Prava za životinje
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Prava za životinje

    Odnos čoveka i životinje je hiljadama godina obeležen ekstremnim suprotnostima: U prastarim društvima smatrane su životinje svetim i obožavane su slično kao Bog. U Mojsijevoj religiji Starog Teštamenta žrtvovane su naprotiv božanstvu. U starom Rimu dobile su status stvari – zajedno sa ženama, decom i robovima. U srednjem veku moglo se čak životinjama dogoditi da budu optužene pred sudom i osudjene ako su povredile čoveka. A u našim danima su milijarde goveda, svinja i ovaca postale predmetom industrijalizovane proizvodnje mesa pri čemu se sa životinjama postupa tako da ih to delimično tera u ludilo. Ludilo krava pada sada kao zaraza nazad na čoveka i daje jednu novu dimenziju odnosu izmedju čoveka i životinje. Ona više nije samo za životinje smrtonosna već je i za čoveka postala životno opasnom.
    U svakom slučaju taj odnos jos nikada nije bio tako intenzivan. Još nikada nije čovek tolikom broju životinja toliko mnogo patnje naneo kao u našim danima: npr. u masovnim štalama životinja u kojima su žrtve moderne industrije mesa stisnute na tako uskom prostoru da se iz straha i agresije medjusobno napadaju: Svinje odgrizaju jedna drugoj uši i repove, kokoške čupaju jedna drugoj perje i ključaju se do krvi. Nosilje vegetiraju u kavezima čija dna su manja od lista hartije. Da bi suzbili agresiju životinja često se svinjama lome zubi a kokoškama se seče poslednji prst na nozi. Životinje se drže u takvim životnim uslovima koji ich doslovno čine ludim i zahtevaju stalnu upotrebu psihofarmaka i antibiotika. Trećina žrtava oboljeva i pored toga i umire još u štali.
    Ili mislite - da navedemo još jedan primer – na put patnje životinja ka klanicama –popreko kroz Evropu, kamionom ili ladjom. Svi mi smo već doživeli slike na televiziji: sabijena goveda, ovce, konji, svinje, pernata živina, žedne i iznurene do smrti, teško povredjene umirući ili već mrtve na kamionima ili brodovima. Mnoge od njih su danima ili nedeljama na putu – od Nemačke do Libana i do Egipta. Posao sa živim transportom u inostranstvu je lukrativan jer je visoko subvencioniran. Žive stvari će biti još jednom temeljno oderane: U uskim vozilima, u kojima ponovo dolazi do borbe izmedju srodnika, kroz žegu i žedj, hladnoću i glad, kroz strah u nenaviknutoj okolini, kroz udarce štapom i udarce električnom strujom. Ko ne može više na noge taj će eventualno da bude bačen na brod sa štaplerom ili sa konopcima. Mnoge životinje stižu na odredište slomljenih kostiju, povredjenih kostiju i oteklinama. A onda dolazi završno mučenje pred klanje. Pernata živina zakači se živa za noge sa glavom nadole na pokretne trake i provlače se kroz elektrificiranu vodu da bi životinje pre klanja bile omamljene. Kod goveda i svinja postiže se omamljivanje sa električnim kleštima ili sa ugljen dioksidom. Ponekad ono ne uspeva i životinje se ponovo bude i bivaju zaklane i ispušta im se krv pri punoj svesti. Izgleda kao da jedan neopisivi strah obuhvata žrtvu kada je teraju kroz uske hodnike ka omamljivanju i klanju. One zastaju neprestano i viču ali one koje nadolaze guraju napred. Ponovna vika pred stanicom omamljiovanja. Kasapi nose zaštitu za uši.
    I da navedemo i poslednji primer: Specijalnim torturama su izvrgnute životinje u naučnim labaratorijama. Čine ih bolesnima da bi ispitivali medikamente na njima, operišu, transplantiraju i amputiraju, injicira se otrov direktno u stomačnu duplju ili u pluća. Da bi se ispitalo delovanje otrova, pripada zu eksperimenat da se životinje pri punoj svesti satima i danima prevrću u grčevima i bore se sa visokom temperaturom i krvavim prolivima. U svetu se godišnjer ubije 300 miliona životinja za pokuse: miševi, pacovi, ptice, ribe, zečevi, majmuni, psi, mačke i ovce pa sve do goveda i konja.
    Sve se to dogadja u zemljama koje kao temelj svog pravnog reda traže etiku i moral i osećaju se obavezni prema pravima ljudi i humanosti. U toj situaciji postavljaju se pitanja od osnovnog značenja: Prvo: Koje svetske i etičke maksime sreće naš današnji način postupanja sa životinjskim svetom? Drugo: U kojoj meri je pravno utemeljena zaštita životinja tom etičkom problemu pravedna? Treće: U kojoj meri je jedno implementiranje prava zaštite životinja neophodno i potrebno njeno uvodjenje u Ustav. Mogao bih zamisliti da sva ta pitanja i problemi ne važe samo za meni poznati pravni red, već u sličnom obliku više ili manje i za druge evropske države, dakle, takodje, i za Republiku Srbiju.
    Deo predavanja Predavanje Dr. Kristijana Sajlera, profesora Pravnog fakulteta

    Živim za dan kada će u ovoj državi postojati Zakon koji će zaista štititi životinje i kada će onaj ko je hladnokrvno (i na najsuroviji način) ubio životinju za svoje zlodelo i odgovarati!

  2. #2

    Prvi put kazna za mučenje životinja

    Vrbovac -- Hrvatsko pravosuđe je prvi put u istoriji izreklo kaznu zatvora zbog mučenja kućnih životinja, i to u trajanju od pet meseci

    Kazna je izrečena Ostoji Babiću jer je krajem 2004. na smrt premlatio svog psa. Babić je osuđen pred sudom u Vrbovcu, nakon što su slučaj policiji prijavili susedi. Osuđen je na osnovu Krivičnog zakona koji za slučajeve teškog zlostavljanja i mučenja životinja predviđa novčanu kaznu do 150 dnevnica ili kaznu zatvora do šest meseci.

    Babić je izjavio je da je svesno odlučio da ubije psa zato jer "ništa nije valjao" jer se veselio prolaznicima, a cvileo dok ga je držao na lancu. On je prigovarao što mora da dolazi na ročišta i žalio se da ga boli noga i da se oseća kao pretučeni pas. Pre četiri godine na petomesečnu kaznu osuđen je čovek koji je susedu masakrirao četiri krave.


    Good start, pa makar bio i u 'susjedstvu' ..

  3. #3

    Odgovor: Prava za životinje

    Upravo tako, good start, pa makar bio i u "susedstvu"

  4. #4

    Odgovor: Prava za životinje

    Skoro sam jednog miša spasila sigurne smrti. I to grozne smrti.

    Naime, moja komšinica je jedne noći primetila čudne kretnje u transverzali sudopera-frižider i pozvala me telefonom sutradan da mi to saopšti. Otkrila je neku rupu iza sudopere za koju nije znala da uopšte postoji, da li je stara rupa od čunka ne znam, elem, ona posumnja da joj je odatle ušao miš i da će još ko-zna-šta da joj odatle ušeta (kasnije je pomenula i da su joj miša možda doneli i matorci iz sela u nekoj torbi sa pasuljem ili tako nečim). Tu istu noć ona pozove svoga dečka i on zameša beton ili šta ti ja znam i tu rupu zabetoniraju.

    Sutradan dolazim ja, dižem neviđenu galamu jer su mu zazidali kućicu (svejedno da li je tu ušao ili ne, blizu te rupe smo našli izgrickan sunđer), i provalim da miš sada živi ispod frižidera. Opet dolazi njen dečko, ovaj put sa onim lepkom za miševe i malo je falilo da ga sa vrata lupim tučkom za meso. Ja opet krenem da larmam i nikako ne dozvoljavam da on razmaže taj lepak po nekom kartonu.

    Ne znam da li je neko od vas imao prilike to da vidi, ali miš kad se zalepi na taj karton premazan lepkom cijuče i odere kožu sa sebe pokušavajući da se odatle izbavi, grozan prizor, umire u mukama.

    Daklem, uključujem sve moždane ganglije ne bi li smislila neki humaniji način da mišonju izbacimo odatle. Prvo čega sam se dosetila je da ga nasmrt preplašim i da on odatle pobegne. Nađem neku dasku na terasi, otvorim vrata od kuhinje i ulazna vrata (koja su prekoputa), zagradim tom daskom predsoblje i napravim mu brisan prostor do ulaznih vrata. Uzmem čekić i krenem da lupam po onoj dasci i da pravim buku. Miš nije izašao. Izašao je komšija, vrata prekoputa, i pitao me da li sam normalna.

    Prelazim na plan B. Otimam one kartone njenom dečku i kažem da ako ih polepi, imaće posla sa mnom, i da ću se smrtno naljutim. Obećam da ću sutra nađem rešenje, da ne diraju mišonju. On ostaje tu da spava, jer ova ne sme da zanoći sa mišem, u panici k'o da joj je Grof Drakula ispod frižidera.

    Sutradan angažujem ćaleta i njegove komšije i oni kreću u podrumsku ekspediciju u potragu za nekom dedinom predratnom mišolovkom, koja liči na iglo, ima onaj konus gore pa tu miš uđe, ali nikako ne može da izađe, a ostane živ. Malo je zarđala ali poslužila je.

    Mišonja se upecao na slaninicu i istresli smo ga u parkiću.

    Naravučenije: Čak i one životinje koje smatramo štetočinama imaju pravo na život. Ne smemo ih tamaniti samo zato što su nam gadne, što ih se plašimo ili zato što ih ima mnogo. Možda nekom mišji život ništa ne znači, ali mišu je itekako bitan.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Prava za životinje

    Kao veliki ljubitelj zivotinja, evo i moje price o spasavanju, takodje misa.
    Zivim u kuci, i jednog jesenjeg dana, primetim ja da imam misonju u kuci, po izmetu koji sam nasla u jednom od kuhinjskih elemenata. Ne prodje par dana, ja sedim za trpezarijskim stolom - kad na kuhinjskom pultu - KO? Mali, malecki mis-beba, gleda pravo u mene. Ja ne mrdam (ne zato sto se bojim), posmatram sta ce da uradi. On se okrece oko sebe, kao gleda jel ima nesto za klopu, ja ustanem, a on, normalno zbrise izmedju kuhinjskih elemenata. Te noci, pre nego sto cu otici da spavam, stavim malu tacnu sa iskomadanim parcicima sira, na pult kuhinje. Sutra dan vidim da se moj misko pocastio. I tako sam mu ja nocima, zaredom ostavljala hranu.
    Medjutim u kuci je i moj macak Buda!!!!!!
    Jednog dana sedim ja u dnevnoj sobi, i odjednom cujem neku lomljavu u kuhinji. Zaletim se tamo, imam sta da vidim, moj Buda ispod kuhinjskog stola, drzi u ustima Miska. Ja se razderem Buudddoooooo - on se sa sve misem ukoci ispod stola - ne mrda. Sve se odigralo u delicu sekunde, ja skacem ispod stola, udarim glavom u ivicu, zgrabim Budimira za rep i nekako mu iz usta izvadim misa.
    Tako ti ja sa cvorugom na glavi, spasem mog malog nocnog posetioca. Posto je vec bio narastao, pustila sam ga na dvoriste.
    Buda je ostao tog dana "kratkih brkova"
    neunistiva zlojebaba!

  6. #6

    Odgovor: Prava za životinje

    Kap prvo,ulazem protest,sto smo mi ljubitelji zivotrinja i prirode,prinudjeni da budemo u istoj grupi "flora i fauna",sa lovcima.Gospodin lovac(ubica),u emisiji javnog servisa evropske(nece moci g-dine Tijanicu)Srbije,kaze da nije tacno da oni ubijaju,vec da samo odstranjuju skart....??????Ne mogu i necu da polemisem sa onima,koji tako razmisljaju.Molim administratora da nas lepo odvoji i razvrsta.Lov,mozda,ako je u pitanju hrana i .....da naoruzamo i zivotinje!
    Prica prva: na imanju,na kome provodim najveci deo vremena,pojavise se jesenas,dva lica u belim mantilima i silnim papirima(navodno sa dozvolom i preporukom ministarstva poljoprivrede),da vrse deratizaciju,jer mi preti opasnost od glodara.U tom trenutku,uopste nisam razmisljao da li su oni prevaranti,koji hoce da uzmu pare,ili su stvarno sa necijom preporukom.Jednostavno sam im rekao DOVIDJENJA i nemojte vise da dolazite.Imanje je moje,i sve na njemu i sve sto zelim i mogu je,da bar taj delic planete,bude sigurna zivotiljska kuca,u kojoj ce svi imati podjednako pravo na zivot.Nazalost,ne mogu mnogo vise od toga,ali mozete i vi,pa svi po malo!

  7. #7

    04 Dokle doseže ljudska okrutnost?


    Da li je nasilje izvršeno nad životinjama jedan korak ka nasilju koje će biti izvršeno nad ljudima? Vredi bar na trenutak razmisliti o tome.

    Četvrtak, 1.2.2007. godine.
    U veterinarskoj ambulanti Tommy (Gandijeva 122v, blok 63, Novi Beograd) dežurnim veterinarima Goranu Tomišiću i Milanu Biseniću saopšteno je telefonskim pozivom da je u ulici Omladinskih brigada kod Mercedesovog servisa pronađen pas u vreći za smeće, vezan i bačen pored kontejnera. Jadna životinja, promrzla i izmučena, poslednjim atomom snage je uspela da se oslobodi i pocepa kesu kako bi došla do vazduha.

    Da li slučajno, ili igrom sreće kuca nailazi na prave ljubitelje životinja bez čije pomoći sada sigurno ne bi bila živa. Gaković Katarina, Delić Irena i gospodin Miša su kucu pronašli i taksijem prevezli do veterinarske ambulante. Veterinari su utvrdili da je u pitanju ženka francuske patuljaste pudle, aprikot boje, ne starija više od dve godine, iznemogla, dehidrirana, u hipotermiji, verovatno fizički maltretirana.

    U ambulantu je stigla oko 16:30h. Pregledom je ustanovljeno da joj telesna temperatura iznosi 34 stepeni, da je patološki mršava, da ima krvarenje iz debelog creva i obostranu upalu pluća. Uz adekvatnu terapiju i grejanje stručni tim veterinara je uspeo da je povrati u život i podigne na noge, temperaturu vrati na normalu i rehidrira je, tako da je stanje trenutno stabilno i zadovoljavajuće. Borba za njen život tek predstoji, a prvi napori su uspešno učinjeni. Mimina želja za životom, koja je neizmerna, daje nadu i ohrabruje.

    Kako se Mima našla na ulici, šta je sve preživela i kroz kakvu je agoniju prošla - samo ona zna. Nama ostaje da nagađamo šta se desilo i pribojavamo se jedne stvari - da je čovek prihvatio nasilje kao rešenje za sve svoje probleme. Posle svega, ostaje tuga i neverica - dokle doseže ljudska okrutnost.

    U međuvremenu Mima se oporavila, počela je da se oprezno oslanja na nogu, koja je povređena, trčkara i veselo maše repom. Još uvek je nepoverljiva prema nepoznatim ljudima, samostalno se hrani, druži sa decom i ostalim kućnim ljubimcima Milana Bisenića: macom Cicom, mačorima Žućom i Mikicom, kucom Leki i njenim štencima. Polako se oslobađa straha, ponekad se priseti da zna da laje i voli da juri loptice. Priča sa lepim krajem.



    Jos jedna lepa vest o pudlici Mimi

    Pudlica Mima koju je veterinar Milan Bisenić pre par meseci uz pomoć prijatelja/ica uspeo da spasi sigurne smrti je ovih dana sve iznenadila. Ona je prihvatila i kao prava majka se stara o jednoipomesečnom trobojnom mačetu koje je pronašla u dvorištu. Od silne majčinske ljubavi ona ga doji i brine se o njemu kao da je njeno štene. Da napomenem da ona nije skotna i da do sada nije imala štence, te je samo to primer da majčinska ljubav nema granica...








  8. #8

    Odgovor: Prava za životinje

    Oni osecaju isto kao covek srecu bol tugu pricaju ali ih mi nerazumemo . Znaci imaju prava i ljudi treba da ih zastupaju jer ne govore nasim jezikom,

Slične teme

  1. Životinje od A-Z
    Autor azus u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 360
    Poslednja poruka: 05.11.2019, 18:12
  2. Zašto volite životinje?
    Autor SQUAW u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 31.08.2015, 07:57
  3. Preparirane životinje
    Autor SQUAW u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 30.01.2014, 17:27
  4. Kviz - Volite li životinje?
    Autor silvia u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 29.01.2014, 22:27
  5. Životinje za maženje i životinje za klanje
    Autor Crazy Angel u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 31.10.2007, 21:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •