Bul Terijer - English Bull Terrier
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Bul Terijer - English Bull Terrier


    AKC Ranking: 82
    Family: terrier, mastiff (bull)
    Area of Origin: England
    Date of Origin: 1800s
    Original Function: dog fighting
    Today's Function: companion
    Avg Size of male: Height: 21-22 Weight: 55-65
    Avg Size of Female: Height: 21-22 Weight: 45-55
    Other Name: English bull terrier




    Nastanak bul terijera datira iz viktorijanskog perioda,pocetkom XlX veka. U Engleskoj su bile veoma popularne borbe pasa sa bikovima i medvedima, kao i borbe pasa sa psima. U mnogim gradovima su postojale arene i kladionice namenjene ovoj vrsti zabave. Protestom ljubitelja zivotinja 1835. godine, brutalnost borbi je prekinuta odlukom parlamenta, ali su borbe odrzavane ilegalno.

    Kako su bika i medveda mogli da poseduju samo bogatasi,tako su borbe pasa sa psima uvek bile zabava siromasnijeg staleza. Za borbe su se koristili psi dobijeni najrazlicitijim kombinacijama, ali svi oni su morali da poseduju dve najtrazenije osobine:hrabrost i snagu. U borbama su se najbolje pokazali psi dobijeni ukrstanjem buldoga sa terijerima. Terijerima su se tada nazivali svi psi koji su bili sposobni da uhvate i ubiju stetocinu. To su bili psi malog rasta koji su se odlikovali prgavoscu i zivim temperamentom. Uzgajani su za lov pacova i sitnih zveri.Buldog tog vremena je vise licio na stafordskog bul terijera nego na danasnju izlozbenu varijantu.

    Kao sto mu je i temperament selekcijom dosta ublazen, tako da je od nekadasnjeg okorelog borca dobijen miran kucni pas. Danasnji bul terijer potice od starog mesanca buldoga i terijera koji se ustalio u jednom obliku. Pas koga su nazivali Bull and Terrier bio je krupniji i kompaktnije gradjen od terijera, a laksi i okretniji od buldoga, prosecne tezine oko 18kg. Sa potpunom sigurnoscu mozemo reci da je tvorac Bull Terriera kao rase James Hinks.
    Hinks je bio trgovac zivotinjama i divljim zverima, ali su mu najveca opsesija bili psi. On je imao radnju za prodaju zivotinja u Worcester Streetu u Birmingenu. Posle zabrane borbi 1835. naglo rastu cene lepih borbenih pasa gde kupac pored snage u psu trazi i lepotu.U to vreme Hinks stvara viziju savrsenog psa koji bi u sebi objedinio pozitivne osobine pojedinih rasa, buldoga i belog engleskog terijera. Nova rasa trebalo je da spoji gradju buldoga sa gracioznoscu i okretnoscu terijera. U odgoju pasa, Hinks je imao dosta uspeha tako da su na jednoj izlozbi u Birmingenu 1860.g. njegov buldog i beli engleski terijer osvojili prve nagrade. Uzgojem nove rase, Hinks se bavi od 1850.g.J os od samog pocetka stvaranja rase, on je imao velikih problema sa belim engleskim terijerom, naime odgajivaci ove rase muku su mucili sa pigmentacijom, gluvocom i neplodnoscu ovih pasa. Ovi nedostatci su bili presudni za izumiranje ove rase. Hinks se suocava sa novim problemom,a to je nedostatak cvrstine njegovih terijera. Da bi otklonio ovaj nedostatak, on u parenje uvodi i dalmatinskog psa sa ciljem da sjedini dobre plecke i sapi kao i cvrst straznji i prenji deo koji je posedovala ova rasa. Taman je jedan problem resen, kad su se poceli pojavljivati novi problemi kao sto su: sareno krzno, okrugle oci, uska njuska bez snage... Nijedna od ovih osobina nije pristajala Hinksovom idealu. Ne mozemo tacno utvrditi kojom kombinacijom je dosao do rase, jer spisi i planovi ukrstanja gotovo da nisu uopsta sacuvani. Nezvanicni izvori tvrde da je u stvaranju rase ucestvovao i skotski ovcar, grejhund. Medju prvim slavnim psima bili su Old Madman i Puss. Ovu kuju Hinks 1862,g. izvodi na izlozbu u Londonu gde je bio izazvan da je pusti u borbu sa jednim terijerom stare vrste. Opklada je bila 5 funti i sanduk sampanjca. Puss je pobedila protivnika vrativsi se bez ijedne rane. Hinks nije doziveo ostvarenje svog sna, umire 1875.g. Njegov rad nastavljaju njegovi sinovi. Usvojim pocetcima bul terijer nije imao danasnji oblik glave.Prvi primerci nisu imali profil-daunfejs kakav danas imaju.Daunfejs se pojavljuje u vreme Hinksovih sinova.Novi tip glave je doveo tadasnju glavu do savrsenstva tako da ona uzima prednost nad ostalim delovima tela koji se zamenjuju pri ocenjivanju.Rsa je za kratko vreme pala na kritican nivo tako da joj je pretilo i potpuno unistenje.


    Bilo je potrebno dosta vremena i pravilnih poteza da se rasa ponovo dovede na put savrsenstva.Specifican profil-daunfejs se ustaljuje 1918.g. kada je ostenjen prvi pas utemeljivac ovog profila-muzjak Lord Gladijator.
    Danas je san J.Hinksa konacno ostvaren.Stvoren je pas sa cvrstinom buldoga i okretnoscu,temperamentom i elegancijom terijera,otporan na sve klimatske uslove,srcan ali uravnotezen i veran,pas veliki ljubitelj coveka i svestrano upotrebljiv,ali u isto vreme skroman u pogledu drzanja i uzgoja.Jednom recju -pas koji malo trazi a mnogo daje.
    Bul terijer ima snaznu gradju,pravilne proporcije i odlucan izraz.Kada se krece pokriva teren velikim koracima,tipicnim pravilnim brzim korakom.Glava mu je dugacka i snazna ali nije debela.Gledana spreda ima jajast oblik.Gornji deo lobanje je skoro ravan od jednog do drugog uha.Nos je crn sa dobro razvijenim nozdrvama.Vilica je snazna,oci tamne ili skoro crne bademastog ili trouglastog oblika,duboko upale i postavljene koso.Usi su srednje velicine.Vrat je dug i veoma misicav.Bul terijer cvrsto stoji na snaznim i paralelnim prednjim nogama,a straznje noge su mu takodje jake i paralelne.Kratak rep je snazan u osnovi i stoji horizontalno.Dlaka je kratka,sjajna,ravna,glatka i ostra na dodir.Moze biti bele boje sa ili bez nekoliko mrlja na glavi,ali u tom slucaju boja mora dominirati nad belinom.Najvise se ceni tigrasta crvenkasto smedja dlaka,ali moze biti i zutosmedja,crvenoridja,crna tigrasta ili trobojna.




    preuzeto sa Bercekovog sajta
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Pre 10-15 godina imala sam iskustva sa Bul Terijerom
    (pas Toka ženkica veoma umiljata),
    provodila sam često vreme sa njom jer je bio pas moje tetke!
    Divna narav, obožavale smo se...



  3. #3

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Pozz svima.
    Ako neko moze da mi kaze koliko se krecu cene stenaca bul terijera kod nas?
    Imam u planu da u skorije vreme uzmem jednog muzijacica,pa da znam koliko ce to zadovoljstvo da me kosta

  4. #4

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Citat Natasha_bg kaže: Pogledaj poruku
    Pozz svima.
    Ako neko moze da mi kaze koliko se krecu cene stenaca bul terijera kod nas?
    Imam u planu da u skorije vreme uzmem jednog muzijacica,pa da znam koliko ce to zadovoljstvo da me kosta
    Moze.... Reci ti nama da li zelis psa za kucnog ljubimca ili hoces da ga vodis na izlozbe? U sustini cena zavisi od kvaliteta. Sto su mu roditelji "trofejniji" to je cena veca. Nasao sam jedan oglas .... Extra leglo....preci su mu svetski i evropski prvaci..... pa ako te zanima javi mi na pp da ti dam br. telefona. Pozzz

  5. #5

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Citat Natasha_bg kaže: Pogledaj poruku
    Pozz svima.
    Ako neko moze da mi kaze koliko se krecu cene stenaca bul terijera kod nas?
    Imam u planu da u skorije vreme uzmem jednog muzijacica,pa da znam koliko ce to zadovoljstvo da me kosta
    Ja sam moje platila 350e (ženka i mužjak) sa dobrim pedigreom
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  6. #6

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Kupio bih bull-a pa ako neko ima nekog na prodaju neka se javi . Nebitno zenka muzijak samo da je stenac i lep!!!

  7. #7

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Moze li mi n eko reci koliko Bull Terier kosta?i gde ga mogu nabaviti ???uskoro cu nabaviti pare pa me zanima!

  8. #8

    Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Citat KnoT kaže: Pogledaj poruku
    Moze li mi n eko reci koliko Bull Terier kosta?i gde ga mogu nabaviti ???uskoro cu nabaviti pare pa me zanima!
    Citat Boza43 kaže: Pogledaj poruku
    Kupio bih bull-a pa ako neko ima nekog na prodaju neka se javi . Nebitno zenka muzijak samo da je stenac i lep!!!
    Sto ne pogledate oglase??

  9. #9

    02 Odgovor: Bul Terijer - English Bull Terrier

    Pored Standard Bullterrijera mi sada imamo i MINIJATURE Neznam za Drzavu dali neko ima ali za Vojvodinu znam da nema niko -- steta
    Kennel von BERCEK FCI 3288
    Poruku je izmenio Bombica, 22.07.2009 u 12:14 Razlog: uklonjen link

Slične teme

  1. Erdel terijer - Airedale terrier
    Autor Flufi u forumu Rase pasa
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 03.09.2019, 03:31
  2. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.02.2015, 08:48
  3. Erdel terijer (Airedale terrier) štenci
    Autor majkamara u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.02.2013, 08:56
  4. Tibetski terijer - Tibetan Terrier
    Autor ZOE u forumu Rase pasa
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 28.01.2011, 17:42
  5. Stafordski bul terijer - Staffordshire Bull Terrier
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.10.2010, 19:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •