Koliko smo mi obrazovani? - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 54 od ukupno 54
  1. #46

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Ja sam dobro obrazovan i zadovoljan sam.Jesam uspesan u poslu ali shvatio sam da tu obrazovanje bas i nije kljucno ajde reci ni bitno.Znam ljude bez srednje skole koji su danas veoma,veoma uspesni ljudi.Pa prema tome obrazovanje kao posledica skolovanja nije nesto bitna.Ali obrazovanje koje ponesete iz kuce ili ti kultura to odrazava vas status u drustvu pre svega

  2. #47

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Koliko Vi radite na svojem obrazovanju? Težite li konstantno nekom novom znanju ili mislite da ovo što ste naučili dosad, naučili ste.

    Da, naravno da radim na svom obrazovanju...to je osnovna stvar da bi u svom poslu ostala isto onako dobra i angažovana kao i do sada... Koristim svaku priliku da naučim nešto novo i od starijih koleginica i putem raznih seminara i predavanja, nabavkom nove literature, a i doškolovala sam se da budem po ''bolonji'' da ne bude posle da dođu mlade koleginice pa da mi posao visi nad glavom...

    Svako ko iole radi svoj posao onako kako valja, trudi se da bude informisan i u toku sa novim dostignućima i informacijama i mislim da je to sastavna potreba ljudi...

  3. #48

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Ovako...
    Čitajući kolegu lavića...mogu reći da se umnogome slažem sa njim .
    Mnogo puta sam bio frapiran neznanjem osnova od strane likova sa diplomama (jednostavno...kao da su sa Marsa pali).
    Kakav je to profa Informatike....koji ni deljenje na particije harda ne zna ?
    Mišljenja sam da smo sami krivi....dokle stignemo..jer uvek ima načina da nešto naučimo a ne da se "ukopamo" .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  4. #49

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Jednom prilikom sam razgovarao sa jednim profesorom, predavač u jednoj pančevačkoj srednjoj školi i po onome što sam od njega čuo otprilike, po tim nezvaničnim podacima je preko 40% našeg stanovništva funkcionalno nepismeno. Pri tome podrazumevam da nisu sposobni da pročitaju neki jednostavan tekst i da ga razumeju u potpunosti, šta su pročitali. Neki zvaničan podatak je da je oko 6% stanovništva sa visokom stručnom spremom, pri tome se u taj procenat ubrajaju i više škole i fakulteti, privatni - državni, kupljene diplome itd. O informatičkoj pismenosti je suvišno i da govorim kada vidim koliko je stanovništva uopšte pismeno. Rekao bih da smo generalno jaaaako neobrazovani i neprosvećeni a u svakodnevnom životu za to dobijamo bezbroj potvrda. Nažalost.



  5. #50

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Komentarisati stanje u nasem obrazovanju, je diskutabilno, zbog velikog broja faktora od kojih zavisi realna ocena naseg sistema obrazovanja. Pre svega, treba imati u vidu da su kod nas tokom proslih vremena bezbroj puta zapocete i nikad dovrsene razne reforme skolstva. U novije vreme, nasa deca u osnovnim skolama se susrecu sa nastavnim ucilima (kako to vole formulisati nastavnici) koji su poreklom od vise izdavaca. Tako imamo knjige za razne predmete kod kojih se na primer radna sveska ne slaze sa udzbenikom, a to je cinjenica koja decu dezavujise..i cini zbunjenim. Kao da se neko namerno trudi da deca izgube interesovanje za ucenjem..
    To je praksa vec godinama. Pojedini nastavnici muku muce da po postojecim knjigama, priblize ucenicima temu koju predaju. Knjige se svake godine iznova stampaju a sto je najgore, prepisuju se i resave iz celog regiona.
    I tako, u ovim sadasnjim okolnostima traziti da nam deca budu pismena..a da im s druge strane predaju osobe koje i same ne poznaju pravopis i gramatiku..(ima i takvih primera)..je nelogicno.
    Takodje, nas obrazovni sistem ne uzima jednu jako bitnu cinjenicu u obzir, a to je sta posle skolovanja? Nasi fakulteti i visoke skole strukovnih studija obrazuju strucnjake u velikom broju, koji se sa diplomama sele na Biro za zaposljavanje. U najboljem slucaju, svrseni studenti sa znanjem stranih jezika odlaze u svet u potrazi za zaposlenjem i tamo i ostaju.
    Rezimirano, kod nas je sve vise visoko obrazovanih ljudi sa diplomama raznih fakulteta i visokih skola, ali i medju njima velikim brojem elementarno nepismenih osoba.

  6. #51

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Mi svakako imamo više znanja, nego u drugim školskim sistemima.
    U svetu se proračunava svaka para koja se da na obrazovanje,
    pa je obrazovanje ciljano, što pre osposobiti čoveka da radi.
    To jeste dobro sa aspekta pronalaženja posla, ali nedostatak
    opšteg obrazovanja, globalni kapital vrlo vešto koristi da nas pretvori
    u savremeno roblje.
    Moja deca su master studije završila u inostranstvu, i odmah su se
    vratili.Pitala sam zašto, jer su imali prilike da ostanu.
    Suština odgovora je: "Imaš stvari, imaš pare, nemaš život"

  7. #52

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Ја мислим да су Грађани Републике Србије прилично образовани људи и да је наш школски систем солидан будући да Држава а богме и локална самоуправа мало шта улажу у образовање! Надам се да ће се то ускоро променити сад кад буду почели преговори са Европском Унијом, јер не можемо постати чланица ЕУ-е са оваквим условима!

  8. #53

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Aha, jeste, jeste...



    Уз Новака Ђоковића, ветар у леђа целој нацији последњих недеља дају и успеси студената Универзитета у Београду. Свака част овим младим паметним главама, Политика о њима редовно извештава, али они су кап у мору коју ће политичари искористити за сликање и приче о Србији као земљи младих Ајнштајна. Сити обећања и гладни рада и бољих услова, они ће када у њих не буду уперена светла телевизијских камера највероватније завршити на неком престижном светском институту или у компанији.

    Образовање је последња рупа на свирали, народски речено, иако су чак и најосновнији статистички подаци такви да звоно на узбуну треба да звони 24 часа у Скупштини Србије. Обећавано је свашта, а када је требало одрешити кесу, аргумент је био да је приоритет нешто друго. Један од највећих ауторитета у образовању др Иван Ивић чак тврди да је 51 одсто наше нације функционално неписмено док истовремено развијене европске земље имају као свој приоритетан циљ 40 одсто високообразованог становништва.

    Ево још мало статистике:

    иако је основна школа већ више од пола века обавезна за све становнике у Србији, ипак око 1,5 милиона грађана нема основно образовање, а још толико није успело да добије диплому средње школе

    Србија има од 6,5 до 12 одсто високообразованих (зависи да ли се рачунају и дипломе виших школа)

    око пет одсто деце никада не крене у први разред, а од пет до осам одсто ђака не упише средњу школу

    80 одсто првака каже да воли школу, а исто толико осмака да је мрзи

    према последњим ПИСА резултатима, 34 одсто петнаестогодишњака је функционално неписмено

    Србија по одливу мозгова заузима 136. место од 139. земаља света, у рангу је са Свазилендом, Лесотом и Киргизијом.

    Са оваквом статистиком нећемо нигде стићи, чак и под претпоставком да ће већина ових података бити нешто боља после новог пописа становништва. Наравно да није реално да Србија скочи са тих шест до 12 одсто на магичних 40 високообразованих нити да то значи да је потребно да се штанцују дипломе. За почетак, подизање образовног нивоа нације мора да се сврста на листу државних приоритета, да се заврши стратегија образовања и да се паре уместо на израду разних сајтова усмере на дефицитарне и школе и факултете будућности, на оне који желе да уче и на оне које не бисмо смели да пустимо да оду. Шта год урадили, битно је да се постави неки циљ, који ће обавезати врх земље без обзира на то ко добије мандат на изборима. Крајње је време да се омиљена фраза да је будућност у школским клупама докаже и на делу. Јер господо политичари, професори, предузетници... на тржишту радне снаге за 10 или 20 година, с Финцима и Кинезима, који тренутно остварују најбоље образовне резултате, бориће се и ваша деца и ваши унуци. Покушајте тада да им објасните зашто се за науку 2010. године издвајало 0,3 одсто бруто друштвеног производа, колико је држава трошила и на 250 посланика у Скупштини Србије.

    Сандра Гуцијан
    објављено: 24.05.2011.



  9. #54

    Odgovor: Koliko smo mi obrazovani?

    Onoliko koliko smo placeni za nas rad a to je 250 eura..pa sad procenite
    koliko smo obrazovani..

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. Koliko ste tolerantni?
    Autor Sonja u forumu Ljubav
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 25.10.2022, 10:29
  2. Koliko ste intuitivni?
    Autor bebagm u forumu Psihologija
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 16.12.2012, 18:50
  3. Koliko smo se promjenili???
    Autor swba u forumu Dijaspora
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 15.12.2011, 21:57
  4. ''Koliko je težak san?''
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 02.05.2009, 10:44
  5. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •