Pronađena tekuća voda na Marsu?!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25
  1. #1

    Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Nove dramatične fotografije Marsa ukazuju na moguće postojanje vode na njegovoj površini. Fotografije prvi put prikazane ovih dana od strane NASA-e, snimljene su ranije ove godine u nameri da se otkriju tajne crvene planete.
    Stručnjaci već dugo veruju da će pronaći vodu na Marsu koja je proizvod ekstremnih vremenskih uslova na toj planeti. Ovo najnovije otkriće može pružiti prve opipljive dokaze da je postojao život na Marsu i da čovek ima mogućnost da sleti na njegovu suvu i stenovitu površinu.

    NASA-ni istraživači dokumentovali su formacije novih kratera na Marsu kada su uočili jasne, svetle naslage koje nisu primetili u prethodnim fotografijama. Zaključili se da su naslage verovatno blato, so ili mraz koji su ostali tamo kada se voda nedavno povlačila preko kanala. U drugoj fotografiji broj naslaga na kraterskom zidu može se jasno videti. Naučnici veruju da su se one formirale u relativno bliskoj prošlosti Marsa, nakon erozija uzrokovanih tekućom vodom.

    Prošlog meseca astronom Stiven Hoking ''prorekao'' je misije na druge planete. Tada je rekao kako će ljudska rasa morati da emigrira na druge planete daleko od Zemlje da bi osigurali svoj opstanak. Dodao je kako će za 20 godina možda postojati trajna baza na Mesecu , kao i kolonija na Marsu u narednih 40 godina.

    Njegova predviđanja mogla bi se ostvariti. Naime, NASA je prošle nedelje objavila kako, po prvi put u poslednjih 30 godina, razmatra misije na Mesec i da planira izgradnju baze na Mesecu koja bi se koristila za pripreme prvog leta na Mars.




    Iskreno, ja ovaj članak nisam preterano uzela za ozbiljno. Koji je vaš stav?

  2. #2

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Artur Clark se polako obistinjuje
    Not all treasure is silver and gold, mate.

  3. #3

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Procitao sam ovo na nekoj od SPACE news stranica. Pa koliko ja znam, postoji vec projekat da se na mesecu pravi baza. A sto se tice putovanja u svemir. Mislim da je to mnogo blize nego sto mislimo. Iz jednostavnog razloga, jer je covek gladan energije, i icice na druge planete da crpi energiju, i na kraju krajeva morace (po stivenu) da naseli neku drugu planetu u cilju opstanka. Jer biti samo na jednoj planeti je suvise rizicno. Mozemo nestati jako brzo, i najmanjom pretnjom iz svemira. A i sa nashe planete.

  4. #4

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Sve brži tempo tehničko-tehnološkog razvoja me upućuje na razmišljanje da će buduća pokolenja ljudi morati izgraditi baze u svemiru. Energije, vode i hrane na Zemlji će vremenom biti sve manje, da nepominjem zagađivanje životne sredine koje prouzrokuje svakodnevno nestajanje biljnih i životinjskih vrsta.

    Prilog temi u tekstu ispod...

    Planovi za naseljavanje Marsa u punom jeku List "Danas"

    Fondacija za naseljavanje Marsa predviđa da će kroz dvadeasetak godina početi da naseljava prve stanovnike na Marsu, a da će njihov broj ubrzo dostići nekoliko stotina. Oni su već razradili detalje urbanističke, arhitektonske i ostale planove budućeg "grada" a sada rade na izradi kuvara koji će nuditi recepte od sastojaka koji postoje na Marsu.
    Ova naseobina biće napravljena od lokalnih materijala a po njoj će saobraćati specijalni roveri. Osnivači Fondacije za Mars, studenti MIT laboratorije već su odredili i lokaciju budućeg grada na Marsu, u predelu zvanom Kandor Čazma u brdima. Oni misle da je u biti njihovog projekta želja ljudi da istražuju nove , nepoznate prostore i da će to biti motiv da se prvi ljudi otisnu na ovu pitomu planetu. "Sve što su NASINI istraživači uradili, svodi se na poseti, istraži i vraćaj se kući", kaže Brus Mekenzi, jedan od koosnivača Fondacije za Mars. Oni misle da će naseljavanje započeti, zapravo, u cilindričnim naseobinama, nalik na cevi, u kojima će prvi posetioci i graditelji živeti dok oni i roboti ne naprave prave čvrste građevine.
    Naseljenici i roboti radiće unutar specijalno zaštićenih područja zatvorenih poput školjki i koristiće čelik, aluminijum, staklo i cigle koje će praviti na Marsu. Pored područja za zabavu, sport i zimskih bašta, staza za džogiranje, Marsovci će energiju dobijati iz specijalno izgrađenih nuklearnih elektrana.
    Unutrašnji prostor imaće dvospratne šume bambusa, koje će osim psihološke opuštenosti posalužiti i kao dobra građa.Inženjeri i naučnici koji rade u okviru Fondacije za Mars prošle godine ispitivali su mogućnost da u izgradnju naseobine uključe najnovije tehnologije a od sirovina sa marsa. Oni veruju da će život na Marsu u početku biti naporan, jer je atmosferski pritisak sličan onom zemaljskom na nadmorskoj visdini od pet kilometara. Zato će atmosfera u kvartovima za stanovanje biti obogaćena kiseonikom.
    Pre Marsa, prototip marsovske naseobine biće najpre izgrađen na Zamlji, u blizini nekog većeg grada, kako bi mogla da primi što više posetilaca i animira ih da podrže ovu originalnu ideju.
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  5. #5

  6. #6

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Evo јoš jednog zanimljivog teksta koji se, doista, odnosi na naseljevanje Meseca, ali je suština ista... Iskreno, mene pomalo plaše sve ove informacije... Ne mogu da se otmem utisku koliko je sve to zapravo blizu...

  7. #7

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Vidish, na zalost ja imam utisak da je sve to previshe daleko... Tek se naziru prvi koraci ka tamo a i sve to zavisi od trenutne volje politichara i onih koji imaju neverovatno puno para, a koji ne vode bash uvek rachuna o vishim ciljevima .. vec ce pre investirati u prizemnije interese ako im to trenutno odgovara.. a ja cu dotle imati 50 i kusur godina.. Sumnjam da cu doziveti da vidim koju SF verziju ce ljudi pretvoriti u stvarnost.. Voleo bih bar na sekund da mogu da vidim buducnost za 100 - 1000 i vishe godina...

  8. #8

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Ma bice sve to jos jako brzo,tehnologija napreduje velikom brzinom,vecom no sto slutimo...
    Zivecemo ko u Star tracku
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  9. #9

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Mejbi al ne na Marsu. No .. bozze zdravlja... A opet ko zna, ovi sa foruma religija, kako s krenuli, ce nam vec dovuci neki armagedon pre no shto mrdnemo van orbite sa gradjevinskim brodovima

  10. #10

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Voleo bih bar na sekund da mogu da vidim buducnost za 100 - 1000 i vishe godina...
    Ja ne bih... Mislim da je ne bismo razumeli, tako da je bolje da se dešava postepeno. Zamisli da je neko pre 100, 500, 1000 godina mogao da vidi našu sadašnjicu... Pitanje je da li bi bilo šta razumeo, ili bi samo unezvereno gledao šta se dešava.

  11. #11

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    nemam nishta protiv da budem unezveren Ne verujem da bi chovechanstvo imalo neke shtete od toga shto bih ja razumeo ili ne shta bi bilo za 1000 godina. Nisam rekao da bi trebali SVI da znaju sve nego JA I postoji jedna razlika imedju nas i onih od ranije a to je shto sada znamo mnogo vishe o svetu oko sebe i znamo da cemo znati josh i vishe.... A opet mislim da bi ljudi koji su i u ono vreme bili svesni napretka, znachi ne prosechna raja koja je zzivela da bi zzivela, mogli ipak skontati shta se ovo deshavva i shta je proisteklo iz chega ... Mozda bi bili zbunjeni mobilnim telefonima ili slichno tehnichkim zezalicama...ali neko ko je uspeo da samo razmisljanjem prodre u sushtinu materije pre 1000 godina .. mogao da skonta uz malo pomoci .. kamo je u medjuvremenu otishao ljudski rod...

    Svako znanje je uvek napredak. Ali shta je napredak je mozda pitanje za filozofe.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 19.01.2007 u 23:30

  12. #12

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Ih bre, što si neUrozan danas

  13. #13

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Idemo na Mars, idemo na Mars.....

    Ubica mekog srca.

  14. #14

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Aa Neshto me oce tudej

  15. #15

    Odgovor: Pronađena tekuća voda na Marsu?!

    Tu pjesmu slusao sam davno

    Nego to za vode na Marsu nije iznenadjujuce... Sto ne prikazu za gradjevine na marsu cija jedna lici na piramidu u Gizi (Keopsovu)... Anyway, videcemo sta lebac kaze

    Kako god ni to ne mora znaciti da odatle poticu Vanzemaljci & NLO-i itd. Meni je zanimljivije onaj nevidljivi plast

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pronađen živ dinosaurus
    Autor Morpheus u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.08.2010, 23:20
  2. Umesto tumora u plućima mu pronašli drvo
    Autor HLEBmaster u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.04.2009, 01:01
  3. Pronađimo se po svetu
    Autor deran416 u forumu Dijaspora
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 10.04.2009, 09:21
  4. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.07.2008, 22:33
  5. U Indoneziji pronađena nova ljudska vrsta - 'patuljasti hobit'
    Autor SQUAW u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 31.01.2007, 17:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •