Apatin - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25

Tema: Apatin

  1. #16

    Odgovor: Apatin

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku

    Dunav kod Apatina

    Grad Apatin, kao i celokupna teritorija opštine Apatin, leži na severnom delu reke Dunav...

    ...Najčešći nazivi za ove nekad aktivne tokove, a danas zatvorene površine su Stari Dunav (ili Dunavac), Tihi Dunav, Mrtvi Dunav i sl....
    Nisam nikoga pitao kako Apatinci zovu ovaj deo vode uzvodno od Apatina, valjda imajući u glavi da je logično da je i to Dunavac kao u Novom Sadu.


    U pozadini se naziru benzinska pumpa i bodogradilište.


    Pumpa na vodi za mala plovila - koliko znam jedina od Madjarske do Beograda.


    Gradska plaža. Do nje se stiže ili lepo uredjienim šetalištem - putem po dolmi (nasipu) ili putem koji se u Apatinu odvaja u ovom pravcu i koji Somborcima omogućuju da brže stignu do plaže.







    Podjednak broj ljudi je uživao na plaži i na senovitoj strani Dunavca uz pokoji kotlić, talandaru koja se pre nego što je ugledate najavi mirisom prženja ribe, pecaljke ili jednostavnim izležavanjem u bivacima i 'kampovima' postavljenim za taj dan ili vikend.


    Pomenutu braću nismo zatekli. Ostala je samo veća količina krunica sa flaša u inače vrlo čistoj prirodi.






    Ovaj 'kotlić' (ispod dolme naspram centra) verovatno pripada apatinskim ribarskim danima.


    Videli smo i dosta lepih starih kuća. Ova je nedaleko od Dunava.

    Svakako da za mnogo stvari vrednih opažanja nismo znali, pa ni videli. Uostalo, nismo išli u istraživanje nego u opuštenu šetnju kroz Apatin u letnje popodne. Bila je lepa i prijatna šetnja - nadam se da vam to ova četiri posta dočaravaju. Što se nas tiče - vredelo je skrenuti s pravca i stići do Apatina.

    Poruku je izmenio nenad.bds, 23.07.2008 u 17:59

  2. #17

    Odgovor: Apatin

    Juče, po podne, bio sam u Apatinu. Uspešno sam obavio posao zbog kojeg sam ga i posetio, ali sam zato imao malo vremena za fotografisanje. Međutim, ipak sam uspeo da snimim više detalja mođu kojima si i ovi:



    Ah, ta Vojvodina. Kao "Voćka posle kiše". U pozadini Fruška Gora...



    Dvorište lepo uređene Petrovačke čarde...



    Šorom šajke, a Dunavom...



    Ko kaže da je samo na moru zalazak sunca spektakularan?



    Apatinci na svom lepom šetalištu...



    Nedavno uređeni centar Apatina, noću...

    A detalje o čardi Zlatna kruna, možda ću postaviti na temi o restoranima. Pozdrav Apatincima...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #18

  4. #19

    Odgovor: Apatin

    Divan gradić, baš mi se svidja. Nikad nisam bila u Apatinu, zato su mi ove fotografije dočarale izgled lepog gradića koji ima sve, i svoju dušu.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  5. #20

    Odgovor: Apatin

    Moja deca uživaju u svakoj poseti Apatinu. A ova protekla četiri dana nam je bilo prelepo. Pešačka zona u glavnoj ulici je zaista s proleća prelepa, i prava razonoda za decu. Momci su se naigrali... I da, kako reče nenad.bds ona dva stuba oblepljena raznoraznim plakatima, ruže lepu sliku...




    Moji momci sa sekom u pešačkoj zoni...

  6. #21

    Odgovor: Apatin

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Nešto neobično u Apatinu

    Ovde postoji Jet Ski klub Apatin , osnovan 9.maja 1995.god.Osnivaći su Jovan Cvetičanin, Branko Bokan i Vladimir Knežević.
    Ova trojica entuzijasta su 1994.god kupili dva skutera (kawasaki 550 i 650) i upustili su se u avanturu koja je kasnije prerasla u vodeći jet-ski klub u Srbiji i Crnoj Gori.
    Kako su godine prolazile tako je i interesovanje građana Apatina sve više raslo za ovaj sport , tako da u gradu danas ima više od dvadeset skutera.Kasnije su se klubu pridružile i komšije iz Sombora.Klub je postepeno napredovao i sa velikim interesovanjem pratio događanja na evropskoj i svetskoj sceni, da bi se za samo nekoliko godina učenja približio vrhu kako evropskog tako i svetskog jet-ski sporta.
    Jet-ski klub Apatin iz svojih redova daje čak pet reprezentativaca, koji sa uspehom predstavljaju našu zemlju u svetu.


    ...a uz Apatin, značajna sela.....

    Selo Kupusina pored spečificne mađarske narodne nošnje i nadaleko čuvene "Kupusinske svadbe", gostima može da pruži obilje narodne umetnosti prikazane u lokalnom etno muzeju u kojoj se svakako izdvaja seoski nameštaj u poznatoj Kupusinskoj plavoj boji.Od specijaliteta tu je čuvena kupusinska štrudla sa makom, spravljena po specifičnom receptu svega nekoliko porodica u Kupusini.
    Selo Prigrevica sa bogatim kordunaškim i ličkim nošnjama takođe poseduje muzejsku etno zbirku koja neguje zaostavštinu starog rodnog kraja.Tu je i basa, kacamak, kordunaško mleko, hleb ispod peke i ostali biseri narodne kuhinje Prigrevčana.
    Selo Sonta sa svojom bogatom baštinom bačkih Šokaca neguju dva kulturno umetnicka društva.Bogate nošnje, zbirka vezova i ručnih radova oslikavaju živote predaka.Štrudla sa rogačom, cimetom i jabukama, kao i žganci i papula su samo neki iz riznice specijaliteta šokačke kuhinje.Kulturno-umetničko društvo "Dunav" iz Apatina neguje tradiciju Ličana, Banijaca, Bosanaca, kao i bogat srpski melos i folklor.Pri društvu funkcioniše i udruženje tkalja i vezilja "Zlatne ruke" koje pokušava da od zaborava spase tradicionalno tkanje i vezove predaka.
    Selo Svilojevo po poslednjem popisu ima oko 1.400 stanovnika, od čega skoro 400 preko 60 godina starosti.Samo u poslednjoj deceniji otišlo je 50-ak bračnih parova u proseku sa po dvoje dece, najviše u Kanadu, mada je trend poslednjih godina i odlazak u Češku i Slovačku, ali i druge evropske zemlje.U selu je evidentirano čak 80 praznih kuća.
    U prigrevici nisu Kordunaši i Ličani, nego banijci i Ličani, a samo selo je do rata bilo batschSentiwan i 100% nemačko...
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...

  7. #22

    Odgovor: Apatin

    Partizanske jedinice oslobodile su Apatin 24. oktobra 1944. godine. Prema planu kolonizacije, novembra 1945. godine, u Apatin su stigle prve boračke porodice iz Like i nacionalni sastav grada je promenjen.
    __________________
    Na koji način???
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...

  8. #23

  9. #24

    Odgovor: Apatin

    APATINSKI NEMAC, SVEŠTENIK, PROTIVNIK NACIONALSOCIJALIZMA


    Podunavski Nemci su najzaslužniji za ekonomski napredak Apatina do II svetskog rata. To se posle rata uglavnom prećutkivalo. Na ovdašnje Nemce, Podunavske Švabe, pala je senka kolektivne krivice iako postoji niz primera nepodržavanja i aktivnog suprotstavljanja nacionalsocijalizmu. O takvom jednom primeru je ovde reč.

    Nedavno je u Apatinu, u rimokatoličkoj crkvi Srce Isusovo formiran mali muzej Podunavskih Nemaca koji nosi ime Adam Berenc.

    Ime: B.jpg Pregleda: 1127 Veličina: 111.6 KB

    Čast da ostane u sećanju, Adam Berenc je zaslužio kao borac protiv nacionalsocijalizma, iliti, kako uobičajeno kažemo antifašista.

    Tekst sa dokumenta izloženog u Muzeju Podunavskih Nemaca:

    ''ADAM BERENZ

    Prilozi iz knjige Mihaela Merkta posvećene Berencu "Weitblick eines Donauschwaben"
    Biograflja jednog podunavsko švapskog borca protiv nacionalsocijatizma.

    Sveštenik Adam Berenz rodjen je 19.09 1898.g. u Apatinu u porodici korpara. Osnovnu školu je pohadjao u Apatinu. Njegov učitelj je bio poznati profesor i direktor Josef Kleiner. Gimnaziju je apsolvirao kod Jezuita u Kaloči gde je završio i teološkc studije (1918. do 1921.g) na nadbiskupskom liceju.

    Kao kapelan službovao jc u Bačkoj Palanci i Bukinu. Septembra 1922. Dolaza kao administrator u Novu Gajdobru, da bi kasnije dospce ponovo kao kapelan u Kupusinu, Stanišić i Apatin. 1932. Dospeva kao kapelan u Kijaićevo pa ponovo u Apatin gde postaje vikar crkve Srca Isusovog. Postaje i predsednikom Apatinskog ribarskog Udruženja.
    Poznat je bio po svojim pridikacijama i držao ih je po mnogim okolnim mestima.

    1933. postaje kapelan u crkvi Uznesenja Marijinog i Vikar nove crkve Srca Isusovog u Apatinu. Vikarijat je vodio do 1. Maja 1944. godine kada preuzima glavnu parohiju u Apatinu nakon odlaska opata Egerta u Kaloču. Nakon tri nedelje biva uhapšen i nikad više se ne vraća u Apatin.''

    Ime: B (1).jpg Pregleda: 358 Veličina: 126.2 KB

    Ime: B (2).jpg Pregleda: 348 Veličina: 145.0 KB

    Tekst sa dokumenta izloženog u Muzeju Podunavskih Nemaca:

    ''Osnivanje časopisa ’’DIE DONAU"
    Piše ADAM BERENC

    Nakon dolaska na vlast nacional-socijalizma u Nemačkoj, novi pogled na svet prvo kao tajna ideologija a kasnije kroz takozvani pokret "Obnovitelja" koji se propagirao kroz list "Volksruf' u Podunavsko-švapskom narodu, javlja se potreba da se formira jedan organ štampe koji bi se tome suprotstavio. Ovaj organ bi uzeo u obzir specifičan mentaiitet Nemaca u Bačkoj i Banatu u odnosu na njihov pogled na svet. Tako je nastao katolički list "Die Donau". Nastupila je skoro desetogodišnja ogorčena beskompromisna borba protiv ideologa nacionalsocijaiizma i borba za hrišćanske vrednosti. Ovu borbu zaustavlja madjarska vlast kroz zabranu lista u Aprilu 1944. godine...’’
    ’’.... "Die Donau" u ovom periodu ogorčene borbe nije nikada izgubio vernost prema svom narodu, maternjem jeziku i borio se za nemačku kulturu. Ziveo je u duhu predaka i propagirao je ponos sećanju na njih. Pokušao je da obezbedi siguran život za svoj narod na zemiji koju su izgradili njegovi preci.
    ’Die Donau’ je osvanuo 1944. godine zadnji put u 6100 primeraka. On je predstavljao daleko izvan Dunavskog regiona naprednu i opozicionu grupu u nemačkom narodu u odnosu na nacionalsocijalističku ideologiju (ovo se pratilo i čitalo i u Americi i Engieskoj). Sa time je postao svedočanstvo njegove odgovomosti prema narodu, domovini i veri!"

    Ime: B (3).jpg Pregleda: 307 Veličina: 143.8 KB

    Tekst na izloženom dokumentu:

    ‘’Hapšenje Adama Berenca od strane Gestapo
    Adam Bcrcnc jc uhapšen jer je bio odgovomi urednik katoiičkog lista 'Die Donau", u kome se ogorčeno borio protiv nacionalsocijalističke poltike.

    Jedne noći je na vratima donje parohije osvanulo "Izdajica". Cela fasada jc osvanula sa kukastim krstovima i skaradnim slikama. Na ovaj način se pokušala izazvati mržnja prema njemu. Kada je Madjarska 19. Marta 1944. zaposednuta od strane nemačkih trupa, nastupilo je njegovo hapšenje od strane Gestapoa 22 maja 1944, uveće u 21.30. Sa vojnim vozilom dopremljen je u Sombor i odveden u zatvor Gestapoa. Ovo hapšenje je sprovedeno u njegovom domu u parohiskoj kući crkve Srca Isusovog. Njega je sproveo čovek iz Gcstapoa u pratnju madjarskog žandarma. Samo sa dozvolom vrhovnog komandanta madjarske žandarmerije Štefana Zalasdija mogao je Gcstapo tada hapsiti. Kako Gcstapo tada još u Somboru nije imao zatvor doveli su Berenca u zatvor madjarske žandarmerije. Ovde je ćekao dalju deportaciju jel je Gcstapo imao u planu da sprovede dalja hapšenja.

    I tada su već u zatvoru bile sledeće osobe: Petar Hauk iz Apatina, Jozef Kandler iz Čonoplje. Paul Stelzer iz Kljajićeva, Miler iz Prigrevice, koji su takodje uhapšeni od strane Gestapoa. Petera Hauka su ubrzo pustili, dok su ostali ostali još nedelju dana u zatvoru a zatim su sprovedeni u zatvor gestapoa u Segedinu. Nakon optužbi sprovedeni su u konccntracioni logor u Bačkoj Topoli gde su sa Jevrejima i Komunistima čekali dalju deportaciju.

    Sledećcg dana 23. Maja 1944. Godine bitlo je u Somboru ustoličenje novog župana. Prisutni su bili i Jeno Racz predstavnik predsednika vlade Madjarske, Ador Janoš ministar Unutrašnjih poslova i kaločki nadbiskup Jozef Gros. Apstinski opat Egert koji je saznao za hapšenje požurio je rano ujutru 23 maja u Sombor da bi nadbiskupu javio za Berencovo hapšcnje. Nadbiskup je intervenisao kod ministra Jaroša i energično je tražio Berencovo oslobadjanje. Ministar .. je naredio vrhovnom komandantu žandarmerije da Berenca hitno predaju nadbiskupu Grosu, po cenu da mu se suprotstavi i najvisi oficir Gcstapoa. Odgovornost ove odluke je preuzeo na sebe.
    23 maja poste podne Berenc jc otputovao sa nadbiskupom Grosom u Kaloču gde se i danas nalazi."

    Ime: B (4).jpg Pregleda: 382 Veličina: 126.7 KB

  10. #25

    Odgovor: Apatin

    Divan grad...iz njega nosim prelepe uspomene.
    Za njega me veže, jedna davna velika ljubav...
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •