HDR fotografije
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    HDR fotografije

    Za fotografe amatere...

    High Dynamic Range
    ili štreberski rečeno fotografije velikog svetlosnog raspona, s pravom su veliki hit kod svih fotografa i fotoamatera oduševljenih u otkrivanju sveta svojim digitalnim fotoaparatima.
    Da pojasnim – zapravo radi se o dobijanju nerealno dobre fotografije pomoću par namerno katastrofalno loše snimljenih fotografija, odnosno spajanju fotografija različite dinamičke vrednosti.
    Dakle o čemu se radi.
    Kada snimite fotografiju normalno, vaš senzor ce se orijentisati po jednoj ili više tačaka i ponuditi vam najoptimalniji rezultat.
    Pritom ako snimate u lošim vremenskim uslovima, bićete i ograničeni takvim uslovima.
    No ukoliko tu istu fotografiju snimite u par varijanti- varirajući pritom brzinu okidanja, od jako spore do prebrze, dobicete fotografije u rasponu od presvetlih (pregorelih) do pretamnih.Takve bi fotografije inače u krajnjem slučaju izbrisali, ali upotrebom HDR-opcije od njih možete dobiti savršenu nadrealnu fotografiju.
    Savršenu u tom pogledu, što stapanjem tih ekstremnih snimaka dobijemo prikaz svetla i ocrtavanja objekata iznad mogućnosti vidljivih samom aparatu, a i našem oku.

    Tako će delovi fotografije koji su na optimalnoj fotki presvetli, ovde biti fino zasićeni, a tamo gde su pre-tamni- biće osvetljeni, a i same boje biće zasićenije.
    Mali tutorial za HDR

    POTREBNA OPREMA:
    Za snimanje kvalitetne HDR fotografije neophodno je imati:
    -Digitalni fotoaparat sa mogućnošću podešavanja brzine okidanja (znači barem neku višu klasu)
    -stativ (stalak za kameru) – bez njega nemojte niti pomišljati fotografisati, jer sve fotografije moraju biti snimljene sa identično istog mesta, a i najmanji pomak može vam upropastiti trud.
    -daljinski upravljač - nije neophodan, ali će vam podosta olakšati fotografisanje i staticnost aparata.

    SNIMANJE:
    Kao sirovinu za kvalitetnu buduću HDR fotografiju trebamo snimiti najmanje 3 istovetne fotografije- ali s različitim dinamičkim vrednostima, odnosno pod različitom ekspozicijom (brzinom okidanja).
    Za probu snimite prvo jednu fotografiju pod (automatskim) optimalnim vrednostima. Potom,s istog mesta, snimite jednu sa ekstremno dugom ekspozicijom, jednu sa srednjim i jednu sa ekstremno kratkom ekspozicijom.
    Naravno možete snimiti i više od 3 fotografije. HDR plugin u Photoshopu prihvaća i do 20 fotografija, ali 3 je nekakav minimum za dobar rezultat.

    Kod snimanja pazite na pokrete objekte. Ipak trebate snimiti više od jeden fotografije a za to je potrebno neko vreme, ako na slikama koje ćete spajati imate objekt na različitim mestima, dobicete kao mutni objekt.
    Takođe pripazite na vremenske uslove.
    Loše vreme može dodatno pridoneti dramatici i zanimljivosti vaše fotografije, ali vam recimo vetar može pomrsiti planove
    Poruku je izmenio goldie, 07.12.2006 u 17:19

  2. #2

    Odgovor: HDR fotografije

    Evo jos HDR fotografija:



    Jeste napravili nekad neku HDR fotografiju? Pokazite nam je.

  3. #3

    Odgovor: HDR fotografije

    Evo malo softwarea-a na temu...

    http://gl.ict.usc.edu/HDRShop/

    HDR se koristi kao mapa za refleksiju predmeta bez okruzenja u 3D aplikacijama...
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  4. #4

    Odgovor: HDR fotografije

    da dodam: ne samo za refleksiju, moze se koristiti i kao izvor realne svetlosti u exterijeru i enterijeru.

  5. #5

    Odgovor: HDR fotografije

    Da napišem i ja koju reč na temu. Igranje sa HDR sam počeo ove godine, proletos, neke fotke sam i ostavljao na temama, gomila promašaja i tek poneka relativno uspešna. HDR koji ja radim zapravo nije HDR već pseudo HDR izvučen iz jedne slike. Pošto sam od onih koje mrzi da vuku stalak iako ga imam, ni jednu HDR sličicu nisam napravio tako što sam menjao ekspoziciju na aparatu pa fotografisao kako bi to inače trebalo, već sam u fotošopu iz 1 jpeg slike pravio 3 i više jpeg slika sa različitim rasponom ekspozicije.

    Postoji više programčića kojima se mogu praviti HDR slike, prvi pokušaji su bili u fotošopu, zatim DynamicPhotoHDR da bih tek skoro ukapirao da je zapravo Photomatix možda i najbolji za pravljenje HDR i u kombinaciji sa šopom daje dosta dobre rezultate. Ove gore što sam ostavio su rađene u DynamicPhotoHDR dok sam ovo recimo dobio u Photomatixu. DynamicPhotoHDR nije loš, ima više opcija za tone mapping nego Photomatix, ali mi se čini da Photomatixov details enchanser mod daje mnogo bolje rezultate i veće mogućnosti za tone mapping nego ijedan mod u ovom prvom.

    U stvari najteži deo kod HDR je tone mapping. Svako od nas ume da napravi tri ili više fotki sa različitim rasponom ekspozicije i sastavi ih u jedan HDR, ali onda ide upravo ovaj teži deo. Ne postoji neki recept na koje vrednosti treba podesiti klizače kada se radi tone mapping i svaka fotka je priča za sebe. Nakon tone mappinga malo korekcije u fotošopu (obično levels i shadows&highlights i eventualno curves kada hoću jači kontrast) i dobijem to što dobijem.



Slične teme

  1. Motorsport fotografije
    Autor Alen13ASC u forumu Auto-moto
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 10.12.2018, 01:52
  2. Paparazzo fotografije
    Autor vlado u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 4124
    Poslednja poruka: 11.07.2017, 22:03
  3. Vaša umetnička dela - fotografije
    Autor swba u forumu Umetnost
    Odgovora: 797
    Poslednja poruka: 16.07.2016, 15:18
  4. Fotografije iz mog albuma
    Autor nenad.bds u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 06.02.2015, 14:56
  5. Fotografije na cigaretama
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 09.02.2007, 17:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •