Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI? - Strana 2
Strana 2 od 11 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 157
  1. #16

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Prica kaze sledece:
    Nisam nostalgican! Imao sam 10 godina kad se sve raspalo.
    I dan danas mislim da je to bilo glupo, ali posle svega ne zelim prvobitno stanje.
    Jedino za cim zalim je mala kucica na moru (blizu Sibenika) u kojoj smo boravili ceo letnji rasust. Prijatni ljudi, sunce, cista voda, i mnostvo brodova u marini. Plaze na koje niko ne ide, pa ste kao sami na svetu u malom raju.... bezbroj prica, bezbroj pustolovina.





    E sada su tamo neki Nemci, koji su profitirali na nasoj nesreci..... al' takav je zivot, nesto izgubite, a nesto i dobijete!

    To jeste nostalgija. Ipak to je mali razlog da budem Jugo nostalgican. Pogotovo sto je hrpa ruznih slika pokrila i ono sto je valjalo
    Poruku je izmenio PropelerZviz, 31.01.2007 u 22:29
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  2. #17
    Ponekad se samo zapitam kakva bi nam bila sadasnjica da nismo izgubili vise od 10 godina na ratovanja, rasparcavanje drzave i nekoliko 'novih pocetaka'.
    Jes' da se moje dozivljavanje Jugoslavije svodi na nosenje crvene pionirske marame (nemojte da vas ovo _baba_ zavara )
    pracenje brata na radne akcije i ljubomoru na njegove price o istim, gde su i pored toga sto je omladina isla da rinta, bila najlepsa druzenja...
    zatim, putovanja sa mamom..."Deco, mama dobila platu, pakujte se idemo za vikend negde preko 'grane''... i tome slicno.
    A onda opet, kad pomislim da se tada lepo zivelo na racun dugova koji su ostavljeni narednim generacijama na otplatu...?
    Izem ti i crvenu maramu, i radne akcije, i vikende u Italiji, Ceskoj, Austriji i ostalim,
    kad se skoro niceg ne bih ni secala da nema fotografija. I izem ti sve, kad ja ne mogu SADA da idem. Sada kada sam mlada (opet ponavljam nemojte da vas ovo baba zavara) i kad imam zelju da putujem.
    Ne znam, svi kazu da je tada bilo bolje...nekad mi to deluje kao ruganje sto su tada ziveli lepo, a mi smo godinama na granici bede.
    Sta me briga sto je tada bilo bolje kad ja od toga nemam nista!

    Kad pogledam nase more
    nase reke, nase gore
    svu lepotu gde sam rodjena
    i sve sto bi reci znala
    u srcu sam zapisala
    zivela Jugoslavija

    Zemljo mira, zemljo Tita
    zemljo hrabra, ponosita
    sirom sveta o tebi se zna
    volimo te nasa mati
    necemo te nikom dati
    zivela Jugoslavija

    Tu je rodjen marsal Tito
    nase ime ponosito
    k'o heroja ceo svet ga zna
    blago zemlji sto ga ima
    pamtice se vekovima
    zivela Jugoslavija


    Poruku je izmenio Lillith, 22.02.2007 u 20:23 Razlog: uzastopne poruke
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  3. #18

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    ...nisam ni malo JUGO nostalgičan....čak šta više ...drago mi je što sam ga prodao i kupio drugi auto...

  4. #19

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    Bili smo jedan divan svet,
    Jesmo bili, divni šareni, razni jezici, kulture, velika zemlja, na odličnom (dobro ili loše?) geografskom položaju.

    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    Bez predrasuda tipa religije i politike...
    Eeee, toga je baš bilo, i to je tinjalo i pakovalo se, godinama, skriveno iza čuvene "bratstvo i jedinstvo" zavese, bili smo mali i srećni i naivni da bismo videli kako se to lagano razvijalo u pakao koji će da usledi.



    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    Nije te niko pitao u koju crkvu ides...

    Neke su pitali, a neke ne, neki nisu smeli da pomisle na boga, da ih komšije ne bi poslale na Goli Otok, neki su kršteni tajno, u zamračenim sobama, sa podeljenim roditeljima, otac komunista se pravio da ne zna da mu se na taj dan dete krsti, i morao da obavlja veoma važne partijske zadatke kako bi oprao savest....

    Bila to jedna velika šarena laža, i moralo se raspasti, nažalost svedočili smo najkrvavijem i najgnusnijem mogućem raspadu, koji možda jesu dirigovali neki veliki , ali smo puške i noževe nosili mi mali, koji smo bili tako divni i tako se beskrajno voleli.
    Žao mi krvi koja se prolila, žao mi svakog ljudskog života koji je ukraden zato što je velika divna Juga morala da se raspadne, žao mi iluzija koje su pokošene, mladosti koje su unakažene i generacija koje će morati da plaćaju cenu 50-ogodišnjeg blagostanja. Žao mi što smo izašli iz velike Juge najtužniji i najviše osakaćeni, što nam mladost čami zatrpana u kavezu jer nismo bili dovoljno bistri da izvučemo svoj deo kolača, svi drugi su izvukli, žao mi zbog oblaka koji su se nadvukli na jedan deo bivše Juge i nikako da se sklone. Nisam Jugonostalgična, ja sam samo nostalgična za normalnim životom.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  5. #20

    Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Nisam Jugonostalgična, ja sam samo nostalgična za normalnim životom.

    Sećam se svog ponosa onog dana kada sam postala pionir. I školskih priredbi, i vojnika koji su nam dolazili 22. decembra i koje smo svi gledali velikim dečijim očima sa verom da nam oni čuvaju bezbrižni san. I susreta drugarstva svih škola sa teritorije SFRJ koje su nosile ime našeg narodnog heroja.
    I sećam se letnjih raspusta provedenih na moru, svojih susjeda, prijatelja iz raznih delova Juge,...
    Sećam se života neopterećenog nacionalnom i verskom pripadnošću, markama farki i patika.
    Vremena kada je otac išao na vojne vežbe, a ne u rat.
    Vremena kada se slušalo o poskupljenju kafe, a ne o žrtvama.

    Jesam, i nostalgična, i jugonostalgična.
    I ne znam da li se moralo baš tako desiti.
    Nema opravdanja za sve mlade živote koji su izgubljeni, nema opravdanja za osakaćene generacije, za mladost rabežanu po celom svetu.
    Ne, to se nije moralo desiti tako desiti..
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #21

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Vidim polja što se žitom zlate,
    i na brijegu vidim rodni dom.
    Svakog trena mislim na te,
    zemljo moja!

    A u polju moja duša spava,
    usred žita, kao zlatni klas.
    Postelja joj meka trava.
    Zemljo moja!

    I dok ja nisam tu,
    pokraj nje,
    da skupa predamo se snu,
    svaku noć čujem glas,
    koji zove:
    Dođi, sreća čeka nas!

    Nigdje noći nisu tako plave.
    Nigdje sunce nema takav sjaj.
    Nigdje nisu takve trave.
    Zemljo moja!

    U tom klasu, nek mi ljubav spava.
    Nek me čeka, ja ću brzo doć.
    Nek je ljubi tvoja trava,
    Zemljo moja!

    I dok ja nisam tu,
    pokraj nje,
    da skupa predamo se snu,
    svaku noć čujem glas,
    koji zove:
    Dođi, sreća čeka nas!




    певала је седамдесетих исмета дервоз-крвавац. та песма ме некако увек враћа у доба сфрј. било је много безбрижније све... али, речи се само осипају ако покушавам да причам о томе. то су ипак дубоко интимне ствари... одрастање & спознаја сурове истине да је све то у принципу било неискрено...
    али, послушајте исмету. била је то лепа земља.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  7. #22

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    pukne me s vremena na vreme nostalgija i zao mi je sto ce mladje generacije prvenstveno imati rat pred ocima razmisljajuci o tom periodu. tada raznolikost koja nas je cinila toliko jedinstvenom na kraju nam je donela raspad. zalosno.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  8. #23

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Ja je zaista nemam. Ponekad kad se prisetim asocira me na jedan (propali) brak koji se posle mrznje (voleo bih da pretvorim ovu rec u neku drugu ali nisam nista nasao) vremenom pretvori u neku vrstu prijateljstva.
    U septembru sam prvi put nakon 20 godina bio na Korculi.
    Nista se nije promenilo a sve je drugacije. Paradoxalno...
    Ili sam mozda promasio temu...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  9. #24

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    ...slazem se sa svojim prijeteljem iz Francuske...
    ...elem...bila su to lepa vremena i setim se neki put svih onih exkurzija,gostovanja u Zagrebu,Splitu,Sarajevu,svih tih lepih zena,ovaj milsilim predela...ali...ja sam covek koji uglavnom,gleda u napred...proslost ostavljam iza sebe,ma kakva da je...sada zelim da ova drzava bude kao sto je nekada "ona" bila...idemo dalje...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #25

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    naravno da jesam.[jugonostalgicar]
    ali, zar nije sve ovo pomalo deja vu ? [razglabalo se vec o tome ]
    Poruku je izmenio rusty nail, 14.02.2008 u 00:19
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  11. #26

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    ...sta jesi?...i kakav deja vu?
    ...hell ain't a bad place to be......

  12. #27

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Ne.

    ...

    Naravno, razumem‚ sve nostalgičare (među njima i moje matorce)...
    To što ja nisam je jasno k`o dan,ali pitala sam moje roditelje i nisu ni oni.Pitam ih kako to da nisu.Otac me čudno pogledao,u fazonu"šta tu ima da se objašnjava",a majka kaže "bila sam,al` prošlo me"

    ... setim se samo onog iščekivanja da se brat javi i vrati sa ratišta,pa prestane da mi bude smešno,a i oni mi budu jasniji.ja sam sve loše jako dobro potisnula u podsvest.možda je bolje tako - "pamtim samo sretne dane..." kao prilog za pesmaricu na ovoj temi.
    Poruku je izmenio DrinChe, 14.02.2008 u 04:25

  13. #28

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Mislim da je jugonostalgija bolest. Od nje se jos nisu izlecili oni koji pogresno u jednu neiskrenu i neprirodnu tvorevinu nastalu na krvlju i suzama uglavnom nas Srba jos uvek utkavaju svoju mladost i neke srecne trenutke koje nemaju nikakve veze sa drustvenim uredjenjem.

    Nikada nismo bili braca.

    A kad je vec tako, uvek sam pre za to da imam dobrog komsiju nego laznog brata (koji ce vrebati prvi povoljan trenutak da mi zarije noz u ledja, sto se kroz istoriju pokazalo mnogo puta).

    Vrlo dobro znam ko su nam braca i ko nam misli dobro. Zasto bih se pretvarao da su svi takvi?

    Majstor prodaje magle i lazi, vrhunski opsenar, trostruki narodni heroj i, je li, marshal i dan - danas ima uticaj na neke ljude koji u svojim glavama nisu stigli da rasciste ko je u stvari skakavac koji im je pojeo detinjstvo i (njihovu) zemlju...

  14. #29

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Veštačka tvorevina i ništa više.
    Bilo je lepo dok smo svi zajedno letovali i družili se.
    Kad se nije pitalo koje ko ili ipak jeste?
    Ostaje neobjašnjeno sledeće:
    većina ex yu republika je htela nezavisnost, samo ludi Srbi zajednicu. Zašto?
    Zadnji smo dobili državu Srbiju, ali kakva je sad, bolje da i nismo.
    Verujem da su najveći yu nostalgičari starija generacija: super povoljni krediti, radi koliko možeš i slično.
    Ne mrzim nikoga i niko mi ne smeta, ali sam uvek ja smetao njima, kao Srbin u Zagrebu.
    Toliko o bratstvu i jedinstvu
    When I'm good..I'm really Good, When I'm Bad...I'm Better

  15. #30

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat MegaSkot kaže: Pogledaj poruku
    Verujem da su najveći yu nostalgičari starija generacija: super povoljni krediti, radi koliko možeš i slično.
    Pa normalno posto mlada generacija poznaje YU samo iz prica i knjiga...
    A sto se kredita tice povoljniji su sada, kao u jednoj od reklama sa radija:
    udjes, izadjes i gotovo (si)...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

Strana 2 od 11 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  2. Sta mislite o siframa za igre?
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 00:54
  3. Jugo odlazi u istoriju
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 08:27
  4. Sta mislite o pirateriji?
    Autor goldie u forumu Softver
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 23.12.2007, 18:09
  5. Šta mislite o Eni Popov?
    Autor epfc u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 03.08.2007, 21:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •