Diskoteka Točak
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Diskoteka Točak

    Posle izvesnog prekida rada preksinoć je zvanično otvorena osamdesetih godina nadaleko poznata petrovaradinska diskoteka "Točak". Ujedno je proslavljena i godišnjica, to jest 25 godina njenog diskontinuiranog postojanja na istom mestu, pod istim imenom, s istom namenom.
    Povodom toga upriličen je koktel, dok je najavljena zabava uz "Čikago" bend izostala iz nepoznatih razloga.
    "Točak" je, po rečima Raice Panića sadašnjeg menadžera diskoteke, počeo rad još 1961. godine.
    – Prethodno je to bio restoran na tada jedinom putu koji povezuje Beograd i Novi Sad, stoga je i dobio takvo ime. Držao ga je izvesni Paja, koji je po njemu i ostao poznat kao Paja Točak – kaže Panić.
    Čuveni Mile Pica otkupio ga je 1982. godine, i čitav prostor pretvorio u diskoteku koja će trajati sve do raspada stare Jugoslavije. Kroz "Točak" je tako prošla cela bivša Jugoslavija.
    – Ovde je svoj prvi nastup imala Lepa Brena i orkestar "Slatki greh", zatim hrvatska grupa "Magazin", Neda Ukraden, Haris Džinović, "Riblja čorba", "Prljavo kazalište", Doris Dragović, Arsen Dedić, Zafir Hadžimanov i još mnogi drugi. "Točak" je u svakom pogledu bio multinacionalan, od izvođača preko gostiju pa sve do osoblja, zato je i prestao da radi istovremeno s raspadom ondašnje Jugoslavije – kaže Panić.Od 1992. kada je prestao da radi, "Točak" nije zvanično otvaran iako je u poslednje dve-tri godine bilo pokušaja da on proradi. U međuvremenu je renoviran i udvostručen mu je kapacitet, tako da sad prima oko 1.000 gostiju.



    Jel ste izlazili u Tocak? Ja se secam samo prica, od starijeg brata, da je bila extra diskoteka, u ono vreme, pre otprilike 15 godina, glavna diskoteka u gradu, gde se pustala dobra domaca muzika. Kad je pre 2 godine ponovo otvorena, nesto me nije privlacilo da idem tamo, jos sad kad sam cula da su najavljeni Seka Aleksic, Zvezde Granda, kraljevi splavova.....cisto sumnjam da cu ici Mogli su nastaviti sa repertoarom, onim od pre 15 godina....pa zar nemamo i previse lokala u gradu sa narodnjacima
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Diskoteka Točak

    Prvi put sam otišla da tamo proslavim malu maturu
    I posle, sa polaskom u srednju sam odlazila (doduše, ne nešto često, možda jednom mesečno, više sam volela neprevaziđeni Mašinac). A i nije dugo trajalo, zatvoren je posle možda dve godine.
    Da, bila je to prava diskoteka i nepojmljivo je bilo da se tamo čuju narodnjaci.
    Ne privlači me ova nova verzija Točka. U starom Točku sigurno mesta ne bi imali zvezde granda. Nekako, čini mi se da se koristi stari naziv, ali po meni se stari sjaj sa ovom koncepcijom ne može vratiti. Ili sam možda samo neka druga generacija koja je slušala neku drugu muziku?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Diskoteka Točak

    Gledam juče neki prilog na TV- u i sve ne verujem svojim očima, Točak se sada zove Rusija a od muzike koja se slušala u ono vreme, nema ni traga ni glasa, dakle i ta diskoteka je postala narodnjačka. Baš i nisu morali
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  4. #4

    Odgovor: Diskoteka Točak

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Gledam juče neki prilog na TV- u i sve ne verujem svojim očima, Točak se sada zove Rusija a od muzike koja se slušala u ono vreme, nema ni traga ni glasa, dakle i ta diskoteka je postala narodnjačka. Baš i nisu morali
    e baš mi je žao..bilo je to baš dobro mestašce..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #5

    Odgovor: Diskoteka Točak

    Uf! Kako sam se tamo dobro provodila... Kada sam došla u Novi Sad na studije, to je bilo jedno od glavnih mesta za izlazak.Sećam se i dobrih gostovanja raznih muzičara, onog vremena...
    Pošto je to bilo davno, šta reći...vremena se menjaju...

  6. #6

    Odgovor: Diskoteka Točak

    joj i meni je bio doživljaj odlazak u Novi Sad i Točak!!

    pa nedelju dana unapred se samo o tome pričalo i kakve su to pripreme bile..ma živelo se za taj dan i taj ludi, ludi provod..

    a posle se danima prepričavali doživljaji, muzika, društvo..

    eeeeeeeee, bejahu to lepa, lepa vremena..

    a sad došli neki novi klinci..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #7

    Odgovor: Diskoteka Točak

    da li je istina da je ovo čudo od diskoteke izgorelo?
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  8. #8

    Odgovor: Diskoteka Točak

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku
    da li je istina da je ovo čudo od diskoteke izgorelo?

    Citat Pisalo je 13.01.2009. kaže:
    NOVI SAD – Elitni noćni klub "Rusija" u Reljkovićevoj ulici u Petrovaradinu, koji je starijim generacijama ljubitelja noćnog provoda poznat kao nekadašnja diskoteka "Točak" a čiji je vlasnik Novosađanin Rajica Panić, izgoreo je u podmetnutom požaru koji je izbio u noći između ponedeljka i utorka. Prema navodima Novosadske policije, rezultati istrage nesumnjivo ukazuju na to da je reč o delu piromana, koji je, kako se pretpostavlja, podmetnuo zapaljenu kantu s benzinom kako bi namerno izazvao požar.

    Kako je rečeno u saopštenju PU Novi Sad, nepoznata osoba ili više njih, u utorak oko pola sata nakon ponoći obilo je vrata na zadnjem ulazu u objekat, a zatim je unutrašnjost kluba polilo benzinom i zapalilo.

    Vatra se iz prizemlja kluba vrlo brzo proširila i na ostatak lokala i sve se za nekoliko trenutaka pretvorilo u veliku buktinju. Intervencija oko 25 pripadnika Novosadske vatrogasne jedinice, koji su na teren izašli sa čak osam vozila, trajala je do kasno ujutru, ali i pored svih njihovih napora prouzrokovana je velika materijalna šteta. Vatrena stihija bukvalno je progutala oko 300 kvadratnih metara krovne konstrukcije i oštetila prizemlje luksuznog ugostiteljskog objekta veličine oko 150 kvadrata i celokupan inventar.

    Istraga je u toku.

    "Točak" je otvoren još 1961. godine kao restoran na tada jedinom putu koji je povezivao Beograd i Novi Sad, stoga je i dobio takvo ime. Držao ga je izvesni Paja, koji je po njemu i ostao poznat kao Paja Točak. Čuveni Novosađanin poznat pod nadimkom Mile Pica otkupio ga je 1982. godine i čitav prostor pretvorio u diskoteku, koja je trajala sve do raspada stare Jugoslavije. Kroz "Točak" je prošlo mnogo poznatih estradnih umetnika, a mnogi su se upravo u tom afirmisali. Prvi nastup u tom lokalu imala je Lepa Brena i orkestar "Slatki greh", tu je još nastupala hrvatska grupa "Magazin", Neda Ukraden, Haris Džinović, "Riblja čorba", Doris Dragović, Arsen Dedić i još mnogi drugi. Od 1992. "Točak" nije zvanično otvaran iako je poslednjih nekoliko godina bilo pokušaja da ponovo proradi. Krajem 2007. godine je renoviran, promenjeno mu je ime i udvostručen kapacitet, tako da je bio u mogućnosti da primi oko 1.000 gostiju.
    Građanski List

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •