, iskren da budem. Za razliku od drugih...Ljude delim po sasvim drugim kriterijumima, ne interesuje me da li je neko Srbin, Hrvat, Albanac ili Meksikanac...Sto se resenja za status Kosova tice, smatram da i jedno i drugo resenje za Kosovo nose odredjene (ozbiljne) probleme. Ne znam sta je pametnije...Sta Tadic misli o tome, i kakav je zvanican stav Vlade, znam jako dobro, mozda bolje nego sto mislis.

    Odjavljujem se na ovoj temi...
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  14. #14

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    Da krenem od kraja:
    Naravno da je NAROD kriv zbog toga sto je tako birao...ipak nisu vanzemaljci...strasno mi je sto smo sad, kao, zgranuti...sta nam se to desilo..nama nevinima i jadnima...pa nije Milosevic cunami...NAROD ga je birao...prihvati odgovornost...taj stav koji iznosis je, po mom misljenju, kukavicki...Na ovo vise necu odgovarati, ocigledno nema svrhe...ne slazemo se, i to je ok...
    Добро, да завршим и ја: народ га није бирао, изабрала га је његова комунистичка братија на 8. седници, а после се на власти одржавао манипулацијама, крађом, контролом новца, медија, војске, полиције, локалне самоуправе, привреде, криминала...
    Најлакше је рећи "народ је крив, сам је бирао". То је објашњење за малу децу.

    Poredis odnos Srbije i Crne Gore sa Srbijom i Kosovom...Pa gde je sada Crna Gora? Otisla!? Znaci imala je pravo na referendum! Imala je status republike!Zato gradjani Crne Gore nisu glasali na parlamentarnim izborima u Srbiji.
    Илуструјем како се ствари могу решити на примеру федералних јединица. Рекао сам да би Косово било нешто између федералне јединице (ака република) и територијалне аутономије.

    Trece, ja nisam rekao da sam protiv da Albanci glasaju na republickim izborima... ja upravo govorim da je to njihovo osnovno pravo, ukoliko zive u okviru Srbije. Samo konstatujem da to, po mom misljenju, nije prihvatljivo vecini stanovnista Srbije (sto ne znaci da nije meni prihvatljivo!!!)...i konstatujem da o tome niko ne govori!
    Ја сам чуо да се говори и о томе.

    Koje je moje resenje? Ne znam, iskren da budem. Za razliku od drugih...Ljude delim po sasvim drugim kriterijumima, ne interesuje me da li je neko Srbin, Hrvat, Albanac ili Meksikanac...Sto se resenja za status Kosova tice, smatram da i jedno i drugo resenje za Kosovo nose odredjene (ozbiljne) probleme. Ne znam sta je pametnije...Sta Tadic misli o tome, i kakav je zvanican stav Vlade, znam jako dobro, mozda bolje nego sto mislis.
    Odjavljujem se na ovoj temi...
    Салут.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #15

    Odgovor: Srbija i odnosi u regiji

    Пример добросуседских односа у регији: Македонија и Албанија не поштују територијални интегритет свог суседа!

    Protest Makedoniji i Albaniji

    Ministarstvo spoljnih poslova Srbije protestovalo povodom izjava šefova diplomatije Makedonije i Albanije o Kosovu.

    Ministarstvo je protestovalo zbog izjava Antonija Milošoskog i Luljzima Baše za koje smatra da su unapred određivale konačan status Kosova. "O konačnom statusu Kosova vodiće se debata u SB UN. Takve izjave mogu izazvati destabilizaciju regiona i narušavanje osnovnih principa UN na kojima počiva međunarodni poredak", kaže se u saopštenju.

    "Srbija ostaje privržena jačanju dobrosusedskih odnosa, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih susednih zemalja i sigurna je da bi nezavisnosnost Kosova i Metohije bila opasan presedan koji bi doveo u pitanje teritorijalni integritet drugih država na Balkanu i država u drugim regionima sveta", upozorava se u saopštenju.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Srbija
    Autor elektricna ovca u forumu Astrologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.05.2013, 10:10
  2. Musko zenski odnosi
    Autor SQUAW u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 99
    Poslednja poruka: 17.08.2011, 20:46
  3. Finska - Srbija 0:2
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.06.2007, 20:12
  4. Srbija na CNN - u
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 02.02.2007, 19:42
  5. Nezavisna Srbija
    Autor Kunic u forumu Spomenar
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 01.08.2006, 13:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •