Lazne vesti
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6

Tema: Lazne vesti

  1. #1

    Lazne vesti

    Tema postaje sve aktuelnija, politicari na zapadu sve vise govore o tome, pogotovo u USA i Francuskoj.
    Ne tako davno je kod nas jedan politicar (u vlasti) u predizbornoj trci izrekao veliku laz i naneo time stetu svom oponentu. Kad je kasnije, posle izbora, sateran u cosak priznao da je to laz, samo je odgovorio da su u predizizbornoj trci dozvoljena sva sredstva. Nastavio je da uziva u benefitima lazi koje je izrekao.
    To mi govori da zaista treba zabraniti lazne vesti, ali, opet, sa druge strane mi govori da ce vlast (bas ovaj koji je proturao lazne vesti) biti zaduzena da ocenjuje sta su lazne vesti i da primenjuje kazne, sto moze dovesti do cenzure i kontrole. Pa ljude su spaljivali zato sto se znalo da je prava istina da je zemlja ravna ploca. Vlast se tako nekada davno borila protiv laznih vesti.
    Vec vidimo da su lazne vesti svuda kod nas, neka verzija modernog traca ili "kazu ljudi" argumenta.
    Svedoci smo da nas bombarduju vestima o cudotvornim lekovima, stetnosti vakcina, raznim zaverama, o zivotu mnogih ljudi,... Iako normalan covek njih ignorise i zna da zaista nemaju veze sa logikom, Gebelsova "sto puta ponovljena laz postaje istina" uzima danak. Ljudima se to kao reklama za uloske upije u svest.
    Sta cemo i sa filtriranim istinama, gde se pustaju samo vesti koje dovode do odredjenog, pogresnog zakljucka? Kreiranje javnog mnenja, spinovanje i sl se baziraju cesto na tacnim vestima, ali tako postavljenim da potpuno menjaju smisao.
    Sta cemo sa laznim ili nepotpunim vestima koje pogadjaju pojedince, prave im pakao od zivota,a prolaze nezapazeno kod ostalih?
    Sta je to mala laz i gde ona postaje dovoljno velika da se na nju reaguje.
    Da li ako neko kaze da je danas popio jedno pivo, laze, zato sto misli na jedno pivo of 2 litre, a ne na jednu casu piva?
    Da li trgovac laze ako kaze da kod njega neki proizvod kosta duplo jeftinije nego kod drugog trgovca, ali precuti da ga nema na lageru?
    Da li je laz ako kazu da svi imaju pravo na neku zdravstvenu analizu, ali precute da je red za cekanje nekoliko godina i da mora da se debelo plati?
    Da li je laganje ako nekome na samrtnickoj postelji kazete da ne brine, da ce sve biti u redu?
    Da li je laz ako neko govori ono sto misli da je istina?
    Mozda bi prvo trebali definisati sta su to vest i laz.
    Ova tema je veoma diskutabilna i zaista ne postoji pravi odvgovor na nju.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  2. #2

    Odgovor: Lazne vesti

    Na zapadu se to resava udarom na dzep. Tuzis ga, i oderes za par stotine hiljada eura. Kod nas nikom nista. Blate te, proglase nepriljateljem drzave ta navale na tebe sve psihopate i nikom nista.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Lazne vesti

    Nisam u stanju da razmišljam o nekada možda i pogubnim lažnim vestima političara, vlasti, države...izgubila sam volju da ih pratim i šta pričaju a ne da znam u kom delu lažu...ma lažu za sve pare.

    A mi...obični smrtnici najčešće ne proveravamo istinitost neke vesti, da li zbog toga što volimo senzacije, da li zbog poverenja u onoga ko je tu vest preneo pa posle...neko reaguje osmehom, neko suzama!
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  4. #4

    Odgovor: Lazne vesti

    Lažne vesti su kao štras u zlatari...

  5. #5

    Odgovor: Lazne vesti

    Lažne vesti često potpadaju pod obmanu. Moj stav je da bi veliki deo borbe protiv istih trebalo da obave novinari i sudstvo. Nažalost, većina vladajućih struktura prvo nametne kontrolu informativnim medijima i pravosuđu pa onda krenu u ispiranje mozga, zatrpavanju, huškanju i blokiranju istine. Pođu od korena a to je pretnja ugrožavanju egzistencije novinarima i urednicima, reizboru sudija i pritiscima partijski postavljenih nadređenih. Novinar ili sudija se nađu pred izborom da kažu istinu, pravedno presude ili da ostanu bez posla i samim tim ostave porodicu gladnu. Vlast na taj način izbegne kontrolu i onda nema granica zloupotrebi. Širenje lažnih vesti treba oštro sankcionisati u bilo kom obliku. Ako je moguće kazniti klinca za lažnu dojavu bombe u školi zbog izbegavanja testa iz predmeta koji nije učio onda bi isto trebalo kazniti novinara za poturanje lažne izjave bilo kog pojedinca pa bio to predsednik republike, stranke ili bilo ko ovlašćen.
    Ono što mene lično jako nervira je činjenica da vlasti već godinama imaju svoje centrale koje prate pisanja i reakcije na portalima, novinama, tabloidima i automatski blokiraju, cenzurišu i brišu reakcije koje se ne sviđaju vladarima. Da ne pričam o deljenju minusa na komentar koji je po svim parametrima realan, tačan i korektan. Najniži nivo života na zemlji su, po meni, upravo ti botovi koji truju sopstveni narod lažima, veličanju gluposti vladajućih i napadanju zdravorazumskih mišljenja. Formiraju lažno javno mnjenje i ubijaju u ljudima želju da se opravdano pobune za očigledna kršenja zakona. Užasno sam osetljiv na nepravdu i ovakve stvari me lako razbesne.
    Poruku je izmenio Sivi, 29.09.2018 u 10:30
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #6

    Odgovor: Lazne vesti

    Lažne vesti su, po pravilu, istina koju bi neko želeo da čuje, a nema je.

Slične teme

  1. Novosadske vesti
    Autor alokin74 u forumu Novi Sad
    Odgovora: 124
    Poslednja poruka: 05.09.2015, 15:19
  2. Muzičke vesti
    Autor SQUAW u forumu Muzika
    Odgovora: 240
    Poslednja poruka: 04.06.2014, 15:13
  3. Vesti iz sveta zdravlja
    Autor silvia u forumu Zdravlje
    Odgovora: 140
    Poslednja poruka: 08.03.2011, 11:16
  4. ODBOJKA: Vesti, komentari...
    Autor DarkRed u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 20.03.2010, 22:06
  5. Linux vesti
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 17.07.2007, 15:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •