Porodica VS karijera
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27
  1. #1

    Porodica VS karijera

    Opšte je poznato koliko je teško balansirati između složne porodice u kojoj imamo vremena i volje jedni za druge i karijere koja nam oduzima to vreme na štetu harmoničnih porodičnih odnosa... Teško je poverovati da čovek može posedovati toliko snage da i jedno i drugo izgura i u jednom i u drugom bude jednako uspešan... Retki su oni kojima to polazi za rukom. Mnogo je češći slučaj da jureći za karijerom malo po malo potpuno zapostavimo one kojima je naše vreme potrebno.
    U koji tip ljudi vi spadate? Da li biste jurili karijeru, na štetu neke porodične idile, ili biste pre voleli skladne i jake veze sa svojim bračnim partnerom i dečicom, i nekim prosečnim radnim mestom koje će vas ispuniti, ali opet neće biti vrhunac onoga što vi možete...
    Verujete li da čovek može imati toliko snage da i u jednom i u drugom bude jednako uspešan?

  2. #2

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Da li biste jurili karijeru, na štetu neke porodične idile, ili biste pre voleli skladne i jake veze sa svojim bračnim partnerom i dečicom, i nekim prosečnim radnim mestom koje će vas ispuniti, ali opet neće biti vrhunac onoga što vi možete...
    Sebe nikad nisam svrstavala u preambiciozne osobe i grozim se klasičnih laktaša, ali daleko od toga da sam neambiciozna. Ipak, posao mi je po najpre izvor egzistencije i svaki trud u poslu mi je u najvećoj meri okrenut ka tome da svoju egzistenciju osiguram na duže staze. Nije mi nebitan kvalitet vremena koji provedem na poslu, ali mi je bitniji kvalitet slobodnog vremena.
    Međutim, nekad prosto upadneš u mašinu i posao te samelje. Nedavno je bilo strašno mnogo posla, pa sam radila 12-14 sati, radnim danima i vikendom. Naravno, to je donelo i tapšanje po ramenu, razne hvale (i sažaljive poglede onih koji te gledaju kako ostaješ da radiš kada se oni posle svojih 8 sati pakuju kući) i proricanja sjajne budućnosti. O, pa zna to da prija. Ali, pored posla jedino mi je još ostajalo vremena da dođem do kuće i bacim se u krevet. Samo nauštrb svog sna sam ipak utekla par večeri da se vidim sa prijateljima.
    U početku nisam ni razmišljala u svrsi tako provedenog vremena. I onda, sa prvim slobodnim danom, sa opuštanjem, samo odjednom me je zapljusnuo teški bedak i besmisao svega.
    Tad sam obavila jedan krajnje iskren razgovor sama sa sobom. Da li neka stvarna pozicija koju zauzimam u hijerarhiji ili neka potencijalna koja mi se smeši, da li novac koji primam za svoj rad ili neki veći koji mogu uzeti ako se "dovoljno" angažujem vredi žrtve lične slobode, ličnog života?
    Šta da iza sebe imam decu? Da li bi mi donelo osmeh na lice da ih po povratku sa posla posmatram dok spavaju i da mi to bude jedini kontakt sa njima? Da od drugih saznajem šta su radili, šta im se desilo taj dan? Da li bi mi bila dovoljna sitisfakcija da im obezbeđujem jaču materijalnu bazu za život u kojem slabo učestvujem?
    Ne, ono što me zapravo čini zadovoljnom je kvalitet porodičnog života, života sa meni bliskim ljudima, života kojeg sama kreiram. Posao je samo nešto što mi u manjoj ili većoj meri može dati da taj kvalitet poboljšam. Naravno, mora postojati i dovoljno zadovoljstva samim poslom, ali ono nikako ne može biti bitnije. Lakše ću prihvatiti činjenicu da me "gaze" gori od mene nego da ja "gazim" sebe i svoje bližnje da me gori od mene ne bi pregazili.
    Stoga je moj stav: nikad karijera ispred porodice.

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Verujete li da čovek može imati toliko snage da i u jednom i u drugom bude jednako uspešan?
    Uh, ovo je više stvar lične percepcije uspešnosti. Ali sigurno da se neke vrhunske karijere teško mogu ostvariti a da porodica ne trpi.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Jako je teško uporedo stvarati i porodicu i karijeru, jer i jedno i drugo zahteva potpunu posvećenost. Treba zaista mnogo energije i volje da bi jedno i drugo uzajamno fukcionisalo, što opet ne može dugo da traje jer iscrpi čoveka. Kad neko radi po 12 -14 sati dnevno i kad doda neki minimum potrebnog sna od 6 h ostaje mu samo 4-6 sati za porodicu što nikako nije dovoljno.
    Lično sebe smatram ambicioznom osobom.
    Takođe mislim da ako neka osoba želi da gradi karijeru to treba da krene pre stvaranja porodice, jer će u početnoj fazi moći da karijeri posveti više vremena a svakako tad ima i više elana za rad, tek nakon toga da polako karijeru stavlja u drugi plan na račun porodice.
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  4. #4

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Citat sladoledzija kaže: Pogledaj poruku
    Takođe mislim da ako neka osoba želi da gradi karijeru to treba da krene pre stvaranja porodice, jer će u početnoj fazi moći da karijeri posveti više vremena a svakako tad ima i više elana za rad, tek nakon toga da polako karijeru stavlja u drugi plan na račun porodice.
    Mogu se složiti. Samo i tu treba imati čvrstu volju da te karijera ne ponese i da ne zaboraviš da te čeka još jedno, po meni važnije životno polje.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Mogu se složiti. Samo i tu treba imati čvrstu volju da te karijera ne ponese i da ne zaboraviš da te čeka još jedno, po meni važnije životno polje.
    Slažem se sa tobom
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  6. #6

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Jedno bez drugog nisu kompletni.Sta vredi karijera kada je to sve sto imas u zivotu,a opet lakse i lepse ces porodicu voditi kroz zivot kada se bavis poslom koji volis
    Balansira svako kako najbolje ume.......

    "Mala" sam ja jos za takva pitanja
    Lako cu,ako je do mene.........

  7. #7

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Ne poznajem nikoga ko ima uspesnu karijeru,a da nema skladnu porodicu.
    I da nije toga,porodica uvek na prvom mestu.
    ovde cu se vratiti...

  8. #8

    Odgovor: Porodica VS karijera

    ja godinama vec pokusavam prodati samoj sebi pricu kako to vrlo uspijesno obavljam, kako balansiram izmedju obaveza i obitelji. ipak ponekad kad pogledam unazad i vidim da npr. zadnje cetri godine nisam bila na godisnjem sa svojom porodicom priznajem da pretjerujem. postavila sam sebi neki cilj kojeg vise manje sledim, ali sve mi vise postaje jasno kako mi nikakve pare nece nadoknaditi trenutke koje ne provedem uz svog sina gledajuci ga kako odrasta. svaka cast onima koji to umiju bolje, tesko je to zaista.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  9. #9

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Dok god ne dodjemo u "stare dane", tj kad svodimo racune, nismo ni svesni sta smo propustili. Tek kad budemo odgajali unuke, shvaticemo koliko smo propustili u odgajanju nase sopstvene dece. No tada je vec kasno.
    A opet, ako smo svu paznju posvetili deci, u starosti cemo govoriti "e, sta sam ja mogao biti, koji sam ja bio potencijal" i sl.
    Komsija, penzioner, vlasnik jedne ugledne firmice mi je "otvorio srce" i rekao bas prethodno. Sad se igra sa svojim unucima, podetinjio (mi bi to tako okarakterisali) ali on se sada kaje i zali za svakim trenutkom koji nije proveo sa svojom decom.

    Sta da se radi? To je samo jos jedno zivotno iskusenje. Ne treba nikoga osudjivati (dovoljno ce se on sam osudjivati).
    Mislim da cu ja mozda malo zaliti sto nisam vise radio na karijeri ali ...
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  10. #10

    01 Odgovor: Porodica VS karijera

    ja koliko znam porodica mora da bude uvijek na prvom mjestu a od karijere ti zavisi visina dohodaka od kojeg zivi ta porodica pa ti onda skontaj tu nedoumicu
    u svakom zlu ima nesto dobra

  11. #11

    Odgovor: Porodica VS karijera

    ja nisam preterano ambiciozan sto se tice moje karijere, tako da kad mi dodje vreme za porodicu mislim da znam sta ce mi biti prioritet... mada, ko zna sta zivot donosi... sad tako mislim al ko zna kako ce biti

  12. #12

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Karijeru ne možeš držati za ruku dok gledate dobar film u zimsko veče... Ne možeš se slikati sa njom i te iste slike kasnije pokazivati potomcima... Ne možeš nasloniti glavu na njeno rame kada si bolesna, niti se probuditi pored nje... Karijera te neće zvati "mama", neće ti dati poljubac za rođendan, neće te pitati zašto si nervozna i da li bi želela još jedan kolač ili kafu... Karijera može da ispuni samo jedan deo tvoje ličnosti, samo jedan delić tvoga života... Sve ostalo je mnogo, mnogo vrednije...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  13. #13

    Odgovor: Porodica VS karijera

    Svako ima pravo na svoj izbor. Međutim, nekako mislim da obično trpe i karijera i porodica.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #14

    Odgovor: Porodica VS karijera

    imala sam jedan zahtevan posao, a drugi, potpuno različit od prvog, proizašao je iz hobija i sada se uporedo borim sa oba tako što ovaj prvi radim skraćeno, a ovaj drugi radim noću..zbog porodice..

    i tako će biti dok god izdržavam da ne spavam ili spavam tri sata dnevno..

    a ne mogu da se odreknem ni jednog ni drugog, ne bi tu bilo sreće ni za koga..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  15. #15

    Odgovor: Porodica VS karijera

    E baš tako. Kako sada stvari stoje teško je uskladiti porodicu i karijeru. Imala sam periode kada mi je bilo i ovako i onako. Mislim da je mnogo važnija porodica, ali vremena su takva da je to postalo luksuz. Inače, moja vizija idealnog života je da mi muž zarađuje dovoljno za lagodan život, a ja da se bavim porodicom. Mada je realnost sasvim drugačija, naime na poslu i ostalim obaveznim aktivnostima provodim toliko vremena da me već peče savest.
    ...il smo samo tu zbog ravnotee među zvezdama...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Višečlana porodica
    Autor makilli u forumu Porodica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.08.2011, 17:39
  2. Preca Kafana Nego Porodica
    Autor kuta u forumu Porodica
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 27.10.2009, 20:18
  3. The Addams Family / Porodica Adams
    Autor Charlie Harper u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.03.2009, 10:18
  4. Dom i porodica kroz prizmu planeta
    Autor irnik u forumu Astrologija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 27.08.2008, 17:41
  5. Srpska Kraljevska Porodica
    Autor Cezar u forumu Istorija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 12.03.2007, 04:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •