Ostati u braku zbog dece
Strana 1 od 8 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 117
  1. #1

    Ostati u braku zbog dece

    Svoje roditelje nisam čula da se svađaju. Ali se sećam perioda (pre njihovog razvoda) kada apsolutno nisu razgovarali. A onda su se razveli, a ja i dalje imam i majku i oca, a nemam one mučne situacije u kući. Često sam u razgovoru sa prijateljima rekla da mi je mnogo draže što moji nisu mislili na decu pa su se razveli nego što su njihovi roditelji mislili na decu koja do god iz roditeljske kuće nisu izašli su bili svedoci i neretko i učesnici svih propratnih stvari koje donosi neuspeo brak.
    Da li roditelj zaista ostaje u braku zbog dece?
    Jednom je moj drug objašnjavao zašto svaki muškarac treba da ima tri deteta. Njegovo tumačenje je sledeće: Sa jednim detetom žena se oseća jakom, samostalnom. Može da juri za karijerom i primanjima i da istovremeno bude dobra majka. U tom slučaju muškarac mora jako dobro da pazi da ne pravi s*anja u braku jer majka jednog deteta nije spremna da trpi. Majka dva deteta ima i mnogo više obaveza, manje vremena joj ostaje za sebe, karijeru, jurenje za parama, više se oslanja na supruga, i u toj situaciji muškarac može nešto lakše da diše. Majka tri deteta možda ima i posao i neka primanja, ali joj porodica i deca uzimaju suviše vremena da bi izgrađivala neku jaku samostalnu egzistenciju. To znači da suprug treba da napravi jako, jako, jako veliko s*anje da bi se ona odvažila na razvod.
    Kasnije mi je ovakav stav potvrdila koleginica koja imama izuzetno nesređen brak rečenicom:"Da, sigurno da bih se razvela da nisam rodila treće. Ma koliko mi znači moje najmlađe dete, ono me je prikovalo za moj nazovi brak."
    Da li roditelji rečenicu "Ostajem u braku zbog dece" koriste kao izgovor za svoju neodlučnost, slabost ili šta već ili je to zaista i jedini razlog što trpe loš brak? Odnosno, ako je gore iznešena teorija tačna, da li roditelji jednog deteta misle manje na njega od roditelja dva deteta, odnosno tek od roditelja tri deteta?
    Hm Pre sam sklona da mislim da je to samo loš izgovor. I sve jače zabijanje glave u pesak. Ne kažem da deca ne treba da budu dodatni stimulans da se uloži napor da poljuljani brak ponovo profunkcioniše. Ali ako se u tome ne uspe, zar nije bolje za decu da im se omogući zdravija, makar i krnja porodica?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Iskerno mislim da ako vec brak ne funkcionise bolje se razvesti nego ostati u istom, jer ako ne funkcionise i deca to osete i te kako. A zasto bi oni trpeli sve to?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  3. #3

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    U losem braku svi pate,i nema veze koliko imas dece,ako nije ti dobro najbolje je razvod,deca ce to razumeti,ali ziveti u istoj kuci kao u pakao,to bogami nije zdravo.
    No me toques

  4. #4

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Slazem se sa silviom i mariposom...

  5. #5

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Ma jeste,zasto muciti se zajedno,kad se moze lepo razvesti i gotovo,neka svako ide svojim putem,a ne podrzavati jednu odvratnu situaciju sa svim svadjama,ili ne govoriti,pocinje neka uzasna psikoloska situacija,nije to dobro nikome a kamoli decama,eto ja se spremam za ono,i nadam se da ce se sve lepo svrsiti na civilizacijski nacin,mada cisto sumnjam,ali za to je sud nek oni odluce kako treba ovo da ide,hvala Bogu moja deca su velika,razumeju sve,i takodje nije im prijatno,jer kazem nije ovo zdravo nikome.
    No me toques

  6. #6

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    ako je već dotle došlo da se se više ne može živjeti zajedno, svakako sam za dobar razvod nego za loš brak. dobro, ovo malo pričam iz iskustva, jer su moji razvedeni - naravno da to nije bio smak svijeta, kod tate sam i kao mala išla kad god sam htjela, tj. kad god bi on poželio da se vidim sa njim. i mama i tata su mi se opet vjenčali, tako da sam navikla na "dvije" porodice i hrpu rodbine. to možda ne funkcioniše kod svakoga glatko, ali u svakom slučaju, bolje i razvod, nego svađa, lomljava i urnebes u kući - i to baš zbog toga što je djete na prvom mjestu i ne bi trebalo da odrasta u takvoj porodici (u principu, onda ja to i ne bi nazvala porodicom).
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Mislim da je to najgore moguce resenje.Sta se ustvari dobija iz takvog braka?Hrpa problema,nerazumevanja,tuge,suza...Deca nam mozda i ne bi rekla sutra,hvala,sto smo zbog njih ostali u nikakvom braku.Kakav primer bi im uopste i dali?Cuti i trpi,dok ne svisnes?Hmmmm
    I may not be perfect but I'm always me

  8. #8

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Da li roditelj zaista ostaje u braku zbog dece?
    Ne! Ostaju u braku zbog slabosti, sebičluka, "šta će reći svet" stava itd... Moje je mišljenje da se, nažalost, retko kada razmišlja o deci, osim o svojoj ličnoj projekciju kroz njih (moje divljenje časnim izuzecima!). Deca ljudima dođu kao izgovori pred samim sobom, kada ih naprave onda su ponosni građani planete, podarili nove živote, ispunili misije, bla, bla, ali kada počnu da se ređaju problemi, onda su deca uglavnom štitovi i neki loši izgovori za odluke koje ljudi nisu u stanju da donesu i da preuzmu odgovornost za iste. Koliko samo ima nesrećne dece na planeti? I ko je najčešće odgovoran za tu nesreću?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Jednom je moj drug objašnjavao zašto svaki muškarac treba da ima tri deteta. Njegovo tumačenje je sledeće: Sa jednim detetom žena se oseća jakom, samostalnom. Može da juri za karijerom i primanjima i da istovremeno bude dobra majka. U tom slučaju muškarac mora jako dobro da pazi da ne pravi s*anja u braku jer majka jednog deteta nije spremna da trpi. Majka dva deteta ima i mnogo više obaveza, manje vremena joj ostaje za sebe, karijeru, jurenje za parama, više se oslanja na supruga, i u toj situaciji muškarac može nešto lakše da diše. Majka tri deteta možda ima i posao i neka primanja, ali joj porodica i deca uzimaju suviše vremena da bi izgrađivala neku jaku samostalnu egzistenciju. To znači da suprug treba da napravi jako, jako, jako veliko s*anje da bi se ona odvažila na razvod.
    Ovde ću samo da primetim da je neko rekao da muškarac treba da ima decu iz nekog razloga. Nije mi jasna ova konstrukcija. Ja spadam u one bolesne iluzioniste koji misle da deca trebaju da se rađaju kao plod ljubavi i da oni, onda kada se rode pripadaju čitavoj planeti, roditelji su tu da ih usmere, ohrabre, oforme u divne nove zadovoljne ljude koji nisu ničije vlasništvo osim svoje sopstveno.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  9. #9

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    U oba slucaja deca ispastaju i pate.

    1. Brak ispunjen svadjama, uvredama, ponekad i fizickim nasiljem.
    Sa detetovog aspekta takvo ponasanje roditelja postaje 'normalno' i ono pocinje da se ponasa isto tako kad je sa svojim vrsnjacima.
    Definitivno ostaju posledice u njegovom daljem razvoju. Postoji velika sansa da izraste u nasilnika.

    2. Razvod.
    'Mama i tata se vise ne vole? Mozda to znaci da ne vole ni mene?'
    Dete pati.
    A roditelji su u takvim situacijama cesto sebicni, jer gledaju samo sebe i svoja osecanja. Zaborave svu ljubav zbog koje su (uglavnom) i stupili u brak. Zaborave sve ono sto je bilo lepo, sve planove za zajednicku buducnost...

    Zaborave da ih svo vreme posmatraju preplasene i zbunjene okice njihovog deteta, koje jedino zeli da ga mama i tata vole, jer i ono njih voli neizmerno i podjednako i da se ujutro budi i uvece leze sa osmehom, da se igra i da raste u zdravom okruzenju, a ne na prvoj liniji fronta maminog i tatinog propalog braka.

    I zato, ako zbog tog deteta ne mozemo da se ponasamo kao ljudi, civilizovano i kulturno,
    progutamo ponos i potrudimo se da se promenimo i prilagodimo da bi nase dete raslo normalno i zdravo,
    onda nismo dobri ni sebi samima i ne treba da se razmnozavamo i upropastavamo zivote najdivnijih bica na svetu. Dece.

    Izuzetak su ipak alkosi i nasilnici, iskompleksirane budale, koji biju svoje zene da bi "dokazali svoju muskost".
    Takve treba zakljucati i baciti kljuc.
    Ja sa takvim ne bih ostala u braku ni po koju cenu.

  10. #10

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    U oba slucaja deca ispastaju i pate.

    1. Brak ispunjen svadjama, uvredama, ponekad i fizickim nasiljem.
    Sa detetovog aspekta takvo ponasanje roditelja postaje 'normalno' i ono pocinje da se ponasa isto tako kad je sa svojim vrsnjacima.
    Definitivno ostaju posledice u njegovom daljem razvoju. Postoji velika sansa da izraste u nasilnika.

    2. Razvod.
    'Mama i tata se vise ne vole? Mozda to znaci da ne vole ni mene?'
    Dete pati.
    A roditelji su u takvim situacijama cesto sebicni, jer gledaju samo sebe i svoja osecanja. Zaborave svu ljubav zbog koje su (uglavnom) i stupili u brak. Zaborave sve ono sto je bilo lepo, sve planove za zajednicku buducnost...

    Zaborave da ih svo vreme posmatraju preplasene i zbunjene okice njihovog deteta, koje jedino zeli da ga mama i tata vole, jer i ono njih voli neizmerno i podjednako i da se ujutro budi i uvece leze sa osmehom, da se igra i da raste u zdravom okruzenju, a ne na prvoj liniji fronta maminog i tatinog propalog braka.

    I zato, ako zbog tog deteta ne mozemo da se ponasamo kao ljudi, civilizovano i kulturno,
    progutamo ponos i potrudimo se da se promenimo i prilagodimo da bi nase dete raslo normalno i zdravo,
    onda nismo dobri ni sebi samima i ne treba da se razmnozavamo i upropastavamo zivote najdivnijih bica na svetu. Dece.

    Izuzetak su ipak alkosi i nasilnici, iskompleksirane budale, koji biju svoje zene da bi "dokazali svoju muskost".
    Takve treba zakljucati i baciti kljuc.
    Ja sa takvim ne bih ostala u braku ni po koju cenu.
    Sve je to u redu,ali ko se seca uopste za ta nekadsnja ljubav i zajednicke planove za jedan lep buducnost,kad ti zivot se pretvori u g..vno,deca najbolje da ne zive pod istom krovom sa takvom sranjem,jer ce nauciti da je zivot samo to,cisto sranje(izvinite zbog ruzne reci)
    No me toques

  11. #11

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku

    I zato, ako zbog tog deteta ne mozemo da se ponasamo kao ljudi, civilizovano i kulturno,
    progutamo ponos i potrudimo se da se promenimo i prilagodimo da bi nase dete raslo normalno i zdravo,
    onda nismo dobri ni sebi samima i ne treba da se razmnozavamo i upropastavamo zivote najdivnijih bica na svetu. Dece.
    Sa ovim se ne bih slozila...
    Dvoje ljudi koje ne veze nista osim dece ne bi trebali da su u braku jer ce ostati frustrirani i samo ce u jednom trenutku,mozda vec za godinu da pocnu svadje...To je jednostavno tako...
    Ako neko rodi dete to ne znaci da je njegov zivot zavrsen..
    Osim toga lakse je detetu prihvatiti da ima macehu nego da otac vara majku...
    U drugom slucaju se kod deteta javlja zastitnicki odnos prema majci,sto rezlutira udaljavanjem od oca a moze imati i psihicke posledice...I obrnuto...

    U svakom je slucaju da u braku nikako ne treba ostati ako vise nemate sta reci jedno drugom jer jednostavno nijedno dete ne zeli ziveti sa mislju da je uzrok nesrece svojih roditelja...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  12. #12

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Ako neko rodi dete to ne znaci da je njegov zivot zavrsen..
    Slazem se!
    Ako su dvoje u braku, tu su zbog sebe, a ne zbog dece. Prema tome, ako se razvode treba da se razvode tkodje zbog sebe, a ne da su u prvom planu deca.

    Deca odrastaju 18 i vise godina, i naravno da se zivot menja. Medjutim ne treba taj perijod da bude rupa u necijem zivotu. Bitno je da se to roditeljstvo ne dozivi kao teret, vec kao sreca... a tu je mnogo uticaja....
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  13. #13

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Sa ovim se ne bih slozila...
    Dvoje ljudi koje ne veze nista osim dece ne bi trebali da su u braku jer ce ostati frustrirani i samo ce u jednom trenutku,mozda vec za godinu da pocnu svadje...To je jednostavno tako...
    Ne vidim zasto bi to bilo jednostavno tako, ali ako je to neko nepisano pravilo, ja za njega ne znam.
    Ako ih nista ne veze, otkud onda da su u braku? Zalutali?


    Osim toga lakse je detetu prihvatiti da ima macehu nego da otac vara majku...
    Ovaj deo me malo zbunjuje. Jel od dva zla dete treba da izabere manje?
    Uostalom, mi izgleda ne mislimo na isti uzrast deteta.

    Ako neko rodi dete to ne znaci da je njegov zivot zavrsen..
    Naopako da je zavrsen. Tek pocinje. Ponovo.

    U drugom slucaju se kod deteta javlja zastitnicki odnos prema majci,sto rezlutira udaljavanjem od oca a moze imati i psihicke posledice
    Ako si mislila na nasilnicko ponasanje oca, onda treba imati na umu da isto tako dete moze da bude naklonjeno ocu, da bi zastitilo sebe od nasilja.

  14. #14

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Ne vidim zasto bi to bilo jednostavno tako, ali ako je to neko nepisano pravilo, ja za njega ne znam.
    Ako ih nista ne veze, otkud onda da su u braku? Zalutali?
    Naravno da nisu zalutali ali ako one stvari koje su ih nekada vezale a koje su ih i ponukale da zapocnu sa zajednickim zivotom,pa cak i rajdaju decu vise ne postoje,onda ce se posle izvesnog vremena javiti frustracije usled nezadovoljenja osnovne potrebe coveka da bude voljen i zeljen,da mu se neko raduje i smesi,a decija ljubav to ne moze da zameni...Jednostavno supruznici postaju stranci,nemaju svoj ljubavni i sexualni zivot a to i tekako je bitno i utice na srecu unutar zajednice...Pocinje sa raspravama koje prerastaju u sve zesce diskusije,sve smeta i na kraju to puca,a dete prozivljava pakao jer misli da je krivo zato sto su mu roditelji nezadovoljni,jer napokon ono je jedini razlog zasto su zajedno,sto nas opet vraca na pocetak price...

    Ovaj deo me malo zbunjuje. Jel od dva zla dete treba da izabere manje?
    Uostalom, mi izgleda ne mislimo na isti uzrast deteta.
    U ovom slucaju dete svakako bira manje zlo,porodicu gde vlada nesloga i porodicu gde vlada postovanje...Tj mesto deteta biramo mi kao odgovorni roditelji...
    Razvodom braka date ima svoj dom,ne gubi ljubav i paznju,a roditelji se uzajamno postuju,lako dogovaraju oko vaznih stvari za dete jer su oboje srecni i zadovljni svojim zivotima,nisu primorani da budu zajedno a veza koju je dete stvorilo medju njima ostaje tu uz mozda cak i duboko prijateljstvo...
    U slucaju porodice koja je silom na okupu toga nema,nimalo...

    I mislim na svaki uzrast deteta,od bebe u jaslicama do 20-godisnjaka

    Naopako da je zavrsen. Tek pocinje. Ponovo.
    Ne bih rekla da pocinje ponovo,vec se samo nastavlja novim smerom,kao i kad se dvoje razvedu,ponovo zivot krece u nekom novom smeru...
    Ne umiremo i ne radjamo se svaki puta kada se nadjemo na prekretnici naseg zovota vec idemo samo novim i moze se reci boljim putem za nas...Naravno uzimajuci u obzir da nam je steceno iskustvo pomoglo da odaberemo bolji put...

    Ako si mislila na nasilnicko ponasanje oca, onda treba imati na umu da isto tako dete moze da bude naklonjeno ocu, da bi zastitilo sebe od nasilja.
    Ne nisam mislila na nasilnicko ponasanje,bol se ne nanosi samo telesnim povredama vec i duhovnim...A sto se tice naklonjenosti ocu,zato sam i dodala ono obrnuto...

    Ljudi treba prvo da sebe ucine srecnim i zadovoljnim da bi mogli da drugima pruze isto...
    Znaci srecni i zadovoljni roditelji =srecna deca...
    Poruku je izmenio Lillith, 23.01.2007 u 14:10
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  15. #15

    Odgovor: Ostati u braku zbog dece

    Citat PropelerZviz kaže: Pogledaj poruku
    Slazem se!
    Ako su dvoje u braku, tu su zbog sebe, a ne zbog dece. Prema tome, ako se razvode treba da se razvode tkodje zbog sebe, a ne da su u prvom planu deca.
    Ovo je jako sebicno.

    a ne da su u prvom planu deca.
    Dok mi "odrasli" ne odlucimo koji cemo gori nacin da izaberemo da okoncamo svoj brak, decu cemo da zakljucamo u podrum,valjda ce se neko setiti da ih pusti napolje. Po mogucstvu kad napune 18 godina, tj.postanu punoletni. Tada zakonski vise nismo duzni da se brinemo o njima.
    Poruku je izmenio Lady S, 23.01.2007 u 14:12 Razlog: Nepravilna upotreba kodova

Strana 1 od 8 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Oboje u braku
    Autor camilla u forumu Treba mi pomoć
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 03.04.2013, 18:40
  2. Koji ce vam dozivljaj iz osnovne ili srednje skole zauvek ostati u pamcenju?
    Autor djordjevic91 u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.08.2011, 18:18
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Suparnica u braku
    Autor bellissima u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 15.11.2009, 01:25
  5. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 13.12.2006, 18:41

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •