Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 56 od ukupno 56
  1. #46

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Citat jovuk kaže: Pogledaj poruku
    Svaki vaspitac u danasnje vreme ide svakih pet godina na pregled kod psihologa/neuropsihijatra.To je postalo obavezno,znaci kad stupis u radni odnos uz redovne preglede za lekarsko uverenje,obavlja se i ovaj predled.
    Jel ovo važi i za nastavnike i profesore?
    Koliko me pamćenje služi, u osnovnoj školi sam imala nastavnike alkoholičare (više puta neuspešno lečene, znači hospitalizovane, komada četiri) i nastavnice sa dijagnozom šizofrenije (komada tri).
    Neki od njih još uvek rade. I još uvek piju. I još uvek imaju napade šizofrenije.
    Ko je onda tu zakazao? Prosveta koja se ne obazire na lekarska uverenja ili zdravstvo koje lažira ista?
    I što je bitnije, ko je žrtva toga?

    Prisetila bih se i onih jaaako zanimljivih predavača koji bi nas prozivali sa: Magarac iz zadnje klupe neka ustane... Konju, šta si sad rekao... i slično.
    I nekih šamara (doduše, uglavnom deljenih na ekskurzijama, i poprilično zasluženim).
    Likove koji su nas gađali dnevnicima, kredom, ključevima...
    I onih mnogo veštijih koji bi te postavili tik do table, i kao, zamahnuli rukom. Naravno, ne bi te udarili, ali bi se sam lepo razvalio glavom po tabli.

    Ne, ni danas to ne opravdavam.
    Ali uvek se sa radošću i zahvalnošću setim nekih divnih likova koji su mi predavali i koji su me naučili.
    I znam neke svoje prijatelje koji su prosvetari i sigurno nisu ni Kurte ni Murte. Ne zato što su moji prijatelji, nego zato što čujem i komentare dece i roditelja.
    I dalje verujem da su brojniji pozivitni primeri, ali negativni su toliko negativni da nekako stave u senku svoje kolege koji zaslužuju samo reči hvale.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #47

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Citat gerbes kaže: Pogledaj poruku
    Dana 27.02.2007. godine nešto pre 16:00 časova došla sam u predškolsku ustanovu Zvončica 1 po svoje dete, Čordić Mariju. U dvorištu me je dočekalo sedam-osam roditelja dece iz naše grupe vidno uznemirenih. Od svoje dece su čuli, što je i nekoliko dece u mom prisustvu potvrdilo, da je moje dete slučajno udarilo drugaricu po ruci, dete se rasplakalo a vaspitačica, Dragana Brusin, je širokom selotejp trakom zalepila Mariji usta, postavila je na sredinu sobe i rekla ostaloj deci da je udaraju po rukama da bi videla kako je to kad nekog udara.
    Ne mogu da vjerujem pa kakav je to prosvetni radnik,odnosno vaspitač
    Ne da bih joj zabranila rad u školi,nego da se ja pitam ne bi ona škole vidjela ni na slici
    I'm floating on air..

  3. #48

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Prosto ne mogu da verujem da se ovako nesto dogodilo u predskolskoj ustanovi. Selotejpom zalepiti detetu usta. Strasno.
    Priznajem da kao i u svakom drugom poslu mogucnost za cinjenje gresaka postoje ali ovako nesto nikako ne bi trebalo dozvoliti. Mislim da su ispunjeni svi preduslovi i elementi za podnosenje krivicne prijave protiv vaspitaca. Ako to nije uradjeno, mislim da su u konkretnom slucaju krivi sami roditelji.
    Ja to ne bih tolerisao, a ni oprostio

    Moja iskustva sa sluzbenim licima koja rade u predskolskim ustanovama na radnom mestu vaspitaca su sasvim drugacija....
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  4. #49

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Da...strašan događaj.

    Da se ne ponavljam,učesnici ove teme,su uglavnom rekli,što bi ja...jeste da nisam baš pročitala sve postove,suština je jasna.Da se ja pitam,dotična nikad više ne ni kročila u tu ustanovu,a ne radila.

    Ali ne znam da li je neko pomenuo probleme pedagoških radnika,koje im prave neka malo starija deca?Izvinjavam se ako sam off,mislim da se i to treba pomenuti,ako nije problem.
    Moji klinci idu u osnovnu...6. i 3. razred.Nekad kad ih slušam,ne mogu da verujem,čega su sve svedoci,dok su u školi.

    Deca su nam zaštićena zakonom...i treba,ali nekad mi se čini da tu ima mnogo zloupotrebe,na račun toga jer su zaštićeni,pa daju sebi za pravo,da budu,neodgovorni,bahati,biju nastavnike,prete.....nekako to mi nije baš normalan odnos...il ja nisam savremena...ili neko će mi reći -deca nose vaspitanje iz kuće,da nose,ali i škola je vaoma važan faktor,mada izgleda da je nekad bila,sve se poremetilo,onako đuture.

  5. #50

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Biti prosvetni radnik je izuzetno težak i zahtevan posao... Pogotovo onim ljudima koji rade u srednjim školama... Ljudima koji iz godine u godinu preživljavaju nečiji pubertet pomnožen sa brojem dece kojoj predaju, a često puta i one kojima ne predaju... Sa kakvim se ti ljudi stvarima susreću teško je i opisati... Navešću samo jedan primer koji sam davno našla na netu, a koji je snimljen mobilnim telefonom klipete iz jedne od poslednjih klupa... Profesor okrenut leđima razredu piše na tabli i usput objašnjava... Mazdrpan od nekih 16-17 godina mu se lagano približava i naglo mu smiče pantalone uz histeričan smeh... Šta reći na ovo? I kako reagovati na ovakvu stvar kada mu ne smeš ništa jer ćeš ostati bez posla...Zvaćeš roditelje koji će naći hiljadu i jedan razlog ne bi li opravdali kretenski postupak svog mezimca, koji će se izvući uz neki ukor i nastaviti po starom... Ima zlostavljanja od strane pedagoških radnika, i oni nemaju opravdanje za to što su uradili... I naravno da ih treba kazniti... Ali, da li smo se zapitali koliko je taj čovek dugo bio izlagan agresiji nekog derleta poput ovog pomenutog, dok do toga nije došlo?... Ne želim nikoga da pravdam niti da tražim razumevanje... Želim samo da podsetim na neke stvari... Ponekad se iza lica naših anđela kriju lica za kakva ni u snu ne bismo pomislili da mogu biti naša deca...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  6. #51

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Ali ne znam da li je neko pomenuo probleme pedagoških radnika,koje im prave neka malo starija deca?Izvinjavam se ako sam off,mislim da se i to treba pomenuti,ako nije problem.
    Moji klinci idu u osnovnu...6. i 3. razred.Nekad kad ih slušam,ne mogu da verujem,čega su sve svedoci,dok su u školi.
    ja to gledam ovako..
    jedno su deca u vrticu a drugo deca koja su izasla iz predskolske ustanove, i koji su vec krenuli u osnovnu ili srednju skolu
    oni u vrticu su bre deca, i njih tek treba vaspitati, ali vrtic nije roditelj, odnosno vaspitaci nisu roditelji vaspitanje nosis iz kuce a ne iz vrtica..
    ja razumem naravno da je posao vaspitaca veoam tezak posao, jer zaista moras da budes pedagog deci i da se ponekad ponasas kao roditelj, ali ne mozes ti tudje dete da vaspitas
    sto se tice skole, srednje posebno.. majke mi, tu bih cak i dopustial da bude samara neverovatno koliko neko ume da bude bezobrazan..
    navescu jedan primer, drugarica koja radi kao nastavnik u osnovnoj skoli.. nesto sto joj se desilo veoma skoro..
    predaje srpski jezik za manjine u jednom mestu u kojem vecinu stanovnista cine Madjari.. i ona nije odavde, prebegli su ona i njena familija za vreme rata ovde tako da nije mogla znati madjarski nikako, osim neke osnove, posto i ja zivim u mestu gde vecinu stanovnista cine Madjari.. pocela je da radi od ove skolske godine i radi u dve skole.. i sad, naucila je za to kratko vreme koliko radi lepo madjarski, makar za komunikaciju, svaka joj cast i ima jedan decacic koji je neverovatno bezobrazan i uvek prica na casu, ali ae da je to bar saputanje, nego je to normalno pricanje, kao da je na odmoru.. i kad ga je ona utisavala, on je bivao glasniji.. nije vredelo ni da mi pripreti izbacivanjem sa casa i neopravdanim izostankom, nastavljao je po istom.. kad mu se obratila na srpskom, rekao joj je da mu prica na majdarskom, jer je u tom mestu sluzbeni jezik madjarski i da je Vojvodina madjarska pokrajina kao sto je Kosovo siptarska (nije mi cilj da sirim nacionalnu mrznju).. i kad mu se pocela obracati na madjarskom, poceo je nesto o njenom poreklu, posto ima naglasak koji mozes da provalis da nije odavde i kad je poceo da biva jako bezobrazan, ustala je sa stolice i obrisala sve sa table sto je bilo tu, i rekla mu da izadje do table i napise sve sto je ona pisala.. tu je prestao da se smeje, i kad je izasao antablu, i rekao da ne zna nista, upisala mi je velikog keca.. i rekla mu da je mu je kec zakljucen za polugodiste..
    i iskreno, ne mislim da je pogresila profesor nije tu da bi tebi budala kojoj ces ti da se smejes, kakav god da je, tebi je autoritet i tu je kraj.. ako ti se ne dopada, menjaj skolu ili budi miran k'o bubica na casu pa te nece dirati..
    opet zelim da naglasim, gore u opisanom dogadjaju, nisam zelela da poticem nikakve lose osecaje sa nacionalnoscu, takva je prica koju ja prenosim..
    Krek, krek.. Ne gudra

  7. #52

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Nasilje u srpskim skolama je sveprisutna pojava. Nazalost, imam preko deteta veoma sveza iskustva. Zabrinjavajuce je da skola kao subjekat obrazovanja ne zeli da sankcionise ponasanje problematicnog pedagoga. U ovom nasem slucaju, pomenuta nastavnica je problematicnog ponasanja, konfliktnog karaktera, stvara animozitet u svakom okruzenju, u svom kolektivu, u radu sa ucenicima na casu, u kontaktu sa roditeljima. Ona je nedelju dana pre kraja skolske godine dala ucenicima petog razreda po dve slabe ocene za jedan cas iz matematike, izvela je odjednom na tablu cetiri ucenika sto je nedopustivo u pedagogiji. Cele skolske godine je ucenike nazivala pogrdnim imenima "Vi ste buduci mafijasi, vi ste kriminalci, krme, debilu, kretenu, sta me gledas u oci kad pricas sa mnom!..." ucenicima petog razreda osnovne skole, odeljenju koje ima vise od pola razreda odlicnih djaka. Umesto da ocenjuje njihov rad iz svog predmeta, doticna je sebi dopustila da predvidja buducnost ove dece. Pismeni zadatak je odlozila recima "Imam ja i pametnijih stvari u zivotu od vaseg pismenog zadatka!" Za vreme nastave razgovara mobilnim telefonom i sagovorniku se obraca ne biranim recima (uvredljive su, zato ih ovde ne navodim) i to sve pred decom od 11 godina. Nas nekoliko roditelja smo u pisanoj formi obavestili direktora skole, nadleznu inspekciju, i Savet roditelja. Savetu roditelja su nase predstavke prepricane ali ne i date na uvid od strane direktora ove skole!? Ta nastavnica ce po svoj prilici ostati da predaje i dalje i pored disciplinskog postupka i pored niza ranijih konfliktnih situacija sa svim ucenicima kojima predaje ili je predavala, jer "vrana vrani oci ne vadi!"
    Mi, roditelji smo se u predstavkama o ponasanju ove nastavnice pozvali na Posebni protokol za zastitu dece i ucenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u obrazovno-vaspitnim ustanovama izdatim od nadleznog ministarstva prosvete jos 2007.godine a u dobijenim odgovorima od istog subjekta nema ni slova o navodima iz ovog Podsetnika.
    Tako da promena skole ostaje kao krajnja opcija, a svim zasluznim za ostavljanje ovakvih eksponenata pedagogije u nastavi, nek isti sluze na ponos i diku.

  8. #53

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Ima extrema, kao i svuda

    Ali bih zbog njih i onih koji misle da bolje poznaju pedagoški rad nego oni koji se njime bave (a to nije redak slučaj, mnogo je ljudi koji misle da su bogom dani za sve), omogucila pristup roditeljima chasu. I velikom odmoru, pod obavezno...
    Pa nek vide kakvu decu shalju u skolu.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  9. #54

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika je staro koliko i institucija škole. To je devijacija koja oduvek čuči kao mogući problem i potrebni su zaista efikasni alati kako bi se ova neželjena pojava držala na nekom podnošljivom nivou. Ti mehanizmi su odraz države i društva, pre svega. Znači, potpuno sam uveren da je "sređivanje" stanja u školama moguće tek kada se stvori jedna pogodna rezultanta brojnih faktora (konačna inaguguracija odgovarajućeg sistema vrednosti u naše glave i, naravno, institucije sistema, što podrazumeva pre svega efikasnost, smanjenje korupcije, profesionalizam, čvrst pravni okvir, itd, tako da bi i porodica konačno mogla da se pokrene ka nekom pozitivnijem stanju nego što je to danas)...

    Sve u svemu, biće čupavo, teško, dugotrajno i neizvesno...

    I na samom kraju. Ponekad, samo ponekad, iako ih ne odobravam, potpuno razumem i pojedine postupke pedagoških radnika...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #55

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Ima extrema, kao i svuda

    Ali bih zbog njih i onih koji misle da bolje poznaju pedagoški rad nego oni koji se njime bave (a to nije redak slučaj, mnogo je ljudi koji misle da su bogom dani za sve), omogucila pristup roditeljima chasu. I velikom odmoru, pod obavezno...
    Pa nek vide kakvu decu shalju u skolu.
    Ova prica je daleko kompleksnija, ovde sam dala kroki prikaz. Kao dete prosvetnog radnika SS, koji kaze da za svojih 30 godina rada u srednjoj skoli nije video, cuo ni doziveo ovo sto je njegov unuk za jednu jedinu skolsku godinu.
    Takodje, roditeli ove dece nisu pisali odokativno vec su uzeli Zakon o osnovama obrazovanja i vaspitanja (koji obradjuje vrtic, osnovnu i srednju skolu) i prema njemu se rukovodili u skladu sa realnim propustima vaspitaca. Zato se slazem sa Vasom konstatacijom da je potrebno dovesti i roditelje na cas kao posmatrace, ili pak mnogo bolje resenje snimati casove). Na velikom odmoru, se takodje desava nasilje nad ucenicima o (napad ucenika na ucenika), i to smo imali priliku da osetimo, tako da nam je sam kraj skolske godine 2008/09 bio nezaobravan u svakom pogledu!

  11. #56

    Odgovor: Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika je staro koliko i institucija škole. To je devijacija koja oduvek čuči kao mogući problem i potrebni su zaista efikasni alati kako bi se ova neželjena pojava držala na nekom podnošljivom nivou. Ti mehanizmi su odraz države i društva, pre svega. Znači, potpuno sam uveren da je "sređivanje" stanja u školama moguće tek kada se stvori jedna pogodna rezultanta brojnih faktora (konačna inaguguracija odgovarajućeg sistema vrednosti u naše glave i, naravno, institucije sistema, što podrazumeva pre svega efikasnost, smanjenje korupcije, profesionalizam, čvrst pravni okvir, itd, tako da bi i porodica konačno mogla da se pokrene ka nekom pozitivnijem stanju nego što je to danas)...

    Sve u svemu, biće čupavo, teško, dugotrajno i neizvesno...

    I na samom kraju. Ponekad, samo ponekad, iako ih ne odobravam, potpuno razumem i pojedine postupke pedagoških radnika...

    U pokrenutim projektima Skola bez nasilja (spisak tih skola se istina nalazi na sajtu nadleznog ministarstva, umanjen do neprepoznatljivosti) vodilja u radu je pomenuti Podsetnik i radi se na tome da svo osoblje skole ima ulogu na sprecavanju nasilja. Ako je vec izdat taj Podsetnik onda ga je potrebno i implementirati u rad skola. U mom skolovanju nije bilo ovakvih desavanja, a devijantnih ponasanja pojedinaca jeste. Tada se nesto cinilo u cilju preveniranja ovih situacija ili saniranja ucinjenog. Danas su prosvetarima vaznije teme poput reizbora direktora, visina plata, bodovi, interni Pravilnik, medjusobno saplitanje, strajkovi a sve se to prelama preko ledja ucenika.

    Primera radi, posle pretrpljenih batina dete u soku i uplakano je zakucalo na vrata direktora skole koju je zateklo sa mobilnim telefonom u ruci i koja mu je rekla "Idi kod pedagoga ona ionako zna sva vasa imena", dete je otislo kod pedagoga koja mu je rekla "resicemo to za dva dana"!?!?
    Toliko o spremnosti skole za slucaj ovakvih desavanja.
    Tzv. cuvari skole su za to vreme "uredno" sedeli u prizemlju skole dok je moj sin bio tucen na drugom spratu iste skole. Posle napada na moje dete bilo je jos nekoliko napada na drugu decu. Toliko o bezbednosti ucenika u nasim skolama za vreme odmora, i gubljenja casa.

    Ne opravdama nijedan cin prosvetara prema uceniku ako se kosi sa zdravim razumom. "Ko radi taj i gresi", nije i ne sme biti opravdanje za bilo ciji propust u radu. Za ovakve stvari nemam razumevanja.

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. Prava radnika u Srbiji
    Autor Turkmenbashi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 03.09.2010, 17:13
  2. Profesor priznao zlostavljanje dečaka
    Autor Turkmenbashi u forumu Spomenar
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 02.06.2010, 19:27
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Odgovora: 87
    Poslednja poruka: 09.08.2009, 14:52
  5. Sexualno zlostavljanje na poslu
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 13.04.2008, 00:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •