Ohrid
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 40

Tema: Ohrid

Threaded View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #23

    Odgovor: Ohrid

    Malo na izlet, da se ponovo vidi

    STRUGA

    Struga (sa okolinom) ima oko 36.000 stanovnika, dok grad Struga ima oko 17.000 stanovnika. Od Ohrida je udaljena desetak, ili nešto više kilometara.


    Isticanje Crnog Drima iz Ohridskog jezera.

    Za mene je Struga pre svega Crni Drim koji je najlepši deo mesta. Utvrđena obala je iskorišćena da se pored reke smesti veliki broj kafića i po koji restoran.

    Unekadašnjoj Jugoslaviji Struga je bila sinonim za mađunardni susret pesnika 'Struške večeri poezije'. I sada se održavaju kao makedonska međunarodna manifestacija.






    ''Reka Crni Drim ističe na severozapadnoj strani Ohridskog jezera kod grada Struga, i teče na sever, do sela Tašmoruništa teče ravnicom Struškog polja i ulazi u klanac Drimsko grlo.''


    Hotel još uvek nosi staro ime.

    Bila je subota, dan kad se u Strugi održava pazar - pijaca na koju dolaze i mnogi Ohriđani. Naišli smo u vreme kad je most koji vodi u glavnu trgovačku ulicu zatvoren za vozila.




    Ovde smo oprobali đomleze, specijalitet koji je neko u ranijim postovima spomenuo. Ako sam dobro shvatio, to su slane 'palačinke' poređane u više slojeva i zapečene u rerni ili pod sačem.


    Čistači cipela.

    Čistače cipela sam video i u Ohridu. Počeo sam da zagledam obuću koju ljudi nose i skoro da i nisam video cipele koje se čiste na ovaj način. Video sam u Ohridu i neuobičajeno mnogo berbernica u kojima se ljudi briju. Onako, u dokonoj glavi, palo mi je na pamet da se radi o (i čajdžinice tu spadaju) svojevrsnim statusnim simbolima preživelim iz prošlosti. Odlaskom na brijanje kod berbera, na čišćenje cipela, u čajdžinicu pokazuje se da je neko gazda, tj. onaj ko je toliko imućan može da plati za te usluge. Da li sam u pravu - ne znam!


    Spomenik NOB


    Spomenik Majke Tereze podignut 2004.

    ''Majka Terezija, rođena kao Agnes Gonxhe Bojaxhiu, (Skoplje, 27. avgust 1910. - Calcutta, 5. septembar 1997.), Agnesa Gongea (Ružin pupoljak, na albanskom jeziku) Boiagiu, (Гонџе Бојаџију - како и на Македонском пише на споменику) je bila časna sestra, rođena je u Skoplju u cincarsko–albanskoj katoličkoj porodici, koja je osnovala red Misionarke milosrđa i dobila Nobelovu nagradu za mir 1979. za svoj humanitarni rad. Majka Tereza je zbrinjavala siromašne, bolesne, siročiće i umiruće Kalkute. Papa Jovan Pavle II ju je beatifikovao i dao joj titulu „Blažena Tereza od Kalkute“.' (Vikipedija)

    Nisam dokučio zašto je spomenik baš u Strugi. Možda je tu znatniji broj Albanaca-katolika?


    Od Ohrida prema Strugi obala je niska i šljunkovita. S obe strane Crnog Drima ima nekoliko plaža, manje ili više uredjenih.

    Poruku je izmenio nenad.bds, 27.07.2010 u 00:39

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •