Promena imena grada Zrenjanina - Strana 8

Prikaz rezultata glasanja: Da li ste za promenu imena grada Zrenjanina?

Učesnika ankete do sada
135. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    33 24.44%
  • Ne

    72 53.33%
  • Da, ali ne u Petrovgrad

    19 14.07%
  • Svejedno mi je

    11 8.15%
Strana 8 od 9 PrvaPrva ... 6789 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 106 do 120 od ukupno 126
  1. #106

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Moze, neka ga nazovu Srbogradom, to mi se svidja, a za druge promene i nisam-ne zvuce mi lepo, onako nashki.
    ...................

  2. #107

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Ja bi ga podelila na dva gradića, jedo bi nazvala "Gornja Mačuga" a drugo "Doljna Mačuga" Pa kad te pitaju odakle si da znaš da im kažeš.

  3. #108

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Неки спомињу и СрбоГрад што би било ок али Бечкерек у овом тренутку ми се чини мало немогућим...
    За сада је најбоље ништа мењати али то СрбоГрад много моћно звучи!
    Србијо моја поносна буди!

  4. #109

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat BackaPalankaSRB kaže: Pogledaj poruku
    Неки спомињу и СрбоГрад што би било ок али Бечкерек у овом тренутку ми се чини мало немогућим...
    За сада је најбоље ништа мењати али то СрбоГрад много моћно звучи!
    ...a da se zove VELIKISRBOGRADDOTOKIJA?...
    ...ckode...ako uskoro ne pocnes da heftas...plasim se za tvoje mentalno zdravlje...
    ...hell ain't a bad place to be......

  5. #110

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Imena gradovi ne smeju da dobiju po imenima ljudi, jer je to iskazivanje prevelikog poštovanja prema nekima od nas ljudi... sa pogleda hrišćanstva, to bi bilo bogohulno.
    Imena gradova ne smeju biti oznaka nekog političkog ili verskog pokreta (npr. Salvador, Srbograd itd.) jer je to uvek stvar neke ideologije, a ne dele svi istu ideologiju - a ako neko misli da svi treba da dele istu ideologiju - to je diktatura i samovolja.
    Imena gradova i naselja ne smeju da nose etnički predznak, jer je to delom predrasuda, prisvojni znak za manjinu da se drži dalje i da je on samo drugorazredni građanin u tom naselju. Manjine takva naselja i nazive nikad ne prihvataju 100% kao svoje - da li je to cilj, ili nas baš ne interesuju osećaji drugih?
    Posle 1920-e imena Mađarskog Itebeja i Mađarske Crnje su promenjana u Novi Itebej i Nova Crnja, ali su zato imena Srpskog Itebeja i Srpske Crnje ostale isti... komentar je suvišan - dekret je donet odozgo a ne u lokalu...
    I da, neozbiljno je naselja nazvati kao "Cmokgrad", "Ljubograd", "Mirograd" itd.

    Imena naselja treba da budu istorijska... Kao Kumane - po Kumanima, ili ti Bešenjevima - etničkoj manjini, koja se naselila ovde 896-e sa Mađarima.
    Prema tome Zrenjanin bi trebalo da nosi svoj istorijski naziv... Bečkerek. Kad je grad nosio to ime svi su ga prihvatali i nekako i sam naziv prianja uz ljude bečkerečane...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  6. #111

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    imena gradovi ne smeju da dobiju po imenima ljudi, jer je to iskazivanje prevelikog poštovanja prema nekima od nas ljudi... Sa pogleda hrišćanstva, to bi bilo bogohulno.
    Imena gradova ne smeju biti oznaka nekog političkog ili verskog pokreta (npr. Salvador, srbograd itd.) jer je to uvek stvar neke ideologije, a ne dele svi istu ideologiju - a ako neko misli da svi treba da dele istu ideologiju - to je diktatura i samovolja.
    Imena gradova i naselja ne smeju da nose etnički predznak, jer je to delom predrasuda, prisvojni znak za manjinu da se drži dalje i da je on samo drugorazredni građanin u tom naselju. Manjine takva naselja i nazive nikad ne prihvataju 100% kao svoje - da li je to cilj, ili nas baš ne interesuju osećaji drugih?
    Нема ништа хулно у поштовању великих људи.
    Нема разлога да имена градова немају примесу политичког или верског ако је то део њиховог идентитета.
    Имена градова могу да носе етнички предзнак, јер мањине немају право да приликом уживања и испољавања своје културе укидају културу и традицију већине. Па тако, због 20 Мађара место у ком живи 70.000 Срба не сме да има српско име. Или обратно.
    Ако се неко осећа грађанином другом реда јер се место зове рецимо Српска Црња, а нема ниједног другог разлога, онде је то његов проблем. Таквом је проблем и то што живи у држави Србији. Ради се о непоштовању туђег идентитета, културе и традиције измишљањем угрожености.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #112

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Imena naselja treba da budu istorijska.
    Zašto je nekome smetao naziv Mađarski Itebej, ako su etnički predznaci za naselja dopustiva?
    Zašto se Beograd ne zove Petrovgrad, ili Nemanjićgrad, ili Savograd? Beograd je prevashodno Bugarski naziv, pa su taj naziv preuzeli Vizantijci, pa i Mađari (Bolgarfehervar=Nandorfehervar=BugarskiBeliGrad), pa Turci, i tek posle su ga preuzeli Srbi kao naziv za svoju prestonicu. Zašto nije promenjen naziv Beograda kroz vekove, a koji naziv nije srpskog porekla? Zašto nije promenjeno ime Beograda, a zašto je Svetozarevo ponovo postalo Jagodina. Novi Sad je od rimskih vremena Novi Sad (Neoplanta, Ujvidek, Neusatz..). Zašto nije promenjeno njegovo ime u neko drugo: Jaša Tomić, Srbograd, Srbosad ili tako nešto?
    Ja bih za Zrenjanin prihvatio i Begejgrad...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  8. #113

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    imena naselja treba da budu istorijska.
    Zašto je nekome smetao naziv mađarski itebej, ako su etnički predznaci za naselja dopustiva?
    Можда зато што је Србија ослободила Војводину од мађарске окупације? Можда зато што је Србима из Војводине било доста мађарског шовинизма и насилне асимилације, ускраћивања права на школовање на матерњем језику...?

    То је било пре 90 година, откуд ја знам? Мени не би сметало да се зове Мађарски Итебеј.

    zašto se beograd ne zove petrovgrad, ili nemanjićgrad, ili savograd? Beograd je prevashodno bugarski naziv, pa su taj naziv preuzeli vizantijci, pa i mađari (bolgarfehervar=nandorfehervar=bugarskibeligrad), pa turci, i tek posle su ga preuzeli srbi kao naziv za svoju prestonicu. Zašto nije promenjen naziv beograda kroz vekove, a koji naziv nije srpskog porekla? Zašto nije promenjeno ime beograda, a zašto je svetozarevo ponovo postalo jagodina. Novi sad je od rimskih vremena novi sad (neoplanta, ujvidek, neusatz..). Zašto nije promenjeno njegovo ime u neko drugo: Jaša tomić, srbograd, srbosad ili tako nešto?
    Ja bih za zrenjanin prihvatio i begejgrad...
    Ти би све прихватио, само да није по краљу Петру Ослободиоцу, који је Војводину припојио Србији, ајде признај лепо.

    А ово писање ти не схватам - ако се сви градови у Србији не зову по некој познатој личности из српске историје, онда не сме ниједан?

    Мислим да си све то погрешно схватио - није ником циљ да се Зрењанин зове Петровград да би затро његово "традиционално" мађарско име. Зрењанин се не зове Бечкерек, он носи има неког небитног комунисте јер су црвени диктатори чим су се докопали власти променили све што подсећа на њихове неистомишљенике.

    Е сад, ако ти имаш проблем са краљом Петром, са ослобођењем Војводине, сети се ко је напао кога, Србија Аустро-Угарску или обратно.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #114

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    uskraceno shkolovanje na maternjem jeziku i asimilacijail smo mi istu istoriju uchilisrbi su imali svoje shkole mitropolita i nevidjenu atonomiju to da smo bili pod madjarskom okupacijom ne pije vodu jer smo neznatno bii nadredjeni bechu i njemu placali porez a nikakve duzhnosti prema madjarima nismo imali
    s nechim se slazhem u josinom postu i mslm da treba da nosi ime petrovgrad koji je nosio i ito ime pre dolaska komunjara i svakako posle karadjordja nazanchajnim vladaocu srbije iz tte dinastije

  10. #115

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku
    uskraceno shkolovanje na maternjem jeziku i asimilacijail smo mi istu istoriju uchilisrbi su imali svoje shkole mitropolita i nevidjenu atonomiju to da smo bili pod madjarskom okupacijom ne pije vodu jer smo neznatno bii nadredjeni bechu i njemu placali porez a nikakve duzhnosti prema madjarima nismo imali
    Незнатно надређени Бечу? Никакве дужности према Мађарима? Мислим да мораш још пуно тога да прочиташ о историји.
    За почетак:

    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #116

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Ma da, Zrenjanjn su osnovali Srbi i nazvali su ga odmah Petrovgrad.
    Kad je srpska vojska usla u Beckerek, oslobodila ga je jer je većina od 1/4 stanovništva bila srpska, a manjina 2/3 stanovništva ugarska ili nemačka. Čudno je da su Srbi asimilovani pa ih je sve više i sad Mađara ima čak 10%, a Nemaca nema ni u tragovima (otišli na logorovanje u Knjićanin).
    Nije srušen monumentalni spomenik Erneu Kišu?
    Nije spomenik Kralju Petru , srpskom nacionalisti upitnog sastava krvi, stavljen ispred katoličke crkve?
    Ne gleda se iz zgrade opštine u konjsko dupe?
    Nisu imena večine naselja promenjena, a njihovi stanovnici dobrim delom proterani i pobijeni?
    I na kraju, svi srbski nacionalisti insistiraju da je Bečkerek mađarski naziv. Još kad bi to nešto i značilo na mađarskom. Mislim da je ovaj grad dva puta nasilno pokršten, a sad se pokušava i treći put.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  12. #117

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat sunny kaže: Pogledaj poruku
    ma da, zrenjanjn su osnovali srbi i nazvali su ga odmah petrovgrad.
    Па добро, вратимо га Неолићанима. Само да није ништа српско...

    kad je srpska vojska usla u beckerek, oslobodila ga je jer je većina od 1/4 stanovništva bila srpska, a manjina 2/3 stanovništva ugarska ili nemačka. Čudno je da su srbi asimilovani pa ih je sve više i sad mađara ima čak 10%, a nemaca nema ni u tragovima (otišli na logorovanje u knjićanin).
    Nije srušen monumentalni spomenik erneu kišu?
    Зев, шта би ти с Војводином, оставио је Угарској? Опет та прича како не знам ја шта је требало, али знам да Војводина не треба да припада Србији...

    nije spomenik kralju petru , srpskom nacionalisti upitnog sastava krvi, stavljen ispred katoličke crkve?
    Уууууууууу, није ваљда био "српски националиста"? Па страшно... и још је тежио ослобођењу Срба од ропства... да се обеси...

    ne gleda se iz zgrade opštine u konjsko dupe?
    Дал си ти нормалан човек?

    И испред католичке цркве је централни градски трг геније, треба стварно бити параноик па повезати постављање споменика краљу Ослободиоцу са неким антикатоличанством. Сем тога, тај споменик је и испред општине и на централном градском тргу, али јок, главно је то што је испред католичке цркве... сигурно нека провокација и фашизам!

    nisu imena večine naselja promenjena, a njihovi stanovnici dobrim delom proterani i pobijeni?
    Добрим делом? Дај тачне податке за тај геноцид Србије над неСрбима, па да видимо откуд исти национални састав пре и после ослобођења Војводине, а проценат Мађара данас малтене исти као и 1914.

    i na kraju, svi srbski nacionalisti insistiraju da je bečkerek mađarski naziv. Još kad bi to nešto i značilo na mađarskom. Mislim da je ovaj grad dva puta nasilno pokršten, a sad se pokušava i treći put.
    Проблем је што се тог "мађарског" назива држе они којима одговара све, само да није неко српско име.

    Насилно је раскрштен само 1948. Приче о српској окупацији причај кад дође твоја војска.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #118

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Sve što sam napisao, trudio sam se da napišem na približno naučnoj osnovi.
    Ali na ovu temu ne može se raspravljati sa nekima, koji argumentuju sa stanovišta svojih osećanja...
    p.s.: uopšte me ne nervira da me neko mrzi što sam Mađar, i što mi pradeda nije pobegao u Mađarsku... moj život mi je suviše drag da bih ga skraćivao nerviranjem..
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  14. #119

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Зрењанин се не зове Бечкерек, он носи има неког небитног комунисте јер су црвени диктатори чим су се докопали власти променили све што подсећа на њихове неистомишљенике.
    Da se nadovežem...
    Po pričama nekih starijih Zrenjaninaca, Žarko Zrenjanin se švalerao sa ženom jednog sugrađanina, pa ga je ovaj potkazao Nemcima upravo iz tog razloga. Jeste bio član KP, ali je te kobne noći bio uhvaćen s spuštenim gaćama sa dotičnom ženskom personom na salašu. Ljudi kažu da su partijci kasnije ovaj događaj upakovali u herojsku priču koja je rezultirala time da se ženskaroš Žarko proglasi za heroja, a po njemu se nazove grad, gomila ulica i škola po Vojvodini...
    Izvinjavam se ako sam ovom pričicom nekog uvredila ili mu dirnula u lokal-patriotska osećanja, pošto kupila...
    A, po meni se ništa neće zvati...
    Vrag odneo šnalu...

  15. #120

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Da se nadovežem...
    Po pričama nekih starijih Zrenjaninaca, Žarko Zrenjanin se švalerao sa ženom jednog sugrađanina, pa ga je ovaj potkazao Nemcima upravo iz tog razloga. Jeste bio član KP, ali je te kobne noći bio uhvaćen s spuštenim gaćama sa dotičnom ženskom personom na salašu. Ljudi kažu da su partijci kasnije ovaj događaj upakovali u herojsku priču koja je rezultirala time da se ženskaroš Žarko proglasi za heroja, a po njemu se nazove grad, gomila ulica i škola po Vojvodini...
    Izvinjavam se ako sam ovom pričicom nekog uvredila ili mu dirnula u lokal-patriotska osećanja, pošto kupila...
    A, po meni se ništa neće zvati...
    Kako da ne. Možda postoji i varijanta priče (koju bi posebno trebalo negovati) da je bio sa nekim gej folks dojčerom, što bi poboljšalo ukupno sliku o nama Vojvođanima kako se odnose prema netradicionalnim društvenim grupama. Posebno je interesantan podatak da se to dogodilo na salašu (sic!), verovatno zbog sklonosti ondašnjih partijaca prema romantici i običaju da vode ljubav uz zvuke petlova i ostale salaške menažerije....

    Ali, sve da se to sa Žarkom Zrenjaninom i dogodilo baš tako kako tvrdite, to nije tema ove teme. Naime, on je mrtav, likvidiran. Ubili su ga Nemci u Pavlišu, selu nadomak Vršca. Za vašu informaciju, u ruci tada nije imao đoku već pištolj (verovatno nemački valter ili lugeri, što bi se moglo sjajno iskoristiti za priču o nemačkom ljubavniku). Poginuo je boreći se za svoju ideju. Svako ko pogine za svoje ideale je osoba dužna poštovanja, pa i Žarko Zrenjanin Uča...

    Zatim, on kao mrtav nikako nije mogao uticati na postupak kojim je Bečkereku promenjeno ime u Zrenjanin. To se dogodilo kasnije, na način koji je bio uobičajen u tom istorijskom trenutku i to bi moglo biti predmet ove rasprave.

    Što se mene tiče već sam ranije na ovoj teni izneo neke svoje stavove o promeni imena grada Zrenjanina. Neka se zove kako njegovi građani odluče. To je najmanje loš način za taj postupak. Sve ostalo bi bilo puno gore...

    Smatram neprimerenim da se opskurnim nedokazanim pričama govori o ljudima koji to nisu zaslužili. U sukobu fašizma i komunizma, Žarko Zrenjanin je ipak izabrao pravu stranu. Nije ga uplašio snažni novi svetski poredak kojeg je u tom trenutku sprovodio Hitler. Koliko je danas nas spremno da se suprotstavi nekoj globalnoj nepravdi? Čemu se mi nadamo? Kakve su naše vizije budućnosti?...

    Kada bih mogao da biram, po razumu bi ih poginuo u borbi protiv Nemaca, a po srcu, sa gaćama do kolena držeći se za onu stvar...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 8 od 9 PrvaPrva ... 6789 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Promena radnog mesta
    Autor Najgora u forumu Posao
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 04.04.2011, 22:28
  2. Promena korisnickog imena
    Autor Joca Šuca u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 09.07.2010, 13:43
  3. Promena mesta stanovanja zbog posla
    Autor Mish u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 13.11.2008, 22:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •