Lov - da ili ne? - Strana 3

Prikaz rezultata glasanja: Da li ste pristalica lova na zivotinje?

Učesnika ankete do sada
69. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    29 42.03%
  • Ne

    40 57.97%
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 62
  1. #31

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Isto kao što pecaroši vole ribolov, tako i lovici vole lov.jedino što im je zajedničko da vole prirodu. lov naravno DA.

  2. #32

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Svoje mišljenje o suštini pitanja izneo sam u susednoj temi 'Lov na fazana' jer su obe teme ustvari postale isto - ista suprotstavljena gledišta, pa ko hoće, neka pogleda i tamo da ne dupliram.

    Ovde bih dadao da je više nego uočljivio da protivnici lova svoje stavove argumenetuju predrasudama i nepoznavanjem.

    Npr.: da li neko ko pominje kako lovci ubijaju mladu divljač zna da li je to dozvoljeno ili ne i kakve su posledice ako se to radi? (Nasuprot posledica za okretanje pracića i jaganjaca na ražnju!).

    Dalje, 'puške pune sačme ... koje ubijaju sve sa lakoćom iako bi bila dovoljno jedno zrno...' su propisano oružje za lov na sitnu divlljač iz tri razloga: 1) bezbednosti drugih ljudi jer je opasnost svedena na daljinu ispod 150 - 300 m. a optimalna daljina za uspešan pogodak je oko 45 m.; 2) pogodak sa 4-6 zrna sačme izaziva trenutnu smrt usled nervnog šoka pa se divljač ne muči; 3) mogućnost ranjavanja i beskorisnog kasnijeg uginuća divljači je znatno umanjena upotrebom sačme. Zatim, 'pumparice' ili poluautomatske puške moraju imati blokadu koja dozvoljava ispaljivanje najviše dva metka sukcesivno pre ponovnog punjenja.

    A ko misli da je sačmarom nemoguće promašiti metu, verovatno nije probao da pogodi divljač u trku ili letu.

    Dalje: 'pucaju na sve što šušne' je iz 'Ko to tamo peva' a ne iz pravog lova. Lovačko pravilo je da lovac pre pucanja mora jasno i nedvosmisleno da identifikuje metu i eventualno ugrožavanje drugih lica u pravcu pucanja. To identifikovanje nije samo razlikovanje da li je u pitanju čovek, krava ili divljlač već kod fazanske divljači i pola. Kazna za odstrel fazanske koke umesto petla je ozbiljna a tu je i naknada štete. Kod divljači visokog lova (jelenske, srneće, muflona i dr.) izbor grla na koje se puca je znatno rigorozniji i sa ozbiljnim materijalnim posledicama za pogrešan odstrel. U takvom lovu po pravilu lovočuvar lovcu pokazuje na koje grlo sme da puca. Odstrel pogrešnog grla (ako je u pitanju npr. trofejno grlo) može nesavesnog lovca da košta i više desetina hiljada evra. Slično je i sa odstrelom ženki i mladunaca, a regularan odstrel je dozvoljen samo u svrhe selekcije.

    Lovačka etika ne dozvoljava (iako nije kažnjivo) pucanje na zeca na loži (tj. kad leži) ili kad stoji, ili na pernatu divljač kad nije u letu.

    Protivnici lova ne znaju (ili se prave da ne znaju) da je lov zabranjen (sezonski lovostaj) u vreme reprodukcije i u periodima kad je divljač posebno ranjiva ili ugrožena. Mnoge vrste su pod trajnom zažtitom (jazavac, kuna, sve ptice pevačice, orlovi, sokolovi itd. itd.) Lovačka društva u slučaju vremenskih uslova koja ugrožavaju divljač sama uvode zabrane lova, kao i ako se u toku sezone uoči da divljači ima manje nego što je pri otvaranju sezone bilo, izlovljavanje se obustavlja itd.

    Mešanje ogromne većine lovaca sa nesavesnim pojedincima (bilo da su i oni lovci bilo da nisu i krivolove) je isto kao kada bi sve gradjane proglasili ubicama i nasilnicima, sve mlade narkomanima, sve žene prostitutkama jer takvih jedinki ima u tim grupama. I sami lovci u svojim društvima se bore protiv nepropisnog lova (a skoro sve oko lova je odavno propisano zakonom). Postoje i rade disliplinski tužioci i sudovi, kazne od zabrane izlaska u lov neko vreme do isključenja, naknade štete ili krivičnog postupka sa oduzimanjem oružja...

    Da li protivnici lova znaju da jedan lovac sme da u jednom izlasku u lov odstreli po jednog zeca (najviše četiri puta u jednoj sezoni) i po jednan komad fazanske divlljači (12 -15 puta u jednoj sezoni). Za tzv. krupnu divljač neophodna je pismena dozvola i plaćanje ne male naknade. U komercijalnim lovovima dozvola za ulazak u lovište se 'kupuje' a odstreljena divljač (trofej) plaća po medjunarodno utvrdjenom sistemu bodovanja trofejne vrednosti divljači. Lovcu pripada samo trofej a meso vlasniku lovišta. Da li je to nekontrolisano ubijanje?

    Ako se sretnete sa drugačijim situacijama - znajte, radi se o kršenju zakona. A odgovornost je individualna a ne kolektivna. Lovci su članovi ovog društva i kolikogod su u celini društva urušene moralne vrednosti ili vrednosti pravne države, ni njih to ne zaobilazi.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 08.04.2008 u 19:57

  3. #33

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Kada šetaš kroz prirodu ti si samo posmatrač. A jedino u lovu se čovek oseća kao sastavni deo prirode , jer radiš na selekciji divljači , hraniš je , dišeš punim plućima i družiš se sa ljudima.

  4. #34

    02 Odgovor: Lov - da ili ne?

    Lov nikako!
    Sve zivotinje moraju da opstanu pa love druge.
    Naprimer izumru:

    Biljke,onda vise nece biti biljojeda ni polovine svastojeda,a bez biljojeda i svastojeda nema ni mesojeda...
    Ich Bin Nich' Ich

  5. #35

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    možda zna neko:ima li kod nas neki lovački forum ili sajt? ...dosad sam uvek upadao na forume iz BiH ili hrvatske...
    Poruku je izmenio bezec, 06.07.2008 u 04:16 Razlog: gramatika
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  6. #36

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Lov, ne nikako....

    Prema najnovijem istrazivanju britanskih naucnika ljudi svojom aktivnošću svake godine unište oko jedan odsto svih životinja u svetu.
    Da li lovci razmisljaju o tome
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  7. #37

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Ajde da se razmišlja malo malo suštastvenije od onoga iz prethodnog posta. Baš je lepo naći krivce - lovce, a svi ostali nevinašca.

    Da li se razmišlja šta se dešava sa prirodom ako produkcija svega i svačega poraste za jedan procenat (u to uračunavam svaku novu krpicu koja će se kupiti jer je onoj koju imamo jedina mana što izašla iz mode, svaki novi procenat pića koja se proizvode, naravano sa pripadajućom ambalažom, svaki novi procenat kilovat-sati da bi se leti hladili, svaki novi procenat goriva da bi smo se prevozili, naravno svojim kolima, svaki procenat nepotrebnog stambenog prostora, svaki litar vode bazenu pored kuće, u svaki procenat bačene hrane, znači nepotrebno proizvedene, i da ne nabrajam jer bih to mogao sve dok ne potrošim na to novi procenat struje za rad kompjutera ).

    Da se za jedan procenat poveća proizvodnja bilo čega, potrebna je dodatna energija, dodatna sirovina, dodatni proizvodni kapaciteti, dodatni kapaciteti koji proizvode opremu za proizvodnju, za sve to trebaju dodatni putevi, dodatna transportna seredstva - i tako u nedogled.

    Ko mi dokaze, častim ga, da više biljnog i životinjskog sveta strada od lovaca nego od saobraćaja. Ili od zagađivanja. Ili od proširenja ljudskih aktivnosti na staništa živog sveta. Ili od klimatskih promena koje ljudi izazivaju. I da se ne trudim da nabrajam sve čime ljudi uništavaju prirodu.

    A mirno i srećno ćemo živeti ako se zna krivac - lovac - a ne lakomisleni potrošač koji je navučen na novu i u suštini nepotrebnu potrošnju prirode za npr. Dan zaljubljenih ili ko zna kakav drugi marketinški trik, na prvi pogled sasvim bezazlen.


    Ko 'kec na 11' : Gradjanski list za 12. jul

    ''...u Novom Sadu, prema procenama, deset odsto hleba završi u kontejnerima.''

    Nepotrebno je utrošeno 10% od količine energenata koji se koriste za obradu zemljišta za uzgajanje pšenice, preradu i transprt zrna i brašna, za mešenje i pečenje hleba, njegov transport ... 10% veštačkih djubriva je bespotrebno proizvedeno, transportovano, bačeno u njive... A bačeni hleb je transportovan na deponije ...

    Nije li to sve remetilo prirodu?
    Poruku je izmenio nenad.bds, 12.07.2008 u 00:05 Razlog: Dodat deo teksta vezan za Gradjaski list

  8. #38

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Ajde da se razmišlja malo malo suštastvenije od onoga iz prethodnog posta. Baš je lepo naći krivce - lovce, a svi ostali nevinašca.

    Da li se razmišlja šta se dešava sa prirodom ako produkcija svega i svačega poraste za jedan procenat (u to uračunavam svaku novu krpicu koja će se kupiti jer je onoj koju imamo jedina mana što izašla iz mode, svaki novi procenat pića koja se proizvode, naravano sa pripadajućom ambalažom, svaki novi procenat kilovat-sati da bi se leti hladili, svaki novi procenat goriva da bi smo se prevozili, naravno svojim kolima, svaki procenat nepotrebnog stambenog prostora, svaki litar vode bazenu pored kuće, u svaki procenat bačene hrane, znači nepotrebno proizvedene, i da ne nabrajam jer bih to mogao sve dok ne potrošim na to novi procenat struje za rad kompjutera ).

    Da se za jedan procenat poveća proizvodnja bilo čega, potrebna je dodatna energija, dodatna sirovina, dodatni proizvodni kapaciteti, dodatni kapaciteti koji proizvode opremu za proizvodnju, za sve to trebaju dodatni putevi, dodatna transportna seredstva - i tako u nedogled.

    Ko mi dokaze, častim ga, da više biljnog i životinjskog sveta strada od lovaca nego od saobraćaja. Ili od zagađivanja. Ili od proširenja ljudskih aktivnosti na staništa živog sveta. Ili od klimatskih promena koje ljudi izazivaju. I da se ne trudim da nabrajam sve čime ljudi uništavaju prirodu.

    A mirno i srećno ćemo živeti ako se zna krivac - lovac - a ne lakomisleni potrošač koji je navučen na novu i u suštini nepotrebnu potrošnju prirode za npr. Dan zaljubljenih ili ko zna kakav drugi marketinški trik, na prvi pogled sasvim bezazlen.


    Ko 'kec na 11' : Gradjanski list za 12. jul

    ''...u Novom Sadu, prema procenama, deset odsto hleba završi u kontejnerima.''

    Nepotrebno je utrošeno 10% od količine energenata koji se koriste za obradu zemljišta za uzgajanje pšenice, preradu i transprt zrna i brašna, za mešenje i pečenje hleba, njegov transport ... 10% veštačkih djubriva je bespotrebno proizvedeno, transportovano, bačeno u njive... A bačeni hleb je transportovan na deponije ...

    Nije li to sve remetilo prirodu?
    Sve to remeti prirodu, naravno , dole i pise da ljudi uniste jedan posto svih zivotinja a ne da ubiju u lovu....
    Svest o svemu tome je jako mala .
    Treba voditi racuna o svim aspektima, pa i o lovu...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  9. #39

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    Sve to remeti prirodu, naravno , dole i pise da ljudi uniste jedan posto svih zivotinja a ne da ubiju u lovu....
    Svest o svemu tome je jako mala .
    Treba voditi racuna o svim aspektima, pa i o lovu...
    Pa kad treba voditi računa o svim aspektima, što onda o toj činjenice nije pisano u npr. temama za roditelje i uticaju Pampers pelana na uništavanje životinja, ili kod tama o bilju i uticaju insekticida i herbicida na životinje, ili o kozmetici, ili automobilizmu, ili tamo gde se govori i air-conditionerima i uticaju freona na ozonski omotač ... nego u temi o lovu!

    A najpogrešnije je sada lovce kriviti za smanjenje životinjskog sveta, jer da je Kalina pročitala moja dva (istina, nešto veća od 5-6 redaka) posta mogla je uvideti da su lovci činilac očuvanja divljači i drugih životinjskih i biljnih vrsta, suštinski mnogo više nego razni pokreti za zaštitu prava životinja koji više služe za promociju pojedinaca u njima nego za ozbiljno menjanje stanja.

  10. #40

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    A najpogrešnije je sada lovce kriviti za smanjenje životinjskog sveta, jer da je Kalina pročitala moja dva (istina, nešto veća od 5-6 redaka) posta mogla je uvideti da su lovci činilac očuvanja divljači i drugih životinjskih i biljnih vrsta, suštinski mnogo više nego razni pokreti za zaštitu prava životinja koji više služe za promociju pojedinaca u njima nego za ozbiljno menjanje stanja.
    Koliko je zivotinja dospelo na liste ugrozenih vrsta zahvaljujuci izlovu?
    Kazu i da planeta postaje prenaseljena, pa mozemo lepo da proglasimo sezonu lova na ljude. Pravila ce biti vrlo stroga, sa posebnim skupim dozvolama i svim ostalim, vrlo humana...Unisticemo stetocine, i pomoci u ocuvanju biljaka i zivotinja...
    Kakav je to sport? Ubijanje...
    Sta fali sahu ili trcanju?

    Pa kad treba voditi računa o svim aspektima, što onda o toj činjenice nije pisano u npr. temama za roditelje i uticaju Pampers pelana na uništavanje životinja, ili kod tama o bilju i uticaju insekticida i herbicida na životinje, ili o kozmetici, ili automobilizmu, ili tamo gde se govori i air-conditionerima i uticaju freona na ozonski omotač ... nego u temi o lovu!

    Savim slucajno sam naisla na ovu temu, pa se setih toga dok sam odgovarala, evo necu vise...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  11. #41

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku

    Koliko je zivotinja dospelo na liste ugrozenih vrsta zahvaljujuci izlovu?

    Kazu i da planeta postaje prenaseljena, pa mozemo lepo da proglasimo sezonu lova na ljude. Pravila ce biti vrlo stroga, sa posebnim skupim dozvolama i svim ostalim, vrlo humana...Unisticemo stetocine, i pomoci u ocuvanju biljaka i zivotinja...

    Kakav je to sport? Ubijanje...

    Sta fali sahu ili trcanju?

    Savim slucajno sam naisla na ovu temu, pa se setih toga dok sam odgovarala, evo necu vise...
    Koliko je zivotinja dospelo na liste ugrozenih vrsta

    Npr. američki bizon (bufalo) - dobar broj nove američke klase stekao je tako početni kapital; npr. mnoge krznašice - zato što su ih zene obožavale oko svog vrata; npr. mnoge vrste kitova, morskih kornjača; npr. afrički slonovi da bi njihove kljove davale ukrase po gospodskim kućama.

    Kakve to veze ima sa današnjim sportskim lovom?

    Iste kao i šah sa onim što prenosi na tablu - ratnim nadmudrivanjem. A i trčanje vodi poreko od spremnosti ratnika za rat.


    ...pa mozemo lepo da proglasimo sezonu lova na ljude...

    Ta sezona je odavno proglašena i svakodnevno se i danas odvija po celoj kugli zemaljskoj. Uništićemo štetočine ... iliti, one koji ne žive po obrascu jačih, koji se ne vladaju po tudjim pravilima npr. demokratije, koji 'ugrožavaju' nacionalnu bezbednost na veliku daljinu bacanjem mrkih pogleda - tj. sve sam bad guy.

    A pravila se uče kroz svakodnevne filmove, kompjuterske igrice i naravno kroz stvarnost oko nas.

    ...evo necu vise... Ne branim ja ovde toliko lovce koliko sve nas i sebe od olakog presudjivanja. Razmislite malo koliko je olakih presuda bilo samo u vreme koga se sećata i kakve su bile posledice. A jeste li sigurni da u nudjenju olakih presuda nema manipulacije?!
    Poruku je izmenio nenad.bds, 14.07.2008 u 00:37 Razlog: ispravljanje greske u kucanju

  12. #42

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Definitivno sam za lov!
    Još ako imam nešto protiv nekog od koljega lovaca...

  13. #43

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    Hm, stigla Mirođija...
    Imam podeljena mišljenja i stavove...
    Ja sam za kontrolisani lov. Šta to konkretno znači? Dakle, protiv lova sam na većinu životinja (puno ih je postala prava retkost baš zbog lova) ali sa druge strane volim zečetinu i srnetinu (znam, znam sad će da se obruše na mene, j-ga, izvinite što psujem, ja sam samo iskrena). Par mojih poznanika su lovci i oni imaju neke silne obaveze, i kad nije sezona, tipa brinu o ishrani, obilaze lovišta i svašta nešto.
    Rizikujući da navučem gnev na sebe, lov je samo karika u lancu života. Uvek je postojao, nekad isključivo za preživljavanje a danas je došao čak do pomodarstva ( to je tema za neki drugi forum)...

    ps a i mnoge nesuglasice komšijske su se rešavale u lovu
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

  14. #44

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    ...obožavam da lovim... ...divlje.... ....zveri...

  15. #45

    Odgovor: Lov - da ili ne?

    ja poštujem lov jedino ručno pravljenim lukom ili atlatlom

Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •