Indijanci - Strana 6
Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456
Prikaz rezultata 76 do 80 od ukupno 80

Tema: Indijanci

  1. #76

    Odgovor: Indijanci

    Smrt i pogrebni običaji

    Stav Indijanca prema smrti - koju je smatrao proverom snage samog života - u potpunosti je bio u skladu sa njegovim karakterom i filozofijom. Prema njegovom dubokom uverenju smrt nije bila ništa strašno. Dočekivao ju je sasvim mirno i jedino težio da skonča časno jer je verovao da je to njegov poslednji poklon porodici i potomstvu. Samim tim žudeo je da umre u bici. Sa druge strane, smatrao je da je nečasno biti ubijen u svađi sa saplemenikom. Ako je čovek umirao u svom šatoru, bio je običaj da se njegov krevet iznese napolje da bi njegova duša mogla da napusti telo pod otvorenim nebom.
    Ako se zanemari način na koji će umreti, najznačajnije mu je bilo da se oprosti od svojih najdražih, posebno ako je imao malu decu koju je morao da ostavi za sobom da trpe oskudicu. Ljubav koju je Indijanac osećao prema porodici bila je toliko jaka da je duboko žalio za svakim izgubljenim članom iako je bezgranično verovao u duhovnu vezu sa mrtvima.
    Spoljašnji znaci žalosti za preminulim bili su daleko prirodniji i uverljiviji od primerene i dobro skrojene crnine karakteristične za civilizaciju belog čoveka. Raspuštali su kosu i sekli je u skladu sa stepenom srodstva sa čovekom koga su oplakivali. Dosledni ideji žrtvovanja lične lepote i ukrasa, odsecali su rese sa odeće i skidali nakit dok su ogrtače i ćebad ponekad skraćivali ili sekli na dva dela. Muškarci su bojili lica u crno a udovice i očajni roditelji preminulog imali su običaj da nanose povrede sami sebi sve dok im ruke i noge ne bi bile prekrivene krvlju. Pošto su se potpuno prepuštali bolu, nisu marili za ovozemaljska dobra i često se događalo da prvom prolazniku poklone svu svoju imovinu - uključujući i krevete na kojima su spavali i šatore u kojima su živeli. Za pokojnikom su naricali bez prestanka sve dok ne bi promukli ili ostali bez glasa. Ovaj melodični i zastrašujući zvuk od koga se cepa srce najviše je ličio na "naricanje" iz keltskih obreda.
    U stara vremena Indijanci iz ravnica sahranjivali su svoje mrtve na drvenim skelama ili na platformama koje su postavljali visoko na drveće. Pošto nisu imali oruđa kojima bi mogli da kopaju primerene grobove, to je bio jedini način da tela preminulih zaštite od divljih životinja. Pokojnike su oblačili u najbolju odeću i zajedno sa nešto malo ličnih stvari i ukrasa uvijali u nekoliko ogrtača, a zatim i u pokrov od neštavljene kože. Kao znak posebnog poštovanja, telo mlade žene ili ratnika ponekad su sahranjivali u novom šatoru zajedno sa stvarima za svakodnevnu upotrebu. Pored ovakvog šatora ostavljali su i činiju sa hranom - ne zbog toga što su verovali da duša može da jede i pije ili koristi ono što je koristila u ovozemaljskom životu, već da bi joj ponudili skromne poklone i na taj način odali poslednju počast. Odmah posle sahrane Indijanci su rasturali logor i odlazili na neko drugo mesto da bi mrtvog čoveka ostavili u dostojanstvenoj tišini i samoći.
    Indijanci nisu imali neki poseban pogrebni ritual koji su prihvatala i poštovala sva plemena iako su pogrebnu nosiljku uvek nosili odabrani mladi ljudi, a ukoliko je na njoj ležalo telo istaknutog čoveka i najhrabriji ratnici. Bilo je uobičajeno da se za poslednje boravište preminulog odabere uzvišenje koje dominira okolinom jer se sa takvog uzvišenja pružao veličanstven pogled. Ako je pokojnik poginuo u borbi, Indijanci su po veoma starom običaju prislanjali njegovo telo uz stenu ili drvo; prislanjali su ga u sedećem položaju i to tako da bude okrenuto neprijatelju da bi na taj način istakli neustrašivost svog saplemenika čak i u smrti.
    Postoji dirljiv običaj koji je najverovatnije nastao da bi se sećanje na preminulog održalo živim i bliskim u ožalošćenom domaćinstvu. Pramen kose voljenog pokojnika uvijan je u neku lepu tkaninu za koju se pretpostavljalo da bi on ili ona voleli da je nose da su ostali u životu. Ovakav "duhovni zavežljaj", kako su ga Indijanci nazivali, kačen je o tronožno postolje koje je postavljano na određeno mesto u šatoru - ono koje je smatrano počasnim. U vreme obroka posuda sa hranom stavljana je ispod postolja, a neka osoba pokojnikovog pola i starosti morala je da bude pozvana posle toga da tu hranu pojede. Na godišnjicu pokojnikove smrti porodica je pozivala saplemenike i delila im odeću i druge poklone i tom prilikom pramen je sahranjivan uz odgovarajuće ceremonije.
    Iako su Indijanci verovali u besmrtnost čovekove duše, nisu razmišljali o uslovima pod kojima ona najverovatnije živi u narednom životu. Ideja o "Večnim lovištima" je novijeg datuma i starosedeoci Amerike su je najverovatnije preuzeli od belog čoveka koji je gotovo sasvim sigurno njen tvorac. Primitivni Indijanac je bio sasvim zadovoljan da živi u uverenju da se duša koju je "Velika tajna" udahnula u čoveka vraća onome koji ju je stvorio. Pošto bi se oslobodila okova tela, duša se nalazi svugde; prožimala je celu prirodu, ali se i pored toga često zadrđžavala u blizini groba ili "duhovnog zavežljaja" da bi ostala u vezi sa svojim prijateljima čije je molitve mogla da čuje. Indijanci su smatrali da duša koja se odvojila od tela zaslužuje tako veliko poštovanje da čak ni ime pokojnika nisu izgovarali glasno.




    Eddie Plenty Holes, Sioux
    1899
    Fotograf: Heyn Herman


    Fotografije Richarda Throssela:

    http://xroads.virginia.edu/~MA02/dan...fessional.html
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #77

    Odgovor: Indijanci



    Fil Fontejn

    Kanadski premijer Stiven Harper zvanično se, u ime vlade, izvinio starosedeocima Kanade zbog prakse odvođenja dece domorodaca od njihovih porodica radi školovanja.

    Harper je, govoreći u parlamentu, rekao da je takvo postupanje prema deci tužno poglavlje kanadske istorije. "Žao nam je", rekao je kanadski premijer. U Kanadi je više od 150.000 dece domorodaca bilo primorano da pohađa državne hrišćanske škole od XIX veka pa sve do 70-ih godina XX veka, kao deo programa asimilacije u kanadsko društvo.
    "Vlada Kanade sada priznaje da je pogrešno na silu odvoditi decu iz njihovih domova, i mi se izvinjavamo", rekao je Harper u govoru prenošenom na televizijama širom Kanade.
    Mnogo dece je bilo fizički, mentalno i seksualno zlostavljano. Više od 80.000 đaka koji su pohađali te škole i dalje je živo.
    Stotine njih su pozvane u Otavu da prisustvuju onome što domorodački lideri nazivaju ključnim trenutkom za jedan milion starosedelaca koji danas čine najsiromašniju i najobespravljeniju društvenu grupu u Kanadi.
    Izvinjenju u parlamentu prisustvovalo je u poslaničkim klupama 11 lidera starosedelaca, dok je više stotina njih bilo u galeriji.
    "Konačno, čuli smo da Kanada kaže da joj je žao", rekao je lider Skupštine prvih naroda Fil Fontejn, koji je bio u kanadskom parlametu.
    Izvinjenje Kanade usledilo je nekoliko meseci nakon što je australijski premijer Kevin Rad učinio sličan gest takozvanoj ukradenoj generaciji - hiljadama Aboridžina koji su kao deca silom odvedeni iz svojih porodica u okviru politike asimilacije između 1910. i 1970. godine.

    B92
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #78

    Odgovor: Indijanci

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Ja mislim da znam i gde se koji poglavlje nalazi, onako odokativno, eto toliko sam je puta pročitala.

    (SQUAW je u citatu pričala o knijzi Vinetu - moje pojašnjenje, Nenad.bds.)
    Ne znam baš dobro šta sadašnji klinci čitaju (sem Harry Potter-a), ali i ja sam 'potrošio' do neprepoznatljivosti korica Vinetua, Kožnu Čarapu, Poslednjeg Mohikanca, uz Toma Sojera, naravno.

    S druge strane, stari filmovi 'kaubojci' (do 60-tih praktično bez izuzetka) bili su izrazit primer opravdavanja genocida koji je bio tada u završnoj fazi.

    Pored toga, tek sredinom 60-tih je ozakonjeno ukidanje rasne segregacije. Zvanična jugoslevenska politka tog doba je negativan odnos amerikanaca prema Crncima i Indijancima koristila za kritiku stanja u SAD kao odgovor na kritike za nedostatak (na zapadni način shvatane) demokratije u socijalističkim zemljama. Louis Armstrong, Pletersi i drugi crni muzičari su bili medju prvim stranim umetnicima kod nas; džez, kao dominantno crnačka muzika je bio 'in'; dolazili su i mnogi crni sportisti...

    To je svakako doprinelo do razvijanja simpatija prema ovim narodima, čak i uz jako malo stvarnog znanja o njima. Uz to (a valjda je to i prirodno) svrstavali smo se na stranu slabijeg, onoga ko je žrtva nepravde, onoga ko se sada naziva gubitnik. Možda je to i naš prirodan stav naslonjen na Kosovski mit. Možda je tu i deo uzroka što je kod nas teško - počev od sporta - izgraditi pobednički mentalitet?!


    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    IROQUOIS


    Konfederacija Iroquois -Iroquois League

    U vreme Američke revolucije većina Irokeza bila je na engleskoj strani, no Amerikanci su dobili rat pa su morali otići u Ontarijo, gdje još mnogi žive...

    Plemena

    • Cayuga. "
    • Mohawk.
    • Oneida.
    • Onondaga.
    • Seneca,
    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Na zalost, nisam posetila nijedan rezervat...
    Ja jesam. Od naših sam doznao da se u rezervatu mogu kupiti cigarete za trećinu cene. Nekoliko puta sam išao tim poslom u ''Six Nations'' u Grand River Territory. Malo sam i pročeprkao po intrenetu da nešto doznam i o samom rezervatu, pa da sada taj poduhvat ne ponavljam, po sećanju od pre tri-četiri godine: ovaj rezervat je prvi i Squaw je već rekla da su se Indijanci, koji su učestvovali na strani Engleza protiv Amerikanaca, posle poraza 1812. povukli sa Englezima. Potom su smešteni u rezervate, a ovaj, stotinak kilometara od Toronta, sa nazivom Six Nations je prvi formiran.

    Kad se nadješ na mestu na kome si u dečjoj mašti bivao sa junacima iz knjiga, osetiš se kao da si na neki način i sam ušao u knjigu. Verovatno me je taj osećaj nagnao da se provezem kroz rezervat. (Park sa Irokeškim 'selom' - za turiste - je u obližnjem gradu Brandfordu. Tamo nisam otišao.)

    Napravio sam samo nekoliko snimaka jer mi je bilo nelagodno da slikam ovo drugo lice Kanade. A i slikao sam kad nije bilo nikoga - valjda misleći da ću ga povrediti time što beležim njegovu bedu. Ne samo materijalnu.













    U ovom kontejneru kupovao sam cigarete.



    Kad sam ovaj put bio u toku je bila maltene pobuna Indijanaca protiv položaja u kome su (da i ja nastavim tako da ih imenujem iako se u Kanadi već duže koriste drugi nazivi). Desetak dana su bili blokirani neki putevi.


    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Kanadski premijer Stiven Harper zvanično se, u ime vlade, izvinio starosedeocima Kanade zbog prakse odvođenja dece domorodaca od njihovih porodica radi školovanja.

    "Vlada Kanade sada priznaje da je pogrešno na silu odvoditi decu iz njihovih domova, i mi se izvinjavamo", rekao je Harper u govoru prenošenom na televizijama širom Kanade.
    Jedina značajna razlika je u dobu u kome se dešavalo ono za šta se u citatu daju izvinjenja i ovome iz naše istorije:

    ''Od svih tereta i obaveza koje je naš narod imao u Turskoj najteže je svetu padao danak u krvi.... Taj danak se kupio obiccno svake godine izmedju muške dece od 8-12 godina, ali ne uvek u istim pokrajinama, nego u raznim, ali tako da se turnus obnavljao svake pete godine. Ukupan broj jednog godišnjeg kupljenja iznosio bi do 3.000 dece... "Najstrožije i najneccoveccnije kazne occekivale su svakog oca, koji bi popustivši roditeljskom srcu sakrio koje svoje dete". Da bi spasli decu poneki su ih sakatili, a u varošima su se trudili da ih mitom otkupe. Sva pokupljena deca bila bi poturccena. Uzimali su ih za adžami-oglane i vaspitavali za janiccare. Bolji od njih, imoglani, odgajani su u seraju, u posebnom internatu. Ponajbolji su prevodjeni u sultanovu gardu, i njih je occekivala lepa karijera. Tako se hrišcanskom, u glavnom slovenskom krvlju zasnivala glavna turska vojska, ona koja je rešavala sve pobede XVI veka. Ovim putem je i na turski dvor i u tursku vojsku došao velik broj našega elementa, koji je ponekad, svestan svoga porekla, kao ccuveni Mehmed Sokolovic, bivao od koristi svome bratstvu i svome zaviccaju. Ali najveci se broj sasvim odnarodio i ponekad bio prema hrišcanima ccak revnosniji od samih Turaka.'' (Citat iz 'Istorije Srpskog naroda' V. Ćorovića)
    Poruku je izmenio nenad.bds, 18.06.2008 u 23:50

  4. #79

    02 Odgovor: Indijanci

    Posetila sam isti rezervat i samo mogu reci da sam u totalnoj nirvani.
    Teksta nemam, a i dosta toga je vec receno, mogu samo da prilozim nekoliko fotografija. Squaw, sam' da znas da si mi bila u mislima i ovo je za tebe







    Kornjaca je vec poznata iz Nenadovog posta



    Ovde sam kupila slike, suvenire i caj.

    Poruku je izmenio _baba_, 10.08.2008 u 17:14
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  5. #80

    Odgovor: Indijanci

    Haug!!
    Može li nešto o Čiroki indijancima?!!

Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •