Novčanice NB Jugoslavije povučene iz opticaja
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Novčanice NB Jugoslavije povučene iz opticaja

    Narodna banka Srbije neposredno pred Novu godinu podsetila je građane da od 1. januara 2007. novčanice u apoenima od 10, 20, 50, 100, 200 i 1.000 dinara, kao i kovani novac u apoenu od jednog novog dinara, izdanja Narodne banke Jugoslavije, prestaju da budu zakonsko sredstvo plaćanja. Međutim, ova informacija mnoge građane je iznenadila, pa su se juče u prodavnicama iznervirani vraćali sa kasa.

    - Mi smo građane tokom prošle godine više puta obaveštavali o tome da će većina novčanih apoena na kojima piše Narodna banka Jugoslavije prestati da važi u 2007. godini. Zbog čega oni taj novac nisu zamenili mi to ne možemo da znamo - izjavila je Bojana Jager iz Narodne banke Srbije.

    Fizička i pravna lica koja do 31. decembra 2006. novčanice i kovani novac koji se povlače iz opticaja nisu zamenila za druge apoene koji su u opticaju, moći će to da učine od 1. januara do 31. decembra 2007. godine u bankama i filijalama Narodne banke Srbije u neograničenom iznosu i bez naknade. Od 1. januara 2008. do 31. decembra 2012. vanopticajne novčanice i kovani novac moći će da se zamene samo u Direkciji za poslove trezora Narodne banke Srbije.

    Od 1. januara u opticaju su ostale samo novčanice u apoenima od 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1.000 i 5.000 dinara sa oznakom Narodna banka Srbije, zatim kovani novac u apoenima od 50 para, 1, 2 i 5 dinara sa oznakom Narodna banka Jugoslavije i sa godinama kovanja od 2000. do 2002, kao i kovani novac u apoenima od 1, 2, 5, 10 i 20 dinara sa oznakom Narodna banka Srbije, a godinama kovanja od 2003. pa nadalje.

    U većini prodavnica u Beogradu trgovci juče nisu primali stare novčanice, pa su neobavešteni građani glasno protestovali.

    - Gazdarica mi je rekla da ni slučajno ne primam novčanice na kojima piše Narodna banka Jugoslavije, tako da sam vraćala sve kupce koji su imali stari novac. Mnogi nisu znali da stari novac ne važi, pa smo morali da im objašnjavamo, a neki su se i svađali - kaže prodavačica u Ulici kraljice Marije u Beogradu.

    U Poštanskoj štedionici i u menjačnicama juče su primali novčanice na kojima je pisalo Narodna banka Jugoslavije, ali kažu da nisu menjali stare za nove novčanice jer to nije njihov posao.

    Odluka o povlačenju iz opticaja novčanica u apoenima od 10, 20, 50, 100, 200 i 1.000 dinara, te kovanog novca u apoenu od jednog novog dinara, doneta je u skladu s programom postepenog, ali definitivnog povlačenja iz opticaja novčanica i kovanog novca izdanja Narodne banke Jugoslavije.

    Nova dvodinarka

    Narodna banka Srbije pustila je 27. decembra 2006. u opticaj kovani novac u apoenu od 2 dinara sa izmenjenim obeležjima u odnosu na isti apoen izdanja Narodne banke Srbije iz 2003. i izdanja Narodne banke Jugoslavije iz 2000. godine. Izmenjena kovanica od dva dinara izrađena je od žute legure i na njenom naličju, umesto znaka Narodne banke Srbije, nalazi se Veliki grb Republike Srbije.
    Ukoliko do sada niste zamenili stare novčanice, krajnje je vreme da to učinite, kako i vi ne biste doživeli neprijatnost prilikom plaćanja.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Novčanice NB Jugoslavije povučene iz opticaja

    Sad ce ovaj najnoviji dinar da zatrese.... bice najjaca svetska valuta... hehehe
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Novčanice NB Jugoslavije povučene iz opticaja

    Nisam obratila paznju na novcanice koje imam kod sebe, ali verujem da sam ih sve rashodnovala u toku prethodne godine. Ne razumem zbog cega se napravila ova pometnja oko starih novcanica, zar je ljudima toliki problem da ih jednostavno zamene u banci, ionako se ne naplacuje provizija.
      Vrh

Slične teme

  1. Poezija Anice Garić
    Autor ĐURA J. u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.02.2019, 14:16
  2. Poezija Anice Garić
    Autor ĐURA J. u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.01.2019, 01:28
  3. Kućanice iliti domačice
    Autor little fairy u forumu Porodica
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 05.08.2010, 23:15
  4. Što mislite tko je kriv za raspad Jugoslavije?
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Politika
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 12.03.2010, 14:28
  5. Povučen antidiskriminacioni zakon
    Autor SQUAW u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 123
    Poslednja poruka: 16.03.2009, 13:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •