Strah od lekara
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Strah od lekara

    Strah od lekara

    Kod dece ne postoji urođeni strah od lekara. Ako se taj strah pojavi, onda su tome doprineli ili roditelji, ili neprijatni lekarski pregledi i intervencije, koji su ih zastrašili. Ako su roditelji plašili dete lekarom i pretili mu njime, onda će ono, već preplašeno, ući kod lekara plačući: Je l' nećeš da mi daš injekciju? Ja sam dobar. Ako je kao beba primalo injekcije, ono će ući opterećeno drugom vrstom straha strahom od bola.
    Ako dobro pripremljeno dete, neopterećeno ni strahom od kazne, ni strahom od bola, dođe lekaru, ono može čak lepo da se zabavi svim onim čudnim stvarima kojima lekar raspolaže i kojima se služi, naročito ako mu on dozvoli da te predmete uzme u ruku, razgleda ih i upozna se sa njima.
    Ponekad, međutim, ti isti predmeti mogu i da zaplaše dete i u tom slučaju od roditelja i lekara zavisi šta će se dalje događati. U takvoj situaciji oni treba da shvate šta dete u tom trenutku oseća i da pokažu razumevanje za to njegovo osećanje i da mu sa puno strpljenja olakšaju pregled.
    Ti se bojiš da će te boleti; hajde da se pogodimo: ako zaboli ti odmah kaži i ja ću prestati (stetoskop na grudi); ili Hajde prvo pogledaj i opipaj ovo gumeno crevo, pa ću te onda pregledati a ti posle pregledaj mamu; ili Znam da se stidiš da se skineš, evo ja ću da zažmurim, a ti kaži kad da otvorim oči; Tebe će tata da drži u krilu, a ti drži tvog medu. Igračke u lekarskoj sobi (a treba da ih bude u svakoj sobi lekara koji rade sa decom) pomoći će u oslobađanju straha, jer će se uvek naći neka koja će privući dečju pažnju.

    Normalno je da plače kad ga boli

    Mnoga deca, iako dobro pripremljena, plaču kada dobiju injekciju i to je normalna reakcija na bol. Detetu će biti lakše i brzo će se utešiti ako mu roditelji jednostavno pokažu da znaju da ga to boli i da ono mora zbog toga da otplače.
    Ako dete (odraslije) hrabro podnese injekciju pošto je očekivalo bol a on nije suviše jak, onda će ono biti srećno ako ga roditelji pohvale što je toliko hrabro. To će u detetu stvoriti neku vrstu samopouzdanja i pomoći mu da i ubuduće lakše podnese neprijatnosti i bolove.
    U jednom i drugom slučaju za dete je najvažnije što će znati da ga roditelji nisu slagali (rekli su da će da boli), ni prevarili i što su ga razumeli ako je plakalo. Na taj način njegova vera u roditelje neće bti poljuljana.

    Ne obećavati nagrade, ne uplitati ljubav

    Mnogi roditelji pribegavaju raznim obećanjima da bi dete privoleli da uzme lek. Obično mu obećavaju omiljene igračke, slatkiše ili zabave. Šta se stvarno postiže ovakvim postupkom? Na ovaj način ne samo što se kod deteta ne razvija neophodno osećanje da mnoge stvari u životu mora da prihvati iako su neprijatne, nego se naprotiv razvija za dete kranje štetno osećanje da će za sve neprijatnosti koje je silom prilika podnelo, biti bogato nagrađeno. Tako se kod deteta vrlo lako razvija sklonost ka ucenjivanju, koja se kasnije širi i na mnoge druge situacije. Roditelje onda ne treba da iznenadi ako jednog dana od deteta čuju: Napisaću zadatak ako mi kupiš automobilčić, Izneću kesu sa đubretom ako mi daš pare za bioskop, Spremiću svoju sobu ako mi kupiš crvenu rolku i sl.
    Ima roditelja koji su skloni da upliću ljubav i osećanja da bi dete privoleli da učini nešto što mu ne prija. Ako voliš mamu, popićeš lek ili Ako ne popiješ lek, neću te više voleti. Šta se postiže ovakvom pretnjom? U detetu se rađa strah da će izgubiti maminu ili tatinu ljubav svojom krivicom. Takav strah, najstrašniji za dete, stvara osećanje nesigurnosti i može dovesti do raznih poremećaja na emotivnom planu.

    Iz knjige: Malo dete velika zagonetka
    Autor: dr Olga Hadži Antonović
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Strah od lekara

    Kakva je situacija sa vašom decom? Plaše li se lekara i zašto? Loša iskustva ili bol? Da li uvažavate detetov strah od lekara? Kako umanjujete njegov strah i šta ste mu objasnili? Kako to vaše dete prihvata?

    Kako se vaše dete ponaša kod lekara?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Strah od lekara

    Iako ima samo 17 meseci,moja buba predoseti svaki put kada cemo je odvesti kod lekara, i naravno kao i kod vecine dece poplava suza je neizbezna .Ne postoji nista cime bi je umirili,nikakva igracka,slatkis,...nista.I najobicniji sistematski pregled se pretvara u totalnu katastrofu.Razlog njenog straha je (bar ja tako predpostavljam) jedna davnasnja poseta lekaru,imala je temperaturu,a oni su joj malko "na silu" izmerili temperaturu.Pre toga nije pravila nikakve probleme,cak smo i vecinu vakcina primili sa osmehom na licu .Sada mi je i sama pomisao na odlazak kod lekara mucna ,sa jedne strane mi je zao sto jos uvek ne mogu razgovorom da joj oteram taj bezrazlozni strah ,a sa druge me pomalo i nervira kada pocne sa vriskom i otimanjem .Jos koju godinu cemo verovatno ratovati sa belim mantilima a onda se iskreno nadam da cu uspeti da joj pomognem da zaboravi sva ruzna iskustva i da kod lekara ide sa lakocom kao sto ide recimo u prodavnicu .
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Strah od lekara

    Pa moje curice nikad nisu imale strah od lekara,uvek su rado isle jer kad su bile bolesne,sta ja znam upalu grla,otitis,te bolesti su jako bolne i jesu nepodnosljive,pa cak one kazali "mama hajmo kod doktora",ja razumem da ima puno deca sto im je strah od lekara ,ali zato sto su lekove agresivni ili pregledi pravo mucenje,mene licno ne moz odvuci do lekara,jer kad sam bila mala,svaki put kad me mama vodila,busili mi guzu da vec nisam znala kako da sedim,izem mu igle,pa nazalost ima punih bolesti sto traze jako neugodne preglede,pa cak i kad se vadi krv,jadna decica ali se mora lepo objasniti decama da je to neophodno i da ce biti bolje,ako su lekovi odvratni e pa to nek svako izmisli kako ce dati detetu jer ova moja mala nikako da pije lekove bez vise ispljuje nego sto popije,pa tek kapi za oci,jooooj,prave muke sam imala s njom,starija ne ,ona sasvim drugacija,ona voli lekove,svasta bi popila,jedva ceka da se prehladi pa trci u apoteku za bilo sta,tako srecna zamucka pa odma se oseca bolje,ja kazem da je malo hipocondriaka..kad meni boli glava samo pijem kafu....
    No me toques

  5. #5

    Odgovor: Strah od lekara

    Jedan od mojih momčića je osetljiviji i češće je bolestan i ume nekad burno da odreaguje,ali na kraju se ipak smiri.Mislim da je najbitnije pričati sa njima i unapred ih uputiti u ono što im predstoji.Naravno,i objasniti zašto je to potrebno i kako će pomoći da što pre ozdravi...Nikada decu nisam ucenjivala i grdila što odbijaju da otvore usta i sl. Kada su bili mali (oko 2 godine) dala sam im pravi stetoskop i kupila onaj doktorski komplet,pa smo se danima igrali lekara...Naravno,ja sam bila bolesna,a oni su me lečili...

  6. #6

    Odgovor: Strah od lekara

    Bogu hvala te je moj potomak zdrav i prilicno ima veliku sposobnost regeneracije......On u stvari i ne zna kako je kod lekara......uglavnom ja to lecim ,kod kuce....cak i oko kad povredi,ja lecim...znam,znam...zvuci neodgovorno,ali uspeva.....
    ne dajem lekove bez preke potrebe,ne spustam temperaturu ako nije stigla do 38,5...a i onda praktikujem tusiranje mlakom vodom,"mokre carape" i slicno......
    Moj brat je bio lekar pa smo tamo odlazili kad je bilo potrebno dati krv za analizu....nikad ja to nisam lagala ni zamajavala...kazem :Sad idemo kod Boze da ti vadi krv,jebi ga,mora se ,i zdravo.!....
    Kazu da odgajam dete spartanski....moze biti....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #7

    14 Odgovor: Strah od lekara

    Kiki i ja smo imali ''problem'' sa odlaskom kod lekara do navršene druge godine...
    Stalno sam mu pričala, šta ćemo kod lekara da radimo, da on može da nam pomogne..

    Kroz igru sam mu dočaravala pregled grla, pluća...

    Nikada mu nisam davala obećanja tipa: '' ako ne budeš plakao, kupiću ti... ''.
    Nisam ga lagala, uvek je znao gde i kod koga idemo.

    Sada smo već '' veliki '', i dogovaramo se,
    pričamo da ćemo ujutro kod '' čika doktora '',
    da ćemo posle pregleda da idemo kod obožavanog uje..

    Nije bilo lako, ali smo kroz razgovor i dobru komunikaciju sa lekarom,
    uspeli da napravimo čitav događaj ( daleko ga bilo ) ...

    Istina i mnogo priče...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  8. #8

    Odgovor: Strah od lekara

    "Bolnica za medvediće" radiće na Spensu u subotu, 17. maja. Tog dana će mališani moći da donesu na pregled svoje plišane ljubimce koje će pregledati studenti medicine. Koordinatorka bolnice, Jasmina Jelić, kaže da je cilj ovog projekta da se deca oslobode straha od odlaska lekaru, da usvoje obrazac ponašanja u ordinaciji i da pristupe lekaru s poverenjem. "Deca obično nemaju puno poverenja u doktore, ali kada razgovarate sa detetom i pristupite mu kroz igru tako što ćete lečiti njegovog medu, pozitivno reaguju", kaže Jasmina.
    Deca imaju ulogu roditelja mede koji se razboleo, a studenti medicine su lekari koji leče bolesnu lutku. Osim toga, deca se kroz razgovor upoznaju sa osnovama lične higijene i zdrave ishrane. Organizator projekta je Međunarodno udruženje studenata medicine (EMSA), a "Bolnica za medvediće" biće otvorena u teatronu Spensa u subotu od 10 do 17 sati.
    (021)


    Naiđoh na ovo. Meni je akcija simpa. Ne znam koliko je delotvorna, ali kontam da ne može škoditi.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Strah od lekara

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Kakva je situacija sa vašom decom? Plaše li se lekara i zašto?
    Nemamo straha od lekara.
    Pre nego odemo za bilo sta kod lekara, sledi pricanje i objasnjavanje i nema lazi. Ako treba da ga bocnu i pita dali ce da boli, dobije iskren odgovor.
    jes da to traje malo duze i da postavi mozda 100 pitanja, kako bi sve saznao u detalje uvek dobije iskren odgovor i kad idemo tamo nema plakanja i vristanja - jer mu kazem sve kako ce biti i sto ga ceka.

    Da li uvažavate detetov strah od lekara? Kako umanjujete njegov strah i šta ste mu objasnili? Kako to vaše dete prihvata?
    Ako treba da se uradi nesto koje ne voli - narocito mrzi pregled grla sa onim stapicem - dobije objasnjenje da mora i zasto mora....
    Kako je samo ponosan bio prosle nedelje kad nije ni zaplakao tokom uzimanja krvi iz prstica
    Loša iskustva ili bol?
    Jedini strah koji ima je ako treba da se nesto radi oko glave. Dobio stres kad je pukao arkadu pa bio na sivenje i morali smo da ga drzimo za ruke i noge da bi lekarka sredila stvar, a on se otimao i plakao.
    Sad ne mozes da ga ubedis da mu stavis kapi u oci ili mast. Kad je imao infekciju oka, molila sam ga i ubedjivala satima da nece da boli, da nije strasno , pa probali na rukicu da stavimo kapi i tako redom, dok je dozvolio - znaci nista silom.

    I da - nikad ne koristimo pretnje u stilu - ako nisi dobar i ne slusas ides kod lekara da dobijes injekciju....

    Kako se vaše dete ponaša kod lekara?
    Mali veliki pacijent - tako ga zove nasa lekarka. Udje u ordinaciju, sedne, ozbiljan je, slusa sve i uradi kako mu se kaze. I verujem da je za sve to zasluzan nas stav - da nikad nema lazi i zna sto ga tamo ocekuje, pa to umanji strah u velikom procentu.
    Poruku je izmenio Bombica, 23.06.2010 u 00:25


Slične teme

  1. Strah od sreće
    Autor proleće u forumu Psihologija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.07.2015, 15:06
  2. Strah od starosti??
    Autor Leka u forumu Psihologija
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 24.07.2012, 13:36
  3. Strah od ljubavi
    Autor Mish u forumu Ljubav
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 29.06.2011, 22:01
  4. Strah od zubara
    Autor _baba_ u forumu Zdravlje
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 22.07.2009, 13:31
  5. Strah od predavanja.
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 14.05.2009, 16:23

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •