Davo duso mamina, tatina, whatever...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 29
  1. #1

    Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Nikada mi nije bilo jasno zašto ljudi, a specijalno žene i majke, imaju potrebu da u razgovoru sa decom "plicaju" a ne "pričaju".

    U mojoj porodici nećete čuti da se neko obrati detetu sa "Sta si ladio?", tako da ni ja nisam imala tu naviku nikada. Drugarice koje su imale te tripove sam opominjala i zabranjivala im da tako razgovaraju sa mojim detetom.

    A gledala sam kako se majke krste kad im na sistematskom pregledu saopšte da dete mora kod logopeda.

    Ne kažem ja, i moje dete je, kao i svako, nepravilno izgovaralo neke reči... i ne kažem da samo zbog "plicanja" deca idu kod logopeda, ali neki procenat sigurno ide.

    Nikada se nisam mešala, niti mi je palo na pamet, u to kako će neko da vaspita svoje dete, a kamo li kako će sa svojim detetom da razgovara. Moj je moto "Živi i pusti druge da žive", ali kad čujem "plicanje" meni se kosa digne na glavi.


    Da li vi imate potlebu da plicate kad vidite neko malo bice? Da li ste lavnodusni kad cujete plicanje ili vam smeta? Da li vam je slatko da plicate?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    A to tebi cmeta da mi plicamo

    Jao pa to mi je omiljeno kad vidim malo djete da plicam, a jos ako ono plica sav se istopim. A kako je bilo sa mnom, pa vele da sam jako rano poceo da plicam i da sam plicao ko navijen non stop. Ali kazu da sam isto tako rano poceo da pravilno izgovaram rijeci, tako da nije bilo potrebe za logopedom i sl. Valjda dugogodisnje iskustvo
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Uf, ja imam te fazone, ali ne plicanje u bukvalnom smislu, vec se sve nesto deformisem, promenim boju glasa. To je valjda nekako normalno. Covek ima potrebu da drugacije prica sa malim detetom, nekako dolazi spontano.

  4. #4

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Pa ja mislim da sa detetom treba pricati kao sa odraslim covekom. Znaci bez kreveljenja i ostalih dodataka u govoru.
    Deca su mali ljudi i treba se ponasati tako prema njima, a ne kao prema nekom malenom bicu.

  5. #5

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Užasavam se tepanja, tako da je i okolina moga deteta zamoljena da ne radi isto..

  6. #6

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Citat Goga kaže:
    Užasavam se tepanja, tako da je i okolina moga deteta zamoljena da ne radi isto..

    nikada to nisam radila ni sa svojom ni sa tudjom decom.Chak sta vishe, dopada mi se kad se dete trudi da bude kao odrasli.

  7. #7

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Mislim da je velika greska tepati deci jer oni od nas sve uce - pa i da govore. Ako od starta deci govorimo normalno mnogo vece su sanse da ce dete pricati cisto i da nece biti "mutavo". Nikada ne tepam deci, oni su mali ljudi i tako im se treba i obracati.
    Evo, promenila sam potpis

  8. #8

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    ja sam protivnik tepanja,svojoj djeci se obracam kao odraslima i prilicno se dobro razumijemo,mislim da ih tepanje samo zbunjuje,a vjerujem da bi zbunilo i mene kad bih tepanjem pokusavala da objasnim djetetu od godinu dana da ne grize kabel od struje moja deviza je jasno i glasno i do sada ima uspjeha

  9. #9

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Nisam strogo protiv toga da se malom detetu tepa, ali bas malom. tipa bebama do godinu, dve! Ali, vec posle toga ne! Ucila sam o razvoju decijeg govora i deci treba pristupati kao i odraslima, sto se tice govora ali i same price! Isto tako nije jedini razlog odlaska kod logopeda plicanje sa decom, postoji puno drugih razloga sto klinci ne progovaraju ispravno i sto mucaju!

    No, sto se mene tice, uvek sa njima pricam bez tepanja, bez obzira na godine! Tako mislim da je ispravno ali ne zameram kad neko plica i tepa u razgovoru sa decicom!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  10. #10

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    par ljudi je ovde spomenula da su deca mali ljudi i da sa njima treba pricati kao sa odraslima.. ne slazem se nikako da su deca mali ljudi, niti da treba pricati sa njima kao sa odraslima.. deca su deca, a to ih ne cini malim ljudima.. mislim cini ih fizicki, ali ne i psihicki.. ni ja ne volim tepanje, mada ponekad, ako vidim bas neko jako malo bebche pocnem da blebecem, ali ne u stilu teepanja i plicanja vec se 'nako, pravo dechiji ponasam
    sa decom treba pricati jednostavno, kratko i jasno u skladu sa njegovim godinama.. ne objasnjavati mu svet koji ga okruzuje na komplikovan nacin ili tepanjem.. ni jedno ni drugo verovatno nece postici zeljeni efekt..
    moomoo meee jooouu

  11. #11

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Ne podnosim plicanje

    Evo bas mi je u goste dosla tetka ( Gogou rodjus, pa i meni donela "Nestle" ) koja ima klinca od godinu dana Nisam siguran da postoje vece plicalice od moje keve i tetke Cim su usli u kucu, moja keva: "Ko je to nama dosao, mili moj,....." A onda tetka: "Ukakio se, molam da ga plesvucem"


    To mi tako ide na nerve

  12. #12

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    ja dobijam ospice kad cujem da neko tepa deci. moja mala sad ima 2,5 god. i ima problema sa pricanjem, tako da sam momentalno u razmisljanju da idem logopedu sa njom. mada ona uci dva jezika istovremeno, tako da moze da potraje.
    Smatram da sa decom treba uvek pricati ispravno. jedino ako su bas bebice, onda se i meni desi da tepam. ali cim su vec oko godinu dana ili ranije, ja se trudim da normalno pricam.
    Mene su napadale tetke, strine itd. sto ja nedam da se tepa mom detetu. a sad, kad ima problema sa govorom, pa eto sto si joj tepala (EJ, a ja joj nikad nisam tepala, nego one!!!!!

  13. #13

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    De ci dedino,davo dedino, zato babino, cunce, cecer... Ocemo majo apoje? Ta ci ladio? Pikio ci ce? Plase majo...

    I kako onda da ocekujem da moje dete prica lepo????
    A tek kad cujem Mako (sa otegnutim A- Maako) digne mi se kosa na glavi!!! Pa da sam htela da mi se dete zove Mako tako bih mu dala ime.

  14. #14

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Mrzim plicanje,tepanje,kreveljenje,...i sve ostalo sto vecina smatra normalnim u komunikaciji sa malom decom.Moje dete ne slusa takve plice,Bogu hvala,niti tudja dozivljavaju isto od mene.Jesmo se razumeli?
    I may not be perfect but I'm always me

  15. #15

    Odgovor: Davo duso mamina, tatina, whatever...

    Citat swba kaže: Pogledaj poruku
    Jao pa to mi je omiljeno kad vidim malo djete da plicam, a jos ako ono plica sav se istopim.
    To kod mene izgleda otprilike ovako - plicam kad se onako rastopim i raspekmezim sa decom, kad se mazimo. A kad "razgovaramo", kad im nešto objašnjavam, kad mi nešto pričaju, onda pričam normalnim tonom i ispravljam ih ako nešto nepravilno izgovaraju. Eto... malo nedoslednosti koja i nije baš strašna i opasna .
    "Poznavati se, značilo bi znati ono to ne treba."

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •