Promena imena grada Zrenjanina - Strana 9

Prikaz rezultata glasanja: Da li ste za promenu imena grada Zrenjanina?

Učesnika ankete do sada
135. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    33 24.44%
  • Ne

    72 53.33%
  • Da, ali ne u Petrovgrad

    19 14.07%
  • Svejedno mi je

    11 8.15%
Strana 9 od 9 PrvaPrva ... 789
Prikaz rezultata 121 do 126 od ukupno 126
  1. #121

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Kako da ne. Možda postoji i varijanta priče (koju bi posebno trebalo negovati) da je bio sa nekim gej folks dojčerom, što bi poboljšalo ukupno sliku o nama Vojvođanima kako se odnose prema netradicionalnim društvenim grupama. Posebno je interesantan podatak da se to dogodilo na salašu (sic!), verovatno zbog sklonosti ondašnjih partijaca prema romantici i običaju da vode ljubav uz zvuke petlova i ostale salaške menažerije....

    Ali, sve da se to sa Žarkom Zrenjaninom i dogodilo baš tako kako tvrdite, to nije tema ove teme. Naime, on je mrtav, likvidiran. Ubili su ga Nemci u Pavlišu, selu nadomak Vršca. Za vašu informaciju, u ruci tada nije imao đoku već pištolj (verovatno nemački valter ili lugeri, što bi se moglo sjajno iskoristiti za priču o nemačkom ljubavniku). Poginuo je boreći se za svoju ideju. Svako ko pogine za svoje ideale je osoba dužna poštovanja, pa i Žarko Zrenjanin Uča...

    Zatim, on kao mrtav nikako nije mogao uticati na postupak kojim je Bečkereku promenjeno ime u Zrenjanin. To se dogodilo kasnije, na način koji je bio uobičajen u tom istorijskom trenutku i to bi moglo biti predmet ove rasprave.

    Što se mene tiče već sam ranije na ovoj teni izneo neke svoje stavove o promeni imena grada Zrenjanina. Neka se zove kako njegovi građani odluče. To je najmanje loš način za taj postupak. Sve ostalo bi bilo puno gore...

    Smatram neprimerenim da se opskurnim nedokazanim pričama govori o ljudima koji to nisu zaslužili. U sukobu fašizma i komunizma, Žarko Zrenjanin je ipak izabrao pravu stranu. Nije ga uplašio snažni novi svetski poredak kojeg je u tom trenutku sprovodio Hitler. Koliko je danas nas spremno da se suprotstavi nekoj globalnoj nepravdi? Čemu se mi nadamo? Kakve su naše vizije budućnosti?...

    Kada bih mogao da biram, po razumu bi ih poginuo u borbi protiv Nemaca, a po srcu, sa gaćama do kolena držeći se za onu stvar...
    Hvala na poduci, ali nije moralo zbog mene. Moja osnovna škola se zvala upravo po njemu, pa sam na svim mogućim priredbama dramatično čitala njegovu biografiju...
    Ja sam samo prenela priču koju sam pokupila od Zrenjaninaca koji nisu oduševljeni idejom da im se grad zove po "švaleru koji nije imao sreće", bez obzira što se možda u toj prilici pištoljem branio od Nemaca.
    Niti tvrdim da je priča tačna, niti da se Uči treba zatrti ime, samo sam ko Boško Buha ubacila bombicu u temu, a evo je, i pukla...
    Mada, sad nešto mislim, pa šta fali ako je priča i tačna? I heroji su ljudi od krvi i mesa... Šta ako se i švalerao? Bio je na pravoj strani, svakako, nije voleo nemačke okupatore, pa ako Zrenjanincima odgovara njegovo ime, ja s tim nemam problem...
    Baš juče sam videla veliku reklamu u Zrenjaninu na kojoj piše Stripolis, što je mnogo lepo, jer se tamo trenutno održava kolonija stripa. Fenomenalan nadimak! Samo ime grada i nije toliko važno, koliko ono čime sam grad odiše. Ovih dana je Zrenjanin i Stripolis i domaćin velikog pozorišnog festivala, po tome se o njemu čuje i zna. Kad se ljudi mentalno uparlože, svejedno je da li im se mesto zove Grandiozni Bečkerek ili Stari Lec. Negde samo ima više kuća...
    Vrag odneo šnalu...

  2. #122

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Hvala na poduci, ali nije moralo zbog mene. Moja osnovna škola se zvala upravo po njemu, pa sam na svim mogućim priredbama dramatično čitala njegovu biografiju...
    Ja sam samo prenela priču koju sam pokupila od Zrenjaninaca koji nisu oduševljeni idejom da im se grad zove po "švaleru koji nije imao sreće", bez obzira što se možda u toj prilici pištoljem branio od Nemaca.
    Niti tvrdim da je priča tačna, niti da se Uči treba zatrti ime, samo sam ko Boško Buha ubacila bombicu u temu, a evo je, i pukla...
    Mada, sad nešto mislim, pa šta fali ako je priča i tačna? I heroji su ljudi od krvi i mesa... Šta ako se i švalerao? Bio je na pravoj strani, svakako, nije voleo nemačke okupatore, pa ako Zrenjanincima odgovara njegovo ime, ja s tim nemam problem...
    Baš juče sam videla veliku reklamu u Zrenjaninu na kojoj piše Stripolis, što je mnogo lepo, jer se tamo trenutno održava kolonija stripa. Fenomenalan nadimak! Samo ime grada i nije toliko važno, koliko ono čime sam grad odiše. Ovih dana je Zrenjanin i Stripolis i domaćin velikog pozorišnog festivala, po tome se o njemu čuje i zna. Kad se ljudi mentalno uparlože, svejedno je da li im se mesto zove Grandiozni Bečkerek ili Stari Lec. Negde samo ima više kuća...
    Ma, ne pada mi na pamet da Vas bilo čemu podučavam, ne zato što to možda ne bih želeo, već zato što mislim da ste sjajan erudita i da ste, siguran sam, Vi ta osoba koja bi mene u nemalom broju stvari mogli podučavati.

    Moj post i nije bio namenjen samo Vama, a i ono što jeste bilo napisano zbog Vas neme veze sa Žarkom Zrenjaninom.

    Naravno da postoje priče i pričice o ljudima iz prošlosti koje inkliniraju od njihovih zvaničnih biografija. Sigurno je i to da u tim pričama ima često i bar zrnce istine. Takođe sa potpuno slažem sa Vašim mišljenjima da je važniji sadržaj života u gradovima od samih njihovih imena. Međutim, istina je i to da se takve prilike kod nas uvek politiziriju i komplikuju. Tako je i sa Zrenjaninom. Niz ovde iznetih mišljenja su u suštini emotivna, što ne znači i da se nevažna, i teško ih je racionalno obrazložiti...

    Kako se to može utvrditi šta je bolje, Petrograd ili Bečkerek? Ko je u pravu? Zagovornici i jednog i drugog predloga su u pravu. Razlozi su im uglavnim iracionalni i zbog toga su istog kvaliteta. Šta god da se uradi neko će biti nezadovoljan, a budućnost očuvanja imena grada neizvesna. Najpraktičnije da mu se ne menja ime, ma kakvo ono bilo, a najmanje loše je da se o imenu svog grada izjasne sami građani, o čemu sam već pisao...

    Inače, Stari Lec je dobio ime po leći, ili sočivu. Biljki iz familije leguminoza, ako se dobro sećam, i nekad značajnoj u našoj ishrani. U ataru tog mesta su postizani izuzetni rezultati u prinosu ove biljke slične soji, grašku i pasulju. Nažalost, danas u Starom Lecu, koliko znam, niko više ne seje leću ili sočivo...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #123

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Ma da ih sram, oni što oće da menjaju ime Zrenjaninu "Bečkeraši", ja bi to oterao u bivšu preratnu Jugoslaviju pa da vide kakvu slobodu i prosperitet bi našli. Nego zašto ne promene ime na "Dupe" pa možemo da idemo u "Dupe na vašar".
    Srbija je uvek bila Srbija a i uvek će ostati Srbija, a sada kakva/takva vlada u Srbiji, to smo mi izabrali da nam pasuje, i dokle nam pasuje. A ako treba da menjamo, opet mi ćemo da menjamo.
    Jeste li čuli vi "Bečkeraši?

  4. #124

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Prosto moram ovo da ispricam.
    Ja sam rodjena u Foci, kao sto znate ili ne znate Foca je grad u Bosni i Hercegovini(RS).
    U vreme ratnih godina, tacnije 93 ili 94, neki, ocito, blesavi covek iskoristio je geografski polozaj grada Foce koji, prema nekoj starijoj geografskoj podeli, verovatno, iz vremena Austro-Ugarske monarhije, pripada tzv. Staroj Hercegovini i da treba da mu se promeni ime, posto u Turskoj postoji neko selo koje se zove Foca, tako da bude u duhu ostalih hercegovackih gradova, kao sto su Trebinje, Ljubinje i sl. Mozete li zamisliti koji je predlog bio?!
    SRBINJE
    To je bilo najidiotskije ime koje su mogli izmisliti.
    Nikada se nisam mogla naviknuti na to ime, cak bi me vise puta kad bih zvala informacije na beogradskoj autobuskoj stanici, operater uvek ispravljao jer sam trazila informaciju o polascima za Focu, sa recima "mislite, Srbinje". Znaci, neverovatno.
    Hvala tadasnjem visokom predstavniku koji je gradu Srbinju, vratio njegovo jedino ime, Foca.

  5. #125

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Zdravo svima , ja sam nov na forumu , ovo mi je prva poruka , učlanio sam se baš zbog ove teme jer sam Zrenjaninac pa bih hteo da izrazim svoje mišljenje .

    Menjati ime gradu ili ne , istina baš treba da se tiče striktno njegovih gradjana . Ipak smo mi ti koji treba da živimo u njemu i sa ponosom govorimo ime našeg grada .

    Zrenjanin je sam po sebi u zapećku poslednjih dvadeset godina , zamro je i utihnuo , zapravo propao . Industrija je uništena , mnogo ljudi je ostalo bez posla , a i mladi imaju malo zanimacija u gradu , manje više klubova , nego je sama organizacija slaba , a toliko bi stvari moglo da se napravi .

    Sve je ovo žudnja gradjana za preporodom grada , počelo je renoviranjem opštine , katedrale i drugih objekata , a govorilo se i o novom aerodromu u Ečki , grad je barem malo zaživeo . I onda smo usvojili novi stari grb grada i dobili statut , što u potpunosti podržavam jer nije stvar u menjanju komunističkih simbola , već u vraćanju onih koji mu priliče , koji su zaista lepi i koji verno prikazuju ljude koji žive u gradu .

    Danas , grad je opet u nekom zapežku , ali zapravo to je velika krivica nas Zrenjaninaca .

    I sve je to uzrok zbog čega se odjednom pokrenulo pitanje novog imena .
    Ja sam rodjeni Zrenjaninac , to ime me je pratilo kroz ceo život . Meni lično ne bi smetalo da se ime menja , iz dva razloga :

    Prvo zbog nejočiglednije nelogičnosti , u centru je spomenik kralju a grad nosi ime komuniste , ako žele da nas reše bede potrebno je ili da promene ime ili da promene spomenik i,

    Drugo , zbog toga što je cilj imena i simbola grada da predstavlja ljude koji u njemu žive , a opet se ono daje nekome u čast ili je ime tradicionalno od nastanka grada . Žarko Zrenjanin nije bio stanovnik grada ,(kao ni kralj Petar) , a i njegova dela nisu važna za sam grad da bi on po njemu dobio ime (kao ni dela kralja Petra ) .

    Jedino ime logično za duh grada i njegovih stanovnika bilo bi samo Bečkerek , bez onog veliki jer je ono dodato pošto se i jedno selo u rumunskom Banatu zvalo Bečkerek , samo mali . To bi bilo ime koje bi ja favorizovao ako bi do promene došlo . U tom slučaju potrudio bi se da i kralj Petar i Žarko Zrenjanin dobiju svoje trgove i spomenike na njima , toliko su sigurno zaslužili .

    Medjutim , promena imena jednog grada nije stvar samo puke promene imena , već iziskuje sredjivanje mnogo papirologije što oduzima vreme a i novac , kako države tako i nas koji moramo plaćati takse za izrade novih dokumenata (lične karte , pasoši ) i zbog toga a i pored činjenice da sam rodjen u njemu kao takvom , ja sam zadovoljan trenutnim imenom Zrenjanin .

    Ukoliko gradjani budu pokazali volju za promenom imena ono treba biti promenjeno , jer je to gradjansko pravo , ali za takve promene i Zrenjaninci i Bečkerešani i Petrovgradjani će morati da sačekaju neke druge dane .

    Naš cilj je da ulepšamo ovaj grad i damo mu dostojanstvo koje ne proizilazi iz imena već iz nas , njegovih gradjana i načina na koji se mi odnosimo prema njemu .

    Toliko od mene , još jednom zdravo svima !

    -------

    Nick novoregistrovanog člana Bećar je banovan jer se klikom na njegov profil otvara tuđ. Moći će da se registruje pod drugim nickom.
    nenad.bds
    Poruku je izmenio nenad.bds, 04.11.2009 u 22:06 Razlog: Objašnjenje za banovanje

  6. #126

    Odgovor: Promena imena grada Zrenjanina

    Citat Bećar kaže: Pogledaj poruku
    a i njegova dela nisu važna za sam grad da bi on po njemu dobio ime (kao ni dela kralja Petra ) .
    Рече човек и остаде жив...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 9 od 9 PrvaPrva ... 789

Slične teme

  1. Promena radnog mesta
    Autor Najgora u forumu Posao
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 04.04.2011, 22:28
  2. Promena korisnickog imena
    Autor Joca Šuca u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 09.07.2010, 13:43
  3. Promena mesta stanovanja zbog posla
    Autor Mish u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 13.11.2008, 22:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •