Koju knjigu trenutno čitate..? - Strana 69
Strana 69 od 91 PrvaPrva ... 1959676869707179 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1,021 do 1,035 od ukupno 1361
  1. #1021

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Svet stvaranja- Istorija junaka mašte- Danijel Dž Borstin

    volim Geopoetikina izdanja
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  2. #1022

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Роман пута два

    Владислав Бајац: "Хамам Балканија", Архипелаг, Београд, 2008.

    Најновији роман Владислава Бајца Хамам Балканија помножен је са два. Он не само да има два паралелна тока, наизменично исписана словима два писма са поглављима чије наслове чине слова азбуке и абецеде, већ је множење спроведено и међу јунацима романа, којима је судбина наметнула игру пута два, али их и помножила саме са собом, све тако да резултат, производ, оно иза знака једнакости, на крају ипак не буде један. Тако су се сви нашли у занимљивој игри двоструких идентитета која је удвојила и онога који књигу приповеда/пише, чиме је Владислав Бајац успео да обрише знак једнакости између себе и сећања, путовања, авантура и доживљаја која су нам се тако лако, на први поглед, могла учинити аутобиографским.

    Поглавља Хамама Балканије која су исписана латиницом за главног јунака имају Бају-Бајицу Соколовића, познатог Мехмед-пашу, са чијим проблемом двоструког идентитета ова сложена али до краја савршено прегледно и уредно написана књига, заправо почиње, отварајући одмах на почетку читав низ могућих прозних дигресија и егзистенцијалних питања од којих писац ниједно неће заобићи. Тек пошто отвори поглавље из живота Бајице и то тако да не оптерети читаоца историјом, али да га у исто време ненаметљиво убеди у то да је детаљно проучио историјску грађу - баш због тога историјски ниво романа делује сасвим уверљиво, убедљиво, без пукотина кроз које бисмо у Соколовићев живот могли тек завирити, а не заиста живети са њим - Владислав Бајац започиње и ћирилични део, други ниво приче смештен у наше доба у коме ће се игре двоструких идентитета и даље играти, али на нешто другачији начин.

    Након латиничног поглавља А, следи ћирилично поглавље Б и тако наизменично до последњих слова азбука, уз приче о Мехмед-паши Соколију и приче које писац бележи док трага за потенцијалним романом који пише. Како је већ поменуто, иако би се поједине епизоде из двадесетог века лако могле повезати за стварним Владиславом Бајцем и као такве назвати аутобиографским, приповедач и овде добро заварава траг, док пикантеријама из свог авантуристичког, јавног или књижевног живота одмара читаоца од историјске приче, сећањима која или израстају из есеја или се у есеју гасе. Главни јунак у том делу свакако јесте Орхан Памук са којим писац води дијалоге око приче о Мехмед-паши Соколовићу на којој вредно ради, али са којим расправља и о многим другим стварима. Стварне личности које у занимљивим псеудоаутобиографским сећањима проналазимо, попут Мангела, Гинзберга, Коена или Памука, сада су књижевни јунаци (да ли би могли рећи да су и они тим поступком помножени са два?) чиме су и сами постали сјајан материјал за роман чија је главна тема двоструки идентитет.

    Уколико је жеља писца била да покаже како се двоструки идентитет може искористити у позитивне сврхе и служити у корист ономе који у себи садржи двојицу, онда је роман потврдио тезу да та двострукост стварно уме да буде од користи. Занимљива дупла структура Балкан Хамамије одлично је спојила историјски роман са сећањима писца, омогућивши аутору који је књигу у поднаслову одредио као роман и друге приче, да на једном месту, овога пута сасвим прегледно, поређа све оне сторије које је желео да исприча, а да притом њима не затрпа ону једну главну, о Мехмед-паши Соколовићу, и о свима онима које је судбина помножила са два, делећи их у исто време.

    Аутор: Мића Вујичић (Политика)
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #1023

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Роман пута два

    Владислав Бајац: "Хамам Балканија", Архипелаг, Београд, 2008.
    Čitala sam, meni se dopao roman a ima i zanimljivu formu
    volim Bajca, dobra mu je i Knjiga o bambusu
    on je inače i direktor Geopoetike

    (jbt koju im reklamu pravim, mogli bi da me počaste kojom knjižicom na poklon)
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  4. #1024

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Citat isahara kaže: Pogledaj poruku
    Čitala sam, meni se dopao roman a ima i zanimljivu formu
    Volim bajca, dobra mu je i knjiga o bambusu
    on je inače i direktor geopoetike

    (jbt koju im reklamu pravim, mogli bi da me počaste kojom knjižicom na poklon)
    Размишљам да додам ту књигу на листу оних које ћу прочитати... ал већ има неколико страна.

    Овај ми се свиђа, делује ми кратко, некако сажето, више састављен од цртица него од "течне радње", али то га не чини лошим или незанимљивим, једноставно је таква форма... није лош, мада ја више волим кад се о нечем пише, да се лепо отегне све то и издетаљише

    Чек да урадим принт скрин овог поста и пошаљем им у мејлу
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #1025

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Upravo završih,
    Aprilska veštica - Majgul Akselson

    retko lepa knjiga, prosto vas uvuče u priču a priča je sasvim neobična, neprežvakana tako da mi ni trenutka nije bila dosadna ( a ima skromnih 400 i kusur strana)
    takodjeR izdanje Geopoetike,
    Naslov možda nije najsrećnije odredjen, jer tu gotovo da nema veštica, barem ne na onaj način na koji je uobičajen - ali knjigu stvarno treba pročitati..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  6. #1026

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Majstor i Margarita - Bulgakov

  7. #1027

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Beleznica - Nikolas Sparks ( The notebook).
    Jos od Singerovog "Roba" nije mi se desilo da neku knjigu procitam "u dahu" za jednu noc .
    Razlikuje se malo od filma...i u ovom slucaju ne mogu reci da je knjiga bolja ...ili film bolji...
    ...i jedno i drugo ostavljaju jak utisak.
    Budi pametan i pravi se lud

  8. #1028

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    "Katedrala" (i druge price), Rejmonda Karvera

    obozavam Karvera
    ima onu sposobnost da banalne situacije isprica bez banalnosti
    i na kraju kakve njegove price,ume da ostane katkad nekakav gorak ukus u ustima,pa cak i malo rezigniranosti...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #1029

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Izuzetno zabavno crnohumorno "delce"Fleneri OKonor "Teško je naći dobrog čoveka".
    Poseban šmek mu daje ako se u pozadini čuje Sonata Arctica.
    The rest...is silence.

  10. #1030

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Danas počeh,
    Margaret Atvud - Antilopa i Kosac

    Slepi ubica beše nezaboravan, videćemo kako je ovo..obećava...
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  11. #1031

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Danas počeh,
    Margaret Atvud - Antilopa i Kosac

    Slepi ubica beše nezaboravan, videćemo kako je ovo..obećava...

    Ja sam prošle zime pročitala njenu knjigu ''Sluškinjina priča'' i nije me se toliko dojmila da bi poželela još nešto od dotične autorke da pročitam

    Sinoć sam završila Markesovu ''Zlu kob'' i ta knjiga mi nije legla
    Imam započete još dve knjige, a sasvim sam sigurna da ću prvo dovršiti Jakova Ignjatovića i njegov roman ''Trideset godina iz života Milana Narandžića

  12. #1032

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    svakog dana provodim sat i jace u bolnickom parku,na fizijatriji,cekajuci da potomak odradi vezbe za ruku
    i tamo u hladu,citam knjigu
    ove nedelje je to "Pan",Knuta Hamsuna

    Hamsun je divan...preporucujem....
    i meni ga je nekad davno preporucio Henri Miler
    Ploviti se mora i bez broda ..

  13. #1033

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?


    "Heder Hamilton ima pregršt želja. Nisu to krupne stvari poput mira u svetu ili glavne ženske uloge u filmu sa Bredom Pitom nego sitne, svakodnevne želje koje joj stalno padaju na pamet. S njenom srećom u životu, svesna je toga da joj se te bezazlene željice nikada neće ostvariti...

    Sve dok jednog dana na ulici ne kupi vres od Ciganke. Njena sreća menja se iz korena. Zgodni Amerikanac javlja se na njen oglas za cimera. Počinje da se zabavlja sa Džejmsom savršenim muškarcem koji joj šalje cveće, sjajan je u krevetu i nema strah od toga da joj izjavi ljubav.
    Je li ostvarenje želja blagoslov ili kletva?
    Da li nas usrećuje kada dobijamo sve što želimo?
    U ovoj čarobnoj romantičnoj komediji, Aleksandra Poter otkriva kako može da izgleda život kada nam se najednom ostvare sve želje..."



    Ovu laganu romanticnu komediju sam odavno htela da procitam i tek sad je dosla na red
    Posle strucne literature i ispitnog roka, progutala sam je u dahu ( ali valjda se to racuna u trenutno citate).... topla preporuka svima!
    Knjizica je lagana, u nekim delovima surovo realna i sa snaznom porukom
    Lako cu,ako je do mene.........

  14. #1034

    Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    pre nekih dva meseca ( mozda i vise, ne pamtim ) dao mi kolega link za skidanje knjiga sa interneta i ja nasla tamo nekih od naslova koje sam trazila, pa skinula ih. A uz to i neke knjige koje su mi se dopali ili onako, zapeli za oko.
    ali zaboravila na njih
    i danas - pravo otkrice

    pocela da citam "Goli kuvar" od Dzejmija Olivera - sta ces, profesionalna deformacija, pa me odma to privuklo

    - mislim na kuvanje


  15. #1035

    13 Odgovor: Koju knjigu trenutno čitate..?

    Ja trenutno citam>>>

    Sveta Krv Sveti Gral
    Every rose has it's thorn

Strana 69 od 91 PrvaPrva ... 1959676869707179 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. U koju knjigu biste se preselili?
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 26.09.2018, 13:02
  2. Koju ste knjigu poslednju kupili/dobili?
    Autor Kalina u forumu Književnost
    Odgovora: 305
    Poslednja poruka: 01.07.2017, 15:51
  3. Koju igru trenutno igrate?
    Autor Kunic u forumu Igre
    Odgovora: 233
    Poslednja poruka: 25.05.2017, 10:28
  4. Koliko čitate?
    Autor zeljkahelena u forumu Književnost
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 18.02.2015, 23:58
  5. Gde i kad čitate?
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 28.03.2009, 23:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •