Začini - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 29 od ukupno 29

Tema: Začini

  1. #16

    Odgovor: Zacini

    bosiljak nabolje ide uz mahunasto povrce,pasulj,grasak itd.,kada stavite bosiljak na kraju kuvanja,nema nikakvog nadimanja a i gasovo naravno

  2. #17

    Odgovor: Zacini

    volim da eksperimentisem sa zacinima i imam ih puno, ukusi jela mogu biti zaista divni sa razlicitim zacinima , pa ko voli čili ,cary,bosiljak,majcina dusica ,origano ,pimet,i....da nenabrajam sve sto imam bilo bi puno...
    sreca je kada pored sebe imas voljene osobe

  3. #18

    Odgovor: ZaciniUpotreba začina u vegetarijanskoj ishrani

    Upotreba začina u vegetarijanskoj ishrani

    Korišćenje začina i aromatičnog bilja jeste vrlo složen posao . U kulinarstvu je potrebno veliko znanje i veština za upotrebu začina i aromatičnog bilja. Kakav je izbor začina i količina istih zavisi kvalitet jela koja se pripremaju . Dobro odabrani začini i mirisi , kao i dobra kombinacija mogu pripremljeno jelo dovesti do savršenstva ili ga potpuno upropastiti. Za domaćice sa malo iskustva a sa puno volje dase bave hranom uopšte , začini čine veliku zagonetku. Baveći se začinima otkriti će veo tajni i beskarajne kombinacije novih mirisa. Ukusi koji će te otkriti koje niste poznavali svatiti će te da su biljke aromatične i začini darovi apoteke iz božije bašte. Dale sa ovom konstatacijom možemo početi koje aromatično i lekovito bilje kao i koji začini se mogu pravilno upotrebiti . Naročito je to važno za vegetarijansku i dijetalnu ishranu i ishranu sportaša.

    Artičoka – začini su : peršun, kopar, vlasac, estragon , kapre, lovor, crni luk, beli luk, limunov sok, majoran , kajenski biber, karanfilić, mlevena slatka paprika .
    Bamija .- začini su :peršun, mleveni paradajz, mlevena slatka paparika, bosiljak, estragon, vlasac, korijander, kim, šafran , kajenski biber.
    Blitva - začini su : peršun ,miloduh , vlasac, crni luk, biber, mlevena slatka paprika, muškatni oraščić.
    Bob – začini su : peršun , zelje, majčina dušica, lovor, čubar, beli luk, biber.
    Bundeva - začini su : peršun, majčina dušica, lovor, muškatni oraščić, cimet.
    Celer – začini su : peršun, majčina dušica, lovor, vlasac, kapre, . Kari, mlevena slatka paprika.
    Cvekla – začini su : peršun , kopar, bosiljak, kim, hren, karanfilić, piment, korijander, limunov sok, celerova sol.
    Cikorija – začini su : đumbir, limunov sok , mlevena slataka paprika, hren, matičnjak, muškatni oraščić.
    Karfiol – začini su : peršun, kopar, vlasac, lovor, oregan, kari , muškatni oraščić, biber.
    Pečurke – začini su : peršun , kopar, bosiljak, majčina dušica, crni luk, beli luk, biber, karanfilić, muškatni oraščić, susam, kari prah.
    Pasulj – začini su : peršun, majčina dušica, lovor, crni luk, beli luk, mlevana slatka paprika, biber, kim.
    Grašak – začini su : peršun , majčina dušica , kopar, lovor, vlasac , majoran , crni luk, beli luk.
    Kelj – začini su : peršun , miloduh , korijandar, kadulja, crni luk, beli luk, muškatni oraščić.
    Kelj pupčar – začini su : peršun , kopar, korijander, muškatni oraščić.
    Brokula – je povrće dobiveno ukrštanjem : kupusa, kelja, karfiola. Liči na karfiol, i zelene je boje, začini su : peršun , kopar, vlasac, piment, bosiljak, miloduh , muškatni oraščić.
    Kopriva – začini su : kopar, vlasac, majoran, beli luk, biber.
    Kesten pitomi – začini su : peršun , majoran , muškatno oraščić, piment.
    Krastavac – začini su: peršun , kopar, vlasac, menta, kim, majčina dušica, beli luk, biber, piment, kari , korijandar.
    Krompir –začini su : peršun , miloduh , kadulja, majoran , ruzmarin, majčina dušica, lovorov list, kari , crni luk, muškatni oraščić.
    Kupus beli – začini su : peršun, vlasac, majoran, menta, kim, kari, kleka, crni lik, beli luk, biber.
    Kupus crveni – začini su : bosiljak, majčina dušica, muškatni oraščić, korijandar, karanfilić, limunov sok, crno vino, kajenski biber.
    Sočivo – leća – začini su: peršun, lovor, šafran, ruzmarin, bosiljak, majčina dušica, čili, kajenski biber.
    Boranija – začini su: peršun, vlasac, kopar, bosiljak, čubar, estragon , crni luk, beli luk, biber, .
    Mrkva – začini su : peršun, kopar, metvica, majčina dušica, korijander, đumbir, muškatni oraščić, kari.
    Paprika – začini su : peršun, majčina dušica, bosiljak, ruzmarin, lovor, crni luk, beli luk, biber.
    Paštrnjak- začini su : peršun, kopar, lovor, majoran.
    Plavi patlidžan - začini su : peršun, estragon , menta, ruzmarin , oregan, bosiljak, majoran, kapre, pinjoli, beli luk, limunov sok, muškatni oraščić, mlevena slatka paprika.
    Koren peršuna – začini su : bosiljak, kapre, pinjoli, majoran, limunov sok.
    Praziluk - začini su : peršun, kopar, lovor, kari, mlevena slatka paprika, muškatni oraščić.
    Paradajz – začini su : peršun, kopar, bosiljak, oregano, majoran, ruzmarin, vlasac, estragon, mlevena slatka paprika, kari , crni i beli luk.
    Salata zelena – začini su : peršun, bosiljak, slačica, kopar, vlasac, estragon, beli luk, limunov sok.
    Soja – začini su : peršun, kari, krdumum, korijander, čili, beli luk, limunov sok, kapre, đumbir, mlevena slatka paprika.
    Spanać - začini su : peršun, kadulja, ljupčac, beli luk, muškatni oraščić, bober.
    Špargle – začini su : peršun, kapre, vlasac, krasuljica, majčina dušica , estragon, slačica, muškatni oraščić .
    Tikvice – začini su : peršun , vlasac, bosiljak, šafran, slačica, beli luk, muškatni oraščić.

  4. #19

    Odgovor: ZaciniVrste sirćeta koje se spominju u kulinarstvu kroz nove recepte

    Vrste sirćeta koje se spominju u kulinarstvu kroz nove recepte
    SIRĆE SA ZAČINIMA
    # 1 litar vina ili vinskog sirćeta
    # 10 zrna karanfilića
    # malo cimeta
    # 24 zrna bibera
    # list lorbera
    # kašičica slačice
    # malo đumbira
    # malo nastruganog muskatnog oraščića
    # kašika osušene ljute paprike
    # 15 zrna pimeneta (najkvirc)

    U teglu ili bocu sipajte sirće, dodajte sve začine i ostavite mesec ili dva. Povremeno promućkajte. Nakon tog vremena procedite sirće, sipajte u čistu bocu i dobro zatvorite. Ako pak želite odmah da koristite ovo sirće postoji brži način. Stavite sve sastojke u posudu sa poklopcem, poklopite a posudu stavite u veći sud sa vodom i pustite da voda provri. Skinite sa šporeta i ostavite na toplom nekoliko sati. Kada se ohladi procedite. Ovako pripremljeno sirće dodaje se crvenom kupusu, krastavcima, crnom luku i sosovima.


    SIRĆE SA LIMUNOM
    # 6 limunova isečenih na četvrtine
    # 2,5 litara vinskog sirćeta
    # 50 grama pimeneta
    # 50 grana slačice
    # 50 gr crnog bibera u zrnu
    # 50 grama struganog rena
    # komadić muskatnog oraščića
    # 6 zrna karanfilića
    # 75 gr soli

    U posudu stavite sve začine, prelijte ih sirćetom i stavite da kuva dok ne provri. Limunove natrljajte solju i stavite u dublju posudu. Prelijte sirćetom sa začinima, prekrijte salvetom i ostavite da stoji četiri dana. Procedite u čistu flašu a limun izgnječite da pusti sav sok.

    Koristi se kao sastavni deo marinata ili pomešano sa uljem kao preliv za pečenu svinjetinu i salatu od krompira.


    SIRĆE SA BELIM LUKOM
    # 2 grančice svežeg ruzmarina
    # 2 lista lovora
    # 3 čena belog luka
    # 1 l sirćeta

    U flašu stavite ruzmarin, lorber i prepolovljene čenove belog luka. Prelijte sirćetom, zatvorite, promućkajte i držite na hladnom mestu dve tri nedelje. Tada procedite sirće, sipajte ga u čistu flašu i dobro zatvorite.

    Ako želite pikantniju aromu sirćeta, dodajte na spisak začina i jednu suvu ljutu papričicu.

    SIRĆE SA ZELENIM BIBEROM

    # teglica zelenog bibera u sirćetu
    # nekoliko zrna crnog bibera
    # 3 grančice majorana
    # 1 l vinskog sirćeta

    Oceđen biber i sve druge sastojke stavite u flašu, nalijte vinskim sirćetom, zatvorite i ostavite da stoji nedelju dana. Tada procedite sirće, sipajte u čistu flašu i dobro zatvorite.

  5. #20

    Odgovor: Zacini

    Ne znam da li je vi koristite,ali ja je jako često koristim,volim njen ukus,iseckam je i čuvam u frižideru ili zamrzivaču.

    Mirođija - Anethum graveolens

    Mirodija je svima dobro poznata začinska mirisna biljka koja se gaji, a i sama se razmnožava po vrtovima. Domaćice stavljaju lišće mirodije u krastavce za zimu (u vodi), sosove i drugo, a plod se, na žalost, vrlo malo koristi, iako je plod lekovitiji od lišća. Cela biljka i plod imaju svojstven prijatan začinski aromatičan miris i začinski ukus. Droga je zreo plod, ređe vrhovi grančica u cvetu (Anethi fructus et summitas).
    Sastav: U zrelim plodovima ima 3-4% etarskog ulja, masnog ulja, oko 18% azotnih jedinjenja i oko 6% pektina. Glavni lekoviti sastojak je etarsko ulje (Anethi aetheroleum), koje se kod nas proizvodi destilacijom s vodenom parom samlevenih zrelih plodova. Sveže ulje je skoro bezbojna, lako pokretljiva tečnost prijatnog i jakog mirisa na mirođiju. Glavni sastojak ulja je limonen (do 70%), a zatim karvon (najmanje 30%).
    Upotreba: Mirodija je, pre svega, dobar, neškodljiv, jevtin i zbog toga svakom pristupačan začin. To je istovremeno i lek koji se vekovima uspešno koristi protiv gasova, nadimanja, teškoća u organima za varenje.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  6. #21

    Odgovor: Zacini

    Mirođija - Anethum graveolens
    Moj omiljeni začin uz cimet. Grašak je nezamisliv bez mirodjije. Obožavam njen miris mada se mnogima ne dopada. Super je, pravi gurmanski začin
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  7. #22

    Odgovor: Zacini

    Ja obožavam začine... Pošto mi je kuhinja vegetarijanska (uglavnom) volim da eksperimentišem i pravim neke ''moje'' kombinacije i svaki put se oduševim kakav ukus dobijem!
    Volim i sušene i smrznute začine,a volim i da sama sveže lišće čuvam u teglicama u frižideru pa ih ubacujem u ručkove...

  8. #23

    Odgovor: Zacini

    Začini su moja pasija i nešto sa čim volim beskonačno da eksperimentišem..kad čovek uđe u moju kuhinju, mogao bi komotno reći da sam kolekcionar..

    volim da ih kombinujem i volim taj predivni miris začinjene hrane, a o ukusu da ne govorim..

    posebno mesto u mojoj kuhinji ipak zauzima bosiljak i skoro da ne postoji jelo u koje ga ne stavljam, verovatno samo u torte..i miomirisna mirođija..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #24

    Odgovor: Zacini

    Eksperimentisala sam sa začinima jedno vreme dok nisam kombinacije koje mi se dopadaju uvela u svakodnevnu upotrebu.

    Bosiljak gajim u saksiji i stavljam da u svako jelo u koje dodajem sok od paradajza, to mi je nakako idealna kombinacija.

    Ruzmarin takođe svež dodajem obavezno u pasulj, bez obzira na koji način ga pripremam.

    Pečena riba mi je postala nezamisliva bez mešavine sušenog bosiljka, sušenog ruzmarina, peršunovog i celerovog lišća i majčine dušice.

    Jabuke na bilo koji način nikako bez cimeta i to u većim količinama, a počela sam da ga dodajem i u kolače sa višnjama.

    Mirođiju jako volim ali je slabo koristim pošto je ukućani ne vole.

    Lovorov list uvek stavljam u crni luk kada se dinsta. (Donosim ga sa mora, jer mi raste tamo u dvorištu i sušim na promaji u hladovini, a mnogo je aromatičniji od kupovnog).

    Korijander obavezno dodajem u krastavčiće za zimnicu.

    Eksperimentišem i dalje sa raznim začinima ali mnogo manje nego ranije.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  10. #25

    Odgovor: Zacini

    kupila sam malopre u ideji svezz djumbir....



    Opis biljke: Djumbir je tropska zacinska biljka koja veoma podseca na trsku. Biljka naraste do jedan metar visine, njeno korenje je mesnato kao prst debelo do 20 cantimetara duzine i veoma aromaticno. Aroma korenja je prijatna sa mirisom na limun, a ukus je slatkasto pikantan i veoma svez. Djumbir je veoma ukusan kao zacin pa se koristi u razne svrhe , kao dodatak jelima za kolace, za pivo i likere.. ,

    Stanište: Pradomovina djumbira je jugozapadna Azija , a glavni proizvodjac je Indija a posebno dobar ukus ima djumbir iz Jamajke..

    Lekoviti deo biljke: za lek se koristi koren....guli se kashchicom...


    Lekovito delovanje: Ima antisepticko dejstvo i smiruje kasalj zbog cega se koristi kao dodatak toplim napitcima tokom zime. umbir (Zingiber officinalis) stimulise perifernu i uopsteno cirkulaciju, zagrejava, otklanja grceve i spazme, stimulise funkciju jetre, snažan antioksidans. Koristan kod uklanjanja edema, napada vrucine, raznih mucnina.
    U kombinaciji sa drugim biljkama pojacava njihovo dejstvo .

    Djumbir sa medom je najpoznatiji kucni lek u Americi za lecenje kaslja kod dece.
    Sok od svezeg djumbira, pomesan sa sokom od svezeg belog luka i meda se koristi kao lek za astmu

    Zacin aromaticnog ljutog ukusa daje toplu energiju (ubrzava cirkulaciju) i otklanja probavne probleme. Dodajemo kod prehlade u caj i lekovite napitke. Oblozima otklanja reumatske bolove (rastvara otrovne naslage)

    Svez djumbir i susen djumbir su savim raliciti po svojstvima, kao da su u pitanju dve razlicite biljke. U kineskoj medicini susen djumbir je poznat kao Gan-Jiang a svez koren kao Sheng-Jiang. Svez koren se koristi za pojacanje znojenja i izbacivanje toksicnih materija iz organizma. Susen koren, koristi se za stomacne bolesti, dijareju, reumatizam, kasalj itd. I susen i svez djumbir je oficijelna biljka Kineske farmakopeje i kao ekstrakt i kao tinktura. U Kini se djumbir koristi u polovini recepata i biljnih preparata jer ubrzava reakciju biljaka sa kojima je pomesan.

    fantastichan je dietetski proizvod jer ubrzava bazalni metabolizam

    kod uriela u budimpeshti ima u jednoj prodavnici namirnica za japanske restorane da se kupi marinirani djubir u kesama od po kilogram. i ne koshta mnogo. ima beli djumbir i roze (crveni) djubir. marinade su razlichite i ovaj roze/crveni je lepshi. i ako bi uki doneo jednu kesu toga kad dolazi ...mcm.....

    ... i taaakoooo ......
    & underpaid......

  11. #26

    Odgovor: Zacini

    aj stavichu ovo ovde... da ne otvaram temu - uljarice.....

    LANENO SEME ZA LJUDE

    Nedostaci, koristi: Sprečava oboljenja srca i kancer.
    Krajnji rezultat: Ulje lanenog semena je zdravo za srce zato što sadrži alfa-linolensku kiselinu. Samo seme lana (samleveno ili celo) takođe sadrži lignane, koji mogu da imaju antioksidantske akcije i mogu da pomognu u zaštiti protiv određenih vrsta kancera, ali ovo je ipak daleko od izvesnog. Ipak treba izostaviti dodatke lanenog semena.

    ČINJENICE O SEMENU LANA

    Da li se pogačice od lanenog semena bore protiv kancera dojke i kancera prostate? Da li svi mi treba da jedemo laneno seme i koristimo ulje od lanenog semena u salati? Pojedini bi rekli „Da“! Istina je da nedavno istraživanje mogućih zdravstvenih koristi lana daje nadu.
    Biljka lana, drevni usev, daje vlakno od koga je platno istkano, kao i seme i ulje. Ulje (naziva se i seme lana) ima višestruku industrijsku upotrebu – ono je, na primer, važan sastojak boja, lakova i linoleuma. Ulje lanenog semena se takođe javlja u jestivom obliku i najčešće se prodaje u radnjama sa zdravom hranom. Kao i maslinovo, kanolino i ulja mnogih drugih biljaka, ono je nezasićeno i zdravo za srce. Seme lana sadrži još jedan veoma interesantan sastojak – lignane koji mogu imati antikancerogene karakteristike.

    BILJNI HORMONI: ZAŠTITA OD KANCERA?

    Lignani su vrsta vlakna, a u isto vreme i vrsta fitoestrogena – hemijski slični ljudskom hormon estrogenu. Seme lana je najbogatiji izvor lignana. Ako jedete lignane, bakterije u digestivnom traktu ih pretvaraju u supstance kao što je estrogen – nazivaju se enterodiol i enterolacton, a smatra se da imaju preventivno dejstvo protiv tumora. Lignani i ostali sastojci lanenog semena mogu da imaju antioksidantske karakteristike – odnosno mogu da smanje dejstvo aktivnosti slobodnih radikala koji uništavaju ćelije. (Ulju lanenog semena nedostaju lignani, ali ih neki obrađivači dodaju u ulje.)

    Nedavna istraživanja su pokazala da su kod pacijenata obolelih od kancera koji su konzumirali laneno seme pokazani neki ohrabrujući rezultati. U jednom istraživanju, muškarci oboleli od kancera prostate koji su jeli 35 grama (uncija) samlevenog lana (skoro tri supene kašike) dnevno kao deo dijete sa malom količinom masti, smanjili su napredovanje kancera u periodu od kada im je postavljena dijagnoza do operacije. Slična studija žena koje su očekivale operaciju zbog kancera dojke je pokazala da one koje su jele dnevno pogačicu od lanenog semena (sa oko četiri supene kašike mlevenog lanenog semena po pogačici) imale su nižu stopu rasta tumora. Eksperimenti na životinjama, takođe, navode neka antikancerogena dejstva koja poseduje seme lana. Ipak, uvek je teško odrediti da li su lignani ti koji pomažu ili su to neki drugi sastojci u semenu lana. A ni sve studije nisu dale pozitivne rezultate.

    Još uvek je rano reći da lan može da bude prevencija od kancera, ili da ga leči, i da se preporuči u tu svrhu. Važno je podsetiti da biljka estrogen, kao ljudski hormoni nije uvek benigna. U velikim dozama – a niko ne zna koliko je previše – lignani mogu da postanu promoteri kancera. Zapravo, neka istraživanja na životinjama su pokazala da velike doze biljke estrogena mogu da prouzrokuju razmožavanje ćelija kancera. Mi ne znamo gde treba povući liniju između – dovoljno i previše. Sve što možemo da uradimo je da sačekamo dalji razvoj.

    ZDRAVA STRANA LANA ZA SRCE

    Osim lignana, laneno seme i njegovo ulje su, takođe, najbolji hranljivi izvor neophodne masne kiseline – alfa-linolenske kiseline. „Neophodna“ znači da moramo da je konzumiramo, zato što naš organizam ne može da je proizvodi. Neophodne masne kiseline su važne za ćelijske membrane, regulaciju krvnog pritiska i ostale funkcije. Alfa-linolenska kiselina je omega-3, slična nekim masnim kiselinama u ribljem ulju. Kao aspirin, omega-3 kiseline mogu da smanje zgrušavanje krvi, dakle, samim tim smanjuju šansu od smrtonosnog srčanog udara. Seme lana i njihovo ulje mogu takođe da snize ukupan holesterol u krvi, kao i LDL (“loš”) holesterol. Ali to ne treba da nas mnogo iznenađuje, jer svako nezasićeno ulje će to učiniti, naročito ako je subtituirano za zasićene masti. Vlakna u semenu lana, takođe mogu da pomognu protiv holesterola, pošto su rastvorljiva (slično vlaknima u ovsu).


    Nekoliko istraživanja na ljudima je povezalo veliku usisnu moć alfa-linolenske kiseline sa smanjenim rizikom od srčanih oboljenja i/ili smrti od srčanih oboljenja. Jedna francuska studija koju smo objavili 1999. godine je pronašla da je dijeta relativno bogata alfa-linolenskom kiselinom značajno smanjila rizik od drugog srčanog napada. (Alfa-linolenska kiselina u toj studiji nije bila iz semena lana, nego iz margarina ulja kanole). Osim ulja lanenog semena i konole, alfa-linolenska kiselina je, takođe, pronađena u ulju soje i oraha.

    DOBRA HRANA, NE MAGIČNO ZRNO

    Svaka biljna hrana, uključujući i lan, ima šta dobro da ponudi. Beli luk, crni luk, paradajz, brokoli, mahune i sve žitarice sadrže dosta korisnih supstanci. Ukoliko želite da dodate laneno seme u dijetu, to je odlična ideja. Ali, ukoliko su vam čizburgeri glavni izvor kalorija, dodavanje lanenog semena vam neće mnogo pomoći.

    Laneno seme ima prijatan ukus oraha, i jako je ukusno u salatama, kuvanom povrću ili pahuljicama. Ulje je takođe veoma ukusno, ali i skupo. Ovo su neki saveti za lan:
    • Samleti seme ili ga dobro sažvakati – celo seme samo prolazi kroz digestivni trakt. Mlevenje semena neposredno pre upotrebe najbolje čuva ukus i hranjive sastojke, ali prethodno samleveno seme je pogodnije. čuvajte ga u frižideru. Nema razlike u hranljivim sastojcima između braon i žutog semena.
    • Kombinujte brašno od lanenog semena sa pšeničnim brašnom za hleb, hlebčiće i palačinke.
    • U mnogim radnjama se može naći gotov hleb, pogačice, pahuljice i štapići od lanenog semena.
    • Ulje se brzo kvari; pakuje se u tamnim bocama da bi se produžio rok trajanja. čuvajte ga u frižideru i vodite računa o roku upotrebe. “Hladno-presovano” ulje od lanenog semena je skuplje, ali nema boljeg od njega.
    • Ulje od lanenog semena se ne može koristiti za prženje ili za prženje u ključalom ulju.
    • Trudnice ili dojilje ne treba da jedu mnogo lana.
    • Neki ljudu mogu da imaju alergijsku reakciju na laneno seme.
    • Odustanite od lanenog semena kao dopune – umesto toga jedite prehrambene proizvode.

    izvor

    deset bambija za lan
    & underpaid......

  12. #27

    Odgovor: Zacini

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    Začini su moja pasija i nešto sa čim volim beskonačno da eksperimentišem..kad čovek uđe u moju kuhinju, mogao bi komotno reći da sam kolekcionar..

    volim da ih kombinujem i volim taj predivni miris začinjene hrane, a o ukusu da ne govorim..

    posebno mesto u mojoj kuhinji ipak zauzima bosiljak i skoro da ne postoji jelo u koje ga ne stavljam, verovatno samo u torte..i miomirisna mirođija..
    Reče i u moje ime.
    Dodaću samo, da sam upravo uz upotrebu začina potpuno izbacila so iz upotrebe i mog kazana.
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  13. #28

    Odgovor: Zacini

    moj novootkriveni fejvorit je anis. upravo sam ga gurnula u ovaj smuchkurish sa shargarepom i shampinjonima ... mljac.....

    ANIS - Jednogodišnja biljka raspxrostranjena u zemljama sa toplom klimom - Zapadna Evropa (Sredozemlje) Egipat, Sirija, Severni Kavkaz, Indija -bogata eteričnim uljem, šećerom i belančevinama.

    U kulinarstvu se koristi isključivo seme (celo zrno) ili se seme drobi u prah.
    Kao začin seme anisa se dodaje svežem i kiselom kupusu, salatama i supama,a izdrobljen u prah konditerskim i hlebnim proizvodima, sosovima i likerima.

    Takođe se može koristiti i nezrela krošnja biljke, ubrana odmah posle cvetanja, za marinade ili kao dodatak prilikom usoljavanja.
    Anis je odlično sredstvo za ublažavanje nepoželjnih, jakih, specifičnih ili neprijatnih mirisa (npr. ribe, mesa, ulja).

    Upotrebljava se do početka ili za vreme pripreme jela, onda se odbacuje a u jelo dodaju odgovarajuci začini.

    Dodaje se mirisnim kolačima i testu, ali se koristi i za začinjavanje ribe, živinskog mesa krem supa i soseva. Veoma je omiljen u azijskoj kuhinji.

    izvor
    & underpaid......

  14. #29

    Odgovor: Zacini

    jedan od najdrazhih poklona koje sam ikad dobila
    sad moj prozor krase bosiljak, mint, oregano i persin i maznem malo kad god mi zatreba




    zacine volEm da stavljam u sva jela!
    moomoo meee jooouu

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •