Bracna ili vanbracna zajednica
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 67
  1. #1

    Bracna ili vanbracna zajednica

    Da li pravite razliku izmedju ove dve vrste povezivanja ili ste iskljucivi pristalica jedne ili druge? Da li nam je papir potreban da bismo funkcionisali normalno, ili nam je papir neka vrsta sigurnosti?

  2. #2

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Iako zakon u svemu izjednacava bracnu i vanbracnu zajednicu, nekako je ova druga, bar sto se nasih prostora tice vrlo nepozeljna-da ne kazem anatemisana!
    Dakaako, i za jednu i za drugu je potrebno puno hrabrosti, zrelosti, sredstava...
    Tu uvjek neko mora biti spreman da daje vise, da razumije bolje, da sporije donosi odluke...
    Konkretno, ja bih se najradije ogradila od bilo kakvog zajednickog zivota iz prostog razloga sto zaista ne smatram za potrebno da ikada sa bilo kim podelim intimu i mr svoje sobe i zivota!
    U zajednici nista ne moze ostati sakriveno, samim tim, kad se sve zna, veza gubi car, a valjda je ta "nesigurnost" najbolji afrodizijak.
    Kada shvatis da nekoga imas u potpunosti, gubis volju da se trudis, nema one slatke strepnje, predvidjanja sledeceg koraka, reakcije etc. ... Sve se svede na rutinu, a koga to ne gusi?
    Mozda gresim, mozda cu nekada drugacije razmisljati ali danas.. ni vanbracna ni bracna zajednica nisu nesto na sta bih se odlucila...
    Najbolje mi je pod krilom tatice i mamice

  3. #3

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Jednom mi je jedna zena rekla da cu goreti u paklu, jer zivim sa devojkom, a nismo u braku.

    "Necu zenu, necu brak, ja sam covek veseljak..."

    Da ne duzim previse, ako nam je lepo, lepo nam je i sa i bez papira.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  4. #4

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Citat Kunic kaže:
    Jednom mi je jedna zena rekla da cu goreti u paklu, jer zivim sa devojkom, a nismo u braku.

    Bwahahahahaha .. Nea veze ponesi samo neko meso da se baci na roshtilj.. Sloba ce da dovede ribe..

  5. #5

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Papir nije bitan, ali zato Bog jeste. Kada jednog dana budem odlucio osnovati porodicu i izroditi djecu, crkveno vjencanje je obavezno.

  6. #6

    12 Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Ja volim vanbracne zajednice. Probao sam sa bracnim, i sve bude dobro dok muž ne sazna .

  7. #7

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Ja sam uvek za bračnu zajednicu, pogotovo ako govorimo o životu u kome će biti i dece. Sve ostalo je krajnje neozbiljno!

  8. #8

    12 Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Citat Panta Ray kaže:
    Sve ostalo je krajnje neozbiljno!
    'Ajde da budem malo ozbiljan - sa ovim se ne slažem. Mislim da je to ishitrena izjava, jer ima mnogo brakova koji su sve, samo ne ozbiljni, a sa druge strane sve je više vanbračnih zajednica koje odlično funkcionišu. Možda baš ta spoznaja da te partner svakog časa može napustiti bez ikakvih pravnih procedura, čini da se prema istom/istoj ophodimo sa mnogo više pažnje i uvažavanja. Naravno, to nije pravilo, ali se ne može ni diskvalifikovati kao optimalna opcija. Suština je u kvalitetu zajednice, ostalo je samo forma.

  9. #9

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Ne nije ishitrena, jer ja nikada nedajem ishitrene izjave. Inače nisam govorio o funkcionalnosti braka već o ozbiljnosti supružnika. Naravno da ima brakova koji nefunkcionišu, pogoto danas. Ali ako želiš da provedeš život sa jednom osobom najmanje što treba da uradiš je da to i ozvaničiš. Pre svega zbog nje same, zatim zbog sebe, zbog dece, zbog tradicije, zbog naše filozofije života, zbog društva i sl. Ako idemo onom logikom pa nama je lepšo zašto bilo šta menjati, šta to govori o tim osobama. samo da su samožive i da im je hedonizam drag. A brak je nešto više, jedna od svetih tajni, zajednica muškarca i žene, davanje i žrtvovanje. Sve ostalo je krajnje neozbiljno i to govori o tim ljudima. Čak i životinje imaju izgrađene društvene odnose po kojima funkcionišu.

  10. #10

    12 Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Citat Panta Ray kaže:
    A brak je nešto više, jedna od svetih tajni, zajednica muškarca i žene, davanje i žrtvovanje. Sve ostalo je krajnje neozbiljno i to govori o tim ljudima.
    Uh, bre... Nisam mislio da se nastavljam, ali moram. Kada pričamo o braku kao o jednoj od svetih tajni, onda budimo realni pa kažimo da je to samo jedna tradicija. U ovom slučaju, verska. Ako ćemo da pričamo o davanju i žrtvovanju, ne vidim razlog zašto toga ne bi bilo i u vanbračnim zajednicama. Čime to jedan papir može da učini neku zajednicu kvalitetnijom nego što bi inače bila? Tamo gde su ljudi ozbiljni, gde postoji uzajamno poštovanje i briga za zajednicu u kojoj žive, papir je samo jedna formalnost. No, da me ne bi shvatili pogrešno, u načelu sam pristalica braka, ali ne osudjujem vanbračne zajednice, niti a priori braku dajem prednost kao višem kvalitetu.
    Čak i životinje imaju izgrađene društvene odnose po kojima funkcionišu.
    Recimo da ti se ovo omaklo...

  11. #11

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Iza svake reči stojim.

    Iz čega je potekla naša civilizacija? Šta je u samoj suštini celokupnog evropskog kulturnog nasleđa? Po čemu se mere tekovine naše kulture?

    Razvoj Evrope i evropskih kultura u jedan jedinstveni civilizacijski prostor odvijao se preko vere. Hrišćanstvo je osnov i naše kulture, i naše umetnosti i društvenog života i našeg načina razmišljanja. Največa umetnička dela i največi umetnici stvarali su u slavu Boga. I tako je bilo od Španije preko Italije pa sve do Rusije.

    Sa druge strane brak kao institucija postoji i u najprimitivnijim kulturama od Afrike do Južne Amerike. Čak i najprimitivniji narodi su znali koliki je značaj porodice, zdrave porodice, kao osnovne ćelije svakoga društva. A kuću treba graditi na zdravim temeljima. Brak zato ima značajnu ulogu u društvu i nije to pitanje samo papira već i posvećenosti.

  12. #12

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Citat Muckota kaže:
    Da li pravite razliku izmedju ove dve vrste povezivanja ili ste iskljucivi pristalica jedne ili druge? Da li nam je papir potreban da bismo funkcionisali normalno, ili nam je papir neka vrsta sigurnosti?
    Ako nam je papir bitan da bismo funkcionisali normalno, onda 'beš takvu zajednicu. A opet, ako nije toliko bitan, šta je teško registrovati se pred Bogom ili ljudima, ili i jedno i drugo. Lakše je zbog dece i papirologije (a papirologija je u Srbiji noćna mora, to zna svako ko je gubio dokumenta, prevodio diplome, vadio državljanstvo pa slučajno otkrio da ga matičar nije upisao u knjigu državljana , itd).

    Neka živi svako onako kako mu je lepo, a sa ovim se apsolutno slažem:

    Panta Ray:
    Brak kao institucija postoji i u najprimitivnijim kulturama od Afrike do Južne Amerike. Čak i najprimitivniji narodi su znali koliki je značaj porodice, zdrave porodice, kao osnovne ćelije svakoga društva.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #13

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Citat Panta Ray kaže:
    Sa druge strane brak kao institucija postoji i u najprimitivnijim kulturama od Afrike do Južne Amerike. Čak i najprimitivniji narodi su znali koliki je značaj porodice, zdrave porodice, kao osnovne ćelije svakoga društva. A kuću treba graditi na zdravim temeljima. Brak zato ima značajnu ulogu u društvu i nije to pitanje samo papira već i posvećenosti.

  14. #14

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Vanbračna zajednica je danas pred zakonom potpuno izjednačena sa brakom, a i dalje je zaključuje dovoljno mali broj ljudi, što znači da ćete ipak biti skroz originalni i da ćete izazvati osude i podozrvost okoline ako je zaključite. Šta ćete više razloga za?
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...


  15. #15

    Odgovor: Bracna ili vanbracna zajednica

    Citat Pcela ubica kaže:
    Vanbračna zajednica je danas pred zakonom potpuno izjednačena sa brakom, a i dalje je zaključuje dovoljno mali broj ljudi, što znači da ćete ipak biti skroz originalni i da ćete izazvati osude i podozrvost okoline ako je zaključite. Šta ćete više razloga za?
    Pa necu je zakljucivati sa okolinom, vec sa meni VEOMA bitnom osobom.
    No, da se uozbiljim i da dam svoj komentar.
    Iako to trenutno nije tako, u buducnosti sebe vidim pored osobe sa kojom zelim biti 24/7, i deliti sve ono dobro i lose, lepo i ruzno...
    Kada cu utehu, razumevanje, ljubav dobijati od bas TE osobe, i biti srecna sto je pored mene.
    Kada mi nece biti vazno da u svakom trenutku budem 100 % sredjena od glave do pete, jer cu znati da me voli bas takvu, uplakanu i nadutih ociju ( dok gledam neku bozu od ljubica ), ujutro kad se tek probudim, snenu i kad sam rascupana, i kad cutim narednih 30 min.
    I kada cu ga ja voleti svakim delom svoga bica, i kada cu ciniti sve one gluposti ( koje prilice zaljubljenim siparicama ) jer cu zeleti da zna da cu uvek biti tu za njega i kada ce znati i osecati da je voljen.
    A kada to pronadjem, bas ce me boleti uvo za neko parce papira, ili cinjenicu da, fala Bogu, mnogobrojnu mi rodbinu izludjuje to sto nisam vencana.
    Eto
    "Bupu pi du pu !"

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •