Igre i igračke za decu
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    03 Igre i igračke za decu

    1. mesec- Igra zmurke
    Dete lezi u kreveticu a vi ste udaljeni i tiho izgovarate njegovo ime. Zatim se vratite i gladeci ga po glavi,ponovite njegovo ime. Opet odlazite i tako uradite pet sest puta. Beba ce ocima traziti odakle zvuk dolazi, ali ce vec posle prvog udaljavanja shvatiti da je to jedan te isti zvuk, bio blizu ili daleko. Ova igra razvija uskladjenost cula vida i cula sluha. Pored toga, pocece da reaguje na sopstveno ime i to je prvi kontakt sa svetom odraslih.

    2. mesec- Igra put u zemlju muzike
    Nabavite zvonce, bubanj i zvecku. Bebinom rukom lagano dotaknite zvono i ostavite ga da samo shvati sta se desilo. Isto to uradite i sa bubnjem i zveckom. Ponavljajte ovu igru jednom ili dvaput nedeljno najvise po deset minuta. Igra razvija koordinaciju slike, zvuka i pokreta. Brzo nauci da ih razlikuje.

    3. mesec- Igra mali vojnik
    Uzmite dete ispod miske i imitirajuci hod lagano ga vucite po podlozi, pevajuci pri tom kao da marsirate:jen,dva,jen, dva! U odredjenom trenutku, istim ritmom, ali drugom intonacijom,recite: tri! I lagano spustite dete dole.. Ponavljajte marsiranje , sve dok ne vidite da i samo ocekuje kada cete ga spustiti dole. Ovom igricom razvija se verbalno ucenje, dete nalazi vezu izmedju kretanja i zvuka, navikava se na razlicite intonacije i njihova znacenja.

    4. mesec- Igra razni predmeti
    Ispred bebe polozene na stomacic postavite predmete razlicite po obliku i velicini; loptu, gumenu kocku, nesto elipsoidnog oblika ali nikako vise od tri predmeta odjednom. Vrlo je vazno da aktivno posmatra i ako moze, opipava predmete. Metodom probe I greske trenirace koordinaciju svojih pokreta ruku.

    5. mesec- Igra gde je lopta?
    Loptu, lutku i zvecku pokazujte detetu, govoreci:Ovo je lopta pa :ovo je.. I tako dalje. Kad mislite da ste uradili dovoljno puta (neka uvek bude isti redosled) , promenite pravila. ;stavite loptu iza ledja I pitajte dete: gde je lopta? Zatim je pokazite i radosno uskliknite :evo je lopta! Tokom igranja, dete poboljsava koncentraciju, uci pravila komunikacije i razvija pamcenje.

    6. mesec- Igra Ukljuci-iskljuci
    Uzmite dete na ruke i ukljucujte i iskljucujte svetlo naizmenicno sve govoreci sta se desava. Moze i varijanta sa vratima- otvoreno, zatvoreno. Svaku aktivnost ponovite po pet do sest puta. Igra prosiruje recnik deteta, doduse pasivni (kad zna sta koja rec znaci), ali i dovodi u vezu akciju sa recima.

    7. mesec- Igra delovi tela
    Postavite dete na svoja kolena i pokazujte prstom na delove njegovog tela, imenujuci ih. Ne bi trebalo da bude vise od tri pojma za jedan put. Igra mora da bude kratka ali je cesto igrajte.Razvija emocije, prosiruje recnik, pospesuje koordinaciju, uci dete orijentacija u odnosu na sebe.

    8. mesec- Igraculo dodira
    Sa detetom na rukama, setajte po stanu i zastajkujte pored predmeta koje cete imenovati i dozvolite detetu da ih dodirne. Ako je pipnulo tepih, recite: tepih je mekan. Kad dodirne sto: sto je tvrd!-frizider hladan, krevet nezan, prozor gladak Igra razvija finu motoriku, navikava dete na razlicita svojstva i teksturu predmeta.

    9. mesec- Igratasi-tasi
    Dete pljeska rucicama (na pocetku uz vasu pomoc) : Tasi,tasi, tanana i svilena marama Poslednje reci izmenite: Da mi dete vecera!, i tada njegove rucice postavite na stomacic. Igra pomaze emotivni razvitak i uci ga skladu u muzici,ritmici i pokretu.

    10. mesec- Igra ''Gde zeka pije vodu
    Uzmite detetov dlan i savijajte prstic po prstic, sve vreme govoreci: savio se prvi prst, savio se i drugi, vidi i treci Sad zeka moze da pije vodu! Kaziprstom druge ruke dotaknite njegov dlan irecite: tu zeka pije vodu! Tu! Ukoliko igru ponovite vise puta i samo ce poceti da podrazava vase pokrete i ako nista drugo, bar ce umeti da ponovi: tu!, kad ga pitate gde zeka pije vodu. Igra pomaze razvoj fine motorike i uskladjuje reci pesmice sa smislom koji im dajete.

    11. mesec- Igra piramida
    Plasticnim kockicama ili obrucima napravite piramidu. Slazite je tako da ono gleda: za osnovu ste stavili krupnije komade u jednoj boji pa u drugi red stavljajte nesto sitnije u drugoj boji i tako redom. Boje treba da su vesele i jasne. Malo po malo, i dete ce pozeleti da ucestvuje u pravljenju ali i u rasklapanju piramide. Trebace mu vremena da shvati princip, ali ce steceno znanje usvojiti za sva vremena: dole idu veci komadi, pa manji Vremenom cete mu pomagati sve manje.

    12. mesec- Igra pravimo kulu
    Plasticne case u raznim bojama stavljajte jednu na drugu i pravite kulu. Mozete da napravite i kulu iznenadjenja, gde su case razlicitih velicina pa treba u vecu da stavite manje. Dete mora aktivno da ucestvuje. Ne povladjujte mu ukoliko pogresi. Samostalno mora putem metoda probe i greske da samo napravi svoju kulu. Ovo je tzv. didakticko igranje koje pomaze razmisljanje, podstice prostorno snalazenje i finu motoriku.

  2. #2

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    A sad malo o igračkama...

    Da li kod kupovine igračaka razmišljate jel ta igračka poučna za vaše dete ili je kupite samo zato što se vama svidja i po povoljnoj je ceni?
    Da li obraćate pažnju na to za koji uzrast je igračka koju kupujete i da li je to sigurna igračka za vaše dete?
    Koliko često kupujete svojoj deci didaktičke igračke?
    I may not be perfect but I'm always me

  3. #3

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Deca vole igracke, a jos vise vole da mastaju. Narocito manja deca (od 2-3 godine).
    U dvoristu imamo decaka od 3 godine. Roditelji ga obasipaju raznoraznim igrackama. Ono sto sam primetio kod njega a i ostale dece tog uzrasta (a secam se i svog sina), je da im se vise svidjaju jednostavnije igracke. Roditelji su tom decaku kupili nekoliko bicikala (raznoraznih), a medju njima jedan obicni, nacinjen od plastike. Lici na kutiiju. Posve jednostavan. On jednostavno sa tog bicikla ne silazi. Pored ima razne skalamerije od biciklova, sa zvoncima, cudima, trepcucim svetlima ali nisu mu interesantni. Jos mu je takodje, interesantan i drveni konjic - ljuljaska.
    Supruga je poklonila kcerki njene prijateljice (3 god.) obicnu krpenu lutku, kinesku, sa nacrtanim ocima i ustima. Mala je jednostavno ne ispusta iz ruku, a ima na desetine "prekrasnih" barbika.
    Nas sin, dok je bio 3-4 god. odusevljavao se "njupadzijom" (tako smo zvali tu lutku). To je bila vreca od cupavog materijala, koja se natakne na ruku, i ima usta, jezik i oci. Kad ga stavim na ruku onda nastane cika i smeh, jer "njupadzija" njupa malu decu, narocito njihove nosice, prstice i ostale delove tela. Kad bih dosao kuci umoran i neraspolozen, onda on natakne lutku na ruku i pocne golicanje, ocas posla zaboravim na umor i vratim osmeh na lice.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  4. #4

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Kad im kupujem igrachke, obichno su to one koje izraze zelju da im kupim.
    Interesantnije su moje stare Barbike nego njihove nove......
    Motori ( skuter i harly , deciji) stoje u garazi odavno, jedva da ih nesto malo vozili......
    Zato znaju da rukuju svom kucnom tehnikom chak bbolje od mene....

    Radije im kupujem odecu jer znam da ce to da nose, nego igrachke kojih imaju daleko bilo koliko, a sve im nezanimljive......

    Stvarno mislim da nema potrebe pretrppavati decu igrackama, ako sami to ne zele.
    Ali se cesce desava da roditelji igracke kupuju sebi nego deci U fazonu, svidi se igrachka mami/tati pa kao kupili detetu
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  5. #5

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    evo na shta sam naletila pa zar je i do toga doshlo..
    nikad nisam bila ljubitelj Barbika.. a sad sam josh manje


    moomoo meee jooouu

  6. #6

    14 Odgovor: Igre i igračke za decu

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku




    Ide u šoping, ako sam dobro shvatila, a nisam.
    Šta će joj flašica za bebe,
    ako tek nosi novac i
    neizostavni mobilni u kupovinu.

    Svašta
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  7. #7

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    .....poznajem decu koja pored gomile nakupovanih i novih igrachaka radije bira za igru plastichne posude i sherpice iz kuhinje....uz to, dodati i nekoliko varjachi...i instrumentarij je spreman
    ...poznato je da shto veci broj igrachaka, kod dece stvara zasicenje, bez obzira na uzrast. Zato je potrebno sklanjati neke igrachke da bi ih se uzelela pa ih ponovo vracati u igru kad na njih zaborave.
    Govorim tiho i nosim psa sa sobom

  8. #8

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Nisam ljubitelj kupovanja igračaka, pogotovo ne onih plišanaca. Ali opet, doma ih se sakupilo dosta.

    Što gledam kada kupujem, ipak, igračku? Gledam kolike koristi od nje doista moja mala i ima. Zadnja igra koju sam joj kupila se zove ''Ššššš, ne budi tatu'' i nadasve je zgodna. Čak se i ja poigram sa njome. ''Cilj igre je prvi stići do hladnjaka, a pritom ne probuditi tatu koji spava. Budite oprezni i tihi jer tata ima lagan san.''



    Da ne otvaram novu temu - koja je najomiljenija igračka Vašeg djeteta?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  9. #9

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Imam dvoje skolske dece,prvi i cetvrti razred.....dok su bili jos jako mali gledala sam da im kupim igracke oje imaju neki smisao i nesto gde ce razvijati motoriku i razmisljanje kao npr...kocke i slicno...sada obicno im kupim neku drustvenu igru gde se mozemo svi igrati u kuci a najvise ih podsticem da sami naprave nesto svojim rukama da li neki brodic ili zmaja....robote i ostale takve slicne igracke nisam im nikada kupovala.....

  10. #10

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Istraživanja pokazuju: 5 od 50 igračaka izravna su opasnost za život djeteta.

    Neugodno iznenađenje za roditelje stiže iz Njemačke gdje je udruga za ispitivanje kvalitete proizvoda i usluga 'Stiftung Warentest' testirala dječje igračke. Većina igračaka, naime, nije prošla sigurnosne provjere, a posebno je zabrinjavajuća činjenica da ih čak 80% sadrži štetne tvari.

    Pritom su podjednako loše rezultate postigle igračke poznatih i nepoznatih proizvođača. Pet od 50 testiranih igračaka predstavlja izravnu opasnost za djecu jer sadrži sitne dijelove koje je lako progutati, dok je dvije trećine otrovno. Od štetnih tvari, najčešće su pronađeni policiklički aromatski ugljikovodici, ftalati, formaldehid, nonylphenol kao i teški metali. Osim što su kancerogene, pojedine tvari uzrokuju alergije i imaju hormonalno djelovanje.

    Najbolje su prošle igračke od plastike, dok su uvjerljivo najotrovnije drvene igračke (sve testirane igračke od drva su sadržavale štetne tvari). Polovica igračaka potječe iz Kine.

    Posebno je zabrinjavajuće što su sve igračke imale oznaku CE, koja bi prema propisima trebala pokazivati da proizvod zadovoljava bitnim zahtjevima sigurnosti, zaštite zdravlja i života ljudi, zaštite imovine, zaštite okoliša te zaštite javnog interesa.Stručnjaci upozoravaju da prilikom kupnje treba obratiti pozornost na sitne dijelove i boju. Igračke neugodnog ili intenzivnog mirisa treba izbjegavati.

    Izvor: Metro-portal.hr
    Ovo nije prvi glas o neki štetnim tvarima u igračkama

    Pazite li što kupujete klincima?

    Obraćate li pažnju na ona sitna slova straga kao i na preporuku što se dobne granice tiče?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  11. #11

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Odavno sam prestala da kupujem deci igračke, jer ih imaju i previše... sada kupujem knjige i nešto od školskog pribora... Za kupovinu igračaka su zadužene babe i dede i keka Srećom, obično se konsultuju sa nama, pa zajedno biramo adekvatne igračke. Jedino što ne kupujemo to su plišane igračke i one koje se ne mogu oprati kako valja... ne volim te skupljače prašine i grinja... srećom, dečaci su, pa se najviše obraduju nekom autiću i to je to

    Naravno, kada kupujemo neke poklone drugarima za rođendan, to su obično neke knjige i uz njih neka društvena igra... nekako, to više volim da poklonim a i te poklone uvek uskladim u skladu sa godinama deteta...

  12. #12

    Odgovor: Igre i igračke za decu

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Odavno sam prestala da kupujem deci igračke, jer ih imaju i previše...
    Mi do sada smo mozda kupili svega 2-3 igracke, i to pre nego se beba i rodila. A kuca nam vec vrvi od svega i svacega sve zahvaljijuci babama, dedama, i ostaloj rodbini. Ono sto sam primjetio kod druge djece koja imaju hrpu nepotrebnih igracaka, i strah me je da cemo i mi biti isti takvi, je da im nista ne drzi paznju duze od par sekundi.
    Definitivno planiramo da reduciramo kolicinu igracaka u kuci. Planiramo da ih podjelimo u 3-4 grupe i svakih 3-4 nedjelje da ih rotiramo, taman toliko da klinci zaborave na sklonute igracke. Nadam se da cemo time u neku ruku reducirati djeciju potrebu da im se kupuje nesto novo stalno. Naravno omiljene igracke koje klincima nikada ne dosade necemo dirati.... cemo vidimo koliko ce to biti ucinkovito i kakav ce efekat imati
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

Slične teme

  1. Kompjuterska igra bez granica
    Autor Kunic u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 12.04.2017, 00:38
  2. Anno1777 - Zanimljiva igra
    Autor dejan63 u forumu Igre
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 18.03.2011, 01:26
  3. Poslednja Igra Leptira
    Autor silvia u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 04.10.2010, 20:46
  4. Kladionice, igre na sreću, nagradne igre...
    Autor Necromancer u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 31.03.2010, 18:54
  5. Sex i Igra
    Autor Najgora u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 530
    Poslednja poruka: 17.03.2010, 23:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •