Carlos Castaneda (Karlos Kastaneda)
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Carlos Castaneda (Karlos Kastaneda)

    Don Juan me naučio da je svijet puno više od onoga što mu priznajemo, naučio me da je naše uobičajeno viđenje stvarnosti uslovljeno društvenom konvencijom koja je sama po sebi obmana.

    Uprkos velikoj popularnosti i izuzetnoj prodaji svojih knjiga, Carlos Castaneda uvijek se nastojao držati daleko od očiju javnosti. O njemu se malo zna, intervjui sa njim su rijetki, a mnogi niti ne znaju kako on izgleda. Slavu je stekao knjigama u kojima je opisao neobično naukovanje kod indijanskog vrača Juana Matusa i upoznao čitaoce sa čudesnim svijetom indijanske duhovne tradicije. Čarobnjakov učenik, duhovni vizionar, literarni genij ili vješti prevarant - ko je zapravo Carlos Castaneda?
    Rođen je na Božić 1925. u Cajamarci u Peruu. Nakon mature kratko je studirao na Školi za lijepe umjetnosti, a 1948. njegova se porodica preselila u Limu i tamo otvorila draguljarsku radnju. Godinu dana kasnije, nakon majčine smrti, Castaneda seli u San Francisco. Uskoro se upisuje i na Los Angeles City Colledge gdje pohađa studije iz kreativnog pisanja i novinarstva. Diplomirao je antropologiju na University of California at Los Angeles ( UCLA ) 1962., a titulu doktora antropologije stekao je 1973.
    Kao mladi antropolog Castaneda je želio istražiti ljekovite biljke koje upotrebljavaju Indijanci Jugozapada. Odlazi u Arizonu kako bi na licu mjesta prikupio podatke potrebne za istraživanje. Namjeravao je napisati članak o tom istraživanju, diplomirati i postati profesionalac u svojoj struci, no nije mogao pretpostaviti da će slijedećih 6 godina (1960-1966) provesti kao učenik jednog indijanskog vrača (Don Juan je, inače, bio na glasu kao brujo, što na španskom znači čarobnjak, iscjelitelj, vrač, šaman). Castanedu je s don Juanom je upoznao kolega antropolog koji mu je pomagao u istraživanju, dogodilo se to sasvim slučajno u Nogalesu u Arizoni dok su čekali autobus, Castaneda i don Juan razmijenili su tek nekoliko riječi, i ovaj je pozvao Castanedu da ga jednom posjeti kako bi u miru porazgovarali o biljkama koje su Castanedu zanimale (posebno o peyoteu). Mjesec dana kasnije Castaneda ga je posjetio, svidjeli su se jedan drugome i uskoro postali dobri prijatelji. Trebalo mu je oko godinu dana da stekne starčevo povjerenje i tada mu je, jednom prilikom, ovaj otkrio kako posjeduje određeno znanje koje mu je prenio njegov učitelj. Riječi "znanje" i "čarobnjaštvo" za njega su označavale istu stvar, a ovu prvu je upotrebljavao puno češće. Izabravši ga za svog učenika, don Juan je upoznao Castanedu sa čudesnim svijetom šamanizma i sa tzv. "nestvarnom" stvarnosti.
    Njegovi doživljaji i iskustva vezana uz tu drugu stvarnost bili su krajnje zapanjujući, a neki od njih i vrlo zastrašujući. Castaneda, koji je do tada imao uobičajenu sliku svijeta, morao je promijeniti neke od svojih temeljnih stavova, i počeo je posmatrati stvari na sasvim drugi način. Uhvaćen između prijašnje sigurnosti kojom je gledao na svijet i novog, potpuno drugačijeg poimanja stvarnosti, bio je prisiljen objediniti staro i novo. Don Juan mu je objasnio kako treba naučiti "vidjeti" da bi po prvi puta mogao spoznati zapanjujuću narav svakodnevnog svijeta: Kada "vidiš" više ne postoje poznate pojave u svijetu. Sve je novo. Ništa se nije dogodilo nikada prije. Svijet je nevjerovatan. Sam Castaneda jednom je prilikom o tome izjavio: Don Juan me naučio da je svijet puno više od onoga što mu priznajemo, naučio me da je naše uobičajeno viđenje stvarnosti uslovljeno društvenom konvencijom koja je sama po sebi obmana. Kroz proces socijalizacije učimo doživljavati i razumijevati svijet te na kraju postajemo uvjereni da naše tumačenje stvarnosti određuje njene granice. Don Juan je prekinuo taj proces u mom životu i pokazao mi da možemo ulaziti u druge svjetove, potpuno nezavisne od naše prilično uvjetovane svjesnosti. Čarobnjaštvo uključuje preustrojavanje naših sposobnosti kako bi mogli spoznati da su ti svjetovi stvarni, jedinstveni i potpuni kao i ovaj naš svakodnevni,"svjetovni" svijet.
    Otkrivanje drugih svjetova uključivalo je, ponekad, i upotrebu halucinogenih biljaka, posebno peyotea. Castaneda to objašnjava slijedećim riječima: Don Juan me upoznao sa halucinogenim biljkama jer sam bio glup i uobražen i žestoko sam se držao svoje konvencionalne slike svijeta. Peyote je produbio do tada jedva primjetna protivurječja u mojoj interpretaciji stvarnosti. Pomogao mi je da se uzdignem iznad tipično zapadnjačkog pogleda na svijet. Međutim, to je imalo svoju cijenu - fizičku i emocionalnu iscrpljenost. Trebali su mi mjeseci da potpuno dođem k sebi.
    Vlastita iskustva iz razdoblja naukovanja kod don Juana opisao je u knjizi Učenje don Juana objavljenoj 1968. Uslijedile su knjige Odvojena stvarnost (1971), Put u Ixtlan (1972), Priče o moći (1974), Drugi prsten moći (1977), Orlov dar (1981), Unutarnja vatra (1984), Snaga tišine (1987), Umijeće sanjanja (1993) i Magični pokreti (1998 ).
    Sve su ove knjige postale bestseleri, a već je prva od njih izazvala podijeljene ocjene, dok su jedni bili oduševljeni drugi su proglasili Castanedu najobičnijim prevarantom, a njegovo djelo izmišljotinom. Međutim, utjecaj Učenja don Juana bio je vrlo velik, ono je mnoge potaklo na istraživanje misticizma, halucinogenih droga i novih stanja svijesti. Osim toga, povećalo je i interes moderne znanosti za proučavanje života i duhovne tradicije američkih domorodaca. Poštovaoci njegovog djela odaju mu priznanje zbog toga što je moderni svijet upoznao sa bogatom i starom šamanističkom tradicijom. Ona je, doduše, često bila predmet raznih istraživanja ali je, isto tako, uvijek bila promatrana izvana. Castaneda je, međutim, u njenim misterijama sudjelovao iznutra i vjerovatno bio prvi Zapadnjak koji ju je, gledanu iz te pozicije, tako dobro i iscrpno opisao. Neki pak njegov rad ocjenjuju kao najobičniju pseudoantropološku podvalu punu izmišljenih šamana i senzacionalističkih prikaza indijanskih svetih obreda. Za njih je on beskrupulozni prevarant koji je ostvario golemu zaradu banaliziranjem i komercijalnom eksploatacijom indijanske duhovne tradicije. Mnogi drže da se ne radi o autentičnim izvješćima već o alegorijama pisanim u duhu Guliverovih putovanja i Alise u Zemlji Čudesa. Don Juana smatraju fiktivnim likom kroz čija usta progovara sam autor, no Castaneda to opovrgava tvrdeći da je evropskoj intelektualnoj tradiciji, čijim se dijelom smatra, lik poput don Juana potpuno stran. Sebe naziva reporterom, a svoje knjige prikazima čudnog fenomena koji ga je natjerao na korjenite promjene u shvaćanju svijeta. Naglašava da je i njemu samom trebalo dosta vremena da prihvati fantastične činjenice sa kojima se suočio.
    Neovisno o tome jesu li njegova djela opis stvarnih doživljaja ili tek izmišljotina, Castaneda je, svakako, vješt pisac. Bez obzira na to da li mu vjeruju ili ne, njegovi fantastični opisi jedne drugačije stvarnosti već nekoliko generacija čitalaca ne ostavlja ravnodušnima.

    "Svi su putevi isti. Ni jedan ne vodi nigdje. Svi oni vode kroz šikaru, u šikaru i van šikare. Ima li taj put srce, to je jedino pitanje. Ukoliko ima, tada je dobar... ukoliko ga nema tada nije ni od kakve koristi. Oba puta ne vode nigdje, samo jedan ima srce, a drugi ga nema. Putovanje jednim prava je radost; sve dok ga slijediš bit ćeš jedno s njim. Zbog drugog ćeš proklinjati svoj život. Jedan te čini snažnim, drugi ti snagu oduzima."
    Poruku je izmenio Papak, 19.01.2007 u 05:12 Razlog: ma ne pitaj
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  2. #2

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Papak, imaš jedno hvala od mene za ovu temu.

    Pre više godinu dana dobila sam komplet od osam Kastanedinih knjiga na čitanje.
    Čitala sam ih po sistemu koju dohvatim, ali sam posle četvrte stala.
    Jednostavno ne mogu da nastavim.
    Možda ipak postoji neki "pravi" redosled čitanja, nemam pojma.
    Bitna stvar je i da je Kriger (prijatelj koji mi je pozajmio knjige) poginuo ove godine...
    Ne teram se da ih čitam, čak su počele i da me opterećuju, pošto nemam kome da ih vratim.
    Mislim da ću ih zadržati, a tamo nekad ću i da ih iščitam do kraja, jer ovako ne vidim mnogo toga.
    Izvinjavam se na ovom otvaranju

    Jedina moja preporuka jeste: čitajte Kastanedu bez predrasuda.

    "Oni jedu sjaj vaše svesti, svetlost koja okružuje vaše energetsko telo. Oni vas pojedu do nivoa nožnih prstiju tako da vama ne ostaje ništa drugo, osim razmišljanja o samome sebi. Ja, Ja, Ja! Ali strogom disciplinom, životom ratnika, vaša svest postaje čvršća i manje privlačna za Letače i, na kraju, ako uspete da postanete ratnik, oni prestaju da vas jedu. Postajete neprijatni kao hrana.
    Prema don Juanu, Letači su nas, bukvalno, sažvakali do nivoa naših stopala. Mi smo kao debeli pilići u kokošinjcu koji čekaju da budu pojedeni. Što smo egoističniji i što se više brinemo o sebi, to za njih imamo bolji ukus. Međutim, mi možemo da razvijemo svest koju oni odbacuju, svest koja je rezultat discipline."

    Razumevanje puta nije isto što i hodati tim istim putem.
    tvoj poslednji umski patuljak...

  3. #3

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Naravno da postoji redosled u chitanju Kastanedinog "nauka".. To je chak neizbezno da idesh redom, jer je to chitava "nauka", antropologija..
    Treca knjiga "Put u Itlan" je njegov doktorat, prihvacen na kalifornijskom univerzitetu (kao doktorat, jel'? ..
    Redosled: Uchenje znanja Jaki indijanaca (Uchenje Don Huana), Odvojena stvarnost, Put u Itlan, Prvi krug moci (Priche o moci), Drugi krug moci, Unutrashnji oganj, Orlov dar..
    Sve u svemu, vrlo je vazno da chitash redom, ima gomila inforrmacija koje se mogu povezati i izuchavati samo - ako chitash - redom..
    Eto.. Toliko..

    Pozdrav..

  4. #4

    Odgovor: Carlos Castaneda

    само будите опрезни приликом исчитавања кастанеде. није то баш тако једноставно


    већ сам се предао моћима што владају мојом судбом и не овисим ни о чему , па се немам чега ни бранити.
    не мислим ништа, па ћу видјети.
    не бојим се ничега, па ћу се сјетити себе.
    издвојен и миран
    пројурит ћу поред орла
    и бити слободан.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #5

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Citala sam Put za Iklastan, ne znam da li postoji redosled tada u biblioteci je postojala samo ta knjiga od njega...citala sam je dugo,iako brzo gutam knjige, nekako sam dala prostora mojim mislim ada redjaju misli iz knjige...ok je...

  6. #6

    Odgovor: Carlos Castaneda

    -Ja sam jednu recenicu citao po sat i vise vremena -

  7. #7

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Čitala sam Kastanedu jako davno... Tada mi se to činilo kao ulazak u novi, nepoznati svet, prepun stvarnih čudesa i "gutala" sam stranice... Medjutim...Pretvaranje u vranu, gušteri zašivenih kapaka koji vide i oni zašivenih usta koji "pričaju"... Da ne nabrajam dalje jer ima toga... Hmmm...I nije baš izistinski, zar ne... Halucinacije su moćna stvar...Pogotovo na peyote-kaktusu... Kada je Milan Oklopdžić pisao "CA. Blues", ubedljivo je pokazao kako je sve to prepadanje na smrt kada peyote stvarno počnu da deluju, pa čovek izludi od halucinacija... Nije da ga uzimam ko autoritet na tom polju, samo pravim poredjenje... Uostalom, ne mora da znači ni da sam u pravu, ovo je samo moje mišljenje...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  8. #8

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Kastanedu sam uzela da čitam kad sam imala 16 godina.Znala za redosled,ali mi je prvo pala šaka druga knjiga.Svidela mi se naravno!Imala želju da čitam i dalje,ali igrom slučaja eto nisam došla u dodir sa Kastanedom do moje otprilike 21 godine kad sam od kolega sa posla dobila tri njegove knjige za rodjendan i to ovim redom2,4 i 6Mislim, stvarno šta reći,razočarenje!Kao nije bilo!Gledala jednom da kupim komplet tvrdo ukoričen i to polovan,nešto je bio skup i odustanem.Jednog dana ću ga sigurno pročitati,ali onako u cugu svih koliko ih već ima!Obećavam!
    Poruku je izmenio Adora, 11.03.2008 u 19:37 Razlog: grešim,grešim..

  9. #9

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Ja sam ga citala dok me je drmao pubertet, i iz ove perspektive sam sigurna da mi to nije trebalo. Moja uobrazilja je dosezala nevidjene amplitude, a u kombinaciji sa Heseom i Klarkom u neogranicenim kolicinama...pa sta da kazem...dobra sam i ispala.
    Neko mi je tada uvalio H. MIlera i Bukovskog na citanje, pa sam se zamislila nad drugim stvarima.
    Ne samo da ga treba citati redom, nego za Kastanedu treba imati i odredjeni broj godina.

  10. #10

    Odgovor: Carlos Castaneda

    ...neponovljiv....moram da kazem da mi je i oblikovao zivot.....nema boljeg

  11. #11

    Odgovor: Carlos Castaneda

    zbog ovoga sam se i prijavio na Vojvodina kafe.
    Castaneda, je misao koja te vodi u istraživanje, ka nepoznatom, ka slobodi.
    nisu knjige važne, ne znam, kao recimo biblijska reč, ili neko obavezno uputstvo za upotrebu.
    nisu ni halucigene biljke bitne...
    provaliti ''Nameru'', to je cilj
    šta je ''Svrha''?
    to treba znati.
    dobro, kroz knjige utvrdiš svoje ''nameravanje'' i ako stvarno želiš nešto, to na opušteni način nameravaš...
    a procedura za ''vidjenje'' postoji.
    da bi video taj, takodje stvaran svet...svet naguala, tu negde paralelno pored ovo našeg vidljivog zvanog tonal...
    čovek više nije tako nadaren da može bez procedure ''videti''.
    e zato je procedura na kraju otkrivena. na kraju kad je Carlos pretvorivši se u plamen, vinuo se u beskonačnost, dat je način svima, jer su tajna vrata zatvorena...
    sad je potrebna kritična masa ne bi li se ponovo vrata beskonačnosti otvorila.
    a procedura je data u tri tačke:
    1. tensegrity
    2. rekapitulacija
    3. meditativne forme hodanja (hod moći, razroko šetanje...)
    mnogo rada, ne rada, odricanja ...
    i bez halucinogenih biljaka videćete jedan novi svet, a prema mestu rođenja i genetici rođenja povezaćete se tumačenjem večnosti vaše religioznosti.

  12. #12

    Odgovor: Carlos Castaneda

    Sada mi se svidela njegova knjiga "Točak vremena" u kojoj su izdvojeni njegovi najlepši citati iz svih prethodnih knjiga...

  13. #13

    Odgovor: Carlos Castaneda

    meni je prvo zapala sedma knjiga, i ja mogu da preporucim da se tako pocne. tu objasnjava zasto su radili sve sta su radili, pa onda, koga zanima, nek uzme ranije da vidi sta je to sve bilo.
    ono sto je bitno je da su svi ti rituali i "biljke moci" korisceni samo da bi se covek lakse ubedio da je tako nesto moguce.. i tako. preporucujem svakome ko se pita :D

Slične teme

  1. Vilijam Karlos Vilijams
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.08.2013, 22:38
  2. Karlos Drumond de Andrade
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.08.2013, 23:04

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •