Istra - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 42 od ukupno 42

Tema: Istra

  1. #31

    Odgovor: Istra

    Citat drth09 kaže: Pogledaj poruku

    .... Vozili smo se do nudističkog kampa, zapravo celog grada, Valalta koji se završava na ulazu u limski kanal. To je dosta zatvoren grad sa svim obeležjima koja čine da bude posve nalik raju...

    ...Posle svega, ipak se vraćam Rovinju...
    Izbegavao sam, zaobilazio ovu temu. Kad vidite slike, biće vam jasno zašto.


    1954. Tada smo kampovali u šumi blizu plaže Delfin, gde je kasnije izgradjen hotel Park. Tu nas je doveo predsednik opštine tada polupraznog grada (u vreme Tršćanske krize više od polovine Rovinjeza se iselilo u Italiju) jer smo se prvobitno namestili gde nije bilo u blizini pijaće vode.


    I da ne idem dalje, sve do 1991.

    Od prvog letovanja u Rovinju (prvo sa mojim roditeljima, pa samostalno i onda sa decom) svega tri puta smo imali 'izostanak'.

    Sredinom 70-tih kupili smo kamp-prikolicu nadajući se da ćemo letovati u različitim mestima. Posle nekoliko godina shvatili smo da je svake godine vučemo do Rovinja i nazad, pa smo počeli da je tamo i ostavljamo. Zadnjih godina smo je ostavljali u dvorištu jedne porodice. Bez ikakve naknade.Kad je rat počeo, napisao sam dokument i overio ga u sudu kojim sam prikolicu poklonio toj porodici. Da ne bi imali problema što čuvaju imovinu vlasnika druge s strane fronta.

    Pre dve godine ćerka sa porodicom je uspela da opet letuje u Rovinju. Otišli su i do porodice kod koje smo ostavili prikolicu. Bila je tamo, na istom mestu gde smo je ostavili 15 godina ranije, u istom stanju, samo sada neupotrebljiva bez ozbiljnijeg osvežavanja. Zamolila je porodicu da se prikolice reše, a pokupila je iz nje nekoliko stvari kao uspomene.

    U Rovinju smo provodili od prvog do zadnjeg sata godišnjeg odmora. Kad bi stigli, narednog dana smo kretali u obilazak da vidimo čega novog ima; čega starog više nema.

    U kampu smo se dogovarali sa komšijama ko će kome zauzeti mesto iduće godine. Sa nekim smo stvorili i duže i čvršće veće.

    Gledao sam skoro 40 godina kako Rovinj od polupustog ribarskog gradića koji smrdi na ribu u dane kad 'Mirna' konzervira ulov postaje naš Saint Tropez.

    Moze mi se pripisati da sam jugonostalgičar. S pravom.

    Niko mi ne može oduzeti pravo da Rovinj ostane moj.

  2. #32

    Odgovor: Istra

    Blueella, svaka ti cast na ovome!

    Ja sam se zaljubila u Istri, ne tako davne 2005. godine, kada sam je ponovo posetila posle dugih ruznih i tuznih godina, a zaljubila sam se i u Istru, tako da imam osecaj da mi je to vec bukvalno druga kuca. svake godine, od tada, idem u Porec, dva puta godisnje. Ove godine sam bila sredinom juna, na jednom kratkom, ali prelepom vikendu, a opet idem u avgustu.

    Znaci, tamo je prelepo! Ali, verujem da vec svi to znaju

    Druga stvar, sto je jako bitna, je da je to nama najblize more, najbliza destinacija, do koje se moze stici za 6 sati voznje, automobilom. Putevi su fantasticni, a ja sam se usudila prvi put ove godine da vozim sama, na takvoj duzoj destinaciji (vozac sam odavno, ali vozim samo krace destinacije, tu po Vojvodini), i nisam imala bas nikakvih problema.

    Sto se cena tice, to sam sada u junu zakljucila, slicne su kao kod nas i u Crnoj Gori, mozda neke stvari za nijansu skuplje, ali stalno imaju koje/kakva snizenja; samo treba sve pratiti i covek se lako snadje.

  3. #33

    Odgovor: Istra

    Задњи пут сам летовао у Истри давне 1988. године и више никада. Из принципа. На мене сада не оставља никакав утисак. Хоћу да памтим каква је била тада, а не ово у што се сада трансформисала .
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  4. #34

    Odgovor: Istra


    Osmeh je jedna kriva linija koja može da ispravi mnoge stvari.

  5. #35

    Odgovor: Istra

    Citat Samuraj kaže: Pogledaj poruku
    Задњи пут сам летовао у Истри давне 1988. године и више никада. Из принципа. На мене сада не оставља никакав утисак. Хоћу да памтим каква је била тада, а не ово у што се сада трансформисала .
    Ne bi hteo davati sugestije ali govoriti o transformaciji a ne poznavati je isto ko piti vodu a govoriti o vinu.
    U Istri sam mesečno makar jeednom rasdi ličnih obaveza i da vam kažem,Istra je bila i još uvek je deo Hrvatske gde žive ljudi ma šta vi ili bilo ko o njima mislio. Sredina koja je bila i ostala multietična i u kojoj se svi osećalu ko "građani"
    Da li će te vi ići nna letovanje u Istru ili ne samo je vaša odluka u koju ne ulazim.
    Namera mi bi samo da vam ukažem na vaše pogrešno gledanje stvarnosti.
    Usput ovako isto govorim i ovde gde živim kada govorim o Novom Sadu ili Beogradu.
    Ideje u glavama o nekom tamo koga ne poznaajemo su iste.

    Osmeh je jedna kriva linija koja može da ispravi mnoge stvari.

  6. #36

    Odgovor: Istra

    Istra je prelepa mnogo mi se sviđa

  7. #37

    Odgovor: Istra

    Citat Lesli kaže: Pogledaj poruku
    Istra je prelepa mnogo mi se sviđa
    Stvarno si (kada bi se zezali) napisao prelep post, mnogo mi se sviđa!

    Pa dobro bećaru, ko ga ti ovde zezaš? Nemoj da četuješ nego nam reci šta ti se to u Istri najviše sviđa? Da li Bujština, Pazinština, Buzetština, Labinština, ili možda Učka, zaliv Raše, Mirna, Opatija, Pula, Buje, Umag, Vrsar, Poreč, Rovinj, Pramentura, Fažana, itd, itd, ili već neki sofosticirani detalj koje samo osoba takvog stila kao što si ti može da uoči?

    Slično pitanje važi i za Ohrid.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #38

    Odgovor: Istra

    Morao sam da napišem ovaj post gledajući Nenadove slike i jedan od njegovih zaključaka da li je nostalgičan.
    Da najlepši deo svoje mladosti sam proveo živeći i radeći u Opatiji i Lovranu.Posle toga sam redovno odlazio na godišnje odmore u Poreč,Rabac, Rovinj....Moji sinovi već tri godine letuju u Opatiji sve na osnovu mojih priča i sećanja.Lično nisam dugo bio ,ali u septembru idem ponovo.Moraću sad kad sam video ovu temu da napišem još par postova o Iki,Ičićima,Lovranu,Medveji o celom Kvarneru i ostrvima sa posebnim osvrtom na Preluk i čuvene moto-trke....
    Ako ne znaš pametno govoriti, pametno ćuti !

  9. #39

    Odgovor: Istra

    zirne

    Moraću sad kad sam video ovu temu da napišem još par postova o Iki,Ičićima,Lovranu,Medveji o celom Kvarneru i ostrvima sa posebnim osvrtom na Preluk i čuvene moto-trke....[/QUOTE]


    Poštovanom prijatelju- Opatija koju vi pamite je Imala dušu kao i tada celi Kvarner. Sada je Opatija grad koji se puno ne razlikuje od Rijeke. Prenapučen grad i zimi a kamo li leti. Parkirati je lutrija a more nije onko čisto kako je nekada bilo. Domaći ljudi se ne kupaju na Slatini nego beže put Drage i osamljene uvale pono magistrale, sigurno se tih uvala sećate. Preluka je sada kao i pre ipod ceste kamp a iznad ceste prodaja starih auta. Diskoteke ne rade i one starev poznate kao Milde Sorte i ne postoje.
    Nepišem ovo da bi vvas odgovorio od puta nnego vaas samo pripremam.
    Moj vam je savet da na put ne idete autom jjer parkirrati je velika sreća nego autobusom koji iz Beograda ide tri puta dnevno za Rovinj. Autobusi su ugodni i brzo se stigne. Od Beograda Do Rijeke nema stanica osim dva odmora na autoputu. Do rijeke 7 sati i 30 min vožnje.
    Istra je predivna i za razliku ood vremena kada ste vi bili sada je i putovanje lepše i brže. Od tunela do Pazina je Ipilon a posle uz celu obalu aauto put koji ide od Pule do granice prema trstu.
    Za sada toliko. moj pozdrav !!!

    Osmeh je jedna kriva linija koja može da ispravi mnoge stvari.

  10. #40

    Odgovor: Istra

    eh divna istra.. iz istre imam divne uspomene.. u citanovi (novigradu) smo ljetovali gotovo svakog ljeta a od jednog do drugog mjesta pljunesh, s prostenjem, koliko je sve blizu

    Rovinj | Rovigno

    Ime: rov.jpg Pregleda: 867 Veličina: 61.7 KB

    Mi smo Rovinj posjetili sunčanog i toplog popodnevna u kasnom oktobru i gradić je djelovao potpuno pust. Ponešto naroda je sjedilo u kafanama kraj obale, ali sam centar je bio potpuno prazan. Ne samo što nije bilo ljudi na ulicama već su i radnje bile zatvorene, a na mnogim prozorima su roletne bile zabarikadirane, kanda svi spavaju zimski san do sljedeće sezone. Čak štoviše, meni se potpuno svidjela avantura šetanja pustim ulicama. Nije bilo ljetne vreve i gužve (mama je spomenula da su oni bili ljetos i da su ulice bile neprohodne od ljudi), nije bilo galame, sudaranja sa turistima i sličnih situacija. Generalno izbjegavam mjesta koja su preopterećena ljudima tako da je ovo bila prava oaza za mene. Potpuni mir i prostora koliko hoćemo samo za nas da natenane utvrdimo svaki kamen i svaki detalj.


    Ime: rov2.jpg Pregleda: 986 Veličina: 71.5 KB

    Ime: rov3.jpg Pregleda: 1037 Veličina: 61.5 KB

    Ime: rov4.jpg Pregleda: 1060 Veličina: 79.2 KB

    Ime: rov5.jpg Pregleda: 1143 Veličina: 54.4 KB
    moomoo meee jooouu

  11. #41

    Odgovor: Istra

    Amfiteatar iliti Pulska Arena

    Ime: aren.jpg Pregleda: 1011 Veličina: 114.0 KB

    Arena je najsačuvaniji spomenik antičkog graditeljstva na tim prostorima i 6. je po redu među rimskim amfiteatrima u svijetu. Prostor za gledatelje se nalazio iznad same arene i širio se u koncentričnim stepeničasto položenim redovima kamenih sjedala. Sa stubišta se gledalo u borilište, gdje su se najčešće pratile gladijatorske i slične borbe.

    po Istri je sve dvojezicno..

    Ime: dvo.jpg Pregleda: 1058 Veličina: 29.6 KB
    moomoo meee jooouu

  12. #42

    Odgovor: Istra

    Citat blueella kaže: Pogledaj poruku
    PULA


    Kao turističko središte, Pula nudi velik broj različitih kulturno zabavnih sadržaja tijekom čitave godine.
    Na šumovitom poluotoku okruženom kristalno čistim morem, u samoj blizini grada, u lijepoj prirodi nalaze se hotelska naselja nudeći smještaj i ugodu najizbirljivijim gostima, a svi koji uživaju u bogatoj trpezi mogu odabrati neki od restorana u kojima se pripremaju probrana istarska jela uz koja nadasve čuvena istarska vina najbolje prijaju.
    Baš mi je zanimljivo čitati ovu temu o Istri. Jedan vrlo važan dio priče o Puli je da je ona poznata kao "Pula Rock City", a zašto je to tako a i mnogo više o najvećem istarskom gradu može se saznati ovdje:

    summer-vacation-apartment.blogspot.com/2019/01/neusminkani-razlozi-zasto-je-ljetna.html

    Ime: mate-parlov_sergio-blazic-djoser.jpg Pregleda: 956 Veličina: 67.1 KB
    (Na slici Mate Parlov i Sergio Blažić Đoser)

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. CSI: Miami - Istražitelji iz Majamija
    Autor Kunic u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 21.05.2009, 20:40
  2. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.10.2007, 08:03
  3. Pet satelita istražuje polarnu svetlost
    Autor SQUAW u forumu Astronomija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 19.02.2007, 15:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •