Danas sam gledala neki prilog na RTS-u i ispitivanje građana Zrenjanina da li su za promenu imena ovog grada ili ne. Suština je u tome da se ova inicijativa nešto forsira u poslednje vreme, jer su svi ostali gradovi koji su nosili ime iz komunističkog perioda to ime i promenili, samo je Zrenjanin ostao - Zrenjanin.
Naravno, shodno današnjim uslovima, inicijativa je da se Zrenjanin vrati u Petrovgrad, iako je ovaj grad nosio ime Petrovgrad svega 10-ak godina.

Posebno su me zanimali komentari građana na ovu temu, pa sam ih pažljivo saslušala i shvatila sledeće:
  • građanima je potpuno svejedno kako se grad zove i ni najmanje im ne smeta sadašnje ime grada, iako skoro niko ne zna ništa o Žarku Zrenjaninu, sem da je bio narodni heroj,
  • građani su mišljenja da, ukoliko već bude raspisan referendum na nivou opštine, se na listiću nađu i Petrovgrad i Veliki Bečkerek,
  • građani su mišljenja da imaju mnogo većih problema od naziva grada,
  • jedan jako mali broj građana izjavio je da bi oni baš želeli da se grad nazove po Kralju Petru.
Zrenjaninci, i svi ostali koji imaju mišljenje o ovoj temi, da li ste za promenu naziva grada, ili ne? Da li se i vi slažete sa razlozima koje je navela većina građana ili imate svoje razloge?