[QUOTE=dndr;788955][QUOTE=memento;788954]
Citat dndr kaže: Pogledaj poruku
za nas nema mnogo razlike između međunarodne politike Velike Britanije ili Njemačke, manje ili veće zlo sa trenutnim ili tempiranim dejstvom. možda je konačno došlo vrijeme da počnemo da se plašimo, unako uzgred... počevši od svoje sjenke... vjerujem da bi, u sopstvenoj bojažljivosti, lakše preispitali odluke za buduće dane.
Iako svi mi kada kažemo "Zapad" nekako mislimo na jedan centar svetske moći, što i nije baš najtačnije, naročito ako želimo da što preciznije razumemo međunarodne odnose. Naime na tom famoznom Zapadu, možemo razlikovati tri svetska centra moći, iako oni u velikom stepenu sarađuju, svaki od njih je ipak sačuvao neke svoje osobenosti pa i svoje interese.

Prvi i najvažniji (najjači) centar je Angloamerički i njega sam već pominjao. Drugi je Francuska. Podsetiću, to je stalna članica Saveta Bezbednosti i jedna od privredno najsnažnijih zemalja Evrope i sveta, koja je sama, dakle svojom pameću, razvila nuklearno naoraženje. Treć centar svetske moći na zapadu je Nemačka. Privredno najjača zemlja Evrope, ali sa relativno slabom armijom i u ovoj konstelaciji snaga bez šanse da poseduje nuklearno naoružanje i da postane stalna članica Saveta Bezbednosti.

Verujem da nije potrebno da nabrajam sve atribute Angloamerikanaca. Ameri su prvi proizveli atomsku bombu, najjača su svetska vojna, pomorska, kosmička i politička sila, ali joj privreda u poslednje vreme posustaje u trci sa Kinom. Stalna je članica saveta bezbednosti i sa Velikom Britanijom kao najvernijom saveznicom nameće u dobroj meri volju čitavom svetu pa i svojim saveznicika uključujući tu i Francusku i Nemačku. Interesantno je da su Britanci dobili od svojih prijatelja prve nuklearne bojeve glave i rakete nosače i nisam baš siguran da lu su i počeli da sami proizvode nuklearne projektile. Stalna su članica SB i neretko ih (u političkom smislu) zovu softerom Angloamerikanaca, dok su Amerikanci, naravno, nekako hardver što je, verujem donekle i tačno.

Mislim da su ovo neke najosnovnije naznake koje nam mogu pomoći da naparavimpo bolju rezoluciju pri identifikovanju različitih vektora međunarodne politike koji deluju na svetskim pa i na našim prostorima.