Imigracija - emigracija
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Imigracija - emigracija

    Evo jedne teme koju bi najverovatnije zaveli pod "Politika", ali mozda to treba bolje sagledati sa ekonomskog stanovista.
    Kako se forum zove Vojvodina.cafe, da sagledamo sta su trenutna kretanja u Vojvodini, a verovatno sve to vazi i za ostatak Srbije, naravno, bez Beograda.
    Imigracija je vekovima bio glavna karakteristika kretanja stanovnistva u Vojvodini, dok se zadnjih godina tok okrenuo u suprotnom smeru. Vojvodina se masovno napusta. Slicno je i u komsiluku, u Slavoniji, dok je rumunski Banat i dalje cilj mnogih ljudi.
    Sta je po vasem misljenju razlog ovolikog "egzodusa"? Ekonomska situacija, neimanje perspektive, bolje ponude sa strane, otvaranje granica, internet, spanske serije, TV Pink?
    Sta ce biti posledice ovakvih kretanja? Sela sa dva domacinstva koja su vlasnici svog zemljista, pad standarda, depopulacija, naseljavanje sa juga (Azija, Afrika), gasenje zemlje,...
    Koje su moguce mere za sprecavanje depopulacije i da li to uopste pozeljno? Vracanje ljudi, dolazak i naseljavanje novih, mogucnost pokretanaj ekonomije,...
    Sta vi mislite o ovom?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  2. #2

    Odgovor: Imigracija - emigracija

    Idu deca, beze iz ovog glupog sistema. I moja su otisla a jedva su postala punoletna. Kazu da im je tamo bolje. Nisu bogati, malo i ustede ali dozvole sebi i po koji ``luksuz`` i kazu da im je tamo bolje, mirnije, perspektivnije. Ne zele da cuju o povratku i radu za 200 eura mesecno. Ne zele nacionalizam, prostakluk na ulici, maltretiranje policije i sudstva i ostalu bedu koja odlikuje ovu zemlju.
    Vojvodina (i Srbija) je izgubljena zemlja. Njegovi novi stanovnici ce biti neki novi narodi, mozda i nove vere. Iako cu zadnji deo zivota provesti negde daleko sa unucima, trazit cu da me sahrane u rodnom gradu.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •