Vremenska prognoza

Prikaz rezultata glasanja: Da li verujete meteorolozima?

Učesnika ankete do sada
25. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • DA

    7 28.00%
  • NE

    4 16.00%
  • Ponekad

    14 56.00%
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Vremenska prognoza

    U tekstu ispod je objavljena vest da je Republicki hidrometeoroloski zavod Srbije napokon nabavio racunar nove generacije. Sa ovim racunarom imacemo precizniju vremensku prognozu. Da li ste dosad verovali meteorolozima kada prognoziraju vreme par dana unapred?
    Ja ne verujem meteorolozima. Vise se uzdam u svoju licnu procenu. Nadam se da ce ovim racunarom uspeti da promene moj stav i da vrate poverenje. A vi?


    Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) je u utorak održao
    konferenciju za novinare na kojoj je predstavljen novi računarski sistem
    koji će omogućiti preciznije vremenske prognoze za period od pet dana.

    Novi računar je instaliran u saradnji sa beogradskim kompanijama
    Hewlett-Packard d.o.o. i Coming. Radi se o serveru iz HP-ove serije
    Integrity, zasnovanom na procesoru Itanium 2 sa dva jezgra. Na računaru
    će biti instaliran numerički model atmosfere nove generacije koji će
    olakšati preciznije prognoziranje vremenskih prilika.

    Predstavnici Zavoda su izjavili da će novi računar i numerički model za
    nekoliko dana ući u fazu testiranja, koja će trajati približno tri
    meseca.

  2. #2

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Moja, pre tri godine naprsla - pa zalečena fibula mi uvek saopšti kakvo će biti vreme... Kad počne da seva, znam da je promena vremena blizu... Zato mi nabavka novog računara u HMZ ne znači previše....
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  3. #3

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Niti sam im nesto preterano verovala niti cu to raditi u buducnosti,nadam se da ce im taj nov racunar bar malo pomoci da budu precizniji sa svojim prognozama.
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Ne držim se slepo vremenske prognoze, ali mi je jasno da se velike vremenske promene itekako mogu primetiti. Obično im poverujem kada kažu da će za par dana veliki sneg, pa se poradujem kao malo dete. Najčešće pogreše.

  5. #5

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Uglavnom verujem... u one kratkoročne (od danas za sutra ili prekosutra )...
    kada su duži vremenski periodi u pitanju - nema šanse ni da odslušam, a kamoli da poverujem...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  6. #6

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Ponekad kada se spremamo sa porodicom na izlet poslusam vremensku prognozu...ali uglavnom im neverujem.... .....jer kada kazu da ce biti lepo vreme obavezno padne kisa.....

  7. #7

    Odgovor: Vremenska prognoza

    ni ne slusham meteorologe

    verujem samo svojoj kugli i do sad sam uvek pogadjala tachno ono bash bash do zadnje kapi/pa'ulje.. pitajte druge
    moomoo meee jooouu

  8. #8

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    ni ne slusham meteorologe

    verujem samo svojoj kugli i do sad sam uvek pogadjala tachno ono bash bash do zadnje kapi/pa'ulje.. pitajte druge
    Lako je tebi kad s metle gledaş oblake a şta e ovi obini smrtnici şto bulje s prozora u nebo
    Mogli bi na jednu vazduşnu kaficu u letu ?
    Ko je za jednu voznjicu

  9. #9

    Odgovor: Vremenska prognoza

    Nekad su pogađali za tri meseca u napred za svaki dan.
    Sećam se onog našeg meteorologa Borisa Koljčickog...taj je baš pogađao.
    Mala sam bila ali sam ga upamtila.Kad pogledamo njegovu letnju prognozu,
    tačno smo znali kad treba ići na more....
    A sad ne mogu ni za dva-tri dana unapred da pogode.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  10. #10

    Odgovor: Vremenska prognoza

    U svom indeksu imam položen ispit i iz meteorologije. Predviđanje vremena kao atmosferske pojave je oduvek bilo od izuzetne važnosti za ljudski rod, često i presudno za opstanak neke društvene zajednice. Recimo, na razvoju mitološke i religijske misli može se uočiti da su se baš u vreme velike društvene podela rada u kojoj se odvojila zemljoradnja od stočarstva promovisali kao glavni bogovi upravo oni koji su bili do tada u svojevrsnom zapećku, ali su bili "odgovorni" za vremenske prilike. Pa su se tako slavenski Svarog, odnosno Sveti Vid, povukli pred Perunom čiji je atribut bila munja, odnosno grom. Tako je bilo i sa Torom, Jahveom i bogovima vremena u ostalim mitološkim sistemima...

    Dakle, meteprologija se bavi prognozom, odnosno predviđanjem vremenskih parametara za neki budući vremenski rok. Najtačnije se mogu predvideti pritisak i temperatura, dok sa manje verovatnoće kiša, odnosno padavine, a još sa manje verovatnoće gde će na terenu doći do padavina. To je sasvim i razumljivo, ali treba imati na umu da je što duži period predviđanja od dana u kojem se pravi prognoza i verovatnoća tačnosti opada.

    Zato, najtačnije su prognoze za sutra, a dosta se dobro može prognozirati do pet dana u napred. Svaka dalja prognoza je svakim danom sve manje verovatna, što ne znači i da će biti pogrešna...

    Verujem u vremenske prognoze, ali u zavisnosti ko ih daje. Recimo, najbolje (po meni) prognoze u regionu pravi HMZ Hrvatske i to u biltenu - Prognoza za pomorce. Ova emisija se može slušati svaki dan u 08.00 i 20.00 časova prvog prorama hrvatskog radija. Iako se ne bavi eksplicitno prognozom vremena na teritoriji Srbije, iz njihove prognoze može se dosta dobro zaključiti kakvo vreme će biti i u našim krajevima. Nije lošija ni prognoza na prvom programu radio Beograda koju daje HMZ Srbije i koja se emituje svakog dana u, čini mi se, 12.00 časova...

    Ove radijske prognoze koje emituju lokalne i regionalne radio stanice su smešne i bajkovite...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •