Diskriminacija - u punom sjaju - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 54
  1. #31

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Stručni kolegijum u firmi u kojoj radim od kada sam diplomirala (jedna republička institucija), čine trojica kolega, predsednik i moja koleginica i ja. Iako imamo isti stepen obrazovanja, isto zvanje, nas dve smo se tek pre dve godine izborile za istu platu kao što imaju naše uvažene kolege! Dugogodišnja borba koju smo vodile, urodila je plodom tako što su se kolege odrekle dela svoje zarade u našu korist.
    Godinama smo se osećale kao bića niže rase i klase, godinama dobijale besmislena obrazloženja na pitanja "zašto imamo manju platu, kada radimo poslove iste složenosti"...
    Iako se naše društvo deklariše kao demokratsko, iako prividno nema diskriminacija - one postoje i cvetaju tamo gde im se najmanje nadaš!
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  2. #32

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Ih to je samo jedan insert diskriminacije,koliko ih ima, pogledajte oglase za radna mesta, da nije stariji od.., da ima iskustvo.., da poznaje..., da je obavezno tog pola..., itd, pa kako se onda zaposliti, ako si mlad,nemas iskustvo, ako imas iskustvo, preso si sa godinama. Podseti me na onaj o Muji i Hasi, kad Muju ujede zmija tamo gde ne treba, a Haso cuvsi gde treba da isisa otrov kaze: reko ti doktor da umres, e tako i mi koji ne uklapamo svoje slike u ramove za uposljavanje, cekamo da nam kazu umrii!

  3. #33

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat PropelerZviz kaže: Pogledaj poruku
    @ SansRomansic
    "ni mene nisu pitali za prvi posao pre skoro 10 godina... "

    Pa zeno, mislim, oce kaki, nece kaki? Sad ti prija, sad ti smeta "diskriminacija". Odnosno dizes prste samo kad je zena diskriminisana = feministicko ponasanje!
    Svi su nekako diskriminisani koji nisu na vrhu hijerarhijske lestvice!
    Kad mi se kaki, kakim
    Obično nemam problema sa odlučnošću ako mi je do nečega stalo...

    Diskriminacija mi smeta uvek - ne samo kada je osoba ženskog pola u pitanju!
    Temu sam pokrenula zato što se to desilo u firmi u kojoj radim i pogodio me je stav onih troje iznad mene...

    jesam li negde napisala da mi diskriminacija ne smeta

    i mali dodatak - naravno da me sa dvadeset niko nije pitao za bračni status i planiranje porodice...a da me sada sa trideset to itekako pitaju

    i još manji dodatak - niko me nije odbio, bar ne za sada zbog neregulisane bračne obaveze
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  4. #34

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Pretpostavimo da sam direktor firme.
    Moj interes je profit.
    Mogu li zaposliti prvu osobu koja naleti i ovlas zadovoljava kriterijume?

    Zahtevam sebi pravo da primim onog za koga smatram da je najvise sposoban da ispuni dati posao.
    AKo ja imam dugotrajne ugovore i obaveze prema naruciocu, dopalo se to mnogima ili ne, normalno je da necu uzeti mladu naucnicu koja zna sve ali ima sanse da me napusti zbog porodjaja, necu zaposliti nekog ko je izbegao vojsku jer je nepouzdan i nije dovoljan karakter i necu uzeti homoseksualca jer moze da iritira ostale svojom frizurom!

    Ko moze da me spreci da sam vladam ekonomskom logikom firme na cijem se celu nalazim?

    Zasto bi isplacivao platu licu koja je na porodjanom ili recimo u zatvoru? Zar izdrzavanje trudnica i natalitet nije zadatak svih poreznih obveznika?
    Ako jeste, neka je plati drzava, ja ne smem da rizikujem sa niskim profitom.
    A ako vec placa drzava, potpuno se slazem da na drzavnim radnim mestima postoji borba protiv svih vrsta diskriminacija. Ali, tamo primaju samo rodjake zar ne?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #35

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Pretpostavimo da sam direktor firme.
    Moj interes je profit.
    Mogu li zaposliti prvu osobu koja naleti i ovlas zadovoljava kriterijume?

    Zahtevam sebi pravo da primim onog za koga smatram da je najvise sposoban da ispuni dati posao.
    AKo ja imam dugotrajne ugovore i obaveze prema naruciocu, dopalo se to mnogima ili ne, normalno je da necu uzeti mladu naucnicu koja zna sve ali ima sanse da me napusti zbog porodjaja, necu zaposliti nekog ko je izbegao vojsku jer je nepouzdan i nije dovoljan karakter i necu uzeti homoseksualca jer moze da iritira ostale svojom frizurom!

    Ko moze da me spreci da sam vladam ekonomskom logikom firme na cijem se celu nalazim?

    Zasto bi isplacivao platu licu koja je na porodjanom ili recimo u zatvoru? Zar izdrzavanje trudnica i natalitet nije zadatak svih poreznih obveznika?
    Ako jeste, neka je plati drzava, ja ne smem da rizikujem sa niskim profitom.
    A ako vec placa drzava, potpuno se slazem da na drzavnim radnim mestima postoji borba protiv svih vrsta diskriminacija. Ali, tamo primaju samo rodjake zar ne?
    ...a direktor firme nije poreski obveznik?
    ...nisam znao da homosexualci imaju "iritirajuce"frizure?
    ...ovi sto ne idu u vojsku su nepouzdani?
    ...ima Limune nesto sto se zove humanost,ljudskost..ili mislis da drzava ne treba da vodi racuna o svojim ljudima?
    ...pre neki dan...koleginica koja radi vec 14 godina,nije dobila stalan posao,jer je bila na porodiljskom...sta bi ti htela,pita je sefovica...????
    ...alo...o cemu mi pricamo ovde...
    ...hell ain't a bad place to be......

  6. #36

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    ...ne znam što vas čude diskriminacije tog tipa... ...pa diskriminacije postoje i na mestima za zabavu... ...zašto ne bi i na radnim mestima?...

  7. #37

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    To što diskriminacija postoji i na drugim mestima ne znači da je to pozitivno i da se o tome treba ćutati.
    Razmišlja li iko da je i sam jednom bio početnik? I kretao da izgrađuje svoj privatni i poslovni život? Da li je vama neko dao šansu? Da li će vašoj deci sutra neko trebati ko će mu dati šansu?
    Mlada naučnica neće napustiti posao, otići će na trudničko bolovanje i vratiti se po isteku istog. To ne umanjuje njen kvalitet kao radnika, niti njen doprinos tom istom profitu koji će dati pre i posle trudničkog. Za vreme njenog odustva (koji neće biti na teret poslodavca) neko drugi će imati šansu da se upozna sa poslom i postane dovoljno koristan za posao.
    Momci koji nisu odslužili vojsku su nepouzdani? Po čemu? Zašto i oni ne bi dobili svoju šansu? Da, otići će na odsluženje vojnog roka, za to vreme će im staž mirovati...
    Zamišljam sebe na razgovoru za posao. I pitanja tipa: Da li ste heteroseksualnog opredeljenja? Da li se redovno upražnjavate seks? Koju zaštitu pri tom koristite? Ko je vaš frizer? Koliko često menjate boju i dužinu kose? U kojim radnjama se oblačite?...
    Da li je to diskriminacija? Jeste. Ali pre svega, to je nevaspitanje, nekultura, predrasuda, nehumanost,....
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  8. #38

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...a direktor firme nije poreski obveznik?
    Ako imas slobodnu sobu, drzava te ne tera da budes human i da nekome das da stanuje tamo, zar ne?
    Zasto bi drzava terao nekog da placa one koji ne donose profit?
    Gradjevinska firma nece imati trudnice a fabrika konfekcije ce imati celu ekipu na porodjajnom. To je diskriminacija drzave prema poslodavcima.
    Drzava treba da preuzme teret placanja trudnicke plate (jedne prosecne ili koliko vec budzet dozvoljava).

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...nisam znao da homosexualci imaju "iritirajuce"frizure?
    ...ovi sto ne idu u vojsku su nepouzdani?
    Ima li poslodavac prava da proceni ljude koje prima po nekim svojim merilima? Ima li poslodavac pravo da sudi po izrecenim i neizrecenim kriterijumima? Ima li prava da odbaci one za koje misli da su nepodobni?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...ima Limune nesto sto se zove humanost,ljudskost..ili mislis da drzava ne treba da vodi racuna o svojim ljudima?
    Ima. Prave firme to i koriste. Poklon paketici, neke beneficije, solidarna pomoc, mnogo toga se moze uraditi. Naravno sve je to u cilju zajednistva radi postizanja veceg profita. Naravno da zena koja radi vise godina na nekom radnom mestu, moze otici na porodjajno. Opet ne vidim zasto bi primili zenu pred porodjaj, kada to mnoge zene zloupotrebe i istog trena zapadnu u trudnocu? Postoji ljudskost i odanost i prema firmi u kojoj radimo. Pa kako je to onda moguce?

    Nije ovo pitanje humanosti. Ovo je pitanje drzavne politike. Najlakse je puniti budzet nekim izmisljenim trikom prema firmama. Kojim pravom se drzava ne brine o trudnicama? Kojim pravom drzava ne organizuje celodnevno cuvanje radnicke dece? Kojim pravom drzava ne hrani skolsku decu (dok roditelji jedu meni rucak u krugu fabrike)?


    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Mlada naučnica neće napustiti posao, otići će na trudničko bolovanje i vratiti se po isteku istog. To ne umanjuje njen kvalitet kao radnika, niti njen doprinos tom istom profitu koji će dati pre i posle trudničkog. Za vreme njenog odustva (koji neće biti na teret poslodavca) neko drugi će imati šansu da se upozna sa poslom i postane dovoljno koristan za posao.
    ...
    Zamišljam sebe na razgovoru za posao. I pitanja tipa: Da li ste heteroseksualnog opredeljenja? Da li se redovno upražnjavate seks? Koju zaštitu pri tom koristite? Ko je vaš frizer? Koliko često menjate boju i dužinu kose? U kojim radnjama se oblačite?...
    Da li je to diskriminacija? Jeste. Ali pre svega, to je nevaspitanje, nekultura, predrasuda, nehumanost,....
    Na nekim radnim mestima svaka kadrovska promena prouzrokuje kasnjenje projekta od najmanje pola godine.
    Sto se tice oblacenja, ako neko na konkurs za menadzere dodje bez odela, bit ce diskriminisan 100%. Takodje se od softverasa ocekuje da ne dodje u bermudama, od radnice da se oblaci normalno, a ocekuje se i od homoseksualca koji ve raditi sa strankom da ne bude pokretni tablo svog opredelenja.

    To nije pitanje kulture i dobrog ukusa, vec je pitanje kulture, dobrog ukusa i ponude i potraznje. Tako se radi svugde u svetu.

    Zar neko misli da covek koji na sudu dobije parnicu za zaposljenje u nekoj firmi, moze na tom radnom mestu mirno i da radi?
    Kako zaposliti coveka koji je dosao u sukob sa sopstvenom firmom?

    Naravno, sanse se mogu dati. Ali opet je to izbor poslodavca. Uvek je tako i bilo...


    Napomena:
    Pitanje:
    Da li redovno upraznjavate seks? - je deo stres testa kandidata.
    Posle toga dolaze i gora pitanja... (Zasto crvenite, zar ste seksualno nemocni?)... ...
    Poruku je izmenio biterlemon, 06.02.2008 u 22:59
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #39

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Zamišljam sebe na razgovoru za posao. I pitanja tipa: Da li ste heteroseksualnog opredeljenja? Da li se redovno upražnjavate seks? Koju zaštitu pri tom koristite? Ko je vaš frizer? Koliko često menjate boju i dužinu kose? U kojim radnjama se oblačite?...
    Da li je to diskriminacija? Jeste. Ali pre svega, to je nevaspitanje, nekultura, predrasuda, nehumanost,....

    Ima i goreg.
    Za poziciju sales managera, a u nekoj trt-mrt firmi (nikad čula za nju, a konkurisala jer sam mislila da ću lako dobiti posao - tek sam se probijala u Emiratima), dakle u toj trt-mrt firmi mi zakažu "razgovor".
    Na "razgovoru" me je sekretarica sprovela do sobe za konferenciju, dala mi IQ test i 15. minuta. Uključila štopericu i izašla.
    Shef je valjda mislio da ne me ne vredi udostojiti razgovora dok test ne pokaže da li sam glupa ili ne

    A test 4 A4 stranice sa par početnih logičkih pitanja - ostatak čista matematika. Gde da računam?? Po svojim pantalonama??

    Sad: za poziciju staffa u Emirates Airlinesu sam takodje radila IQ test, takodje 4 stranice, mnogo matematičkih pitanja i sve je to ok. ali - imaš digitron, pomoćne papire i 2 sata vremena.
    Pre toga te lepo sačekaju, popiješ kafu, upoznaš se sa ostalima iz svoje grupe i tako...
    ima poslodavaca i poslodavaca.

    Kao što ima radnika i radnika.

    I Bitera razumem, a i Mish je naravno totalno upravu.
    Sve se može ako ima humanosti, dobre volje i poverenja i to mora da bude dvosmeran put.
    _________Una16

  10. #40

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Sto se testova tice, postoji samo jedan pravi nacin. Treba biti prirodan.
    Kada se da zadatak kandidatu, cesto se i ne gleda samo kako resava zadatak, vec i sve ostalo.
    Kako cita, kako prilazi problemu, koliko vremena mu treba, da li proverava jos jednom odgovore, kako odlaze olovku, oce li obrisati kapljicu kafe namerno ostavljenu na ivici stola, da li ce uctivo sedeti ili traziti mikrofone, kamere, da li ce uociti slogan na zidu, itd, itd, itd...

    Da, naravno dobre firme znaju da je svaki odnos zavistan od obe strane.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #41

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ako imas slobodnu sobu, drzava te ne tera da budes human i da nekome das da stanuje tamo, zar ne?
    Zasto bi drzava terao nekog da placa one koji ne donose profit?
    Gradjevinska firma nece imati trudnice a fabrika konfekcije ce imati celu ekipu na porodjajnom. To je diskriminacija drzave prema poslodavcima.
    Drzava treba da preuzme teret placanja trudnicke plate (jedne prosecne ili koliko vec budzet dozvoljava).



    Ima li poslodavac prava da proceni ljude koje prima po nekim svojim merilima? Ima li poslodavac pravo da sudi po izrecenim i neizrecenim kriterijumima? Ima li prava da odbaci one za koje misli da su nepodobni?



    Ima. Prave firme to i koriste. Poklon paketici, neke beneficije, solidarna pomoc, mnogo toga se moze uraditi. Naravno sve je to u cilju zajednistva radi postizanja veceg profita. Naravno da zena koja radi vise godina na nekom radnom mestu, moze otici na porodjajno. Opet ne vidim zasto bi primili zenu pred porodjaj, kada to mnoge zene zloupotrebe i istog trena zapadnu u trudnocu? Postoji ljudskost i odanost i prema firmi u kojoj radimo. Pa kako je to onda moguce?

    Nije ovo pitanje humanosti. Ovo je pitanje drzavne politike. Najlakse je puniti budzet nekim izmisljenim trikom prema firmama. Kojim pravom se drzava ne brine o trudnicama? Kojim pravom drzava ne organizuje celodnevno cuvanje radnicke dece? Kojim pravom drzava ne hrani skolsku decu (dok roditelji jedu meni rucak u krugu fabrike)?




    Na nekim radnim mestima svaka kadrovska promena prouzrokuje kasnjenje projekta od najmanje pola godine.
    Sto se tice oblacenja, ako neko na konkurs za menadzere dodje bez odela, bit ce diskriminisan 100%. Takodje se od softverasa ocekuje da ne dodje u bermudama, od radnice da se oblaci normalno, a ocekuje se i od homoseksualca koji ve raditi sa strankom da ne bude pokretni tablo svog opredelenja.

    To nije pitanje kulture i dobrog ukusa, vec je pitanje kulture, dobrog ukusa i ponude i potraznje. Tako se radi svugde u svetu.

    Zar neko misli da covek koji na sudu dobije parnicu za zaposljenje u nekoj firmi, moze na tom radnom mestu mirno i da radi?
    Kako zaposliti coveka koji je dosao u sukob sa sopstvenom firmom?

    Naravno, sanse se mogu dati. Ali opet je to izbor poslodavca. Uvek je tako i bilo...


    Napomena:
    Pitanje:
    Da li redovno upraznjavate seks? - je deo stres testa kandidata.
    Posle toga dolaze i gora pitanja... (Zasto crvenite, zar ste seksualno nemocni?)... ...
    ...radim u firmi gde je,za direktora centra za ljudske resurse,postavljena riba koja ima srednju skolu...ali ima druge kvalitete...recimo,voli da popusi potpredsedniku svremena na vreme...i ta ista riba ima 10x vecu platu i nadredjena je coveku sa faxom i tu radi godinama...ocekujes da od tog istog poslodavca vidim neke kriterijume i merila?tesko...
    ...sto se tice ponude i potraznje...naravno,da postoje pravila ponasanja,poslovnog odevanja...ali ajde i ti se stavi u kozu poslodavca...imas pedera koji ti donosi ogroman profit...tako bi te bas boleo tuki sto je on derpe,ima pank frizuru,ili dolazi motorom na posao...tako?
    ...najblizu dijagnozu je ipak dala Buba...
    ...hell ain't a bad place to be......

  12. #42

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...imas pedera koji ti donosi ogroman profit...tako bi te bas boleo tuki sto je on derpe,ima pank frizuru,ili dolazi motorom na posao...tako?
    Bas tako!
    Nije pitanje sta je, vec da li na datom poslu direktno ili indirektno donosi profit. Uzima se uvek onaj u koji se ulazu najvece nade.

    Sticajem okolnosti a mozda i zato sto sam takav, svakih 5 godina menjam radno mesto. Kada idem na razgovor, oni me testiraju. Takodje i ja testiram njih! Ako mi se ne dopadaju njihove osobine onda se zapitam, za koliko pare bi njima radio.
    Ponuda/potraznja!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  13. #43

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Ovde su svi po malo u pravu. Ako sam dobro razumela Biterlemon piše o našoj surovoj stvarnosti, drugo je pitanje što bi trebalo da bude humanosti, a nema je. Svako gleda samo sopstveni interes.Interes radnika je plata, ima mnogo nezaposlenih, što poslodavci koriste, i izigravaju propise. Uglavnom se radnici ne prijavljuju na osiguranje, radi veće plate, a šta će biti kad ostare i dodje vreme za penziju, ne razmišljaju, važno je sada preživeti.
    Kao pravnik mogu da kazem da mi nemamo pravnu državu, zakoni se ne poštuju, i menjaju Uredbama.
    Strašno, i svakog dana sve strašnije.
    Ne, niasam zadovoljna svojim poslom, u nekadašnjem sistemu nagradjivanja prema rezultatima rada imala bih duplo veću platu od kolega i koleginica, pod uslovom da to bude pošteno, a nije bilo, zato je i propalo.
    Navodno se obavlja razgovor za posao, testiranje, provera znanja i sposobnosti, ali prolaze oni koji imaju vezu ili podobnu političku pripadnost, a ta podobnost se stalno menja. Nisam ja neki karakter, učlanila bih se u neku partiju, radi boljeg posla, jer mi je do grla, ali koju, danas jedna, sutra druga.
    Posebno je pitanje mobinga, a mene muči horizontalni, od jedne osobe.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  14. #44

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Citat jellena kaže: Pogledaj poruku
    Zasto vas taj problem diskriminacije uopste cudi? Ovo je ipak Srbija!! Ako sve "napredne" zemlje sveta nisu prevazisle ovaj problem, zasto bi to nasa zemlja.... I ovako kasnimo za drugima par vekova!!! Neko ko je "vaspitan" pod takvim okruzenjem kao nas narod, ne moze drugacije da razmislja....Samo se nadam da ce se ljudima otvoriti oci, i da cemo prestati da zivimo u srednjem veku...jer bez toga, samo se vrtimo u mestu!!!

    Slazem se, tako je kako je, nema razloga bezati od stvarnosti. Zemlja se okrece a Srbija stoji, ili je bar stojala do sada.

    Ovako uopsteno ja sam veliki optimista. Mislim da Srbiju a samim tim i Vojvodinu za 10-tak godina necemo moci da prepoznamo (u pozitivnom smislu). Reforme su tu, radi se, vidim da se ljudi trude i ide se napred. Sve je manje ovih koji guraju unazad. Problem polne diskriminacije bice prisutan bar jos narednih 50 godina, nazalost, ali tu se negde kompenzuje i pozitivna diskriminacija (sto kaze Angus) u nekim oblastima gde su uglavnom zene "glavne" , tako sto se retko moze videti muskarac kao racunovodja i slicno.

  15. #45

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Углавном сам радио по страним фирмама, или где су сувласници странци и ту се веома водило рачуна да не дође до онога што зову сексуално узнемиравање.
    Да је било злоупотреба тога од стране жена, било је! Само ако могу да искористе прилику одмах то ураде. После иде поравњање да не иду на суд и тако.
    Пас ће те увек разумети

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a
    Autor osica u forumu Zdravlje
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.06.2012, 16:51
  2. Diskriminacija?
    Autor Sirijus u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 29.05.2008, 22:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •