Malteški pas - Maltese
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Malteški pas - Maltese


    Aristotel (384-342 g. prije nove ere) u svom delu "Historia animalium" nabraja osam pasmina, a medu njima i "MALITAIE CATELLUS". Callimachtus (310- 240 g. p.n.e.) prvi tačno opisuje domovinu tog psa tvrdeći da je to otok Melitae na Jadranu ispred dalmatinske obale. Suprotno njima Strabon (63-24 g. p.n.e.) tvrdi da pasmina potiče sa otoka Melite između Sicilije i Afrike. Međutim isti pisac spominje da je takvog psa imao rimski guverner otoka Melte, kojeg je zvao Issa. Tako se upravo u antičko doba zvao otok Vis, koji je s Mljetom, Hvarom, Korčulom i Lastovom bio kolonija, pa postoji verovatnoća da je pas nabavljen s tog područja. Ovo su samo neki od temeljnih dokaza porekla pasmine, a kasniji su istoričari s više ili manje dokaza ponavljali prethodne iskaze.


    Italijani, nedovoljno poznatu činjenicu da je pasmina poreklom sa Malte, koriste kao zemlja standarda (Standard N- 65 PCI 1.1.1981. Italijanska pasmina).


    Pasmina je bila jako popularna i raširena po svim zemljama Sredozemlja, pa i po Evropi, a britanska kraljica Viktorija postala je ljubitelj ove pasmine te je doprinela njenom širenju preko kontinenta u zemlje pod dominacijom britanske krune. Uporedo s istorijskim prikazima nastanka ove pasmine u literaturi se spominje više imena maltezae, malteški pas i mljetski pas. Viševekovnim uzgojem ova se pasmina iz tipa patuljastog špica razvila u patuljastu pasminu lepo oblikovane glave, duge bele dlake. Uzgojem su takođe smanjene uši i rep, te je to danas pasmina izuzetne lepote s mnogo prijatelja, koja se uzgaja u čitavom svetu. Izuzetnu ljubav i simpatiju izaziva njegova veličina, bistar izraz, veselost i živahnost, te izrazito dobar karakter. Uz to ova pasmina doseže znatno dužu starost nego ostale pasmine. Zapravo, jedini problem kod ovog krasnog psića je činjenica da svaki dan treba odvojiti vreme za njegovo uređivanje, ako se želi da njegova lepota dođe do pravog izražaja. U uzgoju ove pasmine posebno treba paziti na veličinu i težinu samog psa tako da one ostanu u okviru standarda pasmine, jer na žalost često susrećemo prevelike i preteške jedinke. Takođe veliku brigu treba posvetiti pigmentisanosti njuške i kapaka.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Malteški pas


    KINOLOŠKI STANDARDI

    Sistematika: ovaj pas pripada grupi brakoidnog tipa patuljastog ogranka

    Glava: mezokefalna (srednje krupna), ukupna dužina glave čini 6/11 visine grebena. Dužina nosnika je 4/11 ili 3,70/10 od ukupne dužine glave. Nosno lubanjski indeks je 37,46 i on ne treba nikada prijeći vrijednost 40 niti da padne ispod 35. širina lubanje u visini očnih lukova ne treba prijeći 3/5 ukupne dužine glave, prema tome indeks glave iznosi 60.06. Linija nosnika i produžena linija lubanje međusobno su paralelne.

    Nosnik: mjereno na sredini nosnika širina treba biti 72 posto od njegove dužine ili 26 posto dužine glave. Nosnik je obrastao pasmintski tipičnom dugom dlakom koja se isprepleće sa dlakom brade:

    Stop: dobro izražen. U visinu vrlo jako razvijeni, čeoni sinusi skoro okomito se spuštaju ka nosnim i apofizama gornje vilice i na taj način doprinose da stop bude još naglašeniji.

    Lubanja: treba da je duža od nosnika za 3/11 ukupne dužine glave. širina lubanje između očnih lukova skoro je jednaka njenoj dužini. Prosječna razlika između dužine i širine glave je 3 mm. Njen oblik u sagitalno (uzdužnom) pravcu je malo jajolik. Kvrga zatiljne kosti skoro se ne osjeća. Lubanja je ravna.

    Oči:
    jako otvorene i nešto krupnije od normalnih. Otvor očnih kapaka treba da teži ka okruglom obliku, a osovina očnih kapaka (prava linija koja spaja spoljni sa unutarnjim očnim uglom) treba da zaklapa sa središnjom uzdužnom ravni (linijom) glave kut od 15'do 20.Boja dužice je kestenasta (tamno oker).

    Uši: oblik im je gotovo trokutast. Uši su ravne, a dužina im je nešto veća od 1/3 visine grebana. Visoko su usađene, široke i padaju priležući uz obraze.

    Vrat: uspravno nošen tako da glava izgleda kao zabačena unatrag. Dužina vrata treba da bude 500/o visine grebena, a obim vrata treba da je 100% visine grebena.

    Grudni koš: svojom donjom ivicom mora dopirati ispod lakta.

    Obim grudnog koša: mora biti za 2/3 veći od visine u grebenu.
    Dubina grudnog koša: vrijednost za dubinu grudnog koša mora da iznosi najmanje 65% visine grebena.
    Visina grudnog koša: ovo je veličina razmaka od najniže točke grudnog koša do podloge. Ova vrednost mora biti 500/0 VG.
    Poprečni presjek grudnog koša: pravilno razvijeni psi imaju 36,88% VG.

    Plećka:
    dužina plećke iznosi 1/3 visine grebena. Sa horizontalom zaklapa kut od 60 do 65.

    Nadlaktica: u odnosu na horizontalu zaklapa kut od 70''. Dužina je 40,45 posto visine grebena.

    Podlaktlca: okomita i prava. Dužina je 33 posto visine grebena, a visina do vrha lakta je 54,44 posto visine grebena.

    Trup: na svaki centimetar visine grebena odgovara 1,38 cm dužine trupa.

    Rep: usađen na produžetku linije sapi i u korijenu vrlo debel, a vrlo tanak pri vrhu. Nošen je u velikom luku (srpast) iznad leđne linije i njegov vrh dodiruje sapi između kukova. Dozvoljeno je da rep bude povijen na jednu stranu trupa.

    Butine: dužina je 39 posto visine grebena. Zadnja profilna linija je konveksna.

    Potkoljenica: malo duža od butine. Postavljena je pod kutom od 55'' prema horizontali.

    Skočni zglob: visina skočnog zgloba (od zemlje do njegovog vrha) malo je veća od 1/3 visine psa. Njegov (prednji) kut iznosi 140.

    Odlakanost: dlaka treba biti vrlo gusta, zbijena blistavo presijavajuća, teška, obilna i vrlo duga. Svilaste je građe. Cjelom svojom dužinom dlaka je prava, bez i najmanje povijanja njene osi. Prosječna dužina dlake na tijelu malteškog psa treba biti 22 cm tj. najduže dlake trebaju dostići ili još bolje biti duže od visine grebena. Malteški pas nema poddlake.

    Boja: boja dlake treba biti čisto bijela; dozvoljeno je i blijeda boja slonovače; dozvoljava se, ali nisu poželjne nijanse blijedo narančaste, vrlo ograničene, koje odaju utisak samo prljave dlake, koje se međutim ipak smatraju manom.

    Visina grebena: mužjak je u grebenu visok 21 ?25, cm dok se visina grebena ženke kreće od 20 do 23 cm.

    Masa tijela: kreće se u granicama 3?4 kg.

    Hodovi: malteški pas treba imati kas kratkih i vrlo brzih iskoračaja, tako da se dobije utisak kao da se kotrlja. Njegovi hodovi ne treba nikad, ni u čemu, podsjećaju na hodove pekinškog psića.

    preuzeto sa neta
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3
    Moram da se konsultujem sa nekim ko ima maltezera, ne znam koliko cesto bi trebalo da je kupam, ja je sad kupam na 15 dana odprilike,al jedna zena koja ima maltezera mi je rekla da je kupam 2-3 puta godisnje i samo da je cesljam cesto, i sad sam zbunjena dal ja preterujem sa kupanjem, a inace je cesljam svaki dan (kupam je na toliko jer se zista isprlja)

    Prilog 1822
    ovo je moja Mimi nezdovoljna sto sam je kupala
    Poruku je izmenio silvia, 16.11.2008 u 11:09 Razlog: 2 uzastopna posta

  4. #4

    Odgovor: Malteški pas-Maltese

    Citat bokvica kaže: Pogledaj poruku
    Prilog 1822
    ovo je moja Mimi nezdovoljna sto sam je kupala
    Simpaticno kuce..:-)))))) Pozzzzz!!!

  5. #5

    Odgovor: Malteški pas-Maltese

    Citat bokvica kaže: Pogledaj poruku
    Moram da se konsultujem sa nekim ko ima maltezera, ne znam koliko cesto bi trebalo da je kupam, ja je sad kupam na 15 dana odprilike,al jedna zena koja ima maltezera mi je rekla da je kupam 2-3 puta godisnje i samo da je cesljam cesto, i sad sam zbunjena dal ja preterujem sa kupanjem, a inace je cesljam svaki dan (kupam je na toliko jer se zista isprlja)
    Ne znam kako toj ženi uspeva da joj beli mali dugodlaki pas izgleda pristojno sa 2 kupanja godišnje, a da pritom kaki i piški svaki dan čak i ako ga ne izvodi napolje da se dodatno isprlja Ne znam gde živiš (da nije Island, Južna Afrika ili tako neko mesto gde je vazduh čist ) al' u mom Belom gradu za par šetnji po kraju moj pas izgleda kao da je prošao kroz čunak (k'o crni koker ). Kupam ga baš često, kad god mi padne na pamet, prvo zato što ga puštam i ide bukvalno svuda, šapice i guza se peru svaki dan, a da mi sa sumnjivo čistim dupetom i nogama lepi guzicu na jastuke... dok ga ja raščešljavam i ne kupam... pa nije mi to nešto zanimljivo, a i bolesno volim da sve oko mene miriše. Nema šanse da ovaj moj nije okupan bar jednom ili dva puta mesečno. I sad, kad je matorko. Samo joj dobro suši pluća i sve ok
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6
    Citat Alexander 37 kaže: Pogledaj poruku
    Simpaticno kuce..:-)))))) Pozzzzz!!!
    hvala!!!

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam kako toj ženi uspeva da joj beli mali dugodlaki pas izgleda pristojno sa 2 kupanja godišnje, a da pritom kaki i piški svaki dan čak i ako ga ne izvodi napolje da se dodatno isprlja Ne znam gde živiš (da nije Island, Južna Afrika ili tako neko mesto gde je vazduh čist ) al' u mom Belom gradu za par šetnji po kraju moj pas izgleda kao da je prošao kroz čunak (k'o crni koker ). Kupam ga baš često, kad god mi padne na pamet, prvo zato što ga puštam i ide bukvalno svuda, šapice i guza se peru svaki dan, a da mi sa sumnjivo čistim dupetom i nogama lepi guzicu na jastuke... dok ga ja raščešljavam i ne kupam... pa nije mi to nešto zanimljivo, a i bolesno volim da sve oko mene miriše. Nema šanse da ovaj moj nije okupan bar jednom ili dva puta mesečno. I sad, kad je matorko. Samo joj dobro suši pluća i sve ok

    Evo slike od proletos, kad sam ga oćelavila kao da je golokoži pas (kao kad ih pokvasiš) pa je više bio čivava no maltezer na njegovom omiljenom mestu za kunjanje.


    zivim u Beogradu, (tacnije u Zemunu) i ako vecinu vremena provodi u dvoristu (onoliko koliko izdrzim da je pazim jer u suprotnom bi nestala) ima priliku da se prlja jer svuda ide sa mnom, i u auto, i do grada i van grada ( ima i prilicno dugu dlaku i ako ima samo 7 meseci) ....

    tu zenu sam srela kod veterinara al bez psa

    hvala na odgovoru, sad cu biti smelija da je kupam kad pomislim da za to ima potrebe

    slatkis kako spava mirno i ne razmislja gde mu je dlaka nestala
    i ja svaki put kad kupam mimi izgleda mi ko civava i smesna mi je tako mnogo, mada mislim da njoj uopste nije znimljivo ko meni kad je kupam
    Poruku je izmenio silvia, 16.11.2008 u 11:12 Razlog: 2 uzastopna posta

  7. #7

    Odgovor: Malteški pas - Maltese

    Citat bokvica kaže: Pogledaj poruku
    Moram da se konsultujem sa nekim ko ima maltezera, ne znam koliko cesto bi trebalo da je kupam, ja je sad kupam na 15 dana odprilike,al jedna zena koja ima maltezera mi je rekla da je kupam 2-3 puta godisnje i samo da je cesljam cesto, i sad sam zbunjena dal ja preterujem sa kupanjem, a inace je cesljam svaki dan (kupam je na toliko jer se zista isprlja)

    Prilog 1822
    ovo je moja Mimi nezdovoljna sto sam je kupala
    Kuucence ti je prelepo! Ja imam si cua pa me interesuje koje sampone koristis i jel joj stavljas jos neke preparate ili tako nesto posto im je dlaka slicna?

  8. #8

    Odgovor: Malteški pas

    KAKO ti uspeva da mu budu ovako beli brkovi?

  9. #9

    Odgovor: Malteški pas - Maltese

    KAKO ti uspeva da mu budu ovako beli brkovi?
    Ne uspeva mi, nikada nije imao žućkastu dlaku u brkovima (osim kad nešto jede pa se zaprlja) ili oko očiju To zavisi od genetike u najvećoj meri, otac mu je bio prvak rase, tada, pre 13 godina, a i majka mu je bila iz dobrog legla. Ni oni nisu to imali, pa tako i nijedno njihovo štene od ukupno tri. Odvedi svog psa kod veterinara i vidi da nema neke bakterije koje mu žute dlaku, oće to ako mu je dlaka konstantno vlažna oko usta i očiju i ako mnogo suzi (a opet, veterinar će ti reći zbog čega - jer, može da ima upalu oka, a mogu mu i kanali biti suženi). Moj matori ima neki konjuktivitis sad pod stare dane, ali opet mu ne suze oči i ne žuti dlaka, već krenu da se zatvaraju i da krmelja Acidi borici, sterilni - nam rešava sve. (Acin i Boricin - tako ga je moj klinja naručivao u apoteci )

    I naravno, moraš mu držati dlaku suvom uvek ako je već sklon tom žutilu i održavati redovno higijenu.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •