Ipak će nas udariti?!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    09 Ipak će nas udariti?!

    Asteroid Apofis mogao bi udariti bilo gde između Kamčatke i Venecuele.
    No, najviše razloga za brigu imaju u Kaliforniji, jer padne li u Pacifik, stvoriće cunami koji će opustošiti zapadnu obalu Sjedinjenih Država.





    To je jedan od scenarija za asteroid Apofis od 20 miliona tona, za koji naučnici kažu da ima verovatnoću 1:45.000 da udari Zemlju 13. aprila 2036. Proračuni pokazuju da bi mogao udariti bilo gde u uskoj traci koja se proteže istočno od Sibira do zapadne obale Afrike.

    U poređenju s ranijim procenama, novi rezultati predstavljaju daljnje smanjenje pretnje koju predstavlja Apophis. No, pretnja je dovoljno stvarna, upozoravaju stručnjaci, da se njima pozabavi čak i protokol Ujedinjenih naroda koji se bavi tim problemima.

    "Neko će morati doneti odluku", kaže Russell Schweickart, bivši astronaut Apolla i utemeljitelj Asocijacije istraživača svemira.

    "Zbog toga jer će svaki plan za skretanje asteroida od Zemlje treba implementirati puno pre nego će se precizno znati mesto udara, to će nesumnjivo morati biti međunarodna odluka", rekao je.

    Pretraživanje neba
    U sledećih će nekoliko meseci Schweickartova organizacija biti domaćin niza sastanaka koji bi UN-u trebali osigurati "platformu" za odlučivanje i delovanje u slučaju opasnosti koju predstavljaju Apophis i drugi asteroidi u blizini Zemlje (NEAs).

    Nacrt dokumenta bit će spreman za sastanak UN-ovog komiteta za miroljubivo korištenje svemira, koji bi se trebao održati 2009.

    U posljednjih deset godina konkretna su astronomska posmatranja dovela do otkrivanja oko 90% asteroida koji bi Zemlji mogli zaprietiti razaranjem globalnih razmera.

    U nadolazećem desetleću sledeća bi generacija istraživanja najverovatnije mogla otkriti većinu preostalih globalnih pretnji te još mnogo manjih asteroida, nalik 250 metara širokom Apofisu, koji bi mogli odneti milione života i na lokalnom nivuo prouzrokovati nezamislive štete.

    Za sada je NASA-in program Objekata u blizini Zemlje pobrojao 127 objekata s potencijalnim rizikom udara.

    Schweickart predviđa da bi do 2020. lista mogla imati i hiljade objekata. Zbog netačnosti uključenih u proračunavanje putanje asteroida, mnogi će u početku izgledati kao da imaju malu, ali izvjesnu verovatnoću da će u sledećih nekoliko decenija udariti u Zemlju.

    Prekasno
    U većini slučajeva te pretnje će nestati usled dodatnih promatranja, koja će suziti raspon mogućih putanja. No, u nekim bi slučajevima pretnja udara mogla trajati dovoljno dugo da će iziskivati akciju.

    "Budete li čekali da biste bili sigurni, moglo bi biti prekasno", kaže Schweickart.

    "Apofis nas prisiljava da mislimo o tome što možemo napraviti ako se prijetnja udara nađe na našem pragu", kaže Ed Lu iz NASA-inog Svemirskog centra Johnson u Houstonu.

    Lu, koji je na godišnjem sastanku Američkog udruženja za napredak nauke(AAAS) vodio raspravu o skretanju asteroida, upozorava da "jednostavne metode nisu tako jednostavne" kad se dođe do skretanja kamena veličine planine koji juri prema našem području Sunčevog ssistema.

    Među najmanje željenim mogućnostima je ona s atomskim bojevim glavama koje bi se lansirale u susret jurećem asteroidu. "Mogli biste sebi zagorčati život", kaže Lu, "tako što ćete jedan veliki potencijalni udar raspršiti u mnoštvo manjih".

    Preoblikovanje Sunčevog sistema
    Luova najdraža mogućnost zove se gravitacijski traktor. To uključuje postavljanje relativno masivnog svemirskog broda u blizinu nadolazećeg asteroida kako bi se promijenila njegova putanja samo pomoću male gravitacijske sile između dva objekata.

    "Iako ova metoda zahteva dosta vremena i neće delovati u svim slučajevima, njena je prednost u kontroli opasnog objekta u 'jednom komadu'", kaže Lu.

    Prema njemu, Apofis je posebno pogodan za takvu vrstu manevra. Pre pretećeg događaja 2036. godine, asteroid će proći pored Zemlje u proljeće 2029. Svaka promena njegove pozicije pre toga mogla bi umanjiti ili potpuno eliminisati verovatniću udara 2036.

    "Misija skretanja smrtonosne stene mogla bi uspjeti dođe li svemirska letjelica od jedne metričke tone do Apofisa najkasnije do 2027. godine", kaže Schweickart, koji je zamislio protokol koji će omogućiti UN-u da da "ugovor svemirskim agencijama koja će ukloniti pretnju".

    "Ne možemo sprečiti uragan", rekao je. "Ali možemo sprečiti udar asteroida tako da malo preoblikujemo Sunčev sistem kako bismo osigurali preživljavanje života na Zemlji."

    (skinuto sa neta)
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Valjda će biti živi za 30 godina...

    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  3. #3

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    ja ću da otvorim sve prozore...
    nattydread is coming to dinner

  4. #4

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Ja idem da kupujem konzerve, neshto za chitanje, Monopol, karte i shlem... Naravno i UPS za sluchaj da u trenutku udara moram da zavrshim neki post na cafeu a nestane struje

  5. #5

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Voleo bih da se bavim svetskom problematikom, pa i kosmičkom, ali... nemam tu privilegiju. Ipak, iako su nam ove stvari van dometa interesantno je slušati rešenja koja bi dovela do spasa u slucaju da planeta treba da se rasparča...

    Zasad se samo brinem da mi neka saksija ne opauči po tintari, pa da ne dočekam da vidim taj asteroid
    Evo još načina za izginuće čovečanstva www.armageddononline.org
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  6. #6

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Valjda će biti živi za 30 godina...



    I mean, ljudi nije to bas za drkanje . Mislim, da zbog prica tipa "Postoji sansa od 1:500000000 da nas pogodi asteroid...." mnogi ne shvataju koliku opasnost ateroidi predstavljaju.

    Zamislite da nas ova kamencina pogodi.....

    Jos ako pogodi kopno...

    Diglo bi se toliko prasine u atmosferu ... Ta prasina bi na jednoj strani Zemljine polulopte zaklonila Sunce.... propadosmo

    To jeste najgori moguci scenario, ali nije nemoguc.

    Asteroidi su udarali nasu planetu i udarace je idalje

  7. #7

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    laze bre truli Zapad oe da nam udare reket ...
    kao mi emo da vas uvamo od meteora
    a' sam se usro , ko da e u NS da padne
    Ko je za jednu voznjicu

  8. #8

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    a' sam se usro , ko da e u NS da padne
    Pa de god bi pao niko ne bi izbegao posledice... tako da i ako drmne neshto dovoljno veliko u sred Pacifika biti che pogodjen i NS na neki nachin..

  9. #9

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Rodjenje je pocetak kraja, pa meni nije vazno kada cu umreti vec kako.
    Iskreno nesto mi se cini da necu doziveti 20036, ustvari nedo mi Bog, pa imao bih 75 bio mator i djangrizav, fuj.

    Zoran




    Ovo sam ozbiljno mislio !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Poruku je izmenio masada, 02.07.2007 u 20:01 Razlog: Zaborvih slovo
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  10. #10

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    DON'T PANIC
    stvarno nema potrebe za tim, niti razloga
    ne koristi ničemu...
    ...a i drugi to rade puno bolje od nas

    kao što vlado reče
    Asteroidi su udarali nasu planetu i udarace je idalje
    ... ni prvi... ni poslednji
    1:45 000 za pad asteroida koji će prouzrokovati štetu globalnih razmera
    malko su ga preterali... to je njihovo lično mišljenje,
    i proračun je verovatno namenjen finansijerima njihovog projekta



    dakle don't panic, i budite bez brige
    sa sigurnošću tvrdim da zemlja neće biti uništena
    dok ne stignem na Stavros Miler Beta

  11. #11

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Ne bi me zacudilo da je stvarno Zemlja na putanji te kamencuge. To bi bio dokaz da se priroda postarala da ispravi greske koje pravimo. Pravimo stvarno veeeelike greske. Unistili smo planetu nacisto. E sad, ona se postarala da dodje jedna kamencuga, pljas u okean, voda sve poplavi, i za sobom ostavi samo "cistu zemlju" (ocisti svo smece koje se nakupilo).

    Salim se. Niste me valjda shvatili ozbiljno.

    Ovo sa kamencugom je kao informacija OK ali sto se mi tu penimo. Pa nece pasti nama u dvoriste. Hm, mozda bi bilo i dobro da padne. Asteroid je od teskih metala, a znate koliko oni kostaju.
    Da li mi mozemo nesto da ucinimo? Jedino da skupimo dobrovoljni prilog da od Amerike kupimo raketlu pa da ga lepo svezemo za raketlu i odnesemo negde daleko, daleko, iza sedam mora iza sedam gora...
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  12. #12

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    udariti nas hoce samo je pitanje kad hocemo li mi to doziviti
    u svakom zlu ima nesto dobra

  13. #13

    Odgovor: Ipak će nas udariti?!

    Svako voli sebe i naravno svoj zivot... Ali kad realno pogledamo sta smo napravili od ove jadne planete ne bi bila steta da nas sve sravni sa zemljom pa ispocetka... Postadosmo veca stoka od sve stoke... Uopste se ne opterecujem asteroidima. U tom slucaju ne mogu ama bas nista da promenim, pa cu menjati tamo gde mogu...
    "Ride. Because children need heroes."

  14. #14

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Citat veljko yaric kaže: Pogledaj poruku
    udariti nas hoce samo je pitanje kad hocemo li mi to doziviti
    Apsolutno se slažem. Ajde de. Nadajmo se da nećemo toliko osjetiti i da ćemo brzo off Jap, neumjesna sam sada? A što da kažem dalje? Ako neće asteroid, budemo mi sami.

    Da budem sebična, nadam se da ja to doživjet neću u svojem životu.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  15. #15

    Odgovor: Ipak će nas udariti?

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Pa de god bi pao niko ne bi izbegao posledice... tako da i ako drmne neshto dovoljno veliko u sred Pacifika biti che pogodjen i NS na neki nachin..
    Ve sam poeo da drktim
    Ko je za jednu voznjicu

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •