Nargile
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23

Tema: Nargile

  1. #1

    Nargile




    Nargila, hookah, shisha ili hubbly-bubbly je po definiciji orijentalna lula s dugačkim savitljivim crevom zakačenim za kontejner u kojem se duvanski dim hladi prolaskom kroz vodu. Interesantnog orijentalnog oblika i bogato ukrašena, u domovima zapadnih zemalja uglavnom predstavlja ukras, dok većina stanovnika Bliskog istoka nargilu koristi svakodnevno kao dezert posle jela ili prijatno osveženje tokom partije begemona. U aromatičnom ukusu nargile podjednako uživaju i muškarci i žene, a užitak koji dobijaju kroz ovu prelepu i veoma jednostavnu aparaturu je neverovatan.Istorijski izvori govore da je nargila nastala u dalekoj Indiji, a kasnije je preko Irana prešla u ostale arapske zemlje, završavajući svoju evoluciju u Turskoj. Od tada je nepromenjena – dakle, onakva kakvu je znamo postoji stotinama godina: www.shishapipe.net/history.htm. Ono što je misteriozno u vezi s njenim istorijatom jeste činjenica da otkriće duvana u odnosu na korišćenje nargile kasni nekih 200 godina. Nekoliko istraživača se s pravom pitalo šta su to Indijci pušili pre nego što je duvan stigao do njih: www.sacrednarghile.com/narghile/en/mystery.html.


    Za pušenje nargile je neophodno koristiti posebne vrste duvana, od kojih je najbolji iranski tamni duvan. Ove vrste duvana nikada nisu suve, već su obavezno pomešane s medom ili melasom i aromama različitog suvog voća – jabuke, jagode, kivija, banane, ananasa... U novije doba se koriste i arome nane, kapućina i druge, a ponekad su sve zajedno pomešane, i nazivaju se „MIXD flavour”: www.artbubbles.info/doc/NARGILAS1/tobacco.html?ord=no&ordnum=anonim.
    Ako posetite Web prezentaciju na adresi www.hookah-shisha.com/generic14.html, videćete artističke oblike nargila i saznati osnovne razlike između egipatskih i sirijskih nargila. Tamo ćete naučiti i nekoliko alternativnih načina pušenja – recimo da umesto vode koristite vino, votku ili čak i mleko. Aromatični dim iz nargile može da se izvlači i po dva sata. Zato se kaže da se nargila ne puši, već da se u njoj uživa. A, da podsetimo, nargile se „pućkaju” odnosno dim je bolje ne uvlačiti u pluća: www.gulf-news.co.ae/080399/emirates3.htm. Veliki broj slikara i pisaca, među kojima i Onore de Balzak, uvrstio je korišćenje nargile u svoja umetnička dela. Možda najpoznatiji primer jeste gusenica iz knjige „Alisa u zemlji čuda”, koja uživa uz čarobnu aparaturu na svojoj pečurki: www-2.cs.cmu.edu/People/rgs/alice-V.html, a druge primere iz umetnosti naći ćete na sajtu www.thehookah.com/history/5.htm. Iz čina pušenja nargile su izvučeni i religiozni i seksualni egalitarizam, budući da su je podjednako koristili vernici sve tri monoteističke religije, kao i muškarci i žene.


    Pošto naručite nargilu i njene prateće elemente preko linka http://hookahkings.com, saznajte kako se precizno koristi: www.artbubbles.info/doc/Nargilas1/howuse.asp i www.jerusalemshoppe.com/nargila.html. A usput naučite i bonton: da ne pušite ništa osim predviđene vrste duvana, da ne palite cigaretu na užarenom ćumuru kojim se pali nargila, da ne prenosite cev kojom pušite iz ruke u ruku i da je ne postavljate negde visoko, pošto je napravljena tako da stoji isključivo na zemlji! A obavezno pripazite na kvalitet nargile iz koje pušite: www.hookahculture.com.

    preuzeto iz Sveta Kompjutera








    Poruku je izmenio goldie, 01.12.2006 u 01:52

  2. #2

    Odgovor: Nargile

    Da li ste imali priliku da probate da pusite ovaj mirisljavi duvan iz nargile?


    Pre par godina sam se prvi put susrela sa ovom zanimljivom spravicom i prilozila sam slicice da vidite kako je to izgledalo. Naime jedan drugar je bio u Turskoj i doneo gomilu kutijica ovog duvana sa razlicitim ukusima (ukus jabuke, visnje, coca-cole, zvaka.... ) I izuzetno je jak miris i veoma je prijatno puckati taj beli dim i grati se sa njim dok leluja oko vas.
    Poruku je izmenio goldie, 30.11.2006 u 22:10

  3. #3

    Odgovor: Nargile

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste imali priliku da probate da pusite ovaj mirisljavi duvan iz nargile?
    -Ne

  4. #4

    Odgovor: Nargile

    Ni ja, ali deluje baš cool.

    To bi strava bilo imati u sobi, za popodnevna druženja

    evo šta kaže wikipedia o Nargili

    http://en.wikipedia.org/wiki/Hookah

    Uživajmo u aromama dima
    Poruku je izmenio sladoledzija, 01.12.2006 u 18:01 Razlog: linkovi koje sam stavio se već nalaze gore u postu
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  5. #5

    Odgovor: Nargile

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste imali priliku da probate da pusite ovaj mirisljavi duvan iz nargile?
    jesam..i svidja mi se...
    interesantno je to da to nije toliko stetno kao klasicne "dimilice" jer dim prolazi kroz posudu u kojoj se nalazi voda...
    A vocne aromice... ... jakaa stvaar....

    Probah za vreme letovanja u Egiptu mada sam ishchachkala i neke domace klubove koji nude izmedju ostalog i nargilu u meniju...

    Ubica mekog srca.

  6. #6

    Odgovor: Nargile

    Citat Kill Bill kaže: Pogledaj poruku
    jesam..i svidja mi se...
    interesantno je to da to nije toliko stetno kao klasicne "dimilice" jer dim prolazi kroz posudu u kojoj se nalazi voda...
    A vocne aromice... ... jakaa stvaar....

    Probah za vreme letovanja u Egiptu mada sam ishchachkala i neke domace klubove koji nude izmedju ostalog i nargilu u meniju...

    Uz tod taj dim se ne uvlači u pluća, nego se samo pućka/fućka kako se već kaže
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  7. #7

    Odgovor: Nargile

    Citat sladoledzija kaže: Pogledaj poruku
    Uz tod taj dim se ne uvlači u pluća, nego se samo pućka/fućka kako se već kaže
    A ne davi ko tompusi...Ma milina bozija...

    Ubica mekog srca.

  8. #8

    Odgovor: Nargile

    probala mada nisam neki ljubitelj tih mirisljavih aroma.. ali s vremena na vreme s drustvom odem u neki od blisko - istochnih klubova gde se nudi pusenje nargile.. zabavno je u svakom slucaju
    moomoo meee jooouu

  9. #9

    Odgovor: Nargile

    Bas sam preksinoc na nekom rodjosu zavrsila u jednom takvom mestu i probala i nije mi se svidelo,bezveze,ok su arome ali ne vidim svrhu,moji kazu da opusta,mene samo glava zabolela
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  10. #10

    Odgovor: Nargile

    Prilog 748
    Nikad nisam probao ... ak şta vişe neki dan sam bio u Afionu centru za proizvodju narkotika u zadnjih 700 godina ! Pa ni tamo me nije privuklo u izobilju svega i svaega da probam ...
    Inae ovde u puno lokala mozete biti usluzeni nargilama pa ko voli nek svrati ... buyrum !
    Ko je za jednu voznjicu

  11. #11

    Odgovor: Nargile

    Auuu znači to može da se koristi i za pušenje duvana

    a ja je zloupotrebljavao ...

  12. #12

    Odgovor: Nargile

    Prvi put sam ovu kitnjastu lulu videla pre vise od 10 godina,u Kairu, u Sheratonu.Tada sam je samo pogledala,pitala sta je to i posmatrala je jos desetak minuta dok mi jabuke( crvene,usecerene-kao nase vasarske,original),nisu spakovali.
    Sada,skoro istu ovakvu mozes da kupis za oko 30evra sa sve duvanom i ugljem.Jos ako ima izlazni ventil(ili kako se vec kaze) super- Onda ce da radi


  13. #13

    Odgovor: Nargile

    Kad videh naslov pomislio sam da neko skuplja nargile (WOW!)
    ja je redovno upraznjavam (iako ne pusim), ponekad i sa aromaticnom duvanom
    Ali ja ne puckam, vrlo uvlacim i ustvari super je.

  14. #14

    Nargile

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste imali priliku da probate da pusite ovaj mirisljavi duvan iz nargile?

    ..nisam ..
    ..zgadi mi se kad vidim shishu ..
    ..mirisi su ok ali kad vidis 1000 zamastenih arapa kako vuku i pjuckaju tamo gde ti prolazis ..
    ..kad bi je kupila sama i probala kuci inace ne dolazi u obzir..
    ..ali nemam potrebe za tim uopste ..

  15. #15

    Odgovor: Nargile

    da li neko zna gde kod nas moze da se kupi mirisni duva za nargile

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •